Prądy religijne, wielkie religie i małe nurty. Sekty, założyciele, wiadomości.

Post 11 cze 2006, 13:49

mi sie wydaje ze mozna w cos wierzyc a nie byc wyznawca zadnej religi, nie kazdy chodzi do kosciola a mimo to wierzy w Boga


Wydaje mi się, że GD uderzył w sedno sprawy. Szukamy odpowiedzi religijnych lub naukowych, ale chyba najważniejsza jest osobista wiara lub jej brak. Przecież często bywa, że nie wierzący w wyniku jakiegoś wydarzenia zaczyna wierzyć w Boga, a wierzący traci wiarę. Czasami od wiary odstraszają nas religie, które obwarowują wiarę w Istotę Najwyższą różnymi warunkami, które jeżeli się spełni to będzie Mu się to podobało. Będąc katolikiem to co napisze może wydać się trochę tendencyjne, ale uważam, że wiara w Boga to widzenie go w innym człowieku bezwzględu na różnice nas dzielące. Wyrazem "widzenia Boga w bliźnim" jest szeroko rozumiana miłość, czyli okazywanie szacunku, pomoc innym i co komu jeszcze do głowy przyjdzie. Reasumując sądzę, że nie da się jednoznacznie udowodnić istnienia lub nieisnienia Boga, ponieważ, jak pokazuje historia religii i filozofii ile powstało teorii za, tyle samo stworzono przeciw. I tylko od nas samych zależy czy danemu zjawisku przypiszemy atrybuty pomocy niebieskiej czy też np. szcześliwemu zbiegowi okoliczności (proszę traktować to jako metaforę).

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań życiowych.
bialy Mężczyzna
 
Imię: Adam
Posty: 5
Dołączył(a): 05 cze 2006, 21:56
Droga życia: 4

Post 11 cze 2006, 14:48

bialy napisał(a):Reasumując sądzę, że nie da się jednoznacznie udowodnić istnienia lub nieisnienia Boga, ponieważ, jak pokazuje historia religii i filozofii ile powstało teorii za, tyle samo stworzono przeciw.

Mogę sę tylko zgodzić. :P Ja postawiłbym zupełnie inne pytanie, nie czy Bóg istnieje czy nie, ale czy źródła go opisujące są wiarygodne czy nie. A jako że Boga 'trudno' doświadczyć jeżeli nie wie się jak, to po prostu źródła te nie mają żadnej wartości. Za to wiara czy niewiara w Boga to sprawa całkiem osobista, i zależna rowniez od tego po co ten Bóg jest. :P

Ja osobiście nie mam żadnego zdania na ten temat. Bóg dla mnie może być, może go dla mnie nie być, z nim i bez niego czuje się tak samo.
Avatar użytkownikaElther Mężczyzna
 
Posty: 205
Dołączył(a): 10 maja 2005, 20:28

Post 11 cze 2006, 15:20

napisalem tak bo tak czuje, odkad nie uczestrzam co tydzien w niedziele do kosciola czuje sie inaczej jakbym odetchnol, co jak sie okazuje nie zmniejsza mojej wiary, zaczolem sie dusic min. nakazami np. stwierdzeniem, ze jeski obejdze "kod leonarda da vinci" lub przeczytma ksiazke to musze sie spowiadac
GD Mężczyzna
 
Posty: 56
Dołączył(a): 11 cze 2006, 00:36

Post 11 cze 2006, 15:43

GD napisał(a):napisalem tak bo tak czuje, odkad nie uczestrzam co tydzien w niedziele do kosciola czuje sie inaczej jakbym odetchnol


Wiesz GD ja np. nie wierzę we wszystkie dogmaty kościelne, ale uważam, że pójście do Kościoła jest dla mnie okazją do spotkania się z Bogiem, nie przez księdza, ale osobiście; do wewnętrznej rozmowy, przemyślenia pewnych rzeczy itd. W żaden sposób nie nakłaniam Ciebie do chodzenia do Kościoła, ale sądzę, że najważniejsze jest poszukiwanie osobistej więzi z Bogiem. A ja ma to sie do tematu ? Uważam, że Boga i wszelkich dowodów na jego istnienie lub nie trzeba poszukiwać poprzez własne odczucia.
bialy Mężczyzna
 
Imię: Adam
Posty: 5
Dołączył(a): 05 cze 2006, 21:56
Droga życia: 4

Post 11 cze 2006, 19:29

Zgadzam się biały. Jak ktoś szuka dowodu na istnienie Boga, to niech idzie na łąkę z Nim pogadać... podobno im bilzej natury tym blizej transcendentnego. powodzenia.
"We're jamming
I wanna jam it with you,
We're jamming, jamming
And I hope you like jamming too"
Avatar użytkownikamorphia Kobieta
biszkopt
 
Posty: 664
Dołączył(a): 08 cze 2005, 16:41
Lokalizacja: Radom/Kraków
Droga życia: 4
Typ: 4w5
Zodiak: baran

Post 11 cze 2006, 19:41

Co do tej "piwnicznej ciemności" i "powietrza"- o tym pisałem na początku pierwszego postu. Przeczytajcie raz jeszcze.
Do jest mój "dowód" - argument na istnienie boga. Jeżeli nie widzimy go, to tym bardziej - skąd o nim wiecie wy czy ludzie przed wami? Jeżeli jest czymś czego się domyślacie, to czemu nadaliście mu już własny, ustalony przez siebie obraz? To wg. mnie zamykanie się na prawdę o nieznanym.

Jak na razie wyjaśniłem dlaczego uważam, że boga nie ma. Nie zauważyłem jak narazie natomiast jakiegoś argumentu "za", a jedynie próby podważenia mojego twierdzenia.
Jeżeli chcecie jakiegoś konkretnego dowodu zamiast eliminacji na drodze logiki, to powiedzcie nieistnienie czego mam udowadniać w ten konkretny sposób? Wyimaginowanego tworu? To nie możliwe.
Wielu pewnie sobie dopowie, "skoro takiego konkretnego dowodu nie dał, to znaczy, że ja mam rację". Nieprawda. Nawet jeżeli się myle, to nie zwalnia was to tu do udowadniania swojej racji.

Stwierdzam nieistnienie boga. podobnie jak mogę stwierdzić, że na stole nie leży nic. Jeżeli na stole będzie leżało jabłko, moge próbować wam udowodnić, że wam się ono przewidziało. Żadnego jabłka nie ma jednak. Co mam więc jeszcze udowadniać?

Czekam więc na argumenty za - argumenty, nie "wierzę, bo inni wierzą".

EDIT:
biały odczucia są bardzo subiektywną rzeczą. Mogą sprawiać, że coś co w rzeczywistości jest obojętne stanie się dla ciebie dobre lub złe, wartościowe lub nie. Odczucia są bardzo złudne i można nimi łatwo manipulować.
Wątpie czy jakiś "dowód" tu padnie, gdyż bóg to wyimaginowany obiekt, zaspokajający pewne ludzkie potrzeby. Bóg więc wydaję się być zwykłą, wręcz chorobliwą potrzebą.
Ostatnio edytowano 11 cze 2006, 19:54 przez Nightwalker, łącznie edytowano 1 raz
PRAWDA ZAWSZE SIĘ OBRONI, JEŚLI NIKT TEGO NIE ZABRONI ANI NIE OGRANICZY
Avatar użytkownikaNightwalker Mężczyzna
Racjonalista
 
Posty: 537
Dołączył(a): 11 maja 2005, 16:26

Post 11 cze 2006, 19:51

NW, wielu z nas nic nie bedzie udowadniac, bo to nie ma sensu. nie da się! tak samo, jak nie da sie udowodnic, okreslic milosci. ona jest, pojawia sie i juz.

nawet jesli nie potrafie wytlumaczyc, ze cos istnieje, nie oznacza to, ze tego nie ma.

nie potrafie wytlumaczyc w jaki sposob czlowiek zyje na ziemi. a jednak jest.
"We're jamming
I wanna jam it with you,
We're jamming, jamming
And I hope you like jamming too"
Avatar użytkownikamorphia Kobieta
biszkopt
 
Posty: 664
Dołączył(a): 08 cze 2005, 16:41
Lokalizacja: Radom/Kraków
Droga życia: 4
Typ: 4w5
Zodiak: baran

Post 11 cze 2006, 19:59

morphia, nie każe wytłumaczać ci w jaki sposób bóg trwa, ale dlaczego uważasz że jest. Istnienie ludzi widzisz. Boga nie. Najpierw trzeba coś zobaczyć, potem to badać.

Miłość łatwo wytłumaczyć (nie mi, bo nie jestem neurologiem), można ją wzbudzić lub kogoś z niej wyleczyć. Jest zbadanym, elementem życia człowieka. Trafność tych badań potwierdza możliwość manipulacji miłością.
PRAWDA ZAWSZE SIĘ OBRONI, JEŚLI NIKT TEGO NIE ZABRONI ANI NIE OGRANICZY
Avatar użytkownikaNightwalker Mężczyzna
Racjonalista
 
Posty: 537
Dołączył(a): 11 maja 2005, 16:26

Post 11 cze 2006, 20:28

Myślę że Boga jeszcze nie można udowodnić naukowo. Choć słyszałem że i to niebawem nastanie.

Wkrótce nasza nauka zmierzy ducha. Czyż to nie wspaniałe? Wymyślamy urządzenia, które są czułe na subtelną energię, energię duchową. Fizycy używają akceleratorów, po to by doprowadzać do zderzenia atomów i przekonać się, z czego są zbudowane. Doszli do kwarków i powabów** i całej reszty. Któregoś dnia dojdą do tego, co scala te cząsteczki i nazwą to... Bogiem. Za pomocą akceleratorów nie tylko badają budowę cząsteczek, ale również je tworzą. Dzięki Bogu, większość z nich istnieje zaledwie milisekundy i nanosekundy***. Zaczynamy dopiero pojmować, że również stwarzamy istniejąc. Kiedy zobaczyłem wieczność, wszedłem w sferę, w której istnieje punkt, w którym przekraczamy wszelką wiedzę i zaczynamy tworzyć kolejny fraktal, następny poziom. Poznając, mamy moc by tworzyć. To Sam Bóg, który poprzez nas rozprzestrzenia się.


PRZESTRZEŃ pomiędzy atomami i ich składnikami. Współczesna nauka zaczęła badać tę przestrzeń pomiędzy wszystkim. Nazywają to punktem zerowym (Zero-point). Gdy tylko próbują go zmierzyć, wskaźnikom przyrządów zaczyna brakować skali, innymi słowy - zmierzają ku nieskończoności. Jak na razie nie znają sposobu, by dokładnie zmierzyć nieskończoność. Więcej jest przestrzeni zerowej w twoim ciele i całym Wszechświecie niż czegokolwiek innego!


Są to słowa Mellen-Thomas Benedict'a który przeżył śmierć kliniczną trwającą 1h:30m.
Pełną wersję jego opisu znajdziecie na stronie rozwojduchowy.com.


Nightwalker napisał(a):Stwierdzam nieistnienie boga. podobnie jak mogę stwierdzić, że na stole nie leży nic. Jeżeli na stole będzie leżało jabłko, moge próbować wam udowodnić, że wam się ono przewidziało. Żadnego jabłka nie ma jednak.


Nightwalker, ja tą sytuacje widze troche inaczej.

Są dwie osoby, stojące w różnej ogległości od stołu. Pierwsza bliżej, druga dalej. Na stole leży szpilka. Jest mała więc jest trudna do dostrzegnięcia przez osobę drugą zaś pierwsza widzi ją dobrze. Pierwsza opowiada drugiej jaka ona jest oraz mówi co zrobić by ją zobaczyć. Druga ma do wyboru: wierzy pierwszej na słowo i stara się zrobić krok do przodu by ją lepiej zobaczyć, albo stoi w miejscu i się śmieje z pierwszej, całkowicie negując jej słowa, twierdząc że nie ma wystarających dowodów na istnienie szpilki więc sie nie ruszy z miejsca.

Wyobraź sobie tą sytuację. Wczuj się w nią.

Dla wiekszej jasności tłumacze:
osoba pierwsza - ktoś uduchowiony, mistrzowie duchowni, przykładowo Jezus, Budda, Osho. W tym przykładzie może to być także osoba przekonująca o szpilce, mimo że sama jej nie widzi, czyli osoby na tym forum uważające że Bóg istnieje.
osoba druga - sceptyk, twierdzący że nie ma wystarczających dowodów naukowych na istnienie szpilki.
szpilka - Bóg.
kroki, droga do szpilki - rozwój duchowy.


Mam jeszcze pytanie do "nie wierzących w Boga", czy w takim razie wierzycie w OBEE, duchy, aure?
Avatar użytkownikaDwako Mężczyzna
 
Posty: 30
Dołączył(a): 18 maja 2005, 21:06
Lokalizacja: Perła
Droga życia: 7

Post 11 cze 2006, 20:41

Dwako, jak więc wygląda ta szpilka? Dlaczego ta osoba nie powie jak ona wygląda i gdzie leży?
Czy mam rozumieć, że ta osoba uduchowiona widzi boga? Jak? Czym? To taki sam człowiek jak ja, czy ty.
Dlaczego tak mało o bogu powie - tylko, że jest i koniec - reszte zwala na wiarę. Skoro każdy może tylko wierzyć, to kto zobaczył tego boga? Kto jest tą osobą uduchowioną? Niech ona powie na temat boga jakiś konkret , bo nie widzę powodów by uznawać to za prawdę.

Co do nauki wyjaśniającej boga - o tym min. też pisałem - jest wiele rzeczy nieodkrytych, po co więc doszukiwać się na zapas i na siłę boga. Zbadamy, zobaczymy - ale boga na pewno tam nie będzie.
nauka zdaje się też odkryła dlaczego ludzki mózg wymyśla sobie boga i w niego wierzy.
PRAWDA ZAWSZE SIĘ OBRONI, JEŚLI NIKT TEGO NIE ZABRONI ANI NIE OGRANICZY
Avatar użytkownikaNightwalker Mężczyzna
Racjonalista
 
Posty: 537
Dołączył(a): 11 maja 2005, 16:26

Post 11 cze 2006, 21:51

NW z udowodnieniem istnienia Boga jest duży problem, ponieważ on działa na płaszczyźnie raczej niedostępnej rozumowemu poznaniu. Postawmy sprawę inaczej. NW skąd wiesz, że w tej chwili istniejesz, że to co widzimy, czym oddychamy nie jest rodzajem Matrixu ? Piszę to trochę z przymrużeniem oka, ale skąd bierze się ta harmonia w naturze; skąd "bierze ta inteligentna siła kierująca stworzeniem" (por. sir James Jeans - fizyk) ? Skąd wzięła się pramateria z której stworzono wszechświat ? Może z próżni ? To skąd ta próżnia i prawa nią rządzące ? itd Można mnożyć pytania w nieskończoność. Czy to dowód ? Tak i nie. Tu powtórzę za morphią "podobno im bilzej natury tym blizej transcendentnego". Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 11 cze 2006, 21:56 przez bialy, łącznie edytowano 1 raz
bialy Mężczyzna
 
Imię: Adam
Posty: 5
Dołączył(a): 05 cze 2006, 21:56
Droga życia: 4
Nightwalker napisał(a):Tu możecie "udowadniać" istnienie i nieistnienie boga (Boga).
W boga nie wierzę. uważam, że skoro ktoś przychodzi z wynalazkiem jakim jest bog, powinien go udowodnic, uargumentowac, podeprzec sensownymi teoriami. Nie widzę powodów dla których miałoby się udowadniać nieistnienie boga, gdyż to już "widać". Tak wiec wierzący ma tu więcej do "udowadniania".


Najpierw trzeba zdefiniować o jakiego Boga Ci chodzi. A potem zastanawiać się, czy zdefiniowany przez ciebie Bóg istnieje.

marko
Avatar użytkownikaMartinez Mężczyzna
 
Imię: Marcin
Posty: 8
Dołączył(a): 11 cze 2006, 22:37
Lokalizacja: Biłgoraj
Droga życia: 7
Typ: 5w4
Zodiak: Baran

Post 11 cze 2006, 22:51

bialy napisał(a):Wiesz GD ja np. nie wierzę we wszystkie dogmaty kościelne, ale uważam, że pójście do Kościoła jest dla mnie okazją do spotkania się z Bogiem, nie przez księdza, ale osobiście; do wewnętrznej rozmowy, przemyślenia pewnych rzeczy itd. W żaden sposób nie nakłaniam Ciebie do chodzenia do Kościoła, ale sądzę, że najważniejsze jest poszukiwanie osobistej więzi z Bogiem. A ja ma to sie do tematu ? Uważam, że Boga i wszelkich dowodów na jego istnienie lub nie trzeba poszukiwać poprzez własne odczucia.


moge sie tylko zgodzic, ja lubie byc w kosciele jak jest ta cisze pomiedzy mszami albo jak nikogo nie ma wtedy czujesz taki spokuj i cos jeszcze glebszego (nie wiem jak to nazwac), zas msza mnie rozprasza czuje sie tak tylko na poczatku potem juz nie. Obecnie nie chodze takze aby szukac Boga w innych i w sobie - dzieki temu tez mam inne efekty jak uczestrzalem. Trzeba eksperymentowac aby potem zadecydowac - gdzie On byl naprawde i wtedy sie go znalazlo. Do tego darze :D
GD Mężczyzna
 
Posty: 56
Dołączył(a): 11 cze 2006, 00:36

Post 12 cze 2006, 12:43

Zgadzam sie z Morphią :)
NW wiemy ze miłość istnieje, nikt tego nie neguje przecież ?? A nie ma na nią żadnego wzoru matematyczno-chemicznego ? No to skąd wiadomo, że jest ?:P

Nightwalker napisał(a):nauka zdaje się też odkryła dlaczego ludzki mózg wymyśla sobie boga i w niego wierzy.

Dlaczego ? :D Przedstaw wyniki naszych "cuudownych" i "wszystkowiedzących" naukowców :D.

Dwako napisał(a): Druga ma do wyboru: wierzy pierwszej na słowo i stara się zrobić krok do przodu by ją lepiej zobaczyć, albo stoi w miejscu i się śmieje z pierwszej, całkowicie negując jej słowa, twierdząc że nie ma wystarających dowodów na istnienie szpilki więc sie nie ruszy z miejsca.


Ma jeszcze ta osoba do wyboru jedno: Moze uwierzyc tej osobie i dac sobie spokoj, wiedziec ze ta szpilka(Bóg) istnieje i nie bedzie dociekać, czy naprawde jest tam szpilka czy jej nie ma, wierzy na słowo.
Dwako pamietaj ze nie musi to byc szpilka tylko coś podobnego do szpilki. Czyli nie musi to być Bóg ten o którego nam wszystkim chodzi a jedynie coś zbliżonego do niego :)
>> !! http://www.meditationforworld.wordpress.com !! <<

"MAMY TENDENCJĘ DO ULEGANIA PRZEŚWIADCZENIU, ŻE "NASZ" MODEL RZECZYWISTOŚCI SAM W SOBIE JEST RZECZYWISTOŚCIĄ, ZAPOMINAJĄC, ŻE OGRANICZONE SĄ WSZYSTKIE MODELE."

NAZCAIN NIE USUWAJ FORUM ;):D THX ;)
Avatar użytkownikaGothic Mężczyzna
Made in Universe
 
Imię: Adrian
Posty: 584
Dołączył(a): 30 lis 2005, 20:04
Lokalizacja: Ta fajna :D
Droga życia: 8

Post 12 cze 2006, 13:09

bialy napisał(a):Postawmy sprawę inaczej. NW skąd wiesz, że w tej chwili istniejesz, że to co widzimy, czym oddychamy nie jest rodzajem Matrixu ?

Właśnie. Jeżeli to co widzimy możebyć iluzją - kłamstwem, to to czego nie widzimy a na temat czego tworzy się legendy jest jeszcze większym kłamstwem.

bialy napisał(a):skąd "bierze ta inteligentna siła kierująca stworzeniem"

Czy musi taka istnieć? A kto stworzył tą dużo bardziej rozwinięta siłę? Inteligencja to określenie pewnych procesów. Muzg przejawia inteligencję bo jest skupiskiem bramek, podobnie jak komputer, który może symulować pewne zachowania inteligentne.

marko napisał(a):Najpierw trzeba zdefiniować o jakiego Boga Ci chodzi. A potem zastanawiać się, czy zdefiniowany przez ciebie Bóg istnieje.


Chodzi mi o boga. Jakiegokolwiek w jakiego ktoś wierzy. Ja pytam tylko o boga.

Wiem że terminologia może tu namieszać. Przedstawię to tak...

Gothic napisał(a):Dwako pamietaj ze nie musi to byc szpilka tylko coś podobnego do szpilki. Czyli nie musi to być Bóg ten o którego nam wszystkim chodzi a jedynie coś zbliżonego do niego


No właśnie. Tłumaczyłem już to z resztą. Skoro nasza percepcja i rozumowanie jest ograniczone, to nie widzimy i nie wiemy o wielu rzeczach. Może jest tam coś "zbliżonego", ale o tym nie wiemy, tak więc nie powinno się zakładać od razu tego istnienie i nadawać mu własnych wymyślonych kształtów.

Gothic napisał(a):NW wiemy ze miłość istnieje, nikt tego nie neguje przecież ?? A nie ma na nią żadnego wzoru matematyczno-chemicznego ? No to skąd wiadomo, że jest ?

Wiem, że istnieje. Czy ja ją neguje? czy ktokolwiek to neguje? To potwierdzony naukowo fakt. Wzory chemiczne są, może nie na samą miłość, bo to kwestia indywidułalna zalezna od wielu rzeczy. Sam mechanizm jednak jest znany i potwierdzony. Wiem, że wiedza na jej temat jest prawdziwa, bo można nią manipulować - wzbudzać, leczyć z niej, manipulować za jej pomocą itd.

Gothic napisał(a):Dlaczego ? Very Happy Przedstaw wyniki naszych "cuudownych" i "wszystkowiedzących" naukowców Very Happy.


Nie znam szczegółów. Wiem że coś takiego zostało odkryte. Nie interesowałem się szczegółami. Jeżeli ciebie to interesuje - poszukaj. Masz bana na Google? ;p
PRAWDA ZAWSZE SIĘ OBRONI, JEŚLI NIKT TEGO NIE ZABRONI ANI NIE OGRANICZY
Avatar użytkownikaNightwalker Mężczyzna
Racjonalista
 
Posty: 537
Dołączył(a): 11 maja 2005, 16:26

Powrót do działu „Religie i wierzenia”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron