Prądy religijne, wielkie religie i małe nurty. Sekty, założyciele, wiadomości.
Co sądzicie o Kulcie Maryjnym tak rozpowszechnionym w chrześcijaństwie gdzie głównymi postaciami powinien być Bóg i Jezus. Tymczasem mozna odnieść wrażenie, ze Matka Boska jest najważniejsza personą w chrześcijaństwie. Nazywa się ją nawet Królową, koronuje jej wizerunki.

A kim była Maria matka Jezusa? Co mówią o niej ewangelie? jaką była osobą? I w końcu dlaczego to ona, a nie bliższa Jezusowi Maria Magdalena stała się symbolem kobiecego oblicza boga w chrześcijaństwie. Dlaczego właśnie Maria zajęła w nowej religii miejsce Wielkiej Bogini Matki? I w końcu jak dawne kulty Wielkiej Bogini mają się do dzisiejszych Kultów Maryjnych.
Niedawno oglądałam ciekawy program TV, gdzie mówiono wręcz o przeniesieniu Kultu Egipskiej Bogini Izydy na grunt chrześcijaństwa. I rzeczywiscie w przedstawieniach Maryji z Dzieciątkiem jest bardzo wiele zbliżonych cech do przedstawień Izydy z Małym Horusem. Co więcej niektóre "Czarne Madonny" to odrobinę przerobione dawne rzeźby Izydy, z późnego okresu kultury Egipskiej.

Może wspólnie podyskutujemy na ten temat.
Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło. (Oscar Wilde)
Avatar użytkownikaVivien Kobieta
Szepcząca w Mroku
 
Imię: Vivien
Posty: 8
Dołączył(a): 29 paź 2009, 13:45
Droga życia: 7
Typ: Entuzjasta
Zodiak: Ryba
Ja również słyszałem o tym porównaniu, co ciekawe, chrześcijaństwo po dokładniejszym przyjrzeniu się okazuje się zadziwiająco w wielu aspektach przypominać elementy różnych innych religii, po części być może powstawszy z inspiracji nimi, po części wchłonąwszy niektóre z nich (choćby wiele świąt kościelnych jest konwersją słowiańskich świąt - są obchodzone w tych samych dniach i dotyczą tego samego co dawne słowiańskie święta).
Aczkolwiek kult maryjny tak na prawdę w takim stopniu jest rozpowszechniony chyba tylko w Polsce (nie bez powodu nazywa ją się Królową Polski). W innych krajach, tudzież poza katolicyzmem jest o wiele słabiej akcentowana jej obecność...
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys
Matka Boska zastąpiła w Polsce Boginię Matkę (Mokosz/Danę), której drzewem była lipa, dlatego później wizerunki Matki Boskiej wisiały na lipie, pletła nić życia, dlatego jej atrybutem była przędza, była dawcą życia, od niej tak wiele zalezało, była Matką i Boginią zapładnianą przez Peruna podczas pierwszej wiosennej burzy... Była krolową.... Dlatego tak łatwa Matka Boska - zastąpiła wraz ze wszystkim Boginię Matkę
Avatar użytkownikaRadunia Kobieta
 
Posty: 250
Dołączył(a): 05 wrz 2007, 09:08
Droga życia: 5
Zodiak: Strzelec/Bawół

Powrót do działu „Religie i wierzenia”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron