Dyskusje na temat działania serwisu www i forum Przebudzenia - wasze sugestie i propozycje usprawnień.

Wybierz jedną z możliwości:

Jestem za dowolnością wypowiadania się. Nawet jeśli nie zawsze piszemy na temat, jest to w porządku, bo dzięki temu to miejsce jest żywe. Czytelność tematów i poziom wypowiedzi jest kwestią drugorzędną.
10
42%
Bardziej niż swoboda, interesuje mnie zachowanie wartości merytorycznej forum. Wolę, aby niezwiązane z danym tematem posty były usuwane. Na pierwszym miejscu stawiam zachowanie jakości forum; sprawy towarzyskie i odbiegające od tematu są drugorzędne.
14
58%
 
Liczba głosów : 24
Z racji tego, że dostawałem sygnały od różnych osób na temat zaśmiecenia forum offtopikiem i postami niewnoszacymi wiele do dyskusji (a także wręcz przeciwne - sygnały sugerujące zbytnią "cenzurę"), chciałbym poznać Wasze zdanie odnośnie tego problemu. Wynik pozwoli nam dobrać lepsze podejście do kwestii zarządzania forum. :)

[aktualizacja: rozszerzyłem opcje ankiety]
Avatar użytkownikaNazcain Mężczyzna
 
Imię: Piotr
Posty: 411
Dołączył(a): 17 kwi 2005, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
Droga życia: 7
Typ: 5w4
Zodiak: Lew, bawół

Re: Problemy z forum

Post 13 lis 2011, 11:09

Wydaje mi się trochę naciągnięta ta ankieta, już samo określenie "jestem za swobodą wypowiadania się." a "Bardziej niż swoboda interesuje mnie..." nie jest jednoznaczne. To tak jakby pisanie konkretnie na temat nie wiązało się ze swobodą wypowiadania się, głoszenia poglądów, sposobu ich wyrażania. Tak samo można by skonstruować odpowiedzi w drugą strone... mianowicie 1. Czy jesteś za tym aby wypowiadać się na temat. 2. Czy jesteś za tym aby odchodzic od tematu zachowując pozę infantylności i afirmować wszelką swobodę (nomen omen ciekawe czemu ma ta swodoba służyć i do czego doprowadzić).

Wyobrażacie sobie co by się stało gdyby ktoś na ulicy zapytał Was o godzinę a Wy odpowiadacie np "kwiatki się śmieją, sratytaty", albo "jeszcze pare uliczek a przechodzniu twym oczom objawi się... wieża z tarczą". Podczas gdy lepiej(wg mnie) powiedziec mam zegarek a kiedy nie mam ładnie poświadczam, że nie mam pojęcia, która godzina. Po co wprowadzać chaos? Po co wypowiadać się na tematy o których nic nie wiemy albo wiemy tyle ile gdzieś usłyszeliśmy i tylko powielamy.. Absolutnie nie jestem za kontrolą, cenzurą. Ale schemat komunikacji musi być zachowany jeżeli odbiorca i nadawca mają się wymienić informacjami, wiedzą, emocją.

Post jest jednoznacznie jednostronny, nie głosi mojej opini, zrobiłem to jednak świadomie po coś.

A można przecież napisać po co. Pisać prosto, nie lać wody. Zawsze można wiele spraw przedstawić w wielu światłach i odcieniach. I nawet jeżeli to jest tak oczywiste, że 90% userów najpewniej ziewnęło, to co szkodzi napisać jedno zdanie wiele mogące rozjaśnić.

Swego czasu ( początek lata ) pojawił się w dziale "słowiańskie przebudzenie" lekki chaos , zaczęły sie pogaduchy o słońcu itp . To też było miłe do pewnego stopnia . Miałem zamiar (konsultowany chyba z Tilem ) ,że jesienią po przeglądzie umieszczę jakąś "klamrę" edytując post z przed czasu LTR ( letniej twórczości radosnej ) . Potem zorientowałem się ,że jest to niemożliwe . Chętnie bym przejrzał ten dział i być może posprzątał . Widzę,że nowym gościom nie chce się czytać wszystkiego. Pytają na przykład o linki , które na pewno są zamieszczone .

"Swego czasu" zacząłem prowadzić w wordzie dokument gdzie zamieszczam co przydatniejsze dla mnie posty, linki również z wyżej wymienionego tematu.
Avatar użytkownikaSławek Mężczyzna
 
Imię: Sławomir
Posty: 144
Dołączył(a): 10 maja 2005, 09:45
Lokalizacja: Bielsko/Warszawa

Re: Problemy z forum

Post 13 lis 2011, 11:22

Sławek to tylko słowa.
Postaw swoją kropkę.
: )
Avatar użytkownikaSinbard Mężczyzna
Blackbird
 
Imię: Mariusz
Posty: 1888
Dołączył(a): 20 kwi 2011, 13:05
Lokalizacja: Multiwersum.
Zodiak: Wodny Smok

Re: Problemy z forum

Post 13 lis 2011, 13:44

Sławek napisał(a):..........
"Swego czasu" zacząłem prowadzić w wordzie dokument gdzie zamieszczam co przydatniejsze dla mnie posty, linki również z wyżej wymienionego tematu.
hm ... miło mi . Pojawiła się taka myśl by stworzyć dział w rodzaju :" spis treści " ? Ktoś kto zagląda na forum może wejść do takiego działu ......przemyślę to. Przede wszystkim musiałbym od początku przeczytać cały dział . Czasem takie żywe ( nie zawsze uporządkowane ) obcowanie na forum daje inne informacje -szczególnie o współuczestnikach rozmowy. Dla mnie to bywa istotne . Potem czasem mam jakichś " faworytów". Czyjeś wpisy czytam wnikliwiej , czyjeś odpuszczam. Do tego poznajemy nastawienie danego piszącego do istniejących w danym dziale treści . To może być istotne ale oczywiście nie musi. Dlatego jestem ostrożny z usuwaniem wypowiedzi . Pomysł miałem taki by przed stronami gdzie nastąpiło pewne rozluźnienie dać ścisłą wskazówkę gdzie czytelnik szukający konkretów ma przeskoczyć . ...... no albo pozostaje ten pomysł spisu treści ? Może na początku działu ? Taka ogólna wskazówka ( bo głównie o off topy nam chodzi ) ,że : Uwaga od strony x do y gadanie o sałacie . albo możliwość kodowania jakichś użytkowników jako ignorowanych . Nie wiem czy ten skrypt forum ma taką możliwość , chyba nie.
easy russian
 

Re: Problemy z forum

Post 13 lis 2011, 14:23

Sławek to tylko słowa.
Postaw swoją kropkę.


Absolutnie nie i to dwa razy.

Czy tak sformułowana ankieta nie daje jakiegoś obrazu powierzchowności podjętej tematyki ? I nie chodzi o to aby ją zmienić na inny szyk zdania itp.
To żaden wybór. Wybierać między rozmową na argumenty, fakty ale pod czujnym okiem administratora a czymś bliżej nieokreślonym nacechowanym chaotycznością, brakiem wzajemnego zrozumienia licznymi niedopowiedzeniami ale za to z rzekomą "swobodą".Po co mi ta swoboda jeśli mam tracić lwią część wolnego czasu na wyszukiwanie jednego czy paru treściwych postu pośród czegoś co nie rozumiem, nie jest do mnie zaadresowane albo jest kiczem rodem z twórczości Coelho tudzież podobnych. No tak to wygląda, przynajmniej dla mnie. Czy nie warto/lepiej pomyśleć nad wdrożeniem w życie ideałów z postu Bubeusza?
Avatar użytkownikaSławek Mężczyzna
 
Imię: Sławomir
Posty: 144
Dołączył(a): 10 maja 2005, 09:45
Lokalizacja: Bielsko/Warszawa

Re: Problemy z forum

Post 13 lis 2011, 15:03

Myślę że Nazcain nie miał na myśli surowej dyscypliny wypowiedzi i cenzurowania wszystkiego niezgodnego z tematem, ani z drugiej strony całkowitego rozwalenia forum przez to że wszyscy we wszystkich wątkach będą mówić o wszystkim i niczym...
Myślę że chodzi raczej o tendencję - zostawiamy wszystkie te rozmowy nie na temat w wątkach które zostały założone w celu jakiejś merytorycznej dyskusji (bo ja np. nigdy palcem nie tknąłem tematów w działach 'Rozmaitości', 'Podwórko' czy 'Ludzie' które de facto właśnie po to są żeby się wygadać na tematy różne odpowiednio związane z ezoteryką, niezwiązane z nią i osobiste), czy też czyścimy wątki i staramy się zachowywać jako taką spójność merytoryczną wewnątrz wątku.

Myślę że nadal, jak i do tej pory nikt nikomu głowy nie utnie za kilka postów nie na temat, ale zdarzało się już że połowa 15stronicowego tematu jest nie na temat. I o ile świetnie wiem że takie dyskusje są fajne, ba, samemu zdarza mi się w nich brać udział, to one są fajne dla osób w nich uczestniczących, szczególnie na bieżąco. Jeśli ktoś nowy w rok po takiej dyskusji trafi do tematu, temat jest strasznie nieczytelny.
Osobiście zdarzało mi się na różnych forach z niecierpliwością przeglądać temat i klikać następną stronę przez kilkanaście stron szukając gdzie jest dalszy ciąg dyskusji na temat który mnie na prawdę interesował - bo akurat osobiste relacje między użytkownikami danego forum, i to rok temu albo dwa, zupełnie mnie nie interesowały ;P
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys

Re: Problemy z forum

Post 13 lis 2011, 16:00

Sławek napisał(a):................
To żaden wybór. Wybierać między rozmową na argumenty, fakty ale pod czujnym okiem administratora a czymś bliżej nieokreślonym nacechowanym chaotycznością, brakiem wzajemnego zrozumienia licznymi niedopowiedzeniami ale za to z rzekomą "swobodą".Po co mi ta swoboda jeśli mam tracić lwią część wolnego czasu na wyszukiwanie jednego czy paru treściwych postu pośród czegoś co nie rozumiem, nie jest do mnie zaadresowane albo jest kiczem rodem z twórczości Coelho tudzież podobnych. No tak to wygląda, przynajmniej dla mnie. Czy nie warto/lepiej pomyśleć nad wdrożeniem w życie ideałów z postu Bubeusza?
dla mnie też tak to wygląda. Nie czytam wpisów Sindbarda , przerzucam .

Til napisał(a):............ Jeśli ktoś nowy w rok po takiej dyskusji trafi do tematu, temat jest strasznie nieczytelny.
Osobiście zdarzało mi się na różnych forach z niecierpliwością przeglądać temat i klikać następną stronę przez kilkanaście stron szukając gdzie jest dalszy ciąg dyskusji na temat który mnie na prawdę interesował - bo akurat osobiste relacje między użytkownikami danego forum, i to rok temu albo dwa, zupełnie mnie nie interesowały ;P

i to jest myśl . Mam to samo . Będąc jakiś czas na forum znam siłą rzeczy paru ludzi , przenikam nieco relacje ale gdy jestem pierwszy raz w ściśle określonym celu to takie " kasztany " ( zwrot z forum mechaników gdzie bywam i gdzie również bywa bardzo swobodnie ale scisłe tematy są ścisłe - jest naprawa drążka kierowniczego to wpisy na temat . Inna rzecz ,że jest to z małymi wyjątkami forum męskie więc nie ma nadmiernych ploteczek i nadymania pustych myśli , a jeśli są to autor jest bardzo krótko acz dowcipnie gaszony . Skutek jest taki,że się wszyscy 4 razy zastanowią zanim coś napiszą . ) ... takie kasztany wrzucane jak z worka męczą . Sindbard i tutaj daje popis , nie należy mu na zrobieniu porządku - małe dziecko takie . To bywa miłe ale nie w każdej sytuacji .

p.s. dałem w ankiecie głos za swobodą . Piszesz Til,że zamiary Nazcaina nie mają na celu wprowadzenia tutaj drylu wojskowego - jeśli tak to ja łagodzę swoją odpowiedź . Trochę " regulaminu" się przyda .
Z drugiej strony sobiście mam uraz bo dawno temu mój post wywalono w kosmos wraz z tematem, który uznałem za ważny . Poczułem się jak na wielu innych forach ,,,czyli jak śmieć , który się zamiata bez pytania o zdanie ale jeśli będzie jakiś zdrowy środek w tych działaniach to sądzę ,że dla wszystkich z pożytkiem.
Ostatnio edytowano 13 lis 2011, 16:11 przez easy russian, łącznie edytowano 2 razy
easy russian
 

Re: Problemy z forum

Post 13 lis 2011, 16:08

Sławek napisał(a):Wydaje mi się trochę naciągnięta ta ankieta, już samo określenie "jestem za swobodą wypowiadania się." a "Bardziej niż swoboda interesuje mnie..." nie jest jednoznaczne. To tak jakby pisanie konkretnie na temat nie wiązało się ze swobodą wypowiadania się, głoszenia poglądów, sposobu ich wyrażania.

Masz rację. Sam jestem za tym, aby zlikwidować śmietnik na forum, ale chcąc pozostać obiektywnym i poznać zdanie większości, starałem się być ostrożnym i wyważyć obydwie opcje ankiety, aby nie sugerować "lepszej" możliwości.
Właśnie rozszerzyłem opis obydwu opcji, aby były bardziej jednoznaczne.
Avatar użytkownikaNazcain Mężczyzna
 
Imię: Piotr
Posty: 411
Dołączył(a): 17 kwi 2005, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
Droga życia: 7
Typ: 5w4
Zodiak: Lew, bawół
Zagłosuję jak ktoś mi wyjaśni ,co to jest merytoryka.... w kontekście rozwoju duchowego / przebudzenia.

http://www.sjp.pl/merytoryka

merytoryka - słowo nie występuje w słowniku

:D
Intencja jest przenikającą wszystko siłą, która sprawia, że postrzegamy. Nie dlatego stajemy się świadomi , że postrzegamy - do percepcji dochodzi pod naciskiem napierającej intencji..
[C. Castaneda]
Avatar użytkownikasinsemilla
 
Posty: 1675
Dołączył(a): 26 maja 2010, 15:45
Avatar użytkownikasosnowiczanin Mężczyzna
patrzy w horyzont wydarzeń
 
Imię: Bartosz
Posty: 167
Dołączył(a): 04 wrz 2011, 02:55
Lokalizacja: Sosnowieś
Zodiak: Ognisty Tygrys
Zagłosowałam na "ostre restrykcje, dryl wojskowy, totalitaryzm i rzez niewiniątek", czyli wartości merytoryczne ;)
Moderatorów mamy na tyle w porządku, ze nie ma co się bać jakiś niesamowitych czystek.

Myślę ze warto dążyć do równowagi w postach. Jak w tai-chi - jest się jednocześnie rozluźnionym ale gotowym do akcji, jak w życiu - ani za bardzo chaotycznym ani prze-organizowanym, jak według jogi - ani za bardzo na lewym ani na prawym kanale, tak na forum ideałem jest swobodnie się wyrażać pisząc jednak na temat.

całusy : )
Avatar użytkownikaJeżynna Kobieta
polska jezyna lesna
 
Posty: 421
Dołączył(a): 18 lut 2010, 18:41
Typ: 4w5
Podobnie myślę jak Jeżynka :) , aczkolwiek nie jestem za usuwaniem postów w niebyt ,może stworzyć jakiś wątek na offtop, gdy ewentualnie takowy się pojawi wśród merytorycznych postów ,żeby można go było tam wrzucić ?
Nawet stworzyłam taki wątek - Rozmowy nie na temat i nie obrażę się ,gdy tam będą "przesówane" offtopowe posty. :D

Pozdrawiam!
Intencja jest przenikającą wszystko siłą, która sprawia, że postrzegamy. Nie dlatego stajemy się świadomi , że postrzegamy - do percepcji dochodzi pod naciskiem napierającej intencji..
[C. Castaneda]
Avatar użytkownikasinsemilla
 
Posty: 1675
Dołączył(a): 26 maja 2010, 15:45
Twoje posty boja sie nieistnienia i polaczenia z absolutnem :D
Słońce gorące
Avatar użytkownikaluth
 
Imię: Alicja
Posty: 1085
Dołączył(a): 31 mar 2010, 23:06
Lokalizacja: Warszawa
Droga życia: 11
Typ: 7w8
Zodiak: Byk, Koza
Wydumałem!
Moje spostrzeżenia:

Jak dzielą się posty?
-zgodne z tematem
-offtop
-mieszanka zgodności i prywaty
Tak?
Tak.
Ludzie cenią sobie każdą z tych form, skoro one nadal są praktykowane tak?
Tak.
Aktualnie posty na przemian mają inny kolor tła, bledszy i ciemniejszy na zmianę.
Tak?
Tak.
Bubuś powiedział takie coś z pamięci:
Ludzie sami naprawdę będą wiedzieli, że coś jest właściwie jeśli będą brali przykład z reszty.
To nie jest wcale utopia.

Pomysł wygląda tak:

Skoro posty i tak mają kolor tła - umożliwić jego dobieranie.
Kolory w bladych nie rzucających się do oczu odcieniach, ale na tyle czytelne, aby nie było wątplowości.
Podczas tworzenia tematu, odpowiedzi będzie wybór, powiedzmy będą trzy guziczki.
W zależności od naszego wyboru utworzymy na przykład post merytoryczny - dajmy na to niebieski
Offtopowy dajmy na to pomarańczowy, albo mieszany czyli zielony.

Osoba z zamiłowaniem do merytoryki będzie czytała sobie posty w konkretnym odcieniu, omijając posty które poprzez normalną ludzką mądrość ktoś sam oznaczył np jako offtop.

Moderator nie będzie obciążony, wszystko będzie czytelne a co najważniejsze...

NIKT NIGDY NIE POCZUJE SIĘ GORSZY, CZY STRATNY.

Mało tego, forum nabierze kolorów, będzie ciekawe, i oczywiste w swojej prostocie i nikomu nie zostanie nic narzucone, kultywowana będzie Uważność i samodyscyplina, bo kolor będzie wybierany przez piszącego.
Choć edycja kolorów może być dana każdym ludziom, może nie być permanentna.
To też dałoby pewną elastyczność i nawet "dojrzenie" ludzi do pewnych społecznych zasad.
Np. wieleby była warta świadoma zmiana koloru, bo osoba uznała to i tamto.

Co o tym myślicie, czy jest to możliwe poprzez dostępne addony forumowe?
Avatar użytkownikaSinbard Mężczyzna
Blackbird
 
Imię: Mariusz
Posty: 1888
Dołączył(a): 20 kwi 2011, 13:05
Lokalizacja: Multiwersum.
Zodiak: Wodny Smok
Bardziej niż swoboda, interesuje mnie zachowanie wartości merytorycznej forum. Wolę, aby niezwiązane z danym tematem posty były usuwane. Na pierwszym miejscu stawiam zachowanie jakości forum; sprawy towarzyskie i odbiegające od tematu są drugorzędne i powinien powstać oddzielny temat na temat nie na temat
dobry byłby też spis treści aby nie ponawiać od nowa nowych tematów i od nowa pisać to samo
po co mnożyć mało wartościowe posty lub tym bardziej nie na temat
kiedyś był większy porządek i wiecej osób się udzielało mądrych teraz się im odechciało czytać bzdur
itp;;
od kąd w tematach zaczeły się wkurzające posty nie na temat nie chce się pisac wogóle ani tym bardziej czytać ,np sinbarda
lub sinsemilli ,ja ich nie czytam wogóle nie chcę się denerwować ludzie wchodząc tu widzą bałagan więc znikają

lub i sami niektórzy dopisuj,ą bez sensu nie na temat i tak to forum robi się też bez sensu

nikt nie ma czasu czytać wszsytkich wpisów szukając czegoś mądrego ,wtedy robi sie to stratą czasu i szukaniem igły w stogu bezsensu
bo wpisy na temat giną w bezsensownych postach o niczym ,
raportowane posty koniecznie powinny znikać z forum aby zachować jakiś wyższy standard i treść wypowiedzi a nie czatowy misz / masz bez sensu i nie na temat.

już sama sinsemilla pisała w temacie nie na temat myśle ,powinna tam pozostac z sinbardem
Pokochaj wyraź wdzięczność miłość przyciągniesz serce=instrument poznania Są takie rzeczy w życiu co serce zna powody a rozum ich nie pozna Ile jest spraw co stają się jasne kiedy spojrzysz na nowo MIŁOŚCIĄ
http://www.youtube.com/watch?v=_8lK9Wy4 ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=Ec8Yui1P ... ure=fvwrel
http://www.youtube.com/watch?v=WzAPpe75e7o
http://www.youtube.com/watch?v=frv6FOt1BNI
http://www.youtube.com/watch?v=cOGUqAGR ... re=related
Avatar użytkownikaprzebudzona-NIMFA Kobieta
szukam oświeconych NAUCZYCIELI
 
Posty: 212
Dołączył(a): 07 cze 2010, 22:40
Lokalizacja: POLSKA
Droga życia: 11
Typ: ciągle zmienna bo doświadczam

Powrót do działu „Wszystko o…”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron