Mentalne poszukiwania świata Wschodu i Zachodu.

Post 26 mar 2008, 17:49

A ja uważam, że to co było ezoteryką, nadal nią pozostało. A oto dlaczego.
Owszem, dziś o wiele więcej ludzi niż powiedzmy w X wieku zna te rzeczy. Ale o ile więcej ludzi teraz jest na świecie?
A po drugie, jak dla mnie takie rzeczy jak chiromancja, astrologia, numerologia i inne im podobne, można spokojnie uznać za wiedzę ezoteryczną. Bo tak na prawdę ilu ludzi 'zna' to wszystko? To, że wiem jak policzyć liczbę swojego urodzenia, czy parę innych rzeczy i wiem że liczby 3, 4 i 7 to liczby magiczne, to jeszcze nie znaczy wcale, że znam się na numerologii. Nawet jeśli jeszcze parę innych fajnie nazwanych liczb potrafię sobie czy komuś policzyć i zinterpretować z książką w ręku. To nie jest wiedza. To jest korzystanie ze źródeł. Więc jest dziś owszem, o wiele więcej źródeł (książek, stron, filmów, szkół, nie wiadomo co jeszcze) związanych z ezoteryką. Ale wiedza to coś innego. Mimo moich 'umiejętności' numerologicznych (mam parę książek, na temat, znam parę stron, więc źródła mam), uznaję nadal z mojego punktu widzenia numerologię za wiedzę ezoteryczną. Bo sam z siebie mając do dyspozycji kartkę papieru i ewentualnie kalkulator dla łatwości liczenia, nie potrafię na podstawie daty urodzenia czy imienia i nazwiska przy urodzeniu danej osoby, poznać jej cech wewnętrznych itp.
Bo wiedza ezoteryczna płynie ze zrozumienia i wyuczenia tych źródeł w taki sposób, że sam wiem o co w tym chodzi i sam potrafię to interpretować. W dodatku potrafię nie tylko opisać przypadki opisane w moich źródłach, ale jeśli pojawi mi się jakaś kombinacja nie opisana w książkach, czy innych źródłach, to będę potrafił ją w jakiś sposób zinterpretować.

Podobnie ze wszystkim innym. Ezoteryczne jest wszystko to, co wymaga dogłębnego zrozumienia, a nie tylko przeczytania czy posłuchania.

Może to być nieco kontrowersyjne, ale ja osobiście nauki takie jak matematyka czy fizyka, też bym traktował jako ezoteryczne. Bo rozwiązywanie problemów matematycznych owszem, może i jest możliwe przez podstawienie do wzoru, ale nie zawsze. Tym bardziej, jeśli nie jest to przykład wzięty z książki, tylko coś z życia, co chcemy w jakiś sposób określić liczbami, obliczyć, przywidzieć... Wtedy z fizyki i matematyki robią się nauki ezoteryczne, bo osoba z wkutymi wszystkimi wzorami, nie zawsze znajdzie rozwiązanie problemu, a osoba która ten przedmiot rozumie, znajdzie rozwiązanie, nawet jeśli nie zna odpowiedniego wzoru, to będzie wiedziała, że taki wzór gdzieś jest i go znajdzie w tablicach, albo sama ten wzór wyprowadzi.

To jest rozumienie ezoteryki. Bo wzorów matematycznych wykuć się może każdy. A zrozumieć matematykę nie.
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys

Post 26 mar 2008, 19:14

Podobnie ze wszystkim innym. Ezoteryczne jest wszystko to, co wymaga dogłębnego zrozumienia, a nie tylko przeczytania czy posłuchania.


Właśnie przypomniało mi się Pierwsze Prawo Świntego Paxiana: "Nigdy nie chłoń wiadomości, czyichś przekonań itp itp 'i inne badziewie' zanim się nie zastanowisz, nie przemyślisz tego w sobie...." sformułowane także na sposób hiphopowy przez jego podnóżka MecHeZza w sposób następujący: "Nie sztuką jest chłonąć syfilis medialny... sztuką jest przez refleksje stworzyć światopogląd własny"

Czyli wiele rzeczy z pozoru "nieezoterycznych" może stać się ezoteryką :D
Bubeusz 18:36:27
tam gdzie jest zbiorowisko, tam ktoś musi kierować, a tam gdzie ktoś kieruje, tam nie ma Przebudzonych.

http://skxr.za.pl
http://www.lastfm.pl/user/SKX_Rapomedyk
http://odsiebie.com/pokaz/2008422---42d7.html
Avatar użytkownikaskexin Mężczyzna
SKX Rapomedyk
 
Imię: Michał
Posty: 453
Dołączył(a): 30 sty 2008, 19:46
Lokalizacja: Wałbrzych
Droga życia: 11
Typ: 4w5, wiem że to okropne
Zodiak: Ryby

Post 27 mar 2008, 15:05

No rzesz w morde jeża :shock:

Po 1... nie używaj moich wypowiedzi z forum czy gg jako jakieś prawa (?)

Po 2... nie nazywaj mnie świętym

Po 3... gdyby nawet istniało takie prawo to już właśnie poprzez taki post byś jednocześnie je złamał, bo jak mówiłem, każdy ma słuchać swojego rozumu i serca a nie moich wypowiedzi !

P.S. Domyślam się, że to wszystko jest raczej żarcik, ale i tak niesmaczny...
"Tempus edax rerum - Czas... pożeracz wszystkiego" Owidiusz
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
Avatar użytkownikaPax Mężczyzna
 
Imię: Kamil
Posty: 246
Dołączył(a): 24 sty 2008, 15:38
Lokalizacja: Planeta Ziemia
Droga życia: 4
Typ: Włóczęga (4w5)
Zodiak: Panna / Tygrys Ogień

Post 02 kwi 2008, 19:51

Myśle że warto zaznaczyć że żaden tekst nie przybliża nas do tzw "ezoteryki"
Co najwyżej czasmi pokazuje droge do niej, droge której wg niektorych tak naprawde nie ma.
Co za bełkot w zasadzie
Avatar użytkownikaSławek Mężczyzna
 
Imię: Sławomir
Posty: 144
Dołączył(a): 10 maja 2005, 09:45
Lokalizacja: Bielsko/Warszawa

Post 03 kwi 2008, 00:28

Na podstawie "tekstów", a raczej - faktów, które są opisywane w tych tekstach - można domyślac się jakie Prawa tymi faktami rządzą. Kiedy udaje nam się sprecyzowac te Prawa - możemy, drogą syntezy, dojśc do ogólnych Zasad, z których te Prawa wynikają. Aż do uświadomienia sobie Pierwotnej Zasady, z której wszystko wypływa.
Ezoteryka, to algorytmy, których używamy do odkrywania tychże Praw i Zasad. To narzędzie, a nie - cel sam w sobie.
...all these words I don't just say...
Avatar użytkownikaleaozinho Mężczyzna
 
Posty: 892
Dołączył(a): 28 lip 2006, 15:37
Lokalizacja: Ciapuły Dolne
Droga życia: 1

Re: Prawdziwa twarz ezoteryki

Post 29 kwi 2009, 10:25

Witam

Dodam jeszcze do tego tematu (jakoś brakowało mi tego aspektu), że ezoteryka stanowi podstawę każdej religijnej wizji świata i człowieka wyrosłej z wewnętrznego przeżycia duchowej rzeczywistości. Odnosiła się ona zazwyczaj do zagadnień boskiego bytu i jego tożsamości z najgłębszym centrum człowieka, z ludzką jaźnią, określającą jego prawdziwą tożsamość. Chodzi tu przede wszystkim o wiedzę czerpaną z wewnętrznego jestestwa człowieka docierając do tych obszarów świadomości które bezpośrednio reagują na obecność absolutu.....

Zgodnie z etymologią tego słowa stanowi on nic innego jak wewnętrzne przeżycie tajemnicy osiągane w dwojaki sposób. Albo w drodze spontanicznego doświadczenia, albo w trakcie manipulacji psycho-fizycznej. Dochodzi w ten sposób do przesunięcia centrum naszej uwagi z zewnątrz na wewnętrzny aspekt doświadczenia bytu ludzkiego. Do przeżywania transcendencji oraz stanów poza-ego. A zatem u podstaw poznania ezoterycznego, w przeciwieństwie do racjonalnego umysłu, jest poznanie uzyskane w sposób nadzmysłowy. Dlatego też wszystko to co tajemne odnosiło się do tych aspektów wiedzy, które były nie osiągalne siłą ludzkiego umysłu.......

Pozdrawiam
Misterium Christi
Avatar użytkownikaApollo Mężczyzna
 
Imię: Apollo
Posty: 397
Dołączył(a): 26 mar 2008, 16:19
Lokalizacja: Dublin, Irlandia
Droga życia: 8
Zodiak: Wodnik

Powrót do działu „Filozofie”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron