Wszystko inne dotyczące ezoteryki i spraw poruszanych w Przebudzeniu.

Punkty energetyczne w Polsce

Post 19 kwi 2010, 21:35

Zamieszczam opisy punktów energetycznych w Polsce.. Jest to ciekawy pomysł na spędzenie wakacji.. :)

"Ślęża - Góra stoi samotnie na nizinie ok.30km na południe od Wrocławia(...) To wzniesienie nawiedza najwięcej burz w Polsce(...) Nazywane także Sobótką, w czasach pogańskich odbywały się tu obrzędy związane z letnim przesileniem. Podczas najkrótszej nocy w roku na szczycie góry rozpalano symboliczne ogniska, mające pomagać Słońcu w oświetleniu Ziemi. Zaklinano rzeki, wywoływano duchy zmarłych oraz urządzano orgie(...) W wielu miejscach można znaleźć wyryte w kamieniach znaki solarne w kształcie pochyłego krzyża, pochodzące z czasów przedchrześcijańskich(...) Przybywający na świętą górę pielgrzymi dokonywali rytualnego obmycia, wierzono że woda ma uzdrawiającą moc. Ponoć najkorzystniejszą porą na wizytę na Ślęży jest wschód słońca. Wtedy solarne bóstwa zapewniając aurę, wiele osób odczuwa podniecenie i niewytłumaczoną radość. Za centrum mocy uważa się kamienny krąg o średnicy 500m. położony na szczycie góry. Jednak dość silne promieniowanie odczuwalne jest na całym wzniesieniu"

"Łysica, góra czarownic - Nazywana była mitycznym miejscem spotkań czarownic i czarowników. Wiedźmy szczególnie ożywiały się podczas zaćmień słońca i księżyca, a także w dniach letnich i zimowych przesileń(...) Według radiestetów najlepiej wspiąć się na Łysicę w noc 23 czerwca. Wtedy podobno nawet najwięksi sceptycy czują, że znaleźli się w specjalnym miejscu, czują mrowienie w dłoniach, a nawet lekkie oszołomienie."

Jutro dorzucę kolejne: Białowieża, Chęciny,Kraków, Ostrów Tumski i kamienne kręgi w Odrach.. jeśli ktoś zna jeszcze jakieś proszę o jakieś info.. Ciekaw jestem również osobistych wrażeń z tych miejsc..
Anonim
 
Bardzo ciekawe.. Nie wiedziałem, że Kraków jest jednym z punktów energetycznych w Polsce. Już zaczynam szukać informacji i jutro się tam wybiorę. Pozdrawiam.

P.S.: Znalazłem, ale nie będę wyjawiał, niech kolega się wykaże ;)
http://wrobelprzemyslaw.pl
Chciałbyś, abym prowadził vlog na tematy poruszane tutaj - zagłosuj.
Masz jakieś propozycje, uwagi co do tego - daj mi znać.
Avatar użytkownikaBluh Mężczyzna
Uzdrowiciel Duchowy Egzorcysta
 
Imię: Przemek
Posty: 75
Dołączył(a): 13 kwi 2010, 23:15
Lokalizacja: Polska
Kraków miałem na końcu napisać bo najbardziej znane :)

"Kraków - Według filozofii hinduistycznej czakramy to inaczej gruczoły ziemi, które odpowiadają najważniejszym punktom człowieka. Przebywanie w ich pobliżu poprawia kondycję organizmu, likwiduje bóle głowy, a także pozwala pozbyć się stresów, lęków i innych negatywnych emocji. Radiesteci twierdzą, że wawelski czakram charakteryzuje się bardzo wysokim natężeniem energii. Znajduje się pod kaplicą Gereona. O jego istnieniu wiadomo było już od dawna, w l.50. XX wieku przez kilka godzin medytowała tam świta odwiedzającego nasz kraj indyjskiego premiera Nehru. Zaskakująco wyglądają wyniki badań przeprowadzonych w kapliczce Batorego, stojącej zaledwie ok. 15m od kaplicy Gereona. Tam znajduje się źródło negatywnego promieniowania, szkodliwego dla człowieka."

"Ostrów Tumski, święty kamień - Ostrów Tumski to kolebka Wrocławia. W sercu dawnej wyspy stoi katedra pw. św. Jana Chrzciciela. Według radiestetów dokładnie pod nią znajduje się czakram, określany też jako święty kamień. Na długo przed panowaniem dynastii Piastów w tym miejscu odbywały się ważne obrzędy sakralne Słowian. Promieniowanie jest korzystne, ale bardzo silne. Nie powinny więc przebywać tu osoby wycieńczone; zbyt duża dawka energii mogłaby okazać się szokiem dla organizmu."
Anonim
 
"Choć podróże wciąż bałamucą nie mniej niż rajskie jabłka, smaku dodaje im perspektywa powrotu. Przedziwna nić Ariadny, która nie pozwoli na emocjonalne zatracenie w życiowych labiryntach." /Małgorzata Matera/
flapper Kobieta
 
Imię: beata
Posty: 144
Dołączył(a): 20 kwi 2010, 21:09
Droga życia: 9
Zodiak: skorpion
"Kamienne kręgi w Odrach - W borze sosnowym koło Czerska stoi dziesięć kamiennych kręgów. Największy z nich ma średnicę 33m(...) Badania radiestetów wykazały, że promieniowanie w kilku kręgach jest prawie dwukrotnie silniejsze niż w kaplicy Gereona na Wawelu. Wiek kamieni określa sięna ponad 4000 lat. W dniu przesilenia letniego, 23 czerwca, energia tego miejsca jest ponoć szczególnie silna, ludzie wracają stąd ożywieni i pobudzeni, nie czują zmęczenia."

"Białowieża, święty gaj - Nazwa Białowieża ma związek z prasłowiańskim kultem Białoboga, nazywanego także Drzewowidem. W Białowieskim Parku Pałacowym. mieszczącym się na wzniesieniu, od stuleci rośnie grupa 15 dębów tworzących krąg. Prawdopodobnie jest to pozostałość po świętym gaju, miejscu kultu mieszkających przed wiekami plemion. Badania radiestetów wykazały, że całe wzgórze mocno promieniuje. Osoby wrażliwsze przebywając tu mogą mieć dziwne wizje, a nawet słyszeć głosy. Pewnie dlatego po zmierzchu nikt z miejscowych nie wchodzi w krąg dębów. W okolicy jest więcej takich zagadkowych miejsc. Kilka kilometrów na południowy zachód od Białowieży znajduje się krąg pochodzący z czasów, gdy puszczą władali Goci. Po wejściu do niego przestaje się odczuwać ból głowy, mija też napięcie psychiczne. Można tu zobaczyć niezwykłe drzewa - z jednego korzenia wyrasta kilka pni. Są też grusze, a przecież drzewa owocowe nie rosną w puszczy. W miejscu mocy nietypowa roślinność stanowi niemal regułę."

Beatko, czy te zdjęcia są z tego miejsca co opisałem?
Anonim
 
Anonim napisał(a):
Beatko, czy te zdjęcia są z tego miejsca co opisałem?


Nie, Grzybnica należy do gminy Manowo w powiecie koszalińskim. Lokalizacja jest zaznaczona na mapie. Ja postaram się coś na temat tego miejsca napisać, niestety teraz nie bardzo mam na to czas. Odwiedzam to miejsce od 3 lat, ale największe wrażenie zrobiło na mnie, kiedy byłam tam pierwszy raz. Pewnie zauważyłeś, że w albumie są sfotografowane tablice informacyjne, tam co nieco jest napisane na temat tych kręgów.
"Choć podróże wciąż bałamucą nie mniej niż rajskie jabłka, smaku dodaje im perspektywa powrotu. Przedziwna nić Ariadny, która nie pozwoli na emocjonalne zatracenie w życiowych labiryntach." /Małgorzata Matera/
flapper Kobieta
 
Imię: beata
Posty: 144
Dołączył(a): 20 kwi 2010, 21:09
Droga życia: 9
Zodiak: skorpion
Na wstępie chciałam zaznaczyć, że pisząc na temat kamiennych kręgów, będę się posiłkować informatorami.
KAMIENNE KRĘGI W LESIE GRZYBNICKIM
"Rezerwat obejmuje uroczysko leśne o powierzchni około 3 ha. Na polach owego nadrzecznego uroczyska znajdują się kamienne kręgi – ogrodzone stojącymi głazami miejsca wieców plemiennych, a w ich sąsiedztwie nagrobne bruki kamienne, będące świadectwem pamięci o pochowanych tam przodkach. Kult zmarłych przodków stwarzał atmosferę miru wiecowego i skłaniał do pokojowego rozstrzygnięcia sporów i ogłaszania wyroków. Zwoływano tu wiece i grzebano zmarłych w ciągu około 150 lat, a więc w ciągu życia prawie pięciu kolejnych pokoleń, w czasie od schyłku I do końca II wieku, czyli w latach od około 70 do około 200 roku naszej ery. Zbadane kręgi i nagrobki kamienne starannie zrekonstruowano, zachowując ich kształt i układ przestrzenny." (Grzybnica - Kamienne Kręgi Gotów, Ryszard Wołągiewicz)

Obrazek
Bruk ze stelą - grób 6.

"W Lesie Grzybnickim zachowało się pięć kręgów kamiennych. Każdy z nich składa się z piaszczystego koliska otoczonego głazami pionowo wkopanymi w regularnych odstępach jeden od drugiego. Pośrodku prawie każdego koliska wkopane są głazy w kształcie steli. Dwa duże kręgi mają identyczne wymiary – średnicę 37,5m i są usytuowane obok siebie. Trzy pozostałe kręgi są mniejsze, znajdują się w pewnym oddaleniu od siebie. Dwa z nich mają po 13m średnicy, natomiast trzeci krąg jest mniejszy i ma tylko 8 m średnicy." (ibid.)

Obrazek
Krąg kamienny IV - najmniejszy, ma zaledwie 8m średnicy. W centrum stoi stela, a wokół niej 6 głazów w odstępach 3,5m jeden od drugiego. Głazy nie są obłożone u podstawy polnymi kamieniami. W obrębie kręgu nie stwierdzono śladów jakiegokolwiek pochówka.
"Choć podróże wciąż bałamucą nie mniej niż rajskie jabłka, smaku dodaje im perspektywa powrotu. Przedziwna nić Ariadny, która nie pozwoli na emocjonalne zatracenie w życiowych labiryntach." /Małgorzata Matera/
flapper Kobieta
 
Imię: beata
Posty: 144
Dołączył(a): 20 kwi 2010, 21:09
Droga życia: 9
Zodiak: skorpion
"Chęciny, skarb na zamku - Zanim postawiono na wzgórzu twierdzę, było to miejsce pogańskiego kultu. Przez wieki uważano, że pod wzniesieniem znajduje się źródło energii, które pomaga szybciej wrócić do zdrowia po ciężkiej chorobie. Dziś osoby spacerujące po ruinach zamku mogą odczuwać mrowienie w plecach i doświadczać nagłego przepływu sił. Zamek w Chęcinach zbudowano na przełomie XIII i XIV wieku. Był rezydencją rodzin królewskich, królowych i wdów, mieszkała tu m.in. Bona. Po III rozbiorze Polski zaczął niszczeć. Dziedziniec twierdzy jest połączony podziemnym korytarzem z kościołem stojącym na rynku w miasteczku. Według legend, w lochach znajdują się jeszcze skarby pozostawione przez wyjeżdżającą stąd w pośpiechu królową Bonę."

A możesz opisać co czułaś przebywając w tym miejscu? :)
Anonim
 
Anonim napisał(a):
A możesz opisać co czułaś przebywając w tym miejscu? :)


Anonim, spodziewałam się, że mnie o to zapytasz :-) Co czułam? Powiem tak, tam panuje taki błogi spokój, jest po prostu magicznie. Na miejscu dowiedziałam się, że będę się czuła jak po wypiciu dwóch filiżanek kawy. I chyba faktycznie tak zareagowałam, bo chciało mi się spać. A ja tak właśnie reaguję na kawę, z tym że czułam takie błogie zmęczenie, senność. Nie jak po jakimś wysiłku fizycznym, czy przemęczeniu. Nawet tak żartowałam, że chętnie położyłabym się pod drzewem i zasnęła ;-) Ale to są takie moje subiektywne odczucia.

"Kamienne kręgi od dawna budziły zainteresowanie naukowców różnych dziedzin, ale pierwsze badania pomorskich kręgów przeprowadzono dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Od tego czasu rozpoczęły się spory i dyskusje dotyczące okresu powstania cmentarzysk, a także ich prawdziwych twórców. Odpowiedzi zmieniały się w miarę pojawiania się nowych faktów (…). Dopiero powojenne badania ostatecznie przypisały powstanie kręgów Gotom. (…)
Pierwsze, najwcześniejsze badania objęły cmentarzysko w Odrach w powiecie chojnickim, gdzie zachowało się najwięcej kurhanów i kamiennych kręgów. (…)
Radiesteci stwierdzili na podstawie badań kręgów w Odrach, że ich ustawienie nie jest przypadkowe i doskonale wpasowuje się w radiestezyjną logikę. Twierdzą również, iż kamienne kręgi, szczególnie w Odrach i Węsiorach, charakteryzują się wyjątkowym nagromadzeniem energii. W Odrach rozmieszczenie kręgów odpowiada złotym i platynowym pasmom energetycznym. Częstotliwość tych pasm pokrywa się z widmem światła białego i jest nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt. (…) Pasma te otaczają ziemię i przebiegają z północnego wschodu na południowy zachód. Przebieg ten zdeterminował układ astronomiczny istniejących na świecie kamiennych kręgów, wpisany jest w architekturę Majów i Inków oraz w przeszłości decydował o usytuowaniu… kościołów chrześcijańskich.
Kamienie ustawione w kręgi stanowią dla radiestetów ważną informację ze względu na tzw. promieniowanie kształtu. Jeśli w centrum koła, które promieniuje w kolorze białym, ustawiony zostanie kamień np. w radiestezyjnym kolorze niebieskim, nadaje on taki kolor całemu kręgowi. Każdy krąg ma inny kolor, zależny od tych radiestezyjnych kolorów kamieni, z jakich został zbudowany. Część kręgów ma po dwa skupiska energii – oczka lub miniczakramy. Ustawione i spolaryzowane w odpowiedni sposób skupiają energię na kamieniu centralnym lub ponad nim. Kamienne kręgi tworzą zatem widzialny i niewidzialny krąg fal magnetycznych i elektromagnetycznych.
Według nich, przez kręgi w Odrach przebiegają linie geomantyczne, łączące wszystkie kręgi na Ziemi. Podobno kręgi odrowskie stanowią też odwzorowanie Hiad z gwiazdozbioru Byka. Analogicznie kamienne kręgi w Węsiorach odpowiadają gwiazdozbiorowi Plejad. Odbicie obu skupisk gwiazd w postaci kręgów jest odwrócone, niczym lustrzane odbicie. Oznaczałoby to, że kamienne kręgi są swoistą mapą nieba na ziemi. Radiestezyjne badania kręgów zupełnie inaczej niż naukowe określają ich wiek. Podobno kręgi powstały 4000 lat temu i nie mają nic wspólnego z Gotami, lecz stanowią inteligentny przekaz istniejących już wówczas cywilizacji.
Teorię o kręgach odrowskich jako miejscu szczególnej mocy potwierdza również ezoteryk Leszek Matela, według którego to miejsce wykazuje podwyższone promieniowanie. Według skali Bovisa, promieniowanie ciał fizycznych nie przekracza 10 000 jednostek. W Odrach promieniowanie wynosi aż 120 000 jednostek, a do tego należy dodać, że promieniowanie powyżej 50 000 jednostek uznaje się za… boskie. Odry więc to małe… Stonehenge." ("Kamienne Kręgi Gotów", Alicja i Zofia Breske, Jarosław Ellwart)
"Choć podróże wciąż bałamucą nie mniej niż rajskie jabłka, smaku dodaje im perspektywa powrotu. Przedziwna nić Ariadny, która nie pozwoli na emocjonalne zatracenie w życiowych labiryntach." /Małgorzata Matera/
flapper Kobieta
 
Imię: beata
Posty: 144
Dołączył(a): 20 kwi 2010, 21:09
Droga życia: 9
Zodiak: skorpion
flapper napisał(a):
Anonim, spodziewałam się, że mnie o to zapytasz :-)


No bo ja planuje wyjechać w jedno z tych miejsc w niedalekiej przyszłości... Najbardziej mnie interesuje Białowieża, no ale trochę daleko.. więc może Łysica - medytacja w nocy na górze czarownic - brzmi nieźle :D Tylko żebym nie pobił rekordu w zbieganiu po górach :D Już jeden ustanowiłem na górze Mojżesza :D

Szkoda że jak tak śpiąca się zrobiłaś to nie poszłaś spać może byś miała ciekawy sen :) A czułaś przepływ energii w ciele tzn taki świadomy jak podczas medytacji czy prac z czakrami.. :?:
Anonim
 
Anonim napisał(a):No bo ja planuje wyjechać w jedno z tych miejsc w niedalekiej przyszłości... Najbardziej mnie interesuje Białowieża, no ale trochę daleko.. więc może Łysica - medytacja w nocy na górze czarownic - brzmi nieźle :D

Super pomysł, ja też lubię odwiedzać różne ciekawe miejsca :-)

Tylko żebym nie pobił rekordu w zbieganiu po górach :D Już jeden ustanowiłem na górze Mojżesza :D

Żartujesz, prawda?

Szkoda że jak tak śpiąca się zrobiłaś to nie poszłaś spać może byś miała ciekawy sen :)

Fajnie :-) Teraz wyszłam na jakiegoś śpiocha :-) I na pewno byłby to proroczy sen :-)

A czułaś przepływ energii w ciele tzn taki świadomy jak podczas medytacji czy prac z czakrami.. :?:

Nigdy nie pracowałam z czakrami, więc nie wiem jak to jest. Jeśli natomiast chodzi o jakieś doznania fizyczne, to tylko po zbliżeniu dłoni do kamienia czasem czułam delikatne ciepło, albo mrowienie. Ale nie przy wszystkich kamieniach i nie od razu. Wszyscy eksperymentowali, więc ja też ;-) Już na początku kustosz wszystkich zachęca, żeby zbliżyć dłonie do kamienia albo drzewa, żeby się przekonać jak to jest. Myślę, że w tym sensie o jakim piszesz ja tego tak nie odczuwałam.
"Choć podróże wciąż bałamucą nie mniej niż rajskie jabłka, smaku dodaje im perspektywa powrotu. Przedziwna nić Ariadny, która nie pozwoli na emocjonalne zatracenie w życiowych labiryntach." /Małgorzata Matera/
flapper Kobieta
 
Imię: beata
Posty: 144
Dołączył(a): 20 kwi 2010, 21:09
Droga życia: 9
Zodiak: skorpion
Nie żartuje :) Tak byłem zajęty kręceniem wschodu słońca na wycieczce że nie zauważyłem że moja grupa już dawno zaczęła schodzić wokół tylko japończyki :) A ja akurat sam pojechałem na tą wycieczkę może nikt by nie zauważył mojego braku, więc naprawdę się przestraszyłem - w kieszeni tylko 20 dolarów, wokół pustynia i skały i jeszcze pomyliłem drogę i złaziłem jakąś dla amatorów wspinaczki już się bałem że będę z drugiej strony góry :lol: Przewodnik który został na dole się mocno zdziwił jak mnie zobaczył i to 30min przed grupą :D

Może nie byłaś wstanie tego odczuć w tak dużym stopniu jak ludzie co pracują z energią.. skoro czułaś ciepło to myślę że to było to odczucie energii tylko nie potrafiłaś tego poczuć w całym ciele.. może energia była zbyt słaba.. jeszcze jest ewentualność że to coś w rodzaju innej energii takiej gdy czuje się obecność ducha.. stwierdzić to mogę dopiero jak się wybiorę..
Anonim
 
Anonim napisał(a):Nie żartuje :)

Anonim, no to musiałeś się nieźle przestraszyć. Też bym się pewnie przestraszyła. Ale zabawnie to opowiadasz :-) Masz przynajmniej co wspominać :-) A zdążyłeś ten wschód słońca nakręcić?

Może nie byłaś wstanie tego odczuć w tak dużym stopniu jak ludzie co pracują z energią..

Pewnie tak. Jak już wcześniej pisałam, są to moje subiektywne odczucia i myślę, że każdy reaguje inaczej.

KOSMICZNE SANKTUARIUM – DOBRA I ZŁA ENERGIA
"Ludy pierwotne kamień otaczały kultem – korzystano z niego w obrzędach, wierząc w magiczną siłę. Według jednej z teorii rozróżnić można kamienie martwe i żywe. Podobno do budowy kręgów użyto wyłącznie kamieni żywych (tzn. emitujących pozytywną energię). Inni uznają Odry za jedno z centrów energetycznych Ziemi, tzw. czakram. Czakramy znajdują się m.in. u podnóża piramid egipskich, w delcie Gangesu i nad Eufratem. Według Hindusów, tam gdzie koncentruje się energia czakramów, nasze ludzkie życie zyskuje optymalne warunki. Inny pogląd prezentuje Leszek Mandela, który w kręgach widzi pozostałość megalitycznej religii. Jej wyznawcy czcili Wielką Boginię Matkę i przodków. Według niego, kręgi służyły do inicjacji szamańskich, bo mają doskonały kształt koła, figury chroniącej przed negatywną energią (Mojżesz zakreślił krąg wokół góry Synaj i dopiero wówczas Jahwe przekazał mu tablice z przykazaniami). Inni uznają kamienne kręgi za energetyzatory – w Odrach szczególne zainteresowanie skupia się na największym z kręgów (o średnicy 33m). Według nich krąg ten emituje niebieską energię, sprzyja medytacji i wyciszeniu. Podobno każdy może w nim odzyskać spokój, a nawet… zdrowie." (ibid.)

ZEGAR PREHISTORYCZNY STEPHANA
"Istnieje także hipoteza, według której kamienne kręgi pełniły dla Gotów funkcje obserwatorium astronomicznego. Teza ta powstała w odniesieniu do cmentarzyska w Odrach, gdzie kręgi rzekomo miały służyć określeniu daty przesileń wiosennych i jesiennych, a także pomagać w identyfikacji ruchów ciał niebieskich. Pierwszych pomiarów topograficznych dokonał poznański astronom i mierniczy, Paul Stephan. Naniósł on na mapę terenu obręcze kręgów i kierunków świata, wysuwając (zresztą na podstawie fałszywych obliczeń) tezę, że powstały one około 1760 roku p.n.e. Ze swych badań astronom wysnuł przypuszczenie, że kamienne kręgi były pewnego rodzaju prehistorycznymi zegarami.(...)

Z liczby kamieni w kręgach VI(18) i VII(20) Stephan określił liczbę miesięcy i dni w roku, tj. 18 miesięcy po 20 dni, czyli razem 360 dni. Kręgi IV i V liczą po 23 i 22 kamienie – wskazują na nieregularne miesiące. W ten sposób osiągnięto 365 dni w roku, co odpowiadałoby rzeczywistemu rokowi słonecznemu. W Anglii, w Avenbuer i w Stonehenge znajdują się świątynie kamienne, które są przykładem prehistorycznych zegarów. Podział roku na 20 dni i 18 miesięcy stosowany był też u Azteków w Meksyku, gdzie rok oznaczano kręgiem kamiennym podzielonym na 20 dni. Ówcześni kapłani – znawcy astronomii przy pomocy systematycznie ułożonych kręgów odczytywali pory roku, a także początek lata i zimy." (ibid.)
"Choć podróże wciąż bałamucą nie mniej niż rajskie jabłka, smaku dodaje im perspektywa powrotu. Przedziwna nić Ariadny, która nie pozwoli na emocjonalne zatracenie w życiowych labiryntach." /Małgorzata Matera/
flapper Kobieta
 
Imię: beata
Posty: 144
Dołączył(a): 20 kwi 2010, 21:09
Droga życia: 9
Zodiak: skorpion
Oczywiście że zdążyłem dopiero jak przestałem kręcić się zorientowałem że zostałem sam z polaków :) A później z tego wszystkiego kamery nie wyłączyłem i nagrałem nogi jak złażę z góry :) Nie róbmy offtopa :)
Anonim
 
Anonim napisał(a): Nie róbmy offtopa :)

OK

"LEŚNO (gm. Brusy, pow. chojnicki)
Cmentarzysko jest położone na niewielkich wzgórzach pokrytych lasem. Pierwszym obiektem dominującym nad całym cmentarzyskiem, jest potężny kurhan otoczony kamiennym kręgiem z monumentalną stelą na szczycie. Podczas badań archeologicznych w kurhanie odkryto pochówek kobiety z cennymi darami. Wydobyte wówczas skarby zobaczyć można w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach (tzw. grób księżniczki z Leśna). Ustawiona na kurhanie stela ma prymitywne cechy antropomorficzne – dostrzec można zarys nosa i łuków brwiowych. Przy odpowiednim oświetleniu na wierzchołku steli widoczny jest równoramienny krzyż. Kurhan u podnóża obwiedziony został kamiennym kręgiem.
Wzdłuż drogi prowadzącej dalej w głąb lasu, do głównej części cmentarzyska, mijamy niewielkie kurhany i koliste konstrukcje kamienne, tzw. wieńce. Wokół jednego z nich stwierdzono ślady palenisk, będących pozostałością dawnych obrzędów. W kurhanach i wieńcach są zarówno pochówki ciałopalne, jak i popielnicowe.
Centrum cmentarzyska znajduje się na rozległym plateau ograniczonym od strony zachodniej skarpą. To w pobliżu skarpy odkryto jeden z ciekawszych grobów, zwany grobem kapłana. Nietypowe wyposażenie składało się m.in. z żelaznego sztyletu, dwóch rogów do picia (świadczą o charakterze obrzędowym), osełek i kamienia do krzesania ognia. Takie wyposażenie rzadko spotyka się w grobach z okresu rzymskiego. Obok nich odkryto jeszcze około 50 grobów nieoznaczonych kurhanem lub wieńcem, a w centralnej części cmentarzyska liczne skrzynkowe groby kultury pomorskiej, z wczesnej epoki żelaza. Są to zapewne przykłady grobowców rodzinnych, do których wstawiono popielnice ze szczątkami kolejno umierających członków rodziny.
Do ciekawszych zabytków znalezionych na cmentarzysku w Leśnie zalicza się również popielnice twarzowe. W górnej części wymodelowane są na nich elementy ludzkiej twarzy: oczy, nos, usta. Niekiedy w uszach tkwią nawet kolczyki. Pochodzenie zwyczaju modelowania na popielnicach elementów ludzkiej twarzy nie zostało jednoznacznie ustalone. Wiadomo jednak, że od VIII w. p.n.e. popielnice używane były przez Etrusków." (ibid.)

. jeszcze jest ewentualność że to coś w rodzaju innej energii takiej gdy czuje się obecność ducha..

Anonim, zawsze wydawało mi się, że duchy kojarzone są raczej z lodowatym chłodem, a nie delikatnym ciepłem?
"Choć podróże wciąż bałamucą nie mniej niż rajskie jabłka, smaku dodaje im perspektywa powrotu. Przedziwna nić Ariadny, która nie pozwoli na emocjonalne zatracenie w życiowych labiryntach." /Małgorzata Matera/
flapper Kobieta
 
Imię: beata
Posty: 144
Dołączył(a): 20 kwi 2010, 21:09
Droga życia: 9
Zodiak: skorpion

Powrót do działu „Inne”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron