Dyskusje na temat działania serwisu www i forum Przebudzenia - wasze sugestie i propozycje usprawnień.

Re: Problemy z forum

Post 12 lis 2011, 01:03

Naz oddaj panu stołek. XDDD
Avatar użytkownikaSinbard Mężczyzna
Blackbird
 
Imię: Mariusz
Posty: 1888
Dołączył(a): 20 kwi 2011, 13:05
Lokalizacja: Multiwersum.
Zodiak: Wodny Smok

Re: Problemy z forum

Post 12 lis 2011, 04:25

Bubeusz napisał(a):1. Ludzie czasem wypisują jakieś, khem... niezbyt konwencjonalne teorie o krążeniu energii, końcu świata, Kosmicznych Radach, czakrach i systemach, które uważają za słuszne, lecz już niekoniecznie uważają za słuszne ich wyjaśnić. (...)

Tak, to prawda. Z drugiej strony ja zawsze byłem zdania że każdy ma prawo przedstawić swoje poglądy, swoje teorie i swoją wiedzę (pod warunkiem że nie krzywdzi tym wyraźnie kogoś innego). Dlatego nigdy nawet nie próbowałem usuwać czegokolwiek ani uciszać kogokolwiek ze względu na głoszone poglądy. Jeśli się z nimi nie zgadzam albo uważam za niejasne zwykle wypowiadam się w danym temacie, ale jako użytkownik, nie w kwestiach pełnionej na forum funkcji :P
2. Alternatywną wersją prowadzenia dyskusji jest zejście na poziom osobisty i sprowadzenie tejże dyskusji do niejednokrotnie jednolinijkowego dialogu dwóch czy trzech znających się i swoje światopoglądy osób, w wyniku czego temat nabiera charakteru prywatnego, a jego meritum rozmywa się gdzieś po kątach.

A to zwykle staram się ucinać, chociaż trudno jest zmoderować wszystko, bo niejednokrotnie wymagałoby to wycięcia połowy tematu (co zdarzyło mi się też robić w bardziej oczywistych przypadkach zaspamowania tematów tudzież zbyt ostrych dyskusji schodzących na docinki osobiste), albo co gorsza, wycięcia po połowie z każdego postu - żeby jednocześnie usunąć złą treść, ale i nie usuwać tej na temat, wnoszącej czegoś treści, bez której dalsza dyskusja w temacie staje się bezsensowna bo odnosi się do niej...
Aktualnie jest nas 2 aktywnych w zespole administracyjno-moderacyjnym - ja i Nazcain. A i na forach gdzie jest więcej osób zajmujących się moderacją często się nie kastruje aż tak tematów - bo to nieładne i dość pracochłonne jeśli się chce dobrze zrobić (nastukanie kilku-kilkunastu stron postów może zabrać godzinę - dwie, a oczyszczenie wątku wymaga przeczytania wszystkiego na tyle dokładnie żeby nie usunąć tego czego nie trzeba, a usunąć to co trzeba i może zabrać od pół godziny do dwóch - chyba tyle najdłużej uprzątałem jeden (!!!) wątek dyskusji...).
3. Kiedy indziej spotykamy ciąg bardzo aktywnej wymiany argumentów, który niestety, dzięki cytowaniu każdego możliwego, wyrwanego z kontekstu zdania, przybiera formy wręcz monstrualne, a przez to bardzo nieprzyjazne przeciętnemu użytkownikowi.

Ja osobiście nawet już nie mam siły napominać ludzi w temacie odpowiedniego używania cytatów, nie cytowania całych długaśnych postów (chociaż zwykle wycinam niepotrzebny cytat i przyznaję ostrzeżenie), tudzież pisania kilku postów jeden pod drugim... Tudzież pisania choć w miarę zgodnie z polską ortografią i interpunkcją...
Może i zdziadziałem, bo nie chce mi się już głową przebijać muru (bo nie wiem co dokładnie miałeś na myśli) ;P

4. (...)

Tu się w pełni zgadzam, tyle że problemem jest odsianie ziarna od plew... Co jest już 'reklamą' i przekierowaniem dyskusji/zainteresowania w stronę linku, a co jeszcze jest merytoryczną dyskusją z odniesieniem do zewnętrznych źródeł/wypowiedzi/materiałów? Czasem bardzo trudno odgraniczyć, bo ewidentne reklamy jeśli nie są w dziale ogłoszenia, są usuwane albo przenoszone jak mamy dobry humor ;P

I jeszcze odniosę się do twojego drugiego posta, tudzież kwestii regulaminu, jako że to ja go popełniłem.
Problem z ludźmi w internecie (i gdzie indziej też) jest taki że nie czytają. Jak pisałem wyżej, zmęczyło mnie ciągłe upominanie ludzi na temat rzeczy które dla mnie są oczywiste - jak stosowanie się do ogólnie pojętych zasad dobrej konwersacji, jak umieszczanie ogłoszeń w dziale sprytnie ukrytym pod nazwą z którą nikt by się nie domyślił że powinny być tam umieszczane ogłoszenia, ponieważ nazywa się "Ogłoszenia"... Większość zasad jest oparta właśnie o to i o standardowy disclaimer który można znaleźć na każdym forum, tudzież wyłączenie odpowiedzialności, bo nie zamierzam odpowiadać za to że ktoś pisze o narkotykach i ich używaniu na forum, tudzież że radzi komuś żeby nie iść do lekarza tylko zrobić to a to z problemem ;P
Gdyby ludzie czytali i myśleli pewnie w ogóle nie byłoby potrzeby używania żadnych regulaminów...

A co do kwestii działów - mogłyby być zrobione inaczej, chociaż nie wiem czy dobrze je mocno rozbijać na wiele kategorii, bo wtedy może to się stać trudne do nawigacji dla nowych użytkowników nie znających jeszcze forum. Z doświadczenia wiem że fora z jakąś straszną ilością działów są dość odstraszające, bo nie wiadomo od czego w ogóle zacząć przeglądanie ;P O ile pewne kosmetyczne zmiany mogłyby być wprowadzone (typu przesunięcie działu 'Ludzie' gdzie są wszystkie powitania itd. na górę pod link do regulaminu - bo przy nim będę się upierał), to zmiany większe typu zmiany wszystkich kategorii i przesortowanie wszystkich postów od początku do końca wymaga dużego nakładu pracy i czasu. Nie wiem jak Naz, ale ja w tej chwili - przez ten rok akademicki nie mam i nie będę miał czasu - jestem na 6. roku medycyny i mam średnio co 3 tygodnie jakiś egzamin, więc sporo nauki i mało czasu ;P
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys

Re: Problemy z forum

Post 12 lis 2011, 21:51

Bubeusz, dzięki za uwagi. Dobrze widzieć, że zależy Ci na forum.
Myślałem nad lepszym rozplanowaniem działów i Twoje propozycje warto wziąć pod uwagę. Tak jak Til, jestem za tym, aby rozkład działów pozostawić prosty, ale pewne rzeczy na pewno będą zmienione.
Tak się składa, że sam pracuję nad zmianami na forum (związanymi głównie z nową szatą graficzną, bardziej spójną z wyglądem serwisu) i przy okazji ich wprowadzenia będziemy mogli wdrożyć również to, co sami proponujecie.
Ze swej strony chciałbym powołać także do życia jakąś ekipę moderatorską, aby odciążyć Tila i mnie od różnych (nie zawsze przyjemnych) obowiązków.
Avatar użytkownikaNazcain Mężczyzna
 
Imię: Piotr
Posty: 411
Dołączył(a): 17 kwi 2005, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
Droga życia: 7
Typ: 5w4
Zodiak: Lew, bawół

Re: Problemy z forum

Post 12 lis 2011, 22:24

Ja moge na moderatora! : D
Avatar użytkownikaSinbard Mężczyzna
Blackbird
 
Imię: Mariusz
Posty: 1888
Dołączył(a): 20 kwi 2011, 13:05
Lokalizacja: Multiwersum.
Zodiak: Wodny Smok

Re: Problemy z forum

Post 12 lis 2011, 22:39

Cieszę się na nowy wygląd forum :)

W kwestii ekip moderatorskich - życie nauczyło mnie, że stawianie granic to robienie sobie pod górkę. Im ich więcej postawisz, tym więcej rzeczy musisz pilnować, częściej są one łamane i więcej pracy pochłania moderacja. Ideałem jest utworzenie forum bez odgórnie kontrolowanych granic, gdzie moderatorami są sami userzy, potrafiący przywołać się w porę do porządku. Jako osoby posiadające ponadpodstawową wiedzę na tematy duchowe i filozoficzne, powinniśmy mieć o wiele większą łatwość utworzenia takiej "rodziny" aniżeli inne fora.
Udaje mi się z powodzeniem prowadzić od 6ciu lat forum, na którym liczbę ostrzeżeń można wyliczyć na palcach i kto wie, czy nie jednej ręki. Z tymże główne założenie od początku było niemal niezmienne: budujemy relacje oparte na szacunku i zaufaniu, a nie kontroli i hierarchii władzy. Wprowadziliśmy też bramkę dla nowych userów, co znacząco ograniczyło ilość nowych, ale pozwoliło nam poznać zawczasu, czy dany kandydat odnajdzie się w panujących tu realiach, czy też trafił tu przez pomyłkę.

Naz napisał(a):jestem za tym, aby rozkład działów pozostawić prosty

To, co zaprezentowałem, jest naprawdę bardzo proste. Wydaje mi się, że dużo prostsze niż działy, gdzie masz po 10 stron list tematów. Prostota niekoniecznie musi objawiać się w ilości elementów, zwłaszcza, że nie możemy pozwolić sobie na minimalizm.

Til napisał(a):zawsze byłem zdania że każdy ma prawo przedstawić swoje poglądy

Jasna sprawa, w żadnym razie nie sugeruję przecież usuwania/cenzurowania niezrozumiałych postów. Wypisałem jedynie elementy utrudniające mi asymilację na forum. Być może nie jest to wynik złej pracy modów, ale na przykład mojej ignorancji w niektórych sprawach. Zgaduję jednak, że inni mogą być w podobnej sytuacji, dlatego uznałem za stosowne przypomnieć o tym fakcie - piszemy nie tylko dla siebie, ale również dla tych, którzy to czytają. I sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, kogo chcemy mieć za odbiorcę. Czy staramy dzielić się wiedzą w sposób możliwie uniwersalny, czy adresujemy odpowiedź tylko i wyłącznie do naszego dyskutanta, który zna temat (przez co czynimy wątek w pewien sposób hermetycznym)?

A to zwykle staram się ucinać

Rozmowy prywatne też są czasem dobre, wnoszą dużo życia na forum i budują ciepłe relacje, jak słusznie zauważył Sinbard. Dlatego z tym też trzeba mieć dobre wyczucie. Dużo zależy od celu - co jest w danym momencie i w danym temacie ważniejsze - swobodne budowanie relacji, czy czysto intelektualna wymiana informacji. A najlepiej robić i jedno i drugie z umiarem, wtedy jest i kolorowo i "uczeni" czytają wątek bez zahamowań :)

Może i zdziadziałem, bo nie chce mi się już głową przebijać muru (bo nie wiem co dokładnie miałeś na myśli) ;P

Kiedyś Twoje wypowiedzi sprawiały wrażenie dużo bardziej opanowanych. Teraz wyczuwam w nich nutkę zmęczenia, zniecierpliwienia, a może nawet lekkiej, sarkastycznej irytacji :) Być może się mylę.

Gdyby ludzie czytali i myśleli pewnie w ogóle nie byłoby potrzeby używania żadnych regulaminów...

Tutaj dużą rolę odgrywa społeczność i akceptacja grupy. Dużo skuteczniejsze niż sztywne "nie wolno, bo ban", jest wytworzenie świadomości, że jak złamiesz regulamin, to społeczność cię odrzuci. Jeśli człowiek widzi, że w danej grupie przestrzega i szanuje się zasady, instynktownie wyczuwa, że dobrze zrobi, jeśli też będzie ich przestrzegał. Dzieci się inspirują, uczą przez powtarzanie, a nie nakazy.

Tutaj jednak kwestia społeczna ma bardzo małe oddziaływanie, bowiem forum jest bardzo liczne i anonimowe. Ludziom często nie zależy na dobrych stosunkach z innymi, bo uczestnictwo w życiu grupy nie wpływa bezpośrednio na korzyści z rejestracji.

A co do kwestii działów - mogłyby być zrobione inaczej, chociaż nie wiem czy dobrze je mocno rozbijać na wiele kategorii, bo wtedy może to się stać trudne do nawigacji dla nowych użytkowników nie znających jeszcze forum.

Dwa dni i się człowiek nauczy. Zwłaszcza, jeśli podział będzie intuicyjny, a nie z dupy wzięty.

To jest jak w bibliotece - wrzucając jak najwięcej książek do jak najmniejszej ilości działów, wcale nie uczynimy biblioteki bardziej przystępną, "bo przecież szukasz tylko w 5ciu a nie w 10ciu działach" :P

Aloha!
Bubeusz Mężczyzna
 
Posty: 286
Dołączył(a): 12 lis 2007, 15:11

Re: Problemy z forum

Post 12 lis 2011, 22:56

Bardzo dobre wpisy Bubeusza . "Jestem za a nawet przeciw "- jak powiada wieszcz.

Swego czasu ( początek lata ) pojawił się w dziale "słowiańskie przebudzenie" lekki chaos , zaczęły sie pogaduchy o słońcu itp . To też było miłe do pewnego stopnia . Miałem zamiar (konsultowany chyba z Tilem ) ,że jesienią po przeglądzie umieszczę jakąś "klamrę" edytując post z przed czasu LTR ( letniej twórczości radosnej ) . Potem zorientowałem się ,że jest to niemożliwe . Chętnie bym przejrzał ten dział i być może posprzątał . Widzę,że nowym gościom nie chce się czytać wszystkiego. Pytają na przykład o linki , które na pewno są zamieszczone .
easy russian
 

Re: Problemy z forum

Post 02 gru 2012, 00:05

witajcie :)
krotka pilka - jakby ktos mogl mnie oswiecic w temacie
post50061.html#p50061
(dotyczy wiadomosci) , bede wdzieczna :)
z gory dziekuje
berenka Kobieta
11z38 ur i imię - ogarniam :)
 
Imię: Berenika
Posty: 4
Dołączył(a): 14 wrz 2012, 09:10
Droga życia: 11
Zodiak: panna

Powrót do działu „Wszystko o…”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron