Nauki, pisma, przekazy Mistrzów, wiedza tajemna i drogi odkrywania Świadomości.

Reguły w Ezoteryce

Post 10 kwi 2006, 18:53

Zapewne wszyscy się tutaj interesują od troszku czasu Ezoteryką. Mam do was takie pytanie. Co sądzicie o regułach w Ezoteryce? Chodzi mi o to czy one istnieja? Czy ktos to jakos zapisal(?):P Czy sa jakies niepisane reguly? Cze moze ktos jak zaczyna przygode z ezoteryka powinien zajac sie najpierw tym a potem tamtym... itd itd...??? Czy Ezoteryka nie ma reguł wogóle?? I nie powinno się o takie coś pytać bo poprostu nie ma takiego czegos jak reguły?? Czekaam na odpowiedzi...:D:D
>> !! http://www.meditationforworld.wordpress.com !! <<

"MAMY TENDENCJĘ DO ULEGANIA PRZEŚWIADCZENIU, ŻE "NASZ" MODEL RZECZYWISTOŚCI SAM W SOBIE JEST RZECZYWISTOŚCIĄ, ZAPOMINAJĄC, ŻE OGRANICZONE SĄ WSZYSTKIE MODELE."

NAZCAIN NIE USUWAJ FORUM ;):D THX ;)
Avatar użytkownikaGothic Mężczyzna
Made in Universe
 
Imię: Adrian
Posty: 584
Dołączył(a): 30 lis 2005, 20:04
Lokalizacja: Ta fajna :D
Droga życia: 8

Post 10 kwi 2006, 19:32

Najpierw zdefiniuj, czym jest ezoteryka - bo tym słowem niesłusznie określa się wiele niekoniecznie związanych z nią rzeczy. Ezoteryka potocznie rozumiana jest prawie tożsamym pojęciem co New Age, to zupełnie inne sprawy. Jeśli chodzi Ci o reguły w rozwoju duchowym, to myślę, że reguł jako takich nie ma. Jak na każdej drodze, znajdziesz wskazówki, drogowskazy, choć często jeden mówi co innego niż drugi. Jakkolwiek jednak jeśli wiesz, dokąd zmierzasz i wiesz, w jaki sposób możesz się tam dostać, sam sobie ustalasz reguły i sposób podróżowania. :)
Avatar użytkownikaNazcain Mężczyzna
 
Imię: Piotr
Posty: 411
Dołączył(a): 17 kwi 2005, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
Droga życia: 7
Typ: 5w4
Zodiak: Lew, bawół

Post 11 kwi 2006, 17:34

To z Wikipedii(mówisz masz:P):

Ezoteryka odnosi się do wiedzy dostępnej jedynie dla osób uprzywilejowanych, doświadczonych lub takich, które przeszły inicjację, jako przeciwieństwo do wiedzy egzoterycznej, która jest powszechnie dostępna. Jest to tzw. wiedza tajemna, czyli przeznaczona tylko dla grona wtajemniczonych, wybrańców. Pojęcie to jest często używane w religioznawstwie.

Propaguje inne postrzeganie rzeczywistości, rozwój duchowy, porusza tematy nie udowodnione lub odrzucane przez naukę. Jej treści są na ogół otoczone atmosferą tajemnicy, starożytnych przekazów, guru o nadnaturalnych mocach, itp., a nie są w żaden sposób potwierdzane, są odczuwalne jedynie w sposób pozazmysłowy.

[Ja znam tą definicję ;), a Ty następnym razem napisz coś więcej niż tylko cytat - Nazcain]
>> !! http://www.meditationforworld.wordpress.com !! <<

"MAMY TENDENCJĘ DO ULEGANIA PRZEŚWIADCZENIU, ŻE "NASZ" MODEL RZECZYWISTOŚCI SAM W SOBIE JEST RZECZYWISTOŚCIĄ, ZAPOMINAJĄC, ŻE OGRANICZONE SĄ WSZYSTKIE MODELE."

NAZCAIN NIE USUWAJ FORUM ;):D THX ;)
Avatar użytkownikaGothic Mężczyzna
Made in Universe
 
Imię: Adrian
Posty: 584
Dołączył(a): 30 lis 2005, 20:04
Lokalizacja: Ta fajna :D
Droga życia: 8

Post 11 kwi 2006, 22:43

Dla mnie ezoteryka to coś poza zmysłowego, coś co jest instynktowne i nie dające się zamknąć w żadne schematy czy reguły. :-k
Aga Kobieta
wiem,że nic nie wiem
 
Imię: Agnieszka
Posty: 43
Dołączył(a): 23 mar 2006, 01:34
Droga życia: 33
Zodiak: Baran

Post 12 kwi 2006, 22:21

Jak dla mnie ta definicja z wikipedi jest troche nieprawdziwa. Dla jakich wybrancow!?! Czy my jestesmy jakimis wybrancami? A pozatym: niektore tematy sa udowodnione jak np. OOBE. Ponoc w CIA przyjmowano osoby o zdolnosciach eksterioryzacji (jako zdolnosci szpiegowskie) i robiono im testy np. zapisywali jakies liczby na kartce kladziono gdzies na szafie a ten facet podczas pobytu w astralu spogladal na te karty i potem odczytywal pozostalym te liczby. Albo widzenie aury czy energi, facet mowi gdzie jest jakies skupisko energi (energia czlowieka), a potem te wyniki sie pokrywaja z wynikami aparatury do ktorej jest podpiety testowany czlowiek (na Dicovery kiedys ogladalem :) ).
A jesli chodzi o rozwoj duchowy to pewne regoly sa. No coz, pewnych nawykow typowo "ludzkich" trezba sie wyzbyc (np. egoizm o ktorym jest oddzielny topic)
Ona: Kocham Cie!!! A Ty mnie tez?
On: Tak, Ciebie TEZ.
xD
Avatar użytkownikaMeph Mężczyzna
 
Posty: 1056
Dołączył(a): 06 gru 2005, 14:50
Droga życia: 4
Zodiak: Waga, Bawół

Post 12 kwi 2006, 23:18

Hmm dla mnie ezoteryka to po prostu wiedza tajemna, i tyle :), a reguly, a czy sa jakies reguły w historii, w geografi? wiedza nie ma regul, wiedza jest. Zastosowanie wiedzy ma reguly :P.

Meph napisał(a):No coz, pewnych nawykow typowo "ludzkich" trezba sie wyzbyc (np. egoizm o ktorym jest oddzielny topic)


Trzeba? W religi trzeba sie wyzbywać, w rd samo sie wyzbywa.
"Gdy wyzwanie spotyka się z siła, rodzi się kreatywność dążenia do celu."
Avatar użytkownikaJutro Mężczyzna
whoever
 
Imię: Tomek
Posty: 48
Dołączył(a): 10 maja 2005, 21:45
Lokalizacja: poludnie
Droga życia: 3
Typ: 4w3
Zodiak: Ryby

Post 13 kwi 2006, 11:04

Hmm wlasciwie to teraz juz ezoteryka nie jest wiedza tajemna,kazdy moze sie do niej dostac, zaczac moze od neta, albo od ksiazki, alboo od czego mu sie podoba co nie ?:D
>> !! http://www.meditationforworld.wordpress.com !! <<

"MAMY TENDENCJĘ DO ULEGANIA PRZEŚWIADCZENIU, ŻE "NASZ" MODEL RZECZYWISTOŚCI SAM W SOBIE JEST RZECZYWISTOŚCIĄ, ZAPOMINAJĄC, ŻE OGRANICZONE SĄ WSZYSTKIE MODELE."

NAZCAIN NIE USUWAJ FORUM ;):D THX ;)
Avatar użytkownikaGothic Mężczyzna
Made in Universe
 
Imię: Adrian
Posty: 584
Dołączył(a): 30 lis 2005, 20:04
Lokalizacja: Ta fajna :D
Droga życia: 8

Post 13 kwi 2006, 11:25

Samo wtajemniczenie nie jest wiedzą (teorią), ani praktyką nawet, jest poprostu istnieniem na równą wewnątrz siebie jak i na zewnątrz...

PS Gothic wiesz co to znaczy Ain Sof? jesli nie to polecam poszukac cos o tym, jesli masz dostepn do Zoharu to tam to powinnienes znalesc ;)
Avatar użytkownikaSławek Mężczyzna
 
Imię: Sławomir
Posty: 144
Dołączył(a): 10 maja 2005, 09:45
Lokalizacja: Bielsko/Warszawa

Post 13 kwi 2006, 17:24

Wiecie co ..jak widzę czasem rozmowy o wiedzy tajemnej w sposób Jawny na forum to wole sobie zaparzyć dobrej kawki i poczytac "Przebudzenie" Athonego De Mello :-) Bardzo odświeża mózg. Jawne rozmowy o wiedz tajemnej wprost przeciwnie. Ezoteryka wg.mnie to praktyka i wiedza z niej pochodząca. Praktyka próby poszukiwania Samego Siebie, prawdy o sobie i otaczajacym Nas świecie. Jeśli tego warunku nie jestesmy w stanie utrzymac jakiekolwiek reguły nie mają sensu, ponieważ pogubimy sie w sprzecznych opisach subiektywnych odczuć i interpretacji. Celem jesteśmy MY Sami. Oto reguła :-) ..bez Siebie możmy nadal polemizować jawnie o tajności tej nauki i sensie bezsensu :-)

Pozdrawiam Wszystkich B.Ciepło i Życze Wesołych Świąt :-)
Gregory.
Prawdą jest Miłość. Wyrazem Miłości, Bycie Sobą.
GrzegorzL_Truth Mężczyzna
Light_Truth
 
Posty: 211
Dołączył(a): 10 gru 2005, 22:10
Lokalizacja: Wrocław
Droga życia: 7
Zodiak: strzelec

Post 13 kwi 2006, 20:29

Meph napisał(a):No coz, pewnych nawykow typowo "ludzkich" trezba sie wyzbyc (np. egoizm o ktorym jest oddzielny topic)


A gdzie to jest zapisane? Jeśliby przyjac taki stan rzeczy, to do Ezoteryki nie możnaby było zaliczyc np. Thelemy, która wręcz przesycona jest egoizmem.
Wikipedia napisał(a):Jej treści są na ogół otoczone atmosferą tajemnicy, starożytnych przekazów,

A co jak co, ale dzieła Crowleya przesiąkniętę są atmosferą tajemnicy i starożytnych przekazów, więc według tej definicji zaliczają się do Ezoteryki.

Pare przykładów:

"Moi uczniowie są dumni i piękni; silni i bystrzy; władają na swej ścieżce niczym potężni zdobywcy." - LIBER CADE vel HAMVS HERMETICVS

"Gromadźcie więc dobra, aromaty i zastępy kobiet; przewyższajcie narody ziemi we wspaniałości i dumie; lecz czyńcie to zawsze w miłości mojej, i tak dojdziecie do mojej radości." - Liber Al vel Legis

Wracając jednak do tematu. Według mnie nie ma żadnych reguł prócz tych, które my sami ustalimy. Ktoś może sobie wszystko zaplanowac bardzo skrupulatnie, a inny podchodzic do wszystkiego z biegu.
Poza tym wolałbym unikac prób jakiejkolwiek definizacji rzeczy dotyczących ezoteryki.
"Swoją prawdę głoś swoją prawdę szerz jasno i spokojnie
Słuchaj też bo każdy ma swoją historię
Nawet głupiec ignorant ma swoją opowieść " (Desiderata, WWO)
Portal Etnobotaniczny - Drzewozycia.info
Archer Mężczyzna
 
Imię: Tomek
Posty: 43
Dołączył(a): 23 wrz 2005, 21:19
Lokalizacja: STG
Droga życia: 9
Typ: 4w5
Zodiak: Ryba

Post 13 kwi 2006, 20:38

Archer napisał(a):racając jednak do tematu. Według mnie nie ma żadnych reguł prócz tych, które my sami ustalimy.

Popieram w 1000% . Tylko to co sobie ustalimy tak bedzie. Sami sobie ustalamy reguly, potem mozemy je lamac albo i nie. Itd.. itd.. widziecie pelno ludzi ustalilo sobie ze czlowiek nie moze latac sam tak ot...lewitowac, no wiec nie lewituja bo to sprzeczne z ich regulami. Takich przykladow mnostwo mozna podawac w nieskonczonosc...:)
>> !! http://www.meditationforworld.wordpress.com !! <<

"MAMY TENDENCJĘ DO ULEGANIA PRZEŚWIADCZENIU, ŻE "NASZ" MODEL RZECZYWISTOŚCI SAM W SOBIE JEST RZECZYWISTOŚCIĄ, ZAPOMINAJĄC, ŻE OGRANICZONE SĄ WSZYSTKIE MODELE."

NAZCAIN NIE USUWAJ FORUM ;):D THX ;)
Avatar użytkownikaGothic Mężczyzna
Made in Universe
 
Imię: Adrian
Posty: 584
Dołączył(a): 30 lis 2005, 20:04
Lokalizacja: Ta fajna :D
Droga życia: 8

Post 13 kwi 2006, 20:48

Archer napisał(a): napisał/a:
Meph napisał(a): napisał/a:
No coz, pewnych nawykow typowo "ludzkich" trezba sie wyzbyc (np. egoizm o ktorym jest oddzielny topic)

A gdzie to jest zapisane? Jeśliby przyjac taki stan rzeczy, to do Ezoteryki nie możnaby było zaliczyc np. Thelemy, która wręcz przesycona jest egoizmem.

Archer, ale wyciales zdanie... Napisalem ze to sa regoly tyczace rozwoju duchowego a nie ogolnie ezoteryki, chyba mi nie powiesz ze osoba rozwinieta duchowo moze byc egoista... Jesli dajmy na to po trupach ide do jakiegos celu abym tylko cos zzyskal to moge sie nazwac osoba "przebudzona"!?!
Ona: Kocham Cie!!! A Ty mnie tez?
On: Tak, Ciebie TEZ.
xD
Avatar użytkownikaMeph Mężczyzna
 
Posty: 1056
Dołączył(a): 06 gru 2005, 14:50
Droga życia: 4
Zodiak: Waga, Bawół

Post 13 kwi 2006, 21:03

Archer, ale wyciales zdanie... Napisalem ze to sa regoly tyczace rozwoju duchowego a nie ogolnie ezoteryki


Sora za błędną interpretacje ;)...


Meph napisał(a):chyba mi nie powiesz ze osoba rozwinieta duchowo moze byc egoista... Jesli dajmy na to po trupach ide do jakiegos celu abym tylko cos zzyskal to moge sie nazwac osoba "przebudzona"!?!


A niby czemu nie? Czy to, ze cos jest zle oznacza, ze jest gorsze? (paradoks lekki:P) Jezeli, dajmy na to, moją drogą do przebudzenia jest egoizm, skupienie sie na swojej osobie, zycie zgodnie z filozofią Szatanizmu lub Thelemy, które nikogo nie ograniczają, nie zabraniają i są tak wzgardzone przez... dobro? Dobrych ludzi, którzy walczą sami z sobą by osiągnąc 'zbawienie', zamiast zaakceptowac siebie, swoje potrzeby, wady i zalety? Życ zgodnie z zasadą Carpe Diem?
"Czyń wolę swą, niechaj będzie całym prawem."
Jeżeli chce byc tym złym, to czy przekreśli to moją drogę i szansę na przebudzenie? A może to dobro jest złe, a zło dobre?
"Swoją prawdę głoś swoją prawdę szerz jasno i spokojnie
Słuchaj też bo każdy ma swoją historię
Nawet głupiec ignorant ma swoją opowieść " (Desiderata, WWO)
Portal Etnobotaniczny - Drzewozycia.info
Archer Mężczyzna
 
Imię: Tomek
Posty: 43
Dołączył(a): 23 wrz 2005, 21:19
Lokalizacja: STG
Droga życia: 9
Typ: 4w5
Zodiak: Ryba

Post 13 kwi 2006, 21:21

A ja dalej polecam Zohar :P
Avatar użytkownikaSławek Mężczyzna
 
Imię: Sławomir
Posty: 144
Dołączył(a): 10 maja 2005, 09:45
Lokalizacja: Bielsko/Warszawa

Post 13 kwi 2006, 21:38

GrzegorzL_Truth napisał(a):Wiecie co ..jak widzę czasem rozmowy o wiedzy tajemnej w sposób Jawny na forum to wole sobie zaparzyć dobrej kawki i poczytac "Przebudzenie" Athonego De Mello


Po prostu chodzi mi o to ze ezoteryka to po jakiemus tam znaczy wiedza tajemna i tyle:P, podobnie jak madman to szaleniec :).
I nie mowie co jest ezoteryka :).
"Gdy wyzwanie spotyka się z siła, rodzi się kreatywność dążenia do celu."
Avatar użytkownikaJutro Mężczyzna
whoever
 
Imię: Tomek
Posty: 48
Dołączył(a): 10 maja 2005, 21:45
Lokalizacja: poludnie
Droga życia: 3
Typ: 4w3
Zodiak: Ryby

Powrót do działu „Mistrzowie, Nauka”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości