Prądy religijne, wielkie religie i małe nurty. Sekty, założyciele, wiadomości.

Co sądzicie o Hare Kryszna

Post 09 sty 2006, 17:00

Chciałbym Was zapytać co sądzicie o Ruchu religijnym Hare Kryszna :-) Jest to nieobcy Ruch w naszym kraju i na świecie, propaguje wiele pozytywnych jak mi się wydaje cech np.: wegetrianizm, filozofię opartą na Reinkarnacji i odpowiedzialnym Prawu Karmy oraz wiele innych mądrych przemyśleń i Tez. Czekam na Wasze opinie.
Osobiście Bardzo Ich Lubię ale sie z Nimi dop końca nie utożsamiam z paru względów. Podstawowym jest chyba ich przesadny wg.mnie stosunek do Boga jako osobowej Formy i stawianie w subtelny sposob Krysznę (którego bardzo szanuję) ponad Wszystko dając tyllko pozornie innym wyznawcom religi "wybór". Bo z czasem w rozmowie z Nimi można wywnioskować że i tak trzeba w końcu zaakceptować nikogo innego jak Kryszne :-) Tak jest, wiem, bo Znam Ich. Wydaje mi się że takie podejście nie jest do końca fair:-) Mało tego, cokolwiek sie nie zdarzy to napewno juz Kryszna robi test albo jest w tym jakis jego ukryty cel. Nie przeczę jest Napewno, ale jest również, jesli nie Przede Wszystkim coś Takiego jak Samodzielne myslenie i Samorozwój który, jesli przyjąć nawet że jesteśmy niedoskonali w Naszych wyborach (co również jest Ich argumentem Za) to nawet pełne oddanie i wszelkie działanie nie ma większego sensu jeśli nie jest to nasze doświadczenie, błąd, pomyłka. Którą staramy się później Naprawić oczywiście. Rozwijać się :-)
Pozatym Uważam że wiele mądrego można dzięki tym ludziom wnieść do swego życia Duchowego odnajdując czystsze formy istnienia :-) Poważnie. Mają Ciekawe choć co dla niektórych kontrowersyjne zasady duchowe. Ale to juz temat na inny, odrębny wątek :-) Dodam że kultura Waisznawa pochodząca z Indii i religia Hare Kryszna jest starsza od chrześcijaństwa o całe 3000lat!! Ale rozwijała się w zupełnie innej otoczce kulturowej. To Narazie tyle.

Pozdrawiam Wszystkich :-) :-)
Prawdą jest Miłość. Wyrazem Miłości, Bycie Sobą.
GrzegorzL_Truth Mężczyzna
Light_Truth
 
Posty: 211
Dołączył(a): 10 gru 2005, 22:10
Lokalizacja: Wrocław
Droga życia: 7
Zodiak: strzelec

Post 09 sty 2006, 18:39

Osobiście nie miałem przyjemności poznać ludzi ruchu Hare Kryszna i szkoda, bo naprawdę bym chciał :). Dlczego? Otóż ludzie Ci mają bardzo ciekawe podejście do świata (zresztą podobne do mojego :wink: ), ich filozofia jest wspaniałą inspiracją dla wielu ludzi poszukujących własnej drogi rozwoju duchowego. Nie mówie, że tylko ten ruch daje nam taką możliwość, ale jest jednym z NICH. :) Dla wielu ruch ten może być nieco kontrowersyjny ze względu na różne poglądy w sferze duchowej, jak wspominał Grzegorz, ale kiedy bardziej poznamy ich historię i wgłębimy się w poglądy wszystko zmienia nasze widzenie w tej sprawie. Fajnie, że temat ten został poruszony na tym forum (niby na to czekałem, a sam nie założyłem :) )

Pozdrawiam!
Avatar użytkownikaErAmon Mężczyzna
Szukam...
 
Posty: 85
Dołączył(a): 18 maja 2005, 14:57

Post 21 sty 2006, 01:55

Nie jestem ekspertem w temacie Hare Krishna, ale tak intuicyjnie nie mam przekonania do tego ruchu. Kojarzą mi się raczej z sektą, nawet jeśli zupełnie niegroźną, to jednak z sektą. Chodzi przede wszystkim o to narzucanie jednego, nieomylnego systemu przekonań i wartości, o jednakowe ubieranie się i zachowanie, itd. Podobne odczucia niechęci mam do Osho i Sai Baby, chociaż do tego ostatniego zdecydowanie silniejsze. Nie zawsze głoszenie przesłania miłości, wielkich duchowych wartości i pokoju ma prawdziwie duchowy sens, czasem jest błądzeniem we mgle, a czasem zwykłym oszustwem.
Life after death is to die for
Avatar użytkownikamyake Kobieta
 
Posty: 79
Dołączył(a): 17 sty 2006, 01:55
Lokalizacja: Poznań
Droga życia: 7
Zodiak: Rak

Post 21 sty 2006, 11:49

Zgadzam się z Tobą Myake. Ruch ten może być kojarzony z sektą, bo zawiera parę cech do niej pasujących. Jednak nie chodzi tutaj o wstępowanie do tejże grupy tylko poznanie ich poglądów i przekonań. Dużo ruchów religijnych uznawanych jest za sektę, ale samo słowo "sekta" nie mósi znaczyć wszystkiego co najgorsze. :)
Avatar użytkownikaErAmon Mężczyzna
Szukam...
 
Posty: 85
Dołączył(a): 18 maja 2005, 14:57

Post 21 sty 2006, 11:55

Nie do końca orientuje się w postaci Kriszny... ma to być Najwyższa Osobowa postać Boga... czy jakoś tak... nie wiem właśnie jak się do tego ustosunkować. Mi to wygląda tak jak napisał GrzegorzL_Truth, próba powiedzenia, że ich wiara jest najlepsza, takie podkreślenie, inni bogowie są ok, ale i tak Najwyższa osoba Boga to Kryszna. Może my źle to rozumiemy, nie wiem. Właściwie to niezależy mi zbyt, ale to mi nie pasuje u nich...

Ruch Hare Kryszna kojarzy mi się pozytywnie, kiedyś widok jego wyznawców bardzo poprawił mi humor. W sensie pozytywnym, jakby nie patrzeć bije z nich pozytywna energia :). No w każdym razie z ich mantry :P. Przyjemne urozmaicenie jak przez miasto biegnie takich paru, jeden ciągnie wózek z wielkim głośnikiem, a reszta śpiewa mantre Hare, Hare, Hare Kryszna... nie pamiętam już dokładnie jak to idzie. :) Taki przenośny koncercik :). Sympatyczne. :P
"Wiosna, maj, kwiaty, słoneczko... ahhh... :)))))))))"
Avatar użytkownikaArElendil Mężczyzna
:))))))))))
 
Posty: 190
Dołączył(a): 10 maja 2005, 20:16
Lokalizacja: JG
Droga życia: 3
Zodiak: Bliźniak :)

Post 23 sty 2006, 14:06

Sekty są często kojarzone negatywnie, bo są elitarne. To co ma natomiast taką formę od razu kojarzy się ze spiskiem, kultem satanów i temu podobnych.:P Takie pojmowanie sekt utwierdziły sekty typu Najwyższa Prawda.

Kiedyś kilka ray miałem okazję porozmawiać za pośrednictwem internetu z wyznawcami Kryszny. Dowiedziałem się przez to wiele o samej "mitologii" hinduskiej, chociaż dziś już mało co z tego pamiętam.

Najwyższą istotą nie jest Kryszna ale (chyba) Brahma. Kryszna był bogiem, jednak zszedł na ziemię, żeby mieszkać między ludzmi.

Sam ruch kojarzy mi się pozytywnie, a jego członkowie mają wg. mnie "lepsze" podejście do innowierców niż wyznawcy hinduizmu.:P
PRAWDA ZAWSZE SIĘ OBRONI, JEŚLI NIKT TEGO NIE ZABRONI ANI NIE OGRANICZY
Avatar użytkownikaNightwalker Mężczyzna
Racjonalista
 
Posty: 537
Dołączył(a): 11 maja 2005, 16:26

Post 17 mar 2006, 22:00

Najwyższą istotą nie jest Kryszna ale (chyba) Brahma. Kryszna był bogiem, jednak zszedł na ziemię, żeby mieszkać między ludzmi.

Masz rację, tak właśnie jest w Hinduiźmie.

Ja natomiast pisałem o ruchu Hare Kryszna który jest częscią Hinduizmu. Konkretnie odłamem Kultury Waisznawa lub jak kto woli Vishuitami. Są wielbicielami Boga-Vishnu który jest uosobieniem Kryszny który zszedł na ziemie aby poprowadzić Ardżunę w walce i wygłosić słynną Bhagavad Gitę. Przepiękne pismo. Polecam :-) Uosabiają Boga jako osobę, Najwyzszą osobę Boga-Krysznę. Polecam ich strony a dowiecie sie wiecej na temat ich Kultury. Jest przepiękna. Ładna muzyka, super jedzenie wegetariańskie i dość ciekawa filozofia. Brahma jest stwórcą, Bezoosobowym, Najwyższym. I to jest Prawda :-) Ale Oni Go nie uznają. I mają do tego pełne prawo. Ponieważ Bóg wg.nich musi miec osobę a Kryszna miał :-) I nie polecam się z Nimi sprzeczać że jest inaczej. Łatwo przekonają Was że Bóg bezosobowy to czysta duchowa iluzja. Są w tym naprawdę Dobrzy :-) Skupmy sie na Sobie :-) Jest to o wiele Praktyczniejsze i przyniesie więcej korzyści :-) Ale ich filozofię Bardzo Polecam :-)

Pozdrawiam Ciepło :-) :-)
Prawdą jest Miłość. Wyrazem Miłości, Bycie Sobą.
GrzegorzL_Truth Mężczyzna
Light_Truth
 
Posty: 211
Dołączył(a): 10 gru 2005, 22:10
Lokalizacja: Wrocław
Droga życia: 7
Zodiak: strzelec

Post 23 mar 2006, 13:50

:)

co do Hare Kryszna, to zetknalem sie z nimi kiedys 2 razy... na Woodstocku. Generalnie kojarza sie pozytywnie ale wyczuwam tez bardzo silna presje i manipulacje od nich... z Przystanku W. pamietam przedstawienia jakie w swoich namiotach robili nt. Kryszny, ktore byly bardzo hmm... lopatologiczne i dogmatyczne co mnie nastawialo bardzo anty... ponadto muzyka oddzialujaca na czakry, ciekawie sie wtedy slucha jak osoby, ktore nie maja o czakrach zielonego pojecia, opisuja jak je czuja :) ...no i jedzenie, to szczegolnie przypadlo mi od gustu, jakas papka z banana, fasolka, ryz z sosem i ostry chips - mozna sie objesc jedna porcja za 3zl... mniam :) :P :D
_ Mężczyzna
 
Posty: 279
Dołączył(a): 11 maja 2005, 08:58

Post 13 maja 2006, 11:42

Witajcie.
Wpadłem, aby zaprosić osoby zainteresowane bliższym, rzetelnym poznaniem tradycji duchowości waisznawa, teologii oraz, wirtualnym co prawda, poznaniem wyznawców do odwiedzenia naszego niezależnego portalu społeczności waisznawa - www.vrinda.net.pl
Do dyspozycji czytelnia ksiąg świętych Indii, forum itp.
Pozdrawiam serdecznie
Hare Kryszna

[Cicho, już i tak zostaliśmy posądzeni o sekciarstwo. :P Kolejna podobna reklama bez wnoszenia merytorycznej treści będzie przenoszona/usuwana - Nazcain]
Wszelka chwała Śri Krysznie, Najwyższemu Panu
Govindam adi puruszam tam aham bhadżami
Eterek Mężczyzna
Hare Kryszna
 
Posty: 2
Dołączył(a): 13 maja 2006, 11:35
Lokalizacja: Tubylec

Post 13 maja 2006, 19:13

Eterek napisał(a):Witajcie.
Wpadłem, aby zaprosić osoby zainteresowane bliższym, rzetelnym poznaniem tradycji duchowości waisznawa, teologii oraz, wirtualnym co prawda, poznaniem wyznawców do odwiedzenia naszego niezależnego portalu społeczności waisznawa - www.vrinda.net.pl
Do dyspozycji czytelnia ksiąg świętych Indii, forum itp.
Pozdrawiam serdecznie
Hare Kryszna

[Cicho, już i tak zostaliśmy posądzeni o sekciarstwo. :P Kolejna podobna reklama bez wnoszenia merytorycznej treści będzie przenoszona/usuwana - Nazcain]

1. Nie widzę nic złego w zaproszeniu na inny portal. A ty? :)
2. Czy ogłoszenie/zaproszenie to nie jest treść merytoryczna?
3. Nawet jeśli by tak było, czy to powód do usuwania posta?
4. Jaki zwiazek z sekciarstwem ma zaproszenie zainteresownaych osób na portal waisznawizmu? Możesz mi to wyjaśnić? :)
[Spoko, to był żart - odnośnie tematu o "sekciarstwie" Przebudzeniowym. Ale dawanie samych linków i tak jest złe :P - Nazcain]

Dziękuję i zapewniam, że nie jest moim intencją sprawianie komukolwiek kłopotów.[/quote]

[Hm, chyba utworzymy osobny dział na forum specjalnie do linków... - dzięki za inspirację ;) - Nazcain]
Wszelka chwała Śri Krysznie, Najwyższemu Panu
Govindam adi puruszam tam aham bhadżami
Eterek Mężczyzna
Hare Kryszna
 
Posty: 2
Dołączył(a): 13 maja 2006, 11:35
Lokalizacja: Tubylec

Post 18 maja 2006, 11:11

Hare kryszna to sekta.

[Może jakieś argumenty? ;) - Nazcain]
mam do oddania małe kotki! info na gg!
Avatar użytkownikaSalazan Kobieta
 
Imię: Janine
Posty: 14
Dołączył(a): 21 mar 2006, 20:37
Lokalizacja: Hszanufff
Typ: 4w3
Zodiak: Lew, szczur

Post 18 maja 2006, 13:34

Nie wiem skąd u większości takie przekonanie, że sekta to musi być coś złego. Sekta jest - jeżeli już - tak samo zła jak religia.
Sekta i religia ujednolica i ustala z góry jakąś "prawdę".

Samo stwierdzenie sekta straciło już sens, gdyż każdy używa go jak chce i do czego chce. Wg. mojego rozumienia wyznawcy Kryszny to nie sekta, ponieważ brak im elitarności.
PRAWDA ZAWSZE SIĘ OBRONI, JEŚLI NIKT TEGO NIE ZABRONI ANI NIE OGRANICZY
Avatar użytkownikaNightwalker Mężczyzna
Racjonalista
 
Posty: 537
Dołączył(a): 11 maja 2005, 16:26

Post 28 lip 2006, 15:49

A katolicyzm nazwał ich "sektą", bo dla nich "sekta" to grupa ludzi myślących, czego w katolicyzmie nie wolno robić...tylko bez żadnego sprzeciwu trzymać się dogmatów...
Out of the silent planet
out of the silent planet we are...
Avatar użytkownikaironek_48 Mężczyzna
"Przebudzony"
 
Imię: Rafał
Posty: 19
Dołączył(a): 27 lip 2006, 20:37
Lokalizacja: Out Of The Silent Wilkowice
Droga życia: 9
Typ: 4w3
Zodiak: Lew

Post 29 lip 2006, 15:32

w sumie, gdyby przyjrzec sie dokladnie to katolicyzm tez jest sekta. Spelnia dokladnie wszystkie jej charakterystyki. Jest odlamem sekty chrzescijanskiej wywodzacej sie z judaizmu.
Najciekawsze jednak jest to, ze chrzescijantwo bylo w duzej mierze inspirowane przez ruch wyznawcow Krishny (miedzy innymi, bo rowniez przez zaratusztrianizm, religie starozytnego Egiptu, Buddyzm i Mitryizm).
Kiedy porownacie zyciorysy Krishny i Jezusa - zobaczycie jak zaskakujaco wiele jest w nich punktow wspolnych.
Tak jak juz bylo to wspomniane wczesniej, ruch Krishny wnosi wiele ciekawych i pozytecznych dla rozwoju czlowieka idei i warto zapoznac sie z nim blizej.
Avatar użytkownikaleaozinho Mężczyzna
 
Posty: 892
Dołączył(a): 28 lip 2006, 15:37
Lokalizacja: Ciapuły Dolne
Droga życia: 1

Re: Co sądzicie o Hare Kryszna

Post 22 gru 2006, 19:43

"Najciekawsze jednak jest to, ze chrzescijantwo bylo w duzej mierze inspirowane przez ruch wyznawcow Krishny"

Raczej nie przez wyznawców tego ruchu o którym jes temat - ISCONU - a raczej przez ogólnie pojętą Bhakti Joge. Ruch Hare Kriszna należy jako jeden z wielu do ruchów Bhakti, z tym ze Hare Kriszna jak i chrzescijaństwo są wypaczonymi odmianami prawdziwej oryginalnej Bhakti. Szerzej o Bhakti napisałem przed chwilą w temacie: "Bhakti Marga" :)


Ruch Hare Kriszna nawet ciekawy, ale warto mieć na względzie że nawet w samych Indiach traktowany niepewnie i podejrzliwie, własnie ze względu że stanowi wypaczenie pewnych orginalnych nauk.
Gruntz Mężczyzna
Mistyk
 
Posty: 172
Dołączył(a): 22 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Breslau
Droga życia: 9
Zodiak: lew/tygrys

Powrót do działu „Religie i wierzenia”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron