Dyskusje na temat działania serwisu www i forum Przebudzenia - wasze sugestie i propozycje usprawnień.

Reaktywacja e-zinu Przebudzenie

Post 04 cze 2012, 12:16

Tak, to propozycja reaktywacji e-zinu. Krótko i na temat
1) tym razem Przebudzenie jako e-zin nieperiodyczny (materiały zebrane = number publikowany)
serwis całkowicie zaspokoja potrzebę na nowe artykuły, stąd
2) każdy numer byłby na jakiś określony główny temat, wszystkie działy i artykuły, także rozmaitości takie jak cytaty i recenzje, musiałyby być wystarczająco ściśle związane z tym tematem

Ad. 2) na przykład tematy, tylko przykładowe by zilustrować, wybór byłyby i tak społeczności / redaktora naczelnego:
1) oświecenia w rozwoju duchowym, religiach/filozofiach, umysłu i psychologii, także rola oświecenia/przebudzenia w odmiennych stanach świadomości,
2) Wschód/Azja: wschodnie sztuki i kierunki rozwoju duchowego, perspektywy/religie/filozofie Wschodu, spojrzenie, analizy wschodnich doktorów, psychologów i uzdrowicieli, itp.
3) szamanizm: szamański rozwój duchowy, szamańskie religie/filozofie Afryki, Azji, itp., psychologia szamanów, odmienne stany świadomości sprawdzone i praktykowane przez szamanów

Czyli wszystkie artykuły oraz działy byłyby skoncentrowane na jednym głównym temacie.

I tu właśnie powstaje problem/kwestia tego czy ktokolwiek miałby czas i "pisarskie surowce" by reaktywować e-zin i czy ktoś byłby w ogóle zdolny pisać na ten określony główny temat numeru... musiałby być wystarczająco szeroki by znaleźli się redaktorzy i artykuły, i wąski by wyróżnić E-zin od Serwisu.

Chyba można byłoby po prostu zapytać o wybór głównego tematu przez tych którzy się by się zadeklarowali jako redaktorzy (raczej niż pytać czytelników).
Avatar użytkownikasolprinc
the corrupt one
 
Posty: 35
Dołączył(a): 01 maja 2012, 06:40
Hehe... ile to już lat? 6 i pół od ostatniego numeru „Przebudzenia”. :D

Jeśli o mnie chodzi, przez te wszystkie lata myśl o reaktywacji zina podskórnie we mnie krążyła i nie dawała o sobie zapomnieć. Z różnych jednak względów nie podejmę rękawicy i nie będę mógł dorzucić do tego swojej cegiełki.

Jeśli jednak chciałbyś sam to poprowadzić - jestem za. :) Chciałbym tylko, aby zin działał pod inną nazwą, aby nie rozgrzebywać starych energii.

Moje uwagi:
  1. Zin nieperiodyczny to mniejsza motywacja do tworzenia i pisania niż w przypadku ściśle określonego cyklu. Nic tak nie daje kopa jak deadline. :D
  2. Wyprofilowanie numeru na konkretny temat - świetny pomysł, naprawdę. Dorzuciłbym jednak trochę przestrzeni (20-30%) na artykuły niezwiązane z głównym tematem (aby mimo wszystko każdy znalazł coś dla siebie; + daj się wypowiedzieć wyspecjalizowanym autorom, którzy mogą nie doczekać numeru poświęconego swojej „działce”).
  3. Tematyka niespecjalnie mi pasuje, ale to już według Twojego uznania.
  4. Jeśli chodzi o formę, najlepszy byłby e-zin online, bez żadnego pobierania (ewentualnie mógłby przyjąć się PDF, choć podejrzewam, że dużo gorzej). 7 lat temu ludzie byli mniej leniwi i nie było problemu z pobieraniem paczki HTML-a na dysk i cierpliwe tego przeglądanie. Dziś istnieje za dużo rozpraszaczy, aby coś takiego się przyjęło. Zin powinien być w formie łatwej do przejrzenia online i możliwie jak najbardziej zdatnej do wiralowego przekazania dalej w świat.
Myślę, że uda Ci się znaleźć chętnych do tego przedsięwzięcia. Powodzenia. :)
Użytkownicy, którzy podziękowali za post: solprinc
Avatar użytkownikaNazcain Mężczyzna
 
Imię: Piotr
Posty: 411
Dołączył(a): 17 kwi 2005, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
Droga życia: 7
Typ: 5w4
Zodiak: Lew, bawół
Jeśli chodzi o samo Przebudzenie - jest forma artykułów na stronie... Ale słabo zintegrowana z forum - na którym odbywa się większość aktywności Przebudzenia. Parę razy myślałem o naskrobaniu czegoś na kształt artykułów, ale szczerze mówiąc najprawdopodobniej prędzej bym to zamieścił na forum zakładając nowy temat, jako rodzaj swoich przemyśleń na temat, niż zamieszczając na stronie Przebudzenia... Gdyby artykuły automatycznie stawały się nowymi tematami w odpowiednim dziale, a do komentowania służyłyby normalne posty forumowe zamieszczane pod pierwszym postem wyświetlanym na stronie jako artykuł - byłoby inaczej... Ale zamieszczenie na stronie w obecnej formie artykułu nie pociąga mnie, przez brak tej interakcji jaką daje zamieszczenie czegoś na forum ;P
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys
@Nazcain hmm, wolałbym, by chociaż nazwę miał taką samą. Stare energie przemienione w nowe mogą się okazać przydatne, także działy Przebudzenia zostałyby zachowane:
1) rozwój duchowy
2) religie i filozofie
3) umysł i psychologia
4) odmienne stany świadomości
temat przewodni i motyw Przebudzenia byłby taki sam. Po prostu nowa edycja, może nowi ludzie.

Co do pozycji redaktora naczelnego, to nie wiem.
Najodpowiedniej byłoby po prostu przemienić tę pozycję w ducha magazynu, zostawiając tylko pozycję tego kto składa numer i rekrutuje. Korekta też należałyby do tej lub innej, bardziej wyspecjalizowanej osoby.

Czyli coś w rodzaju, że to raczej główny temat numeru i Przebudzenie jako magazyn byłby redaktorem naczelnym... redaktorów. Rzecz/cel niż osoba. Bez pozycji "rednacza".

A dział listów przemieniony w dział uwag i komentarzy/kontr-artykułów/polemik na dany artykuł w magazynie (też z listami włącznie).

Odp. do Twoich uwag:
  1. Hmmm, tak, myślałem o tym, tyle, że zin by się utrzymywał z redaktorów którzy "piszą kilka artykułów na raz". Czyli np. redaktor napisze 3 artykuły na swój temat i kończy swoją przygodę z zinem. Jeśli ma wolę pisać do innych numerów czy napisać więcej - to w porządku, jednak tylko surowe, już gotowe/napisane materiały by się liczyły.
    Są artykuły, jest numer. A deadline'y można tak czy inaczej... ustalić.
  2. Tutaj jest inne rozwiązanie:
    podaje się z 5 tematów, szuka redaktorów i artykuły, i składa numery ze złożonych materiałów. Jakby się znalazło np. 16 tekstów na temat Wschodu (wszystkie działy Przebudzenia), numer byłby składany. Przynajmniej już 3 numery powinny być złożone by pierwszy numer ujrzał światło.
  3. Powyższe były przykładowe. Jest wiele propozycji głównego tematu, np.:
    Egipt, Wschód, Zachód, starożytny Meksyk / Mezoameryka (Majowie, Toltekowie, szamanizm, etc.), wolnomularstwo, szamanizm, starożytne chrześcijaństwo, buddyzm, oświecenie/przebudzenie, śmierć / osąd po śmierci, tylko osobiste doświadczenia, doznania i wierzenia (tutaj każdy doświadczenia mógłby się wypowiedzieć), itp.
  4. Tak, forma html. W obu formach - w paczce i online. Kto co woli.

No nie wiem, może nie znajdzie się żaden chętny.

Jest mało ludzi którzy piszą, chociaż jest sporo czytających.

Także pasowałoby znaleźć artystów dla obrazków, symboli, itp. związanych z numerem. Weedytować/zmienić szatę graficznę łatwo, gorzej np. ze znaniem Chińskiego/Japońskiego/Sanskrytu czy innego języka by jakoś oprawić numer... klimatycznie.

@Til właśnie tu chodzi o E-zin, by go lekko odróżnić i od forum i od serwisu. Dlatego musiałby być profilowany, każdy numer musiałby mieć jakiś główny temat. Bo inaczej chyba nie ma żadnego sensu tworzenia go, Serwis dla artykułów i Forum dla dyskusji całkowicie wystarczyłby.
Avatar użytkownikasolprinc
the corrupt one
 
Posty: 35
Dołączył(a): 01 maja 2012, 06:40

Powrót do działu „Wszystko o…”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość