Prądy religijne, wielkie religie i małe nurty. Sekty, założyciele, wiadomości.

Znaczenie Rytuału

Post 16 wrz 2009, 12:37

Witam

Pierwotnie rytuał, podobnie też sztuka, teatr itp. był ekspresją intuicyjnego uchwycenia rzeczywistości. Chodzi o to że dokonywano w ten sposób ekspresi esencjonalnej natury w formie zewnętrznych projekcji. Tego rodzaju praktykę należy rozumieć jako akt magicznej kreacji, tudzież uzewnętrznienia wewnętrznych procesów. Dlatego też rytuał, nie był jednorazowym wydarzeniem, ale trwającym nieustannie procesem życia natury. Ludzie uwikłani w ten proces odzwierciedlali sobą boską energię, którą z kolei przetwarzali jako konkretne formy wyrazu. Niektóre rytuały przedstawiały np. człowieka będącego częścią natury. Taki rytuał zazwyczaj przedstawiał wszechświat jako jeden wielki boski organizm będący w ciągłym tworzeniu. Dlatego też przedstawienia w świecie starożytnym same w sobie były dowodem na istnienie Bóstwa, ponieważ poprzez uczestnictwo w nich dochodziło do identyfikacji z przyrodą, a z kolei do poznania swojego prawdziwego „ja” jako istotnego składnika natury i doświadczenia boskości nie tylko w sobie, ale przede wszystkim w przyrodzie, w drzewach, kamieniach, śpiewie ptaków, górskich strumykach itp. Tak więc, czy to w formie rytuału, czy w tańcu, czy rysunkach naskalnych, ludzkość wyrażała samą siebie, taką jaką jest naprawdę tzn. dokonywała ekspresji uniwersum na zewnątrz. Stąd też wszystkie świątynie i ich obrzędy należy pojmować w kategoriach wyrazu instynktów pierwotnych (projekcji Ducha), ponieważ rytuały jakie w nich odprawiano zaklęte są archetypowe prawdy, przez co stanowią misterium …..... W związku z tym chciałbym postawić pytanie:

Czy uważacie, ze rytuał powinien także w obecnych czasach pełnić podobna role w życiu każdego człowieka praktykującego ścieżkę duchowa...?

Pozdrawiam
Misterium Christi
Avatar użytkownikaApollo Mężczyzna
 
Imię: Apollo
Posty: 397
Dołączył(a): 26 mar 2008, 16:19
Lokalizacja: Dublin, Irlandia
Droga życia: 8
Zodiak: Wodnik

Re: Znaczenie Rytuału

Post 16 wrz 2009, 14:28

Weżmy na tepete choćby rytułał mszy św, To misterium jest już tak zwietrzałe ,że nikt już nie pojmuje sensu tego wszystkiego,Jest to tak skostniałe i zinstytucjonalizowane ,ze sami kapłani odprawiaja rytułał własnie i nie przeżywają go jako misterium ,którym powinno być.
Własnie mówie o rozróżnieniu pojęć,rytułał a misteriu. Własnie w rytuałch ,czy obrzędach są zaklęte archetypowe prawdy (jak powiedziałeś) które są jeszcze nieuświadomione do końca,A misterium oferuje taką żywą przemiane duchową,Człowiek powinien zostać przemieniony jesli jest uczestnikiem .Trochę podobne do inicjacji,Są rózne inicjacje np ,odbycie służby wojskowej jest takową albo zazywanie narkotyku,rytualne bądz rekreacyjne,zależy jakie nadaje sie znaczenie temu co się robi.
Swietnie pasuje do Twojego textu, problematyka twórczości artystycznej,dawniej rysunki naskalne,a dzisiaj sztuka.Nic w psychice ludzkiej się nie zdeaktualizowało, Jest to potrzeba specyficznie ludzka. Chęc poznawania wymiaru duchowego istnienia wyraza się przez potrzebę tworzenia dzieł sztuki. A skąd to się bierze? heh Michael Jackson twierdził że jego melodie zsyłane są z nieba.
Hmm Nie zgadzam się stanowczo,że instynkty pierwotne są projekcjami Ducha,ponieważ Duch zawsze próbował zapanować i okiełznac instynkty pierwotne.(Całkiem odwrotnie myślę) Instynkty pierwotne należą do natury tak i w człowieku.Więc wszystkie swiątynie nalezy interpretować jako emanację Ducha.
Listen to my muscle memory.
Avatar użytkownikafalko Mężczyzna
wysłuhaj pamięci mych muskułów
 
Posty: 706
Dołączył(a): 13 lip 2007, 19:40

Re: Znaczenie Rytuału

Post 16 wrz 2009, 22:17

Hmmm... W zasadzie wszystko zależy od tego jak daleko jesteśmy na ścieżce rozwoju. Rytuały są potrzebne do pewnego poziomu, a potem przydatne...

Już jako dzieci zaczynamy wykształcać sobie pewne własne rytuały. Takie rzeczy jak uważanie żeby nie wstać na lewą tylko na prawą nogę codziennie rano, czy przykrywanie się z głową kocem dla obrony przed złymi istotami w nocy, albo różne gesty rytualne które przejmujemy od starszych, jak jakieś splunięcia przez ramię czy tym podobne rzeczy żeby odegnać nieszczęście ponoć ściągane przez czarnego kota, czy złapanie się za guzik kiedy widzi się kominiarza i puszczenie dopiero gdy zobaczy się kobietę w okularach żeby mieć szczęście... To wszystko są swego rodzaju rytuały magiczne.

Bo rytuałem magicznym jest czynność, albo zbiór czynności wykonywanych z wiarą w osiągany dzięki nim efekt - to chyba najprostsza definicja... W zasadzie nie ważne jest co robimy, ważne jest czy wierzymy że wykonanie tych czynności przyniesie efekt... Można się zdziwić obserwując małe dzieci, jaką nie do końca uświadomioną kontrolę nad energią mają dzięki takim prostym rytuałom. Później niestety większość osób zamyka się na świat nadprzyrodzonego, a tylko nielicznym zdolności pozostają w większej części lub całości poza okres dzieciństwa. Zwyczajnie jesteśmy indoktrynowani do pojęcia nieistnienia rzeczy nadprzyrodzonych przez naszą kulturę. Większość ludzi później musi ciężko się nastarać żeby osiągnąć jakieś efekty...

A dlaczego rytuał jest potrzebny ale tylko do pewnego etapu? Bo najpierw trzeba przekonać się, że to na prawdę działa. I dlatego nie jest ważne co i jak, ale że w to wierzymy. Bo później z tego zaczyna się wyciągać wniosek, że nie jest ważny sam rytuał, a właśnie czysta, mocna wiara... Wtedy rytuał przestaje być konieczny - możemy obejść się bez niego. Ale nadal może być przydatny, bo dzięki niemu jednak łatwiej uwierzyć w to co się robi - choć czasem jest ograniczeniem, szczególnie przy bardziej skomplikowanych czynnościach magicznych, gdzie o wiele prościej manipuluje się bezpośrednio na energii...
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys

Re: Znaczenie Rytuału

Post 17 wrz 2009, 08:23

To co piszesz ma więcej wspólnego z zabobonną wiarą,niż z rytuałem.
Rytułał jest wg mnie takim reliktem dawniej osiągniętej prawdy przez kogoś.Np.Chrystus mówił:"To czyńcie na moją pamiątkę".
Listen to my muscle memory.
Avatar użytkownikafalko Mężczyzna
wysłuhaj pamięci mych muskułów
 
Posty: 706
Dołączył(a): 13 lip 2007, 19:40

Re: Znaczenie Rytuału

Post 17 wrz 2009, 08:30

Witam

Til napisał:
....Bo rytuałem magicznym jest czynność, albo zbiór czynności wykonywanych z wiarą w osiągany dzięki nim efekt - to chyba najprostsza definicja...


Definicją prawdziwego rytuału jest sztuka. Możemy tutaj przywołać na myśl teatr grecki będący ekspresją ludzkiego wnętrza, ale także tańce odzwierciedlające różne stany ducha, czy nawet mandale przedstawiające głębszy wgląd we własną istotę i naturę wszechświata......

Pozdrawiam
Misterium Christi
Avatar użytkownikaApollo Mężczyzna
 
Imię: Apollo
Posty: 397
Dołączył(a): 26 mar 2008, 16:19
Lokalizacja: Dublin, Irlandia
Droga życia: 8
Zodiak: Wodnik

Re: Znaczenie Rytuału

Post 17 wrz 2009, 09:15

Rytułał ma tez taką funkcję zaklinania tajemnych mocy.
Ludzie tworzyli spontanicznie mandale w stanach dezorientacji,aby uporządkować i okiełznać swojego Ducha.
Mandale buddyjskie to kwadrat z wpisanym kołem(kwadratura koła) gdzie obrzeża to taki labirynt który prowadzi do centrum mandali,które jest celem duchowej drogi.
Listen to my muscle memory.
Avatar użytkownikafalko Mężczyzna
wysłuhaj pamięci mych muskułów
 
Posty: 706
Dołączył(a): 13 lip 2007, 19:40

Re: Znaczenie Rytuału

Post 17 wrz 2009, 10:08

Witam

Istnieją również rytualne słowa-zaklęcia, które wypowiadane w oryginale, odzwierciedlają pewne duchowe procesy, bądź je wzbudzają. Warto również wspomnieć o rytualnej tradycji imion i związanych z nimi praktykami, gdzie nazwanie czegoś po imieniu, daje władzę nad nazwaną rzeczą, gdyż imię jej, jest niejako esencją wszystkiego co nazywamy. Podobnie nadawanie rytualnego imienia podczas inicjacji odzwierciedlało wewnętrzną prawdę osoby wtajemniczanej. Wszystko to wskazuje na fakt że, u ludów pierwotnych język nie stanowił wyłącznie funkcji komunikacji międzyludzkiej, ale był odbiciem duchowości narodów i związanych z ich religią rytuałów, bynajmniej na tej podstawie dowodzę, że np. w świecie hellenistycznym istniał specyficzny język misteriów..... Badając zaś cywilizowane języki współczesne, również możemy zauważyć, że niosą one z sobą pewne wartości wewnętrzne (emocjonalne), co przedkłada się niejednokrotnie na mentalność danego narodu. Dlatego też języki te posługują się niejednokrotnie swoim wyjątkowym zestawem słów i jest to jak najbardziej właściwe..... Natomiast czym starszy język, tym bardziej zawiera w sobie cechy rytuału i odzwierciedla wszystkie te procesy, które wiązały się z szamańskimi, bądź religijnymi praktykami ludów pierwotnych....

Pozdrawiam
Misterium Christi
Avatar użytkownikaApollo Mężczyzna
 
Imię: Apollo
Posty: 397
Dołączył(a): 26 mar 2008, 16:19
Lokalizacja: Dublin, Irlandia
Droga życia: 8
Zodiak: Wodnik

Re: Znaczenie Rytuału

Post 17 wrz 2009, 10:29

No tak, bardzo mi się to podoba, choc reakcja emocjonalna na zasadzie że coś mi się podoba to jestem za a jak przeciwnie to jestem na nie ,nie ma nic wspólnego z nauka. To co jest związane z magią,to siła jaką jaka znajduję się gdy nazywamy coś po imieniu,(wartość energetyczna), Po służe się przykładem,że Jung podaje przykład osoby ( indywiduum) neurotyka, który ma ambiwalentny stosunek do matki. Matka przestała zwracać się do niego po imieniu przez to odebrała mu ostatnią władzę związaną z imieniem,tym samy doprowdzając go do rozpaczliwej bezsiły .
Ja nawet eksperymentowałem z czym takim,poprzez zmienianie towarzystwa i zmianę Ksywki,Takie przezwisko zostaje wymyslone przez towarzystwo i powiem że tozsamość moja się odmieniała.
Chrystus tez z roli syna zwykłego cieśli, po chrzcie stał się Namaszczonym czyli czymś więcej niż był dotychczas.
Listen to my muscle memory.
Avatar użytkownikafalko Mężczyzna
wysłuhaj pamięci mych muskułów
 
Posty: 706
Dołączył(a): 13 lip 2007, 19:40

Re: Znaczenie Rytuału

Post 19 wrz 2009, 10:41

A ja jestem ciekaw jak ludzie radzą sobie bez rytuałów. Być może dlatego należy być cały czas świadomym - aby znać "wartość", "znaczenie" swoich czynów, a w związku z tym brać pełny w nich udział. Myślę, że rytuał nie musi być czymś złym dopóki niesie ze sobą jakieś wartości i jest rozumiany przez jego uczestników. Czy możliwa jest nowa, masowa religia bez rytuałów? Czy całe społeczeństwo poradziłoby sobie "ze sferą ducha" bez rytuałów?
Kartezjusz mógł to ja też - zaczynam od zera. Deep night of my soul.
Zdanie nieprawdziwe: Świat taki jest. Zdanie prawdziwe: Ja tak widzę świat.
Jest noc, maszty i ster są połamane, a ja uciszam sztorm.
http://ostrze.blogspot.com/
Avatar użytkownikaSirhan Mężczyzna
Jestem, kim chcę być
 
Imię: Bartek
Posty: 86
Dołączył(a): 10 cze 2009, 17:38
Droga życia: 5
Typ: 7w8
Zodiak: Lew, Zając

Re: Znaczenie Rytuału

Post 19 wrz 2009, 19:31

@Sirhan:
Myślę, że religia bez rytuałów była by trudna do zrealizowania - przynajmniej na obecnym ogólnym stopniu świadomości ludzi. A to dlatego, że większość ludzi nie jest świadoma mocy rytuałów, więc tym bardziej nie jest świadoma tego, że to samo czego da się dokonać dzięki rytuałom, można osiągnąć i bez rytuału - samą siłą woli, a rytuał tylko pomaga ją ukierunkować.
Dlatego religia która najpierw wprowadza rytuały, potem uświadamia ich moc, a w dalszym stopniu, tym już wtajemniczonym ukazuje to, że można obejść się bez rytuału - jak najbardziej. Ale religia która całkowicie obywa się bez rytuału, w zasadzie byłaby czymś tylko dla osób wtajemniczonych w to, jak oddziaływać bez nich, a więc byłaby bardzo elitarna, a nie masowa...
Takie przynajmniej jest moje zdanie ;)

@Apollo:
Owszem, sztuka jak najbardziej może być rytuałem i odprawienie rytuału może być sztuką. Z resztą, dlatego od wieków te dwie dziedziny się przeplatają - widowiska, sztuki teatralne ku czci bogów, tworzenie mandali, malowanie świętych obrazów i rzeźbienie figur - wszystko to jest częścią rytuałów, lub służy do stworzenia elementów biorących udział w rytuałach.
Jednak nie powiedziałbym że sztuka definiuje rytuał, bo rytuałem może być coś tak prostego jak przykrycie przez dziecko głowy kocykiem żeby odegnać strachy - co o dziwo, rzeczywiście działa. Nie nazwałbym tego sztuką... Uważam że sztuka w dużej mierze rozwijała się dzięki religii - dostojnicy kościelni często byli mecenasami sztuki, poza tym zwyczajnie potrzebne było wyposażenie kościołów we wszelkie elementy wystroju wnętrza i 'przyrządy', i stroje liturgiczne.
Religia również zyskiwała dzięki sztuce - rytuały stawały się piękniejsze, bardziej skomplikowane, a przez to bardziej wciągające umysły wierzących i sprawiające że łatwiej mogły się koncentrować na danym celu.
Natomiast nie definiowałbym rytuału sztuką ;)
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys

Re: Znaczenie Rytuału

Post 19 wrz 2009, 23:16

Witam

Til napisał:
.....Jednak nie powiedziałbym że sztuka definiuje rytuał, bo rytuałem może być coś tak prostego jak przykrycie przez dziecko głowy kocykiem żeby odegnać strachy......

Może i masz racje. Była by to nazbyt wąska definicja rytuału. Przecież ma on rozmaite funkcje. Możemy wiec dzielić rytuały na poszczególne kategorie. W końcu cotygodniowy obiad niedzielny z rodzina to także pewien rytuał. Swego czasu dużo zajmowałem się tzw. rytuałami przejścia. Inicjowany dzięki specjalnym zabiegom doznawał wglądu w inna rzeczywistość oraz zyskiwał np. zdolność postrzegania pozazmysłowego. Ale także tutaj rytuały przejścia pełniły rozmaite funkcje. od tych wprowadzających w dorosłe życie, grupę społeczną, klan itp. aż do tych mających znaczenie duchowe. Dlatego tez nie można chyba uogólniać rytuałów, ale raczej akcentować ich bogactwo znaczeń. Dlatego też Wikipedia pisze:

......Rytuał jest niekiedy traktowany jako synonim słowa obrzęd, choć w mowie potocznej ma nieco bardziej ekstensywny kontekst. Rytuały często wiążą się z takimi zjawiskami jak sacrum a niekiedy też tabu. Bywają automatyzowane, przekształcając się w nawyk. Błędem jest twierdzić, że są związane tylko i wyłącznie z religiami. Jak dowodzi Jean Maisonneuve, są powszechne w dzisiejszych społeczeństwach rytuały świeckie, takie jak kibicowanie klubowi sportowemu, czy też chodzenie na zakupy, nie tylko w celu kupowania niezbędnego towaru, ale też sprawienia sobie satysfakcji.......http://pl.wikipedia.org/wiki/Rytua%C5%82


Pozdrawiam
Misterium Christi
Avatar użytkownikaApollo Mężczyzna
 
Imię: Apollo
Posty: 397
Dołączył(a): 26 mar 2008, 16:19
Lokalizacja: Dublin, Irlandia
Droga życia: 8
Zodiak: Wodnik

Re: Znaczenie Rytuału

Post 19 mar 2010, 10:23

Czy uważacie, ze rytuał powinien także w obecnych czasach pełnić podobna role w życiu każdego człowieka praktykującego ścieżkę duchowa...?

Tak!
Tylko pytanie jaki i w jakim celu.

Fajnie napisane:
"Pierwotnie rytuał, podobnie też sztuka, teatr itp. był ekspresją intuicyjnego uchwycenia rzeczywistości."
Ale zbyt "przepaśnie" - jedynie chodzi o ekspresję. Człowiek ograniczony jest przez świadomość, i to blokuje jego ekspresję. A dzięki takim praktykom wyciągamy wszystko na zewnątrz.

Ale też istnieje działanie, które ma na celu utożsamienie się z postacią mityczną, lub inną personifikacją.
Taka wersja Light :P
Parsifal_ Mężczyzna
 
Imię: Michał
Posty: 35
Dołączył(a): 05 mar 2010, 23:23
Lokalizacja: Katowice
Typ: 7w8
Zodiak: Lew

Re: Znaczenie Rytuału

Post 20 mar 2010, 11:14

Rytuały istnieją dla podświadomości, która takie zabawy lubi. Dzięki rytuałom to, co nieosiągalne, przybliża się. Łatwiej jest przekroczyć granicę między tym światem a innymi. Rytuał to coś, co powtarza się cyklicznie. Dzięki powtarzalności staje się łatwiejsze do osiągnięcia i daje jednocześnie poczucie bezpieczeństwa. Kto czytał Eliade "Sacrum i profanum"?
Havva Kobieta
The Butterfly
 
Imię: Ewa
Posty: 24
Dołączył(a): 02 paź 2009, 14:43
Droga życia: 9
Typ: 4w5
Zodiak: Waga

Re: Znaczenie Rytuału

Post 20 mar 2010, 12:21

A jakie jest jego znaczenie dla nas ?
Parsifal_ Mężczyzna
 
Imię: Michał
Posty: 35
Dołączył(a): 05 mar 2010, 23:23
Lokalizacja: Katowice
Typ: 7w8
Zodiak: Lew

Re: Znaczenie Rytuału

Post 21 mar 2010, 12:48

Łatwość osiągnięcia tego, do czego dążymy. Codzienna medytacja też jest rytuałem.
Havva Kobieta
The Butterfly
 
Imię: Ewa
Posty: 24
Dołączył(a): 02 paź 2009, 14:43
Droga życia: 9
Typ: 4w5
Zodiak: Waga

Powrót do działu „Religie i wierzenia”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron