Mentalne poszukiwania świata Wschodu i Zachodu.

Prawdziwa twarz ezoteryki

Post 19 mar 2008, 12:37

Ok, a więc dziś wywracamy pojęcia do góry nogami, choć słuszniej byłoby powiedzieć wracamy do ich pierwotnych znaczeń. Chodzi konkretnie o pojęcie 'ezoteryki'. Obserwuję od dłuższego czasu, jak wiele osób zajmujące się tzw. 'rozwojem duchowym' i parapsychologią (oraz paroma innymi dziedzinami z pogranicza), rzucaja tym pojęciem na lewo i prawo, określając tak w zasadzie wszystko, począwszy od LD przez czakry, aż po okultyzm i demonolatrię. zresztą wystarczy wejść na dowolne forum traktujące o sprawach paranormalnych, aby się o tym przekonać. Tymczasem prawda leży całkowicie gdzie indziej, a ezoteryka nie ma najmniejszego związku z tym, o czym większość ludzi mówi.

Ale po kolei. Najpier parę definicji słownikowych. Słownik Wyrazów Obcych PWN: ezoteryzm - wiedza dostępna tylko dla wtajemniczonych, dla wybranych; ezoteryczny: tajemny, tajemniczy, dostępny tylko dla wybranych lub wtajemniczonych; niedostępny dla ogółu; w przeciwieństwie do egzoteryczny. Mały Słownik Języka Polskiego: ezoteryczny - tajemny, tajemniczy, przeznaczony tylko dla wybranych, a niedostępny dla ogółu. Wikipedia: Ezoteryka odnosi się do wiedzy dostępnej jedynie dla osób uprzywilejowanych, doświadczonych lub takich, które przeszły inicjację, jako przeciwieństwo do wiedzy egzoterycznej, która jest powszechnie dostępna. Jest to tzw. wiedza tajemna, czyli przeznaczona tylko dla grona wtajemniczonych, wybrańców. jak widać już słowniki zaznaczają wyraźnie czym jest ezoteryka i, co ważne zaznaczają jej przeciwieństwo egzoterykę. Podsumowując krótko ezoteryka to 'wiedza ukryta'.

Można się zapytać w jaki sposób ta wiedza jest ukryta, skoro wszystkie teksty są dostępne ogółowi w dzisiejszych czasach. Otóż gdy zaczniemy zagłębiać się w studiowanie tekstów okultystycznych okaże się, że każdy z nich ma w zasadzie dwie warstwy: ezoteryczną i egzoteryczną (mówimy czasem o sensie ezo- i egzo-terycznym danego tekstu). Druga z tych warstw to dokładnie to, co możemy przeczytać, nie jest w żaden sposób ukryta, jeżeli mamy zdanie 'ala ma kota' to sensem egzoterycznym tego zdania jest przekaz, mówiący że ala ma kota, nic więcej. jednocześnie ta część zdania (egzoteryczna) spełnia bardzo ważną funkcję - zaspokaja ciekawość laików, powstrzymując ich od dalszego studiowania materiału. Laik szukał informacji dla niego nieprzeznaczonej - więc wydaje mu się, że ją znalazł, on jest z tego zadowolony, autor tekstu również, gdyż dzięki sprytnej pułapce jego wiedza nie weszła do sfery profanum. Egzoteryka to taka fasada tekstów okultystycznych - zatrzymuje nieodpowiednich słuchaczy, każąc im myśleć, że już rozgryźli okultystów, gdy tymczasem niczego ważnego się nie dowiedzieli. natomiast sens ezoteryczny danego utworu to to, co znajduje się za fasadą egzoteryki: gdy ktoś pominie pozorne znaczenia danego tekstu, i skupi się na rozszyfrowaniu szeregu metafor, rebusów, symboli i anagramów dojdzie do prawdziwego przekazu ezoterycznego.

Stąd też wzięła się nazwa: esoterikos - z greki eso - wewnątrz. Ezoteryka to wiedza przekazywana wewnątrz przeróżnych tekstów okultystycznych, nie ta, która jest 'na zewnątrz', która może przeczytać każdy człowiek. każdy utwór okultystyczny ma dwa przesłania: zakodowane w tekście przesłanie ezoteryczne, trudne do rozkodowania bez rozległej wiedzy, i przesłanie egzoteryczne, odwracające uwagę laików. Powstaje teraz pytanie o sposób kodowania przekazów w tekście okultystycznym.

Służy temu tzw. "Zielony Język' zwany również "Językiem Ptaków", 'Językiem Thota' (od egipskiego boga). Jest to złożony i częściowo intuicyjny sposób kodowania (intuicyjny - czyli imho nie da się zbudowac algorytmu, który mógłby rozkodować Język Ptaków). Polega on na wprowadzaniu pewnych zmian w tekście egzoterycznym (niedużych zmian; często w skali ledwie liter), które minimalnie zakłócają przekaz egzoteryczny (dając wtajemniczonym wskazówki, że 'tu nalezy kopać :) , czyli, że nalezy się nad danym fragmentem pochylić), ale pozostawiają sens zdań nietknięty. Zielony Język stosuje szereg technik, pozwalających na nadanie tekstowi podwójnego znaczenia. Oto kilka z nich: anagram (zamiana szyku liter, które tworzą inne słowo), apokopa (opuszczenie litery lub sylaby na końcu słowa, paragonizm (dodanie litery lub sylaby na końcu słowa), metateza (zastepowanie spółgłosek innymi spółgłoskami) itd. technik jest mnóstwo, jeśli ktoś jest zainteresowany niech sięgnie do literatury, te tutaj przedstawiam jako przykład. Oprócz zabaw słowami Język Thota stosuje szereg nawiązań do astrologicznej symboliki, oraz do symboliki ogólnej, przyjętej w czasie, gdy dany tekst powstawał. Np. płynąca woda staje się symbolem Wodnika (przykład z mitu o Heraklesie, opisującego w rzeczywistości wędrówkę słońca po niebie, woda, którą heros oczyścił stajnie Augiasza to symbol wodnika), kłosy zboża to symbole Panny itd. itd.

Rozszyfrowanie przekazu napisanego Zielonym Językie jest bardzo trudne, no ale nie ma się co dziwić, w końcu jest to język wtajemniczonych. Jak się do tego najlepiej przygotować? Poznawać języki obce, astrologię, czytac stare teksty, zwracać uwagę na historyczne szczegóły, oraz nie zapominać, że dziś przeciętny człowiek myśli całkowicie inaczej, niż jeszcze x lat temu kiedy dany tekst powstawał). Dobra to tyle, jakby były jakieś wątpliwości, to pytać, odpowiem w miarę możliwości. A i postarajcie się stosować pojęcie 'ezoteryki' w tradycyjny sposób, czyli jako 'wiedzę ukrytą' :)
Per aspera ad astra
Avatar użytkownikaDrugOn Mężczyzna
 
Posty: 95
Dołączył(a): 03 kwi 2007, 19:31
Lokalizacja: z miasta (prawie)

Post 19 mar 2008, 16:03

Ezoteryka dawniej moze i byla tajemna wiedza bo wiekszosc ludzi zajmowala sie praca, nie potrafila czytac, moze nawet nie miala czasu na zdobywanie takiej wiedzy, poza tym posiadanie takiej wiedzy bylo karane np smiercia poniewaz zagrazala wladzy. Dlatego tez niewiele osob taka wiedze posiadalo a Ci ktorzy jednak chcieli ja posiasc badz o niej rozmawiac musieli sie z tym jakos kryc dlatego przekazywanie takich informacji nie bylo latwe i mozliwe. Natomiast w dzisiejszych czasach nikt Cie nie ukamienuje za to ze robisz to czy tamto a wiedza jest ogolnodostepna, nie ma juz takiej cenzury, kazdy moze sobie czytac i robic co chce. Dlatego tez poniewaz nawet stare ksiegi i przedrugi oraz roznego rodzaju dzienniki sa publikowane, ogolnodostepne to termin ezoteryczny (czytajac tajemniczy, dla wybranych) stracil juz na wartosci. Albo inaczej, termin ten nadal oznacza tajemny ale sama w sobie wiedza przez nas pojmowana jako ezoteryczna (czyli to o czym rozmawiamy np na forum) juz jest dostepna. Trywialne przyklady: roznego rodzaju wizje albo leczenie ciezko chorych, nazywane magia, byly osiagane dzieki "tajemniczym" miksturom ktore byly produkowane na podstawie roznego rodzaju zielom, teraz znamy ich juz duzo wiecej. Przykladowe swiadome sny czy exterioryzacja wczesniej byla opiewana wielka tajemnica i uwazano ze przysluguje tylko wybranym a okazuje sie dzis ze kazdy to potrafi. Dawniej ludzie nie publikowali swoich doswiadczen z nimi zwiazanymi a dzis mozesz sobie o nich poczytac ksiazki i cwiczenia z tym zwiazane. Tajemniczosc znika.
Ona: Kocham Cie!!! A Ty mnie tez?
On: Tak, Ciebie TEZ.
xD
Avatar użytkownikaMeph Mężczyzna
 
Posty: 1056
Dołączył(a): 06 gru 2005, 14:50
Droga życia: 4
Zodiak: Waga, Bawół

Post 19 mar 2008, 16:25

Nie wydaje mi się by tajemniczość znikała. Nawet, jeśli teksty, do tej pory dostępne nielicznym, stały się powszechnie znane - nie oznacza to, że czytelnicy dostąpią zrozumienia ich ukrytego, wewnętrznego sensu. Tym właśnie różni się ezoteryka od egzoteryki. Istnieją systemy inicjacji, które uczą jak odróżniać dekorację i fasadę od rzeczywistości za nimi ukrytej. Tego nie przeczytasz w żadnej książce ani manuskrypcie.
...all these words I don't just say...
Avatar użytkownikaleaozinho Mężczyzna
 
Posty: 892
Dołączył(a): 28 lip 2006, 15:37
Lokalizacja: Ciapuły Dolne
Droga życia: 1

Post 19 mar 2008, 17:01

Ale przeciez sa osoby ktore deszyfruja te zagadkowe texty, sa ludzie ktorzy na podstawie wlasnych doswiadczen odkrywaja nowe mozliwosci. Moge mowic tylko o tym o czym cos sie interesuje, czy takie techniki uzyskiwania odmiennych stanow swiadomosci sa tajone przed innymi? Nie, mozesz medytowac, wchodzi w trans, sa szkoly ktore Cie tego naucza, sa nawet programy wykorzystujace dudnienia roznicowe przestrajajace czestotliwosc fal mozgowych, baa, sam w latwy sposob mozesz tworzyc wlasne kompilacje, wystarczy tylko chciec sie czegos dowiedziec i poszperac troche, nawet roznego rodzaju rosliny przenoszace Cie w odmienny stan swiadomosci (ktorych uzywali szamanii) sa dostepne do zakupu, wystaczy troche poszukac. No chyba ze jesli na jakis temat wiemy juz wystarczajaco wiele to uwazacie ze to nie czesc ezoteryki, wtedy sie zgodze ze nadal jest to wiedza tajemna. Tylko ze za pare lat w takim wypadku, nic z niej juz nei zostanie :> Nawet jesli nie rozumiemy jakichs textow to czesto wiemy juz na ten temat duzo wiecej a dekodowanie textow to juz pasja i tyle. A to ze wiele osob piszacych na forach poprostu plecie co uslyszaly jednym uchem to juz inna sprawa, ale wg mnie nasza wiedza sie poszerzyla i nie jest juz taka tajemnicza i niedostepna.
Ostatnio edytowano 19 mar 2008, 17:03 przez Meph, łącznie edytowano 1 raz
Ona: Kocham Cie!!! A Ty mnie tez?
On: Tak, Ciebie TEZ.
xD
Avatar użytkownikaMeph Mężczyzna
 
Posty: 1056
Dołączył(a): 06 gru 2005, 14:50
Droga życia: 4
Zodiak: Waga, Bawół

Post 19 mar 2008, 17:02

I oby nasza wiedza poszerzała się dalej, może wreszcie coś się odmieni...
Bubeusz 18:36:27
tam gdzie jest zbiorowisko, tam ktoś musi kierować, a tam gdzie ktoś kieruje, tam nie ma Przebudzonych.

http://skxr.za.pl
http://www.lastfm.pl/user/SKX_Rapomedyk
http://odsiebie.com/pokaz/2008422---42d7.html
Avatar użytkownikaskexin Mężczyzna
SKX Rapomedyk
 
Imię: Michał
Posty: 453
Dołączył(a): 30 sty 2008, 19:46
Lokalizacja: Wałbrzych
Droga życia: 11
Typ: 4w5, wiem że to okropne
Zodiak: Ryby

Post 19 mar 2008, 18:25

1. Używanie przez nas słowa "ezoteryka" jest tylko zwykłym praktycznym uproszczeniem, bez ujmowania znaczenia tej dziedzinie.... ergo... czepiasz się :P

2. Zgadzam się z Leaozinho... wiedzy tajemnej najprawdopodobniej nadal jest więcej niż tej wszędzie dostępnej.
"Tempus edax rerum - Czas... pożeracz wszystkiego" Owidiusz
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
Avatar użytkownikaPax Mężczyzna
 
Imię: Kamil
Posty: 246
Dołączył(a): 24 sty 2008, 15:38
Lokalizacja: Planeta Ziemia
Droga życia: 4
Typ: Włóczęga (4w5)
Zodiak: Panna / Tygrys Ogień

Post 21 mar 2008, 00:36

Co ciekawe, w powszechnej świadomości społeczeństwa ezoteryka może się kojarzyć nawet z popularnym wróżbiarstwem, numerologią, chiromancją i terapiami naturalnymi. ;) To rzeczywiście może być irytujące i można nad tym ubolewać - jednak po prawdzie to tylko słowo, jak każde inne.

Kiedyś już napisałem co nieco o prawdziwym znaczeniu słowa "ezoteryka".
Avatar użytkownikaNazcain Mężczyzna
 
Imię: Piotr
Posty: 411
Dołączył(a): 17 kwi 2005, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
Droga życia: 7
Typ: 5w4
Zodiak: Lew, bawół

Post 21 mar 2008, 04:12

hmmm............"się" zapytac zawsze mozna.........ale wówczas nie należy spodziewac się logiko-analogiko-fizyko-słowniko-myślnej odpowiedzi.............ezoteryka........to ezoteryka............i chociaż przyrostek ten sam, to ani z matematyką, ani z fizyką.........a że tajemna.............eh.......a co jest jasne na tym świecie??
nie zaklądajmy sobie platynowych koronek na zębach tylko i wyłącznie ze wzgledu na zainteresowania............bo jeśli któreś z nas czuje sie "lepiej", poprzez samo zainteresowanie......to jest gorzej, niż lepiej..........takie poklepywanie się po plecach jest.......hmmmmm.......no dajmy spokój......niskie..........i kolanowo-brodne........
wiemy , czym jest ezoteryka, zatem zajmujmy sie nia..........a jeśli ktos wciąz sie piekli, niech obejrzy "kapitana bombe" bez cenzury kilka razy i usłyszy, ,kim jest ;)
czym jest przebudzenie, jeśli ludź trzyma sie w obozie "lepsi"??
kupa piasku............to najpieszczotliwsze z określeń...........

przeca nie po to my są tu, żeby sie klepac po pośladkach i wymieniac koszulkami.........tajemne....to niszowe.............niszowe.....to wybrane........wyselekcjonowane........(ale i obrotowo-wybrane przez nas).........wiec albo wiemy, o co chodzi, albo musimy sie utwierdzac............faken......

uczmy sie...........ale nie na abecadle.....nie po raz kolejny.......bo na początku był i tak chaos............a z tego punktu trudno byłoby to pojąc......a wydawałoby sie........ze mozna............
buziak........................w czakrę oka............*
i'm a fountain of blood in a shape of a girl....i ide tam, gdzie ide.....;]
Avatar użytkownikakaa Kobieta
nikt nigdy tak jak teraz
 
Imię: kaa
Posty: 58
Dołączył(a): 07 mar 2008, 02:36
Lokalizacja: neverland evergreen
Droga życia: 33
Typ: 4w5
Zodiak: szczur

Post 21 mar 2008, 09:09

hmmm............"się" zapytac zawsze mozna.........ale wówczas nie należy spodziewac się logiko-analogiko-fizyko-słowniko-myślnej odpowiedzi....


To ja pojechałem sobie po takich "pytaczach" co www.google.pl nigdy nie widziały w moim kawałku, Anonim wiesz o co chodzi :D

Nie no, poważnie. Nieważne jak coś się nazwie, ważne że wiadomo o co chodzi :) A co do posta Nazcaina, to ech... przestańmy się przejmować każdym kolesiem z osobna, gdyby chciał wiedzieć czym się naprawdę zajmujemy to by poczytał ;] Ważne że MY wiemy, czym się zajmujemy ;]
Bubeusz 18:36:27
tam gdzie jest zbiorowisko, tam ktoś musi kierować, a tam gdzie ktoś kieruje, tam nie ma Przebudzonych.

http://skxr.za.pl
http://www.lastfm.pl/user/SKX_Rapomedyk
http://odsiebie.com/pokaz/2008422---42d7.html
Avatar użytkownikaskexin Mężczyzna
SKX Rapomedyk
 
Imię: Michał
Posty: 453
Dołączył(a): 30 sty 2008, 19:46
Lokalizacja: Wałbrzych
Droga życia: 11
Typ: 4w5, wiem że to okropne
Zodiak: Ryby

Post 21 mar 2008, 22:06

mechezz napisał(a):MY wiemy, czym się zajmujemy ;]

Śmiem twierdzić, że większość osób stąd nie zajmuje się stricte ezoteryką.
Swoją drogą, kaa ma słuszność. Jeśli ktoś z powodu swych ezoterycznych zainteresowań uważa się za lepszego od innych, to znaczy, że siedzi jeszcze w egzo-, a nie ezoteryce.
Avatar użytkownikaNazcain Mężczyzna
 
Imię: Piotr
Posty: 411
Dołączył(a): 17 kwi 2005, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
Droga życia: 7
Typ: 5w4
Zodiak: Lew, bawół

Post 23 mar 2008, 13:19

Ja siedzę głównie w paxoteryce :D
"Tempus edax rerum - Czas... pożeracz wszystkiego" Owidiusz
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
Avatar użytkownikaPax Mężczyzna
 
Imię: Kamil
Posty: 246
Dołączył(a): 24 sty 2008, 15:38
Lokalizacja: Planeta Ziemia
Droga życia: 4
Typ: Włóczęga (4w5)
Zodiak: Panna / Tygrys Ogień

Post 23 mar 2008, 19:29

Właśnie, każdy ma swoje pojęcie :D a konkretnie Nazcain chodziło mi o to że według mnie to tylko słowa, dyskusje na temat "ezo" i "egzo" pozostawiam tym którzy muszą mieć wszystko zamknięte w ramki :P
Bubeusz 18:36:27
tam gdzie jest zbiorowisko, tam ktoś musi kierować, a tam gdzie ktoś kieruje, tam nie ma Przebudzonych.

http://skxr.za.pl
http://www.lastfm.pl/user/SKX_Rapomedyk
http://odsiebie.com/pokaz/2008422---42d7.html
Avatar użytkownikaskexin Mężczyzna
SKX Rapomedyk
 
Imię: Michał
Posty: 453
Dołączył(a): 30 sty 2008, 19:46
Lokalizacja: Wałbrzych
Droga życia: 11
Typ: 4w5, wiem że to okropne
Zodiak: Ryby

Post 24 mar 2008, 20:42

Rzecz w tym, mój drogi mechezz'ie, że nie jest to kwestia wkładania w ramki, lecz odróżniania esencji od elementow nieistotnych, sacrum od profanum, wewnętrzności od zewnętrzności. Może nie wydaje Ci się to tak bardzo ważne. Moje życie nauczyło mnie jednak, że w jakimkolwiek rozwoju - zwłaszcza "duchowym" - precyzja jest niezwykle istotnym elementem. Tym ważniejszym, im wyżej się "wspinamy" na naszej drodze.
Umiejętnośc rozróżnienia dekoracji od rzeczywistości, która kryje się poza nią, prawdy od iluzji, to cos, czego nie sposób przecenic.
...all these words I don't just say...
Avatar użytkownikaleaozinho Mężczyzna
 
Posty: 892
Dołączył(a): 28 lip 2006, 15:37
Lokalizacja: Ciapuły Dolne
Droga życia: 1

Post 25 mar 2008, 13:45

Rzecz w tym, mój drogi mechezz'ie, że nie jest to kwestia wkładania w ramki, lecz odróżniania esencji od elementow nieistotnych, sacrum od profanum, wewnętrzności od zewnętrzności. Może nie wydaje Ci się to tak bardzo ważne. Moje życie nauczyło mnie jednak, że w jakimkolwiek rozwoju - zwłaszcza "duchowym" - precyzja jest niezwykle istotnym elementem. Tym ważniejszym, im wyżej się "wspinamy" na naszej drodze.
Umiejętnośc rozróżnienia dekoracji od rzeczywistości, która kryje się poza nią, prawdy od iluzji, to cos, czego nie sposób przecenic.


Czemu ja non stop w rozmowach z innymi ludźmi muszę używać zwrotu "chodzi mi o to, że...." ?

No więc chodzi mi o to, że :) nikt nie powiedział że w rozwoju duchowym trzeba sie zajmować tylko wiedzą naprawdę tajemną - czyli według was "ezo" ... a z tymi ramkami to mi chodzi tylko o to, że słowa to słowa... nigdy za pomocą słów nie wyrazimy 100% tego, o co nam chodzi, a dodatkowo każdy myśli inaczej, więc po co te dyskusje językoznawcze?
Bubeusz 18:36:27
tam gdzie jest zbiorowisko, tam ktoś musi kierować, a tam gdzie ktoś kieruje, tam nie ma Przebudzonych.

http://skxr.za.pl
http://www.lastfm.pl/user/SKX_Rapomedyk
http://odsiebie.com/pokaz/2008422---42d7.html
Avatar użytkownikaskexin Mężczyzna
SKX Rapomedyk
 
Imię: Michał
Posty: 453
Dołączył(a): 30 sty 2008, 19:46
Lokalizacja: Wałbrzych
Droga życia: 11
Typ: 4w5, wiem że to okropne
Zodiak: Ryby

Post 25 mar 2008, 14:17

Wiecie co... ta konkretna dyskusja do niczego nie prowadzi.

1. Jasno jak na dłoni widać, że nikt nikogo nie przekona (więc nie róbmy z tego tyrady a'la rozmowa katolika z ateistą)

2. Zajmijmy się raczej tym co istotne... bo forum ma człowieka przebudzić a nie uśpić O:)
"Tempus edax rerum - Czas... pożeracz wszystkiego" Owidiusz
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
Avatar użytkownikaPax Mężczyzna
 
Imię: Kamil
Posty: 246
Dołączył(a): 24 sty 2008, 15:38
Lokalizacja: Planeta Ziemia
Droga życia: 4
Typ: Włóczęga (4w5)
Zodiak: Panna / Tygrys Ogień

Powrót do działu „Filozofie”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości