Psychologia, działanie mózgu.
Nadal myslę ze my[ludzie] jestesmy jak plemię afrykanskich koczowniczych Beduinów którzy kroczą po płaskiej równinie ciągnącej się az po horyzont, Okreslenie 3D nie ma definicji,dlatego jestem tak uparty w drązeniu tego tematu.
Na tym filmiku co zapodał Bob Blunt jest wymowny przykład: mrówka która chodzi po gazecie,porusza sie w 2D kiedy jednak zwiniemy gazete w rulon będzie już w 3D.My tez mamy zawinętą przestrzeń,mamy sciany i sufit jednak nie mozemy sie w tym poruszac bo nasze nóżki nie lepią się do scian i sufitu,Okreslenie 3D jest w wyniku perspektywy zewnętrznego obserwatora, mrówka pewnie nie zdaje sobie sprawy ze chodzi w rulonie w 3D chodzi bo moze i tyle.Reszta koncepcji z filmu czyli 4D,5D itd ma moze dobry dzwięk i atrakcyjną formułę jednak nie ma potwierdzenia w faktach.Np linia łączy dwa punkty okreslając pierwszy wymiar -długość,natomiast w 4 D linia łączy obiekty zmieniające się w czasie,dlaczego czas miałby byc linią a nie np kołem?Jest długosc ,szerokosc i głebokosc a 4 wymiarem jest czas i tu się konczy moja rola.Nasuwa się pytanie czy ptak albo mucha ma wyzszą swiadomosc bo moze się poruszac w przestrzeni 3D,wie skąd wystartowac i wie gdzie wylądować?
pozdr.
Listen to my muscle memory.
Avatar użytkownikafalko Mężczyzna
wysłuhaj pamięci mych muskułów
 
Posty: 706
Dołączył(a): 13 lip 2007, 19:40
Albo po prostu większość z nas nie umie sobie tego wyobrazić 5d i więcej. Gdzieś czytałem, że gołębie mają taką świadomość (wiadomo z czego słyną), że potrafią znaleźć kierunek na podstawie pola magnetycznego ziemi. Więc nie wiem i jest to do obgadania czy one "wiedzą" gdzie lecieć, czy po prostu "wiedzą" bo mają wbudowane receptory pola magnetycznego. Tak jak ludzie, stoją prosto, w równowadze tylko dzięki móżdżkowi, który dostaje sygnały z kanałów półkolistych z ucha, więc bez tego wszystkiego za ciula nikt nie będzie stał prosto nawet jak będzie świadomy tego, że przechyla się na jedną stronę i będzie próbował "odbić" w druga. Nie mówiąc już o chodzeniu. Ja myślę, że ptak czy mucha nie ma wyższej świadomości, one po prostu mają lepiej wyspecjalizowane narządy wewnętrzne w zależności od tego w którym kierunku ewolucji poszły. Tak jak delfin też można powiedzieć porusza się w 3d a to co mu w tym pomaga to wbudowany sonar.
Jestem Bogiem i na kogo spojrzę, tego kocham, ponieważ jestem wszystkim, co widzę i kocham to, czym jestem.
Avatar użytkownikaBobBlunt
Żyć aby kochać, kochać aby żyć
 
Imię: Jestem, który jestem
Posty: 311
Dołączył(a): 11 lut 2011, 00:10
Delfin w istocie porusza się w 3D bo w wodzie,człowiek tez jest istotą 3D ma gabaryty,ale pytanie jest czy człowiek porusza sie w przestrzeni 3D?Jest zmuszony do funkcjonowania po plaszczyznie,jak mrówka po gazecie.Gdyby jednak zawiodły go organy wewnętrzne i stracił równowagę i upadł hmm,przestrzen zawaliłaby się razem z nim, ale upadłby na twardy grunt.Tak, zyjemy w 3D to prawda!
Listen to my muscle memory.
Avatar użytkownikafalko Mężczyzna
wysłuhaj pamięci mych muskułów
 
Posty: 706
Dołączył(a): 13 lip 2007, 19:40
Mogłyby tego dowodzić opowieści z dawnych Indii, które mówią, że kiedyś ludzie mogli lewitować a co za tym idzie latać. Jeśli jest to prawdą to człowiek, żyje w 3d. Według mnie człowiek żyje w 3d ale porusza się "teraz" w 2d bo "zapomniał" jak poruszać się w 3d. To, że porusza się w 3d za pomocą maszyn, urządzeń to dzieje się tylko dzięki mózgowi, który umie sobie wyobrazić taki ruch i skonstruować coś co pozwoli mu się poruszać tak jak wcześniej myślał.
Jestem Bogiem i na kogo spojrzę, tego kocham, ponieważ jestem wszystkim, co widzę i kocham to, czym jestem.
Avatar użytkownikaBobBlunt
Żyć aby kochać, kochać aby żyć
 
Imię: Jestem, który jestem
Posty: 311
Dołączył(a): 11 lut 2011, 00:10
Człowiek żyje w 4D w zasadzie, bo chociaż homo sapiens czas postrzega, ale tylko punktowo, bo przeszłość to tylko pamięć, a przyszłość można tylko przypuszczać co przyniesie. 2 pierwsze wymiary są dość oczywiste. Natomiast co do trzeciego - podskocz, wejdź na drabinę... A jeśli ci mało, zapisz się na kurs lotniarstwa, spadochroniarstwa, pilotażu... Nie można powiedzieć że człowiek nie żyje w 3D. Może z wyboru nigdy w życiu nie wejść na żadne schody ani nie wsiąść do windy, ale pewnie i tak będzie musiał poruszać się po terenie który jest raz wyższy a raz niższy... Niemniej trzeci wymiar postrzegamy w pełni i jeśli tylko chcemy możemy się poruszać w nim. Jasne, nie z pełną dowolnością, ale tak rozumując w żadnym nie możemy, choćby dlatego że powstrzymują nas ściany... kaniony... morza... jasne, możemy przekroczyć kanion czy morze przy pomocy maszyn, ale nie możemy sami w sobie przez nie przejść...
Natomiast co do mrówki na kartce, owszem, to prawda (chociaż tylko dla sytuacji z kartką, bo mrówka też może wleźć na źdźbło trawy - poruszać się w pionie)... tak samo geometria... To czego uczą w szkole że trójkąt równoboczny ma w każdym kącie 60 stopni, jest prawdą, ale tylko dla geometrii euklidesowskiej - dwuwymiarowej... W trójwymiarze, np. w geometrii kulistej trójkąt równoboczny będzie miał kąty większe między poszczególnymi bokami niż 60 stopni...
Tak samo z resztą wiadomo że istnieje więcej wymiarów niż 4, choćby dlatego że np. grawitacja 'zakrzywia' czasoprzestrzeń - powoduje właśnie zakrzywienie toru światła na przykład, przez efekt soczewki grawitacyjnej, ale to nie dzieje się w którymkolwiek z 4 wymiarów które znamy 'fizycznie'... Całkiem możliwe i prawdopodobne że 'wszechświat' postrzegany przez nas ma o wiele więcej wymiarów (teoretycznie wyliczono chyba że 15)...
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys
Przecież samolot,śmigłowiec ,rakieta,kombinezon do nurkowania są tylko przedłuzeniami naszych członków,a nasza głowa (scisle kanały półkoliste w uchu wewntrznym)swietnie sobie radzi z odczuciem przestrzeni we wszystkich kierunkach.Jak pisze Til wystarczy zrobić przysiady i juz wiemy ze osrodek percepcji w głowie zmienił połozenie.Unosić się wbrew grawitacji ezoterycznie ,nie mechanicznie, też możemy-w snach.A marzenie o odciązeniu mamy chyba sprzed narodzin.wszak wody płodowe jakos nas unosiły:)
Listen to my muscle memory.
Avatar użytkownikafalko Mężczyzna
wysłuhaj pamięci mych muskułów
 
Posty: 706
Dołączył(a): 13 lip 2007, 19:40
Punkt to wymiar 0. Linia to wymiar 1. Płaszczyzna to wymiar 2 itd.

falko napisał(a):Okreslenie 3D jest w wyniku perspektywy zewnętrznego obserwatora, mrówka pewnie nie zdaje sobie sprawy ze chodzi w rulonie w 3D chodzi bo moze i tyle.

Analogicznie można powiedzieć, że człowiek "pewnie" nie zdaje sobie sprawy z tego, że "przemieszcza" się poza czaso-przestrzenią. "Przemieszcza" się poza nią dlatego, że może, i tyle. Nie musi być tego świadomy.

To samo z bardziej praktycznego punktu widzenia: jeśli materia jest związana z grawitacją, a percepcja człowieka zwykle ogranicza się do zmysłów związanych z materią, oraz grawitacja zakreśla granice doświadczania czasu, czyli:

materia = grawitacja = ograniczenie czasu => doświadczanie czasu jako punktu

(grawitacja przyciąga energię o niższej częstotliwości do jednego, centralnego punktu)

to rozszerzenie świadomości na percepcję poza-zmysłową (nie związaną z materią podlegającą grawitacji) równa się wyjściu poza ograniczenia czasowe:

percepcja poza-zmysłowa = postrzeganie poza-materialne = percepcja poza czasem jako punktem => doświadczanie czasu wielowymiarowo (poza wymiarem 0, punktem)
“Mom always tells me to celebrate everyone's uniqueness. I like the way that sounds.”
"I've finally found the rhythm of love, the feeling of sound."
- Hilary Duff
Avatar użytkownikaEnlil Mężczyzna
Earth is my home now
 
Imię: Enlil
Posty: 827
Dołączył(a): 17 mar 2009, 22:04
Lokalizacja: An
Droga życia: 7
Zodiak: Panteon
Enlil napisał(a):Punkt to wymiar 0. Linia to wymiar 1. Przestrzeń to wymiar 2 itd.

falko napisał(a):Okreslenie 3D jest w wyniku perspektywy zewnętrznego obserwatora, mrówka pewnie nie zdaje sobie sprawy ze chodzi w rulonie w 3D chodzi bo moze i tyle.

"Analogicznie można powiedzieć, że człowiek "pewnie" nie zdaje sobie sprawy z tego, że "przemieszcza" się poza czaso-przestrzenią. "Przemieszcza" się poza nią dlatego, że może, i tyle. Nie musi być tego świadomy."

Powinno być ze płaszczyzna to 2D a przestrzen to 3D

Nie muszę byc swiadomy ze przemieszczam się w czasoprzestrzeni jesli pewne drogo konczą się i zaczynają nowe w innym wymiarze.
Aczkolwiek mozna opisać fizycznie bryły w 3D tak jak ciało człowieka tez ma gabaryty i tak np odcinek koła jest linią prostą w nieskonczonosci, wycinek sfery kuli jest płaszczyzną gdy kula rozrasta sie do nieskonczonosci.
zatem nasze poszukiwania konczą się na 3D bo dalej jest juz tylko nieskończoność lub wiecznośc

Jest wyzwaniem opisanie i rozumienie wszystkich mozliwosci w przestrzeni 3D a co dopiero pozwalac sobie na teoretyczne rekonstrukcje o następnych stopniach

A co do życia w 3D ,to było by tak jak supermen lata we wszystkich kierunkach ,tymczasem ani ptak ani samolot nie potrafią poruszac się we wszystkich kierunkach bo moga tylko do przodu.
Zatem mozliwe jest 3D dla fizyków i zewnętrznego obserwatora lecz jesli chodzi o życie w tym, to jest to niepełne 3D nie mozliwe do wykorzystania są wszystkie kierunki ruchu.

Ponadto poruszając się po klatkach schodowych i windami nie robimy nic więcej niż małpy chodzące po drzewach:)
Listen to my muscle memory.
Avatar użytkownikafalko Mężczyzna
wysłuhaj pamięci mych muskułów
 
Posty: 706
Dołączył(a): 13 lip 2007, 19:40
Tak, zauważyłem ten błąd, i poprawiłem zanim napisałeś odpowiedź - musieliśmy się "minąć" z edycją.

Wszystkie możliwości w 2D czy 3D są mało istotne. Ktoś podał ciekawą analogię: naukowcy, którzy nie wiedzą, czego szukać, zbierają praktycznie wszystkie możliwe informacje - z czego większość jest nieistotna dla zagadnienia. Na przykład, określają wszystkie długości, szerokości, zakrzywienia, kąty itd. wzorca - mając nadzieję, że razem te dane pomogą odkryć to, czego nie dostrzegają. Problem z rzeczywistością - nieważne jakiego wymiaru - polega na tym, że właśnie jest wielowymiarowa, a nasza (materialna) percepcja jest ograniczona. Więc jednym z możliwych rozwiązań jest dedukcja (i związane z nią tysiące błędów oraz fragmentarycznych, prawidłowych informacji, które jednak na nic się nie zdają).
“Mom always tells me to celebrate everyone's uniqueness. I like the way that sounds.”
"I've finally found the rhythm of love, the feeling of sound."
- Hilary Duff
Avatar użytkownikaEnlil Mężczyzna
Earth is my home now
 
Imię: Enlil
Posty: 827
Dołączył(a): 17 mar 2009, 22:04
Lokalizacja: An
Droga życia: 7
Zodiak: Panteon
Enlil napisał(a):
Wszystkie możliwości w 2D czy 3D są mało istotne. Ktoś podał ciekawą analogię: naukowcy, którzy nie wiedzą, czego szukać, zbierają praktycznie wszystkie możliwe informacje - z czego większość jest nieistotna dla zagadnienia. Na przykład, określają wszystkie długości, szerokości, zakrzywienia, kąty itd. wzorca - mając nadzieję, że razem te dane pomogą odkryć to, czego nie dostrzegają. Problem z rzeczywistością - nieważne jakiego wymiaru - polega na tym, że właśnie jest wielowymiarowa, a nasza (materialna) percepcja jest ograniczona. Więc jednym z możliwych rozwiązań jest dedukcja (i związane z nią tysiące błędów oraz fragmentarycznych, prawidłowych informacji, które jednak na nic się nie zdają).


mozliwosci w 2D są mało istotne? Wyobraz sobie potencjał gry w szachy a zejdziesz na ziemię,jak w twoim motto.
Zaden procesor nie jest w stanie wyobrazić sobie szachów w 3D ,jest taki film Cube o własnie przestrzennosci naszej inteligencji
Listen to my muscle memory.
Avatar użytkownikafalko Mężczyzna
wysłuhaj pamięci mych muskułów
 
Posty: 706
Dołączył(a): 13 lip 2007, 19:40
Wszystko zależy od perspektywy. Chciałbyś zostać na resztę życia uwięziony na planszy do szachów? :)
“Mom always tells me to celebrate everyone's uniqueness. I like the way that sounds.”
"I've finally found the rhythm of love, the feeling of sound."
- Hilary Duff
Avatar użytkownikaEnlil Mężczyzna
Earth is my home now
 
Imię: Enlil
Posty: 827
Dołączył(a): 17 mar 2009, 22:04
Lokalizacja: An
Droga życia: 7
Zodiak: Panteon
Enlil napisał(a):Wszystko zależy od perspektywy. Chciałbyś zostać na resztę życia uwięziony na planszy do szachów? :)


Chciałbyś, aby inni zabronili Ci tego co lubisz robić, bo "cośtam"?
Avatar użytkownikaSinbard Mężczyzna
Blackbird
 
Imię: Mariusz
Posty: 1888
Dołączył(a): 20 kwi 2011, 13:05
Lokalizacja: Multiwersum.
Zodiak: Wodny Smok
Jesli zwrócę uwagę na mój potencjał to niechciałbym a jesli zalezy mi na normalnym funkcjonowaniu to przestrzen 3D jest ostatecznoscią w mojej perspektywie, Być moze śa jednostki które przekraczaja ten wymiar ,ale na mój rozsądek tym samym traca korzenie nizszych wymiarów jak 2d ,

Sinbard,ja lubie balet synchroniczny w wodzie/basenie i zachwycam się tym jak niczym innym w swiecie i nikt mi tego nie zabroni
Listen to my muscle memory.
Avatar użytkownikafalko Mężczyzna
wysłuhaj pamięci mych muskułów
 
Posty: 706
Dołączył(a): 13 lip 2007, 19:40
falko napisał(a):Sinbard,ja lubie balet synchroniczny w wodzie/basenie i zachwycam się tym jak niczym innym w swiecie i nikt mi tego nie zabroni


Po coś chyba jednak jawimy się jako odrębne, hmmm... "rzeczy".
Jakbyśmy byli jednoosobową, niezależną załogą pojazdu przemierzającego głębiny...

Jaźni.
Avatar użytkownikaSinbard Mężczyzna
Blackbird
 
Imię: Mariusz
Posty: 1888
Dołączył(a): 20 kwi 2011, 13:05
Lokalizacja: Multiwersum.
Zodiak: Wodny Smok
Bardzo słusznie Sinbard ,balet synchronoczny we wodzie to cos naprawdę pięknęgo ,ponadto przekracza ,wątpliwosc ze zyjemy w 3D.W wodzie .w dodatku akompaniamentu muzyki,wiesz te wszystkie piekne pływaczki,które robia z ciałem rózne cuda to cos po stokroc lepszego niz piłka nozna:)
Nie badzmy dwoma nawołujacymi się podwodnymi okrętami we mgle.
Listen to my muscle memory.
Avatar użytkownikafalko Mężczyzna
wysłuhaj pamięci mych muskułów
 
Posty: 706
Dołączył(a): 13 lip 2007, 19:40

Powrót do działu „Psychologia”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron