Dyskusje na temat działania serwisu www i forum Przebudzenia - wasze sugestie i propozycje usprawnień.
Jeśli wpisy na tym forum przed opublikowaniem są czytane przez moderatora, to co stoi na przeszkodzie, żeby przy okazji poprawiać oczywiste błędy ortograficzne z zostawianiem krótkiej notki, że to zrobiono? Jeśli ewentualnie autor będzie , to błąd będzie pozostawał, a notka: "licencia poetica".
W moim odczuciu błedy ortograficzne powodują, że sporo część czytelników zniechęca się do czytania danego forum.
pas72
 
Imię: Paweł
Posty: 8
Dołączył(a): 16 wrz 2011, 22:00
Droga życia: 6
Zodiak: strzelec
Wpisy podchodzą pod wymóg akceptacji przez admina tylko wtedy, jeśli są autorstwa nowych użytkowników (ten wymóg pojawił się całkiem niedawno). Osobiście staram się czytać wszystkie posty na forum, lecz nie wyobrażam sobie tutaj poprawiania cudzych błędów. Stworzenie ekipy moderacyjnej jest w planach, jednak nie chciałbym, aby jej zadaniem było wyręczanie użytkowników w dbaniu o poprawność językową (zwłaszcza że większość przeglądarek oferuje autokorektę).

Osobiście razi mnie ogólny poziom wypowiedzi w internecie, jednak pogodziłem się z tym i nie zamierzam z tym walczyć. Autorzy sami odpowiadają za swoje posty i jeśli komuś błędy przeszkadzają, jest to problem leżący w jego zakresie – być może znajdzie alternatywne forum, którego poziom będzie wyższy. Uważam też, że większym zmartwieniem są tutaj inne rzeczy (offtopic chociażby ;)).

P.S. Sam nie uniknąłeś błędów – na końcu tytułu nie stawiamy kropki.
Avatar użytkownikaNazcain Mężczyzna
 
Imię: Piotr
Posty: 411
Dołączył(a): 17 kwi 2005, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
Droga życia: 7
Typ: 5w4
Zodiak: Lew, bawół
Mi zdarzyło się poprawić kilka postów na forum. W szczególności tych, w których co słowo, albo co drugie słowo był błąd ortograficzny (często rażący) albo/i literówki.
Chciałbym żeby żadna osoba zbyt leniwa żeby zainstalować dowolny program z korektą ortografii (a chyba każda już przeglądarka ma taką opcję i każdy bardziej zaawansowany niż notatnik edytor tekstu), nawet z dysleksją (którą ja też mam, a rażą mnie byki innych leni-'dyslektyków'), nie dziwiła się jeśli jej post będzie miał błędy poprawione na czerwono, z zablokowaniem opcji edycji (żeby sobie z powrotem nie poprawić na czarne). Wstyd.
Język polski jest piękny i warto go takim zachować.

Natomiast edytowanie w ten sposób wszystkich postów?
1. Ogromna ilość roboty.
2. Ogromna ilość niepotrzebnej roboty.
3. Ogromna ilość niepotrzebnej roboty która zostałaby zwalona na nas ponieważ ludziom nie chce się jej wykonywać.

Każdy może sobie zainstalować przeglądarkę/dodatek do niej lub edytor tekstu który sprawdza błędy i podkreśla na czerwono. Owszem, program nie jest idealny i zdarzą się błędy (może i morze choćby - nie rozpoznaje), ale pewnych wyjątków można się nauczyć, albo zapisać sobie - a całą resztę on wykonuje za użytkownika, podkreślając błędy już w trakcie pisania.
Lenistwo (niektórych) użytkowników nie jest czymś co zmusiłoby mnie do przeglądania wszystkich postów i edytowania błędów - chyba że ktoś mi będzie za to płacił, tak jak płaci się zawodowym edytorom ;P W aktywniejszych momentach forum bywało tak, że w trakcie jednego dnia powstawało kilkanaście stron postów (dając w sumie kilkaset postów) zapisanych często dość gęstym tekstem. Inaczej niż za pieniądze niewiele osób zgodzi się edytować takie ilości tekstu ;P
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys
@Til
Ponoć czasem firmowe komputery mają zablokowane instalowanie czegokolwiek, ale i edukowanie o istnieniu automatów pisowni wiele nie zmieni.
Optowałem za możliwością poprawiania trywialnych błędów, żeby admin lub moderator, jak coś mu się rzuci w oczy, to to robił - w moim odczuciu to powinno jednostkowo zajmować kilkanaście sekund. Jeśli miałaby pojawić się informacja o dokonanej zmianie (nie z automatu) to rzeczywiście kilka razy dłużej.
Najlepiej byłoby w informacjach użytkownika umieszczać licznik błędów i możliwość wrzucania recydywistów do ignora, no ale to zapewne wymagałoby już głębszego wgryzienia się w mechanizm forum :) I pewnie też przeciętny poziom wypowiedzi by się polepszył, bo zauważyłem korelację nieciekawych postów i występowania ortów :).
Ja tylko tak pod rozwagę, bo to niewątpliwie koncepcja radykalna...
pas72
 
Imię: Paweł
Posty: 8
Dołączył(a): 16 wrz 2011, 22:00
Droga życia: 6
Zodiak: strzelec
pas72 napisał(a):Najlepiej byłoby w informacjach użytkownika umieszczać licznik błędów i możliwość wrzucania recydywistów do ignora, [...]

Powracamy do szkoły ? :D
Intencja jest przenikającą wszystko siłą, która sprawia, że postrzegamy. Nie dlatego stajemy się świadomi , że postrzegamy - do percepcji dochodzi pod naciskiem napierającej intencji..
[C. Castaneda]
Avatar użytkownikasinsemilla
 
Posty: 1675
Dołączył(a): 26 maja 2010, 15:45
O ile licznik błędów żeby miał sens wymagałby rzeczywiście sprawdzania wszystkich postów (bo jeśli nie sprawdzi się wszystkiego - można kogoś niesprawiedliwie pominąć ;P ), więc wymagałby dużo roboty, to jak do tej pory zdarzało mi się zwyczajnie dawać ostrzeżenia za wyjątkowo brzydkie (pod względem ilości ortografów, literówek i ogólnego formatowania, bo nie oceniam jako admin 'jakości' - treści i poglądów zawartych w wypowiedziach) posty. A 6 ostrzeżeń to jeśli pamięć nie myli permaban ;P
Recydywiści uporczywie piszący ledwie zrozumiale przez błędy dostawali ostrzeżenia mówiące że jeszcze raz i będzie ban.
Zwykle pomagało.

A co do niemożności instalowania programów na firmowych komputerach... Firmowe komputery zwykle mają przeglądarkę internetową, która najczęściej ma wbudowany (tylko czasem wyłączony) moduł sprawdzania pisowni. Zwykle firmowe komputery posiadają także zainstalowanego Worda albo inny edytor tekstu - po napisaniu posta można wrzucić go i sprawdzić, albo i pisać w edytorze tekstu a potem skopiować na forum.
O ile to jest dodatkowa robota dla użytkownika, jest to znikoma robota dla każdej pojedynczej osoby w porównaniu do tego ile ktoś musiałby roboty wykonać żeby sprawdzać wszystkie posty wszystkich użytkowników.

To jest forum o rozwoju duchowym, na miłość wszystkich bóstw które akurat słuchają, może warto zacząć rozwój od poznania własnej mowy? Doskonalenie się jest przecież naszym celem...

P.S. A co do opcji którą proponujesz, zapewne zaiste wymagałaby sporo kodowania, ale co do tego się nie wypowiadam - Nazcain stoi za techniczną stroną forum i strony ;P
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys
Dla mnie "niesprawiedliwość" wyrywkowego zauważania błędów ortograficznych jest zupełnie w porządku.
Punktów za wykroczenia drogowe też nie dostaje się za każde dokonywane wykroczenie, mimo że tam by się to opłacało nawet finansowo (leczenie ofiar wypadków jest nieporównywalnie bardziej kosztowne niż system oparty na rejestratorach gps w każdym samochodzie.)

I wpadł mi teraz do głowy inny pomysł "proedukacyjny" :) Gdyby przy rejestrowaniu się zamiast (albo oprócz) pytania "5+2=?" było: "ile błędów ortograficznych grozi blokowaniem konta na tydzień?"

Wiem, że wszystkie ww. rozwiązania są dyskusyjne, i być może pozostanie przy upomnieniach jest najlepsze.
pas72
 
Imię: Paweł
Posty: 8
Dołączył(a): 16 wrz 2011, 22:00
Droga życia: 6
Zodiak: strzelec
Jeśli macie problem dam Wam namiary na moją Teściową polonistkę, która z chęcią udzieli Wam wskazówek jak poprawnie pisać. Pozdrowienia.
Katie554 Kobieta
Coś naturalnego
 
Imię: Wiesława
Posty: 63
Dołączył(a): 21 maja 2011, 12:10
Droga życia: 33
Zodiak: Wodnik
Spotkałem się z rozwiązaniem innego typu: Jeśli moderator zauważał post z błędem, oznaczał go po prostu jako post z błędem. I w interesie samego autora było ów błąd poprawić, bo jeśli nazbierały mu się 3 posty z błędami, automatycznie blokowało mu możliwość pisania. Poprawianie ZA kogoś jest kompletnie bez sensu. To tak, jakby ktoś Ci srał po domu, a Ty byś latał i sprzątał ciągle za nim, nie mówiąc mu ani słowa. Wyborna robota, takie syzyfowe nadgodziny.

A jak kazałbyś mu raz drugi samemu to sprzątnąć, to więcej by nie srał.
Bubeusz Mężczyzna
 
Posty: 286
Dołączył(a): 12 lis 2007, 15:11
świetna recepta . jedynie słuszna , :thumbright:
easy russian
 
Bubeusz napisał(a):Spotkałem się z rozwiązaniem innego typu: Jeśli moderator zauważał post z błędem, oznaczał go po prostu jako post z błędem. I w interesie samego autora było ów błąd poprawić, bo jeśli nazbierały mu się 3 posty z błędami, automatycznie blokowało mu możliwość pisania. Poprawianie ZA kogoś jest kompletnie bez sensu. To tak, jakby ktoś Ci srał po domu, a Ty byś latał i sprzątał ciągle za nim, nie mówiąc mu ani słowa. Wyborna robota, takie syzyfowie nadgodziny.o

A njak kazałbyś mu raz drugi samemu to sprzątnąć, to więcej by nie srał.


Noi jak świetnie wyeksponowany przykład, jestem za :)
Jestem Bogiem i na kogo spojrzę, tego kocham, ponieważ jestem wszystkim, co widzę i kocham to, czym jestem.
Avatar użytkownikaBobBlunt
Żyć aby kochać, kochać aby żyć
 
Imię: Jestem, który jestem
Posty: 311
Dołączył(a): 11 lut 2011, 00:10
Pomysł wart przemyslenia, mi się podoba.
To co uznajecie za prawde stanowi wasze ograniczenie, dopiero gdy pozbędziecie się ograniczeń staniecie się wolni.
Avatar użytkownikaPlantator Mężczyzna
człowiek z nikąd
 
Imię: Jarek
Posty: 82
Dołączył(a): 03 wrz 2010, 18:26
Droga życia: 7
Typ: 9w1 - "Marzyciel"
Zodiak: strzelec, smok
Hmmm... W zasadzie mi też podoba się ten pomysł, tylko nie wiem na ile możliwe to by było technicznie do wprowadzenia w sposób w miarę zautomatyzowany (czyli jako dawanie ostrzeżeń za błędy w sposób podobny do dawania normalnych ostrzeżeń), a nie ręcznie spisując wszystkie błędne posty... Chyba żeby po prostu dawać normalne ostrzeżenia i usuwać je kiedy użytkownik zgłosi że poprawił post... Tyle że aktualnie ostrzeżenia są ustawione tak, że jeśli dobrze pamiętam po 6 dostaje się bana, a poza tym automatycznie znikają bodaj po 30 dniach...
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys
Zmianę z "ostrzeżenia" na "posty z błędami" można wprowadzić chociażby poprzez edycję plików językowych forum.
A zmianę ustawień ostrzeżeń to już administracja może w panelu zmienić, zdaje się - więc problem techniczny jest tylko w kwestii zgłaszania poprawy przez usera i późniejszego zatwierdzania tejże.
Bubeusz Mężczyzna
 
Posty: 286
Dołączył(a): 12 lis 2007, 15:11

Powrót do działu „Wszystko o…”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości