Nauki, pisma, przekazy Mistrzów, wiedza tajemna i drogi odkrywania Świadomości.
Witam,

ostatnimi czasy zainteresowałem się kultem Buddy Amitabhy, centralnej postaci Jogi Przeniesienia Świadomości w buddyzmie tybetańskim, związanej ze świadomym umieraniem, a także tzw. czystej krainy. Przeczytałem jednak, że "wyznawcy zen mają do niego taki sam stosunek jak do wszystkich innych buddów; oddają mu cześć pokłonami, ale nie oczekują pomocy". Zastanawiam się, czy rzeczywiście tak jest, a jeśli tak to dlaczego i jaki w takim razie stosunek mają buddyści zen do tekstu Mahayana Amitayus Sutra? Stąd też jeśli jakiś buddysta zen chciałby się ze mną podzielić swoimi refleksjami, byłbym wdzięczny. Również chętnie przeczytałbym jakiś tekst napisany przez buddystę zen o Buddzie Amitabie.

Pozdrawiam!
sartre234 Mężczyzna
 
Posty: 2
Dołączył(a): 01 gru 2010, 18:47
Generalnie podczas praktyki Zen nie interesują nas bóstwa, tylko nasz własny umysł. W szkole Zen Soto mistrza Kaisena nawet nie zajmujemy się Buddą ani oświeceniem. Jesteś tylko Ty i Twój umysł, a wszystko inne jest zredukowane do minimum. Podkreślam że w innych szkołach może być inaczej oraz to że oficjalnie żadnym buddystą nie jestem, tylko korzystam z Zen.
Gruntz Mężczyzna
Mistyk
 
Posty: 172
Dołączył(a): 22 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Breslau
Droga życia: 9
Zodiak: lew/tygrys

Powrót do działu „Mistrzowie, Nauka”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości