Prądy religijne, wielkie religie i małe nurty. Sekty, założyciele, wiadomości.
Nie chodzę do spowiedzi :twisted: nie wierzę księżom, wierze intuicji. Ksiądz to człowiek, który ma odmienną drogę życiową, ale czy to znaczy, że jest święty >?! haha oj nie:) termin "tajemnica spowiedzi", cytowanie pięknych słów, a właściwie jakby nie było czytanie ich z kartki to moim zdaniem za mało żeby komuś zaufać. Nie jestem ufna z natury :D może to przez to, ale najpierw bym musiała odbyć z kimś poważna rozmowę by go ocenić . Oczywiście nie szufladkuję ludzi :lol: a od każdej zasady są wyjątki, nie wierzcie im jednak bezgranicznie :thumbright:
Laweda Kobieta
Wicca
 
Imię: DaMona
Posty: 7
Dołączył(a): 04 kwi 2010, 13:23
Droga życia: 7
Typ: Wiccanka
Zodiak: Tygrys
Spróbuję zadać pewne pytanie. Mówiąc czy wierzycie księżom, macie na myśli księży, czy kler? Bo to jest niewielka różnica.
Ja osobiście zwracam uwagę na mądrości głoszone z ambony, które czasami dają solidnie do myślenia, ale jeśli chodzi o dogmaty narzucane ze strony duchownych - absolutnie nie warto w to wierzyć. Znaczy, może nie tak :P . Można w to wierzyć, ale tylko gdy zastanowiliśmy się nad tym, gdy zostało to przepuszczone przez pryzmat naszych własnych spostrzeżeń. Ksiądz może wzbogacić nasz światopogląd... Ale także go zubożyć.
Avatar użytkownikaRysiek Mężczyzna
Poszukujący oświecenia
 
Imię: Nikodem
Posty: 11
Dołączył(a): 05 kwi 2010, 11:34
Trzeba mieć bardzo ograniczony światopogląd by mógł on być wzbogacony przez księdza.
...all these words I don't just say...
Avatar użytkownikaleaozinho Mężczyzna
 
Posty: 892
Dołączył(a): 28 lip 2006, 15:37
Lokalizacja: Ciapuły Dolne
Droga życia: 1
Ja kiedyś rozmawiałem z księdzem i wcale nie powiedział mi, że muszę chodzić do kościoła i tak dalej. Powiedział tylko, że według Biblii każdy będzie sądzony według swojego sumienia. Nie mam wyrzutów sumienia, że nie chodzę do kościoła, ale miałby, gdybym kogoś skrzywdził, oszukał, okłamał... Księża mogą Ci powiedzieć tylko to co sami wiedzą, a to jest generalnie nauka kościoła katolickiego, czyli nie za dużo informacji o duchowości ;)
http://wrobelprzemyslaw.pl
Chciałbyś, abym prowadził vlog na tematy poruszane tutaj - zagłosuj.
Masz jakieś propozycje, uwagi co do tego - daj mi znać.
Avatar użytkownikaBluh Mężczyzna
Uzdrowiciel Duchowy Egzorcysta
 
Imię: Przemek
Posty: 75
Dołączył(a): 13 kwi 2010, 23:15
Lokalizacja: Polska
A czy ksiądz jest wyrocznią? Jest nieomylny? Jest alfą i omegą? Wie wszystko? Nie. Ksiądz jest też człowiekiem, który popełnia błędy jak każdy człowiek. Szkoda tylko, że ten ,,fach" traktuje się jak sposób na dobre pieniądze.
anna_poler Kobieta
anna_poler
 
Posty: 15
Dołączył(a): 08 sie 2010, 18:45
Bluh napisał(a):Ja kiedyś rozmawiałem z księdzem i wcale nie powiedział mi, że muszę chodzić do kościoła i tak dalej. Powiedział tylko, że według Biblii każdy będzie sądzony według swojego sumienia. Nie mam wyrzutów sumienia, że nie chodzę do kościoła, ale miałby, gdybym kogoś skrzywdził, oszukał, okłamał... Księża mogą Ci powiedzieć tylko to co sami wiedzą, a to jest generalnie nauka kościoła katolickiego, czyli nie za dużo informacji o duchowości ;)


Pieknie wiec beda mieli mordercy, gwalciciele i inne kanalie (wg naszej kochanej Biblii) ktorzy cierpia na zaburzenie osobowosci typu niedorobu leku :) Dla niewtajemniczonych - takie jednostki charakteryzuja sie brakiem empatii i tzw. sumienia. Widac autorzy Biblii wszystkiego nieprzewidzieli : d ale ze mnie profan :<
'Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło.'
Avatar użytkownikaTwójCień Mężczyzna
micro_space
 
Posty: 100
Dołączył(a): 02 kwi 2009, 21:30
Nie byłabym taka twarda w interpretowaniu Bibli i katolicyzmu :).

Biblia mimo wszystkich swoich ubytków, tworzy fantastyczne podwaliny etyczne zwłaszcza dla umysłów małych dzieci. Operuje anegdotami, które najlepiej są przyswajane i łatwo je później stosować w życiu, w przeciwieństwie do sztywnych zakazy rodziców "NIE RÓB TEGO" :). Poza tym rozbudza i uczy empatii do drugiego człowieka i współczucia. Także Biblia użyta w odpowiedni sposób, bez skupiania się na całym wydumanym grzechu pierworodnym (chociaż wg. mnie to jest taka przepaczona informacja na temat karmy człowieka) może wykształcić fantastycznych ludzi. Znam osoby głęboko przywiązane do katolicyzmu, religijne a przy tym nowoczesne, dowcipne i pełne ciepła, miłości i współczucia. :)

Także bez przesady, Biblia nie jest jakimś systemem prawnym zaświatów, nie musi obsługiwać z prawniczą dokładnością wszystkich przypadków i kar dla nich.

A co do wierzenia księdzom - różni są księża. Bluh się zetknął z fajnym księdzem, kto inny z jakimś frustratem. Ale ogólnie odpowiadając na pytanie zadane w wątku - nie warto. Nie warto wierzyć w nic bezwarunkowo z samego tytułu autorytetu :).

Idola theatri jak to nazwał Francis Bacon - złudzenia spowodowane bezwarunkowym przyjmowaniem autorytetu. :)
Słońce gorące
Avatar użytkownikaluth
 
Imię: Alicja
Posty: 1085
Dołączył(a): 31 mar 2010, 23:06
Lokalizacja: Warszawa
Droga życia: 11
Typ: 7w8
Zodiak: Byk, Koza
Ale co to w ogóle za pytanie? Warto wierzyć takim ludziom, którym warto zaufać, trzeba słuchac głosu serca,a nie uogólniać iż wierzymy wszytkim, albo nikomu. Ksiądz to też człowiek, popełnia błędy.
anna_poler Kobieta
anna_poler
 
Posty: 15
Dołączył(a): 08 sie 2010, 18:45
Wszystkie religie są złem bo zostały utworzone w celu kontroli i manipulacji masami ludzkimi. Religia to jest taka beczka miodu przyprawiona arszenikiem który w tym miodzie jest niewyczuwalny.
tulsi Kobieta
tulsi
 
Imię: tulsi
Posty: 20
Dołączył(a): 11 cze 2009, 20:26
Droga życia: 9
Zodiak: panna
Wszystkie religie są złem


Wszystkie religie mają dobre i złe strony :).

Wszystkie mogą poprowadzić do słońca, lub spowodować inercję i zatrzymać jednostkę na dziwnych obrzędach i nakazach/zakazach.

To, że zostały stworzone w celu manipulacji nie ma większego znaczenia, coś stworzonego ze złą intencją może komuś dać samo dobro, a innemu niekoniecznie :)

relatywne jak wszystko, po co to oceniać z góry i szufladkować :)
Słońce gorące
Avatar użytkownikaluth
 
Imię: Alicja
Posty: 1085
Dołączył(a): 31 mar 2010, 23:06
Lokalizacja: Warszawa
Droga życia: 11
Typ: 7w8
Zodiak: Byk, Koza
tulsi napisał(a):Wszystkie religie są złem bo zostały utworzone w celu kontroli i manipulacji masami ludzkimi. Religia to jest taka beczka miodu przyprawiona arszenikiem który w tym miodzie jest niewyczuwalny.


A ja uważam że tak jednostronne stawianie sprawy jest równie złe, a dodatkowo ukazuje brak znajomości ludzkiej psychologii ;P
Owszem, religie mogą być niebezpieczne. Ale też do pewnego poziomu rozwoju są jednymi z łatwiej dostępnych dróg rozwoju, swego rodzaju stymulantami.
Dodatkowo religie wcale nie zostały stworzone w takim celu. Zostały stworzone dlatego, że ludzie są już tak zrobieni że potrzebują w coś wierzyć - bo to uspokaja, tłumaczy, mówi że jest ktoś potężniejszy, do kogo można się zwrócić z problemami przewyższającymi ludzkie siły... A dopiero potem zostały zaadaptowane przez osoby pożądające władzy, wpływów czy pieniędzy... W każdej większej organizacji wcześniej czy później znajdą się takie osoby i przejmą ster - to nieuniknione...
Nie znaczy to, że nie można w nich znaleźć też tego co tam było już przed tymi osobami i wyciągnąć sobie wszystko czego się potrzebuje...
Jak mi jabłko spadnie na ziemię, to je myję, a nie wyrzucam...
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys
Warto wierzyć temu komu myślisz,że warto.Najlepiej jest słuchać a nie poddawać pod ocene czy wierzyć lub nie.
Lepiej czerpać widze ze żródła pierwszego,każdy może ją otrzymać jeżeli tylko zechce.
Avatar użytkownikaCyborg Mężczyzna
 
Imię: Przemek
Posty: 209
Dołączył(a): 08 maja 2010, 15:15
{ PREV }

Powrót do działu „Religie i wierzenia”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości