Poza granicami - luźne dyskusje na wszystkie sprawy niezwiązane z Przebudzeniem.

Yerba Mate

Post 23 kwi 2008, 21:43

Witam Was moi Kochani Ludziowie : ) Jak widać w temacie, topic dotyczy jakże zacnej rzeczy jaką jest Yerba :wink: Dla osób które nie mają pojęcia o ziółku, małe sprostowanie :

" Yerba Mate, to wysuszone liście ostrokrzewu paragwajskiego.
Jest to odkrycie Indian z Ameryki Południowej, plemienia Guarani." Jak głosi wikipedia " Nazwa yerba mate, wymyślona najprawdopodobniej przez jezuitów, pochodzi od przekształconego łacińskiego słowa herba – zioło i mati co w języku keczua oznacza tykwę, w której parzy się zioło. Indiańska nazwa naparu to caá. [...] Yerba mate ma pozytywny wpływ na ciśnienie krwi, działa tonizująco na mięśnie szkieletowe, pobudza trawienie, układ nerwowy, stymuluje pracę serca. Napar zawiera komplet witamin i liczne sole mineralne, duże ilości ksantyn (poza kofeiną także teobrominę i toefilinę) oraz polifenole - silne przeciwutleniacze wykazujące właściwości antynowotworowe.'

Ze swojej strony dodam, że po wypiciu yerby człowiek czuje sie....inaczej. Moja pierwsza próba całkiem mnie zaskoczyła, szczerze to nie liczyłem na jakieś efekty ot herbatka zwykła. No i sie przeliczyłem. uczucie energi unoszącej sie z klatki piersiowej aż do głowy, lekkie pulsowanie ciała..tak jakby echo bicia serca, pozytywne myśli i dobre samopoczucie : )
Cóż moge powiedzieć.. jestem 'poyerbany' :D
" A niewprawną puścisz dłonią, w pysk odbije stali siła, tak się naucz robić bronią, by naturą swą służyła..." - J.K. ~~~~ Parafia święto-pieprzniętych rogalików z dżemem :P - Monty Python
Avatar użytkownikaBoldgrim Mężczyzna
warchoł
 
Imię: Ukasz
Posty: 46
Dołączył(a): 04 gru 2005, 01:26
Lokalizacja: Bydgoszcz
Droga życia: 11
Typ: 4w3
Zodiak: Baran

Post 23 kwi 2008, 22:04

Boldgrim napisał(a):po wypiciu yerby człowiek czuje sie....inaczej

no ja nie wiem :>

Aczkolwiek herbatkę uwielbiam :)
_ _ _
 

Post 23 kwi 2008, 23:11

wiesz to zależy od człowieka, yerby, no i ilości : ) oczywiście nie mówie, że są jakieś kosmiczne efekty ;) raczej pozytywne odczucia.
" A niewprawną puścisz dłonią, w pysk odbije stali siła, tak się naucz robić bronią, by naturą swą służyła..." - J.K. ~~~~ Parafia święto-pieprzniętych rogalików z dżemem :P - Monty Python
Avatar użytkownikaBoldgrim Mężczyzna
warchoł
 
Imię: Ukasz
Posty: 46
Dołączył(a): 04 gru 2005, 01:26
Lokalizacja: Bydgoszcz
Droga życia: 11
Typ: 4w3
Zodiak: Baran

Post 24 kwi 2008, 11:35

A piles ja z tykwy? Czy normalnie zapazyles w jakims kubku? Kiedys mialem to sprobowac ale nie chcialem jednej rzeczy zamawiac bo za przesylke sie placi ;)
Anonim
 

Post 24 kwi 2008, 15:43

Oczywiście z tykwy. Zanim ją oczyściłem to piłem z kubka, ale to zupełnie inna bajka. Tykwa dodaje specyficznego aromatu...no i ten kształt ;D
" A niewprawną puścisz dłonią, w pysk odbije stali siła, tak się naucz robić bronią, by naturą swą służyła..." - J.K. ~~~~ Parafia święto-pieprzniętych rogalików z dżemem :P - Monty Python
Avatar użytkownikaBoldgrim Mężczyzna
warchoł
 
Imię: Ukasz
Posty: 46
Dołączył(a): 04 gru 2005, 01:26
Lokalizacja: Bydgoszcz
Droga życia: 11
Typ: 4w3
Zodiak: Baran

Post 26 kwi 2008, 00:19

Mate , ktora nauczyli mnie degustowac sie Argentynczycy, zawiera wiele wartosciowych skaldnikow proteiny, fosfor, wapn,magnez,zelazo ,witaminy z grupy B , zawiera takze kofeine podobnie jak kawa , istnieje wiele odmian mate a smak jej i jakosc zalezy w duzym stopniu od sposobu przygotowania "naczynko" w ktorym przygotowuje sie mate nzywaja cebador , dosc ciekawe jest to , ze np. kazdy z czlonkow rodziny ma swoj osobisty z ktorego nikt inny nie moze korzystac ,a to przez co saczy sie mate to bombilla , wedlug moich znajomych mate nie ma zadnych "magicznych"wlasciwosci , ma dzialanie stymulujace podobnie jak kawa
Avatar użytkownikallena Kobieta
 
Posty: 3
Dołączył(a): 18 kwi 2008, 23:56
Lokalizacja: Hiszpania

Re: Yerba Mate

Post 15 wrz 2009, 13:12

Witajcie!

Jestem aktywnym mateistą od 2 lat, pijam yerbę codziennie lub prawie codziennie, a czasami i dwa trzy razy, oczywiście wieczorami pijam gatunki słabsze w działaniu.

Co daje mi yerba?

Od kiedy ją piję nie mam skurczy łydek, które miałem codziennie, a raczej conocnie... yerba zawiera sporo magnezu i innych minerałów i witamin i właśnie dlatego odrzuciłem kawę... choć czasem wypiję małe espresso z kropelką brandy...

Zakupy
Zakupy robię w necie, lecz omijam dwa największe sklepy (YMS, YM). Dlaczego? Ceny!
bardzo lubię sklep materkowo, tam zawsze można dostać ciekawy sprzęt; yerbę kupuję w zaprzyjaźnionym sklepie internetowym, dla użytkowników [url]yerba.fora.pl[/url](którego jestem adminem) zawsze są rabaty lub inne ciekawe propozycje.

Zapraszam do lektury mojego bloga o yerba mate http://mateista.wordpress.com i na forum http://yerba.fora.pl

pozdrawiam
mateista Mężczyzna
siorbacz
 
Imię: Norbert
Posty: 1
Dołączył(a): 15 wrz 2009, 12:42
Droga życia: 9
Typ: 7w8
Zodiak: koziorożec

Re: Yerba Mate

Post 15 wrz 2009, 13:46

Mateista to ktoś jak ateista, tylko z dodatkowym Mlekiem, poproszę? ;P

Choć w zasadzie owszem, yerba mate ma fajne działanie pobudzające... Aczkolwiek na niedobory najlepsza jest zrównoważona dieta, bo jedne niedobory zauważa się łatwo, inne nie :P
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys

Re: Yerba Mate

Post 15 wrz 2009, 20:58

Til napisał(a):na niedobory najlepsza jest zrównoważona dieta, bo jedne niedobory zauważa się łatwo, inne nie

Jeszcze pytanie, jaka jest właściwie zrównoważona dieta? (pytanie na poważnie)
“Mom always tells me to celebrate everyone's uniqueness. I like the way that sounds.”
"I've finally found the rhythm of love, the feeling of sound."
- Hilary Duff
Avatar użytkownikaEnlil Mężczyzna
Earth is my home now
 
Imię: Enlil
Posty: 827
Dołączył(a): 17 mar 2009, 22:04
Lokalizacja: An
Droga życia: 7
Zodiak: Panteon

Re: Yerba Mate

Post 20 wrz 2009, 13:32

To dieta dostarczająca odpowiednie ilości wszystkich składników odżywczych, mikro- i makroelementów...
Ale podania konkretnych porad, czy wytycznych się nie podejmuję - to zadanie dla dietetyka :P
Acz w uproszczeniu można przyjąć zasadę że należy zwiększać ilość żywności zawierającej składniki których mamy niedobór (nie mówię tu o rzeczach drastycznych wymagających interwencji lekarskiej - wtedy najpierw uzupełnia się niedobór tabletkami, a dopiero potem ustawia dietę...)
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys

Re: Yerba Mate

Post 04 lis 2009, 23:51

A testowałeś? ;) Bo jestem ciekawy jakie ma efekty.

Z tego co się orientuję, to w naszym społeczeństwie brak niektórych określonych mikroelementów czy składników odżywczych jest nagminna i wspólna w niektórych przypadkach. W końcu nawyki żywieniowe Polaków są z reguły zbliżone do siebie. Inną sprawą jest typ fizyczny (czy psycho-fizyczny) - a tutaj są pewne różnice w zapotrzebowaniu różnych elementów i ich proporcjach - co jest logiczne, bo potrzebują innego rodzaju "paliwa" do specyficznej dla nich aktywności - fizycznej i, nazwijmy to, układu wydzielania i nerwowego.
“Mom always tells me to celebrate everyone's uniqueness. I like the way that sounds.”
"I've finally found the rhythm of love, the feeling of sound."
- Hilary Duff
Avatar użytkownikaEnlil Mężczyzna
Earth is my home now
 
Imię: Enlil
Posty: 827
Dołączył(a): 17 mar 2009, 22:04
Lokalizacja: An
Droga życia: 7
Zodiak: Panteon

Re: Yerba Mate

Post 15 lis 2009, 00:15

Pewnie gdyby przebadać całe społeczeństwo to wyszłoby że połowa ma jakieś niedobory (szczególnie łatwo u kobiet o niedobór żelaza czy magnezu - w związku z miesiączkowaniem)... Tyle że większość jest subkliniczna - nie daje objawów takich, żeby ktoś się z nimi zgłaszał do lekarza, tym bardziej, że często składa się objawy niedoborów typu zmęczenie, złe samopoczucie, wypadanie włosów, brzydkie paznokcie, szorstka skóra etc. na karb przepracowania, czy starzenia się...

Nawyki żywieniowe niby są podobne, ale powoli zaczynają się zmieniać - im młodsze pokolenie, tym bardziej odchodzi od standardowego schabowego z ziemniakami. Coraz większe mieszanie kultur robi swoje. Ja sam lubię sushi, a jeśli chodzi o kuchnię chińską mam parę przepisów do których regularnie co jakiś czas wracam...

Jeśli chodzi o zrównoważenie diety, ja po prostu nauczyłem się słuchać swojego organizmu i dawać mu to, czego chce. Nie jest to łatwe, ale daje dobre efekty jeśli tylko nie pozwoli się sobie na przesadę, bo nasze organizmy mają zakodowane, że tłuste znaczy zdrowe. Ale pomijając to, wiedzą co im potrzebne na prawdę, tylko trzeba nauczyć się słuchać ;P
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys

Re: Yerba Mate

Post 01 gru 2009, 08:12

Chcecie coś więcej dowiedziec się na temat działania i sposobu picia Yerba Mate to zajrzyjcie na stronę MATEOWO.PL.
mitaminer Mężczyzna
 
Posty: 3
Dołączył(a): 23 cze 2009, 07:43

Re: Yerba Mate

Post 28 lis 2010, 15:16

Yerba Mate ma wiele ciekawych wlasciwosci ... ale skutecznie od niej odrzuca mnie jej smak , zapach .. :wink:

przypominajacy zapach spalonego peta w popielniczce xd

a papierosow tez nie lubie :wink:
:-))
Avatar użytkownikaArimare Mężczyzna
 
Imię: xxx
Posty: 319
Dołączył(a): 24 lis 2010, 04:29
Lokalizacja: tam gdzie diabel mowi dobranoc ;>
Droga życia: 1

Re: Yerba Mate

Post 28 lis 2010, 15:48

Smakuje paskudnie na poczatku ale to jak ze wszystkim, kwestia przyzwyczajenia. Tak jak i czerwona pu-erh. Zawsze mozna sobie poslodzic, chociaz ja wole nie zabijac smaku cukrem ani niczym innym, bo po prostu go lubie takim jaki jest.

Yerba jest cudowna alternatywa dla kawy. Kawa to ogolnie syf, jej efekty to pobudzenie ciala, czasem az do drgawek i kolatania serca, ale umysl pozostaje malo aktywny, dla watroby to toksyna . Yerba dziala globalnie, pobudza i cialo i umysl, jest niesamowita jesli chodzi o wspomaganie koncentracji i dodanie energii do pracy. Jest tez bogata w skladniki odzywcze (jak wyzej to zostalo juz opisane) i nie jest szkodliwa. Pijalam ja w ciezszych okresach na studiach, polecam.

Oczywiscie jesli pija sie ja czesto, efekt nie jest juz tak widoczny z racji przyzwyczajenia, dlatego radze robic sobie przerwy. Nie trzeba koniecznie tez miec specjalnych naczyn, zaparzona w zwyklej szklance woda o temperaturze 80°C tez daje rade. Choc oczywiscie to pewnie przyjemniej pic ja przez slomke z bombilli.
Avatar użytkownikaJeżynna Kobieta
polska jezyna lesna
 
Posty: 421
Dołączył(a): 18 lut 2010, 18:41
Typ: 4w5

Powrót do działu „Podwórko”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron