Prądy religijne, wielkie religie i małe nurty. Sekty, założyciele, wiadomości.
Dlaczego to datowanie uznają zarówno świeccy, jak i wierzący ?
"I poznacie prawdę, a prawda was wyswobodzi, bo przyczyną wszelkiego zła jest brak wiedzy biblijnej, zbieżnej ze świecką." Wersety biblijne tłumaczone są z Biblii Warszawskiej.
waleriana Kobieta
Tłumacz Pisma Świętego
 
Posty: 476
Dołączył(a): 13 sty 2010, 11:58
Lokalizacja: zachodnia Polska
Dlatego, że kultura zachodnia, w której dominującą sektą jest sekta chrześcijańska zdobyła panowanie nad nimalże całym światem, a przynajmniej jego większością.
Zauważ, że dotyczy to jedynie strefy wpływów tejże kultury. Spora część Azji i Afryki korzysta też z innych kalendarzy - związanych z tamtejszymi kulturowymi uwarunkowaniami. Jako że całe finanse świata trzymane są w rękach rodzin anglo-saksońskich oraz żydowskich - zainstalowanych na zachodzie - oczywistym jest, że "obowiązującym" kalendarzem będzie ten, który jest używany przez nich, podobnie jak językiem "miedzynarodowym" (przynajmniej w sferze biznesu) jest język angielski.
...all these words I don't just say...
Avatar użytkownikaleaozinho Mężczyzna
 
Posty: 892
Dołączył(a): 28 lip 2006, 15:37
Lokalizacja: Ciapuły Dolne
Droga życia: 1
Nowa era datowana jest od czasu pojawienia komety.Jezus miał już wtedy dwa lata. Bożena Szymborska
Bozena Szymborska Kobieta
 
Imię: Bożena
Posty: 6
Dołączył(a): 29 kwi 2010, 19:38
Droga życia: 3
Zodiak: bliźniak
Doprawdy? Czy może wiesz wg którego z ewangelistów? Oni sami jakoś nie mogli dojść do ładu z datą jego narodzin.

Zakończenie jednej ery i początek drugiej faktycznie związane jest ze zjawiskami rozgrywającymi się na skalę kosmiczną. Nie ma to jednak związku z pojawieniem się komety, jak sugeruje to Pani Bozena Szymborska, lecz ze zjawiskiem precesji czyli ruchu osi obracającego się ciała (w tym wypadku naszej planety). Oś ta zakreśla powierzchnię w kształcie bocznej powierzchni stożka. Okres, w jakim zachodzi ten proces wynosi około 26000 lat ziemskich i nazywany jest też rokiem Platońskim. Na skutek tego zjawiska, co 2150 lat (w przybliżeniu) wschód słońca w dniu równonocy wiosennej następuje na tle innego znaku zodiaku. Od okolo roku 4300 p.n.e do 2150 p.n.e wschód ten słońca miał miejsce w konstelacji Byka, od 2150 p.n.e do początku tzw "naszej ery" - w konstelacji Barana. Od około 2000 lat następuje w konstelacji Ryb (stąd też ryby są symbolem chrześcijaństwa). Za około 150 lat natomiast będzie miał miejsce w Konstelacji Wodnika (wtedy faktycznie zacznie się tzw Era Wodnika). Mit Jezusa jest całkowicie wtórny w stosunku do wcześniejszych mitów - opartych na obserwacjach astronomicznych. Cała historia jego "życia" to astro-teologiczna mieszanka, której alegorie nie są właściwie rozumiane.
...all these words I don't just say...
Avatar użytkownikaleaozinho Mężczyzna
 
Posty: 892
Dołączył(a): 28 lip 2006, 15:37
Lokalizacja: Ciapuły Dolne
Droga życia: 1
Nowa era datowana jest od czasów Jezusa w celu wygodnego
mierzenia czasu.

Pozdrawiam serdecznie.
Sprawdź Tai-Chi-Chuan.pl
Tai-Chi-Chuan.pl Mężczyzna
Tai Chi Chuan
 
Posty: 87
Dołączył(a): 22 mar 2010, 20:59
Do ładu z narodzinami Jezusa nie mogą dojść ci, którzy za mało czytają. W Mateusza 2.1-16 wyraźnie jest napisane, że "mędrcy ze wschodu przybyli do Heroda", gdyż do niego zaprowadziła ich gwiazda. 11."Mędrcy weszli do domu gdzie mieszkał Jezus z Marią , matką jego i upadłszy oddali mu pokłon, potem otworzywszy swoje skarby, złożyli mu w darze złoto, kadzidło i mirrę". Weszli do domu a nie do stajenki, w której się urodził. 16 "Wtedy Herod, widząc, że mędrcy go zawiedli, rozgniewał się bardzo, wydał rozkaz, aby pozabijać wszystkie dzieci w Betlejem i w całej okolicy, od dwóch lat i młodsze, według czasu, o którym się dokładnie dowiedział od mędrców. Łukasz w rozdziale 2 podaje bardzo dokładną datę narodzin Jezusa; "I stało się w owe dni, że wyszedł dekret cesarza Augusta, aby spisać cały świat. Pierwszy ten spis odbył się, gdy Kwiryniusz był namiestnikiem Syrii. Spis odbył się na przełomie września i października, a nie 25 grudnia w rzymskie Saturnalia.W grudniu jest za zimno aby pasterze przebywali ze stadami na pastwiskach. Pozdrawiam www.bozenaszymborska.pl
Bozena Szymborska Kobieta
 
Imię: Bożena
Posty: 6
Dołączył(a): 29 kwi 2010, 19:38
Droga życia: 3
Zodiak: bliźniak
Tak się składa, że Herod zmarł w 4 r. p.n.e. a spis ludności Kwiryniusza miał miejsce w 6 r.n.e. Któryś z ewangelistów więc był albo niedoinformowany albo na ostrym haju. Jeśli chcesz traktować Biblię jako źródło historyczne, to życzę powodzenia, bo takich "rodzynków" jest masa.
Data 25 grudnia to data narodzin Jezusa, którą w 525 r.n.e. wprowadził ormiański zakonnik Dionizjusz Mniejszy. Ciekwym jest, że dokładnie ta data to data narodzin innego, przedchrystusowego, mitycznego Boga - Mitry. Rzecz ma oczywiście swoje wyjaśnienie w astronomii. Dzień 25 grudnia, to dzień w którym, po przesileniu zimowym, słońce zaczyna podnosić się wyżej nad horyzontem (przynajmniej na północnej półkuli) - czyli odradzać się. Trzej Mędrcy, to nic innego jak gwiazdy z pięknego, zimowego gwiazdozbioru Oriona, dokładnie z tzw Pasa Oriona, które do dziś dzień nazywa się "Trzema Królami". 24 grudnia gwiazdy z Pasa Oriona ustawiaja się w linii z Syriuszem (najjaśniesza i jedna z najbliższych nam gwiazda), wskazując na horyzoncie punkt, w którym wzejdzie słońce 25 grudnia. Są to więc "Trzej Mędrcy" prowadzeni przez "Gwiazdę na wschodzie" do miejsca gdzie narodzi się Bóg-Słońce.
Może gdybyś Ty raczyła czytać więcej, to wiedziałabyś o tym wszystkim. Pozdrawiam
...all these words I don't just say...
Avatar użytkownikaleaozinho Mężczyzna
 
Posty: 892
Dołączył(a): 28 lip 2006, 15:37
Lokalizacja: Ciapuły Dolne
Droga życia: 1
Przepraszam jeśli Ci w czymś uchybiłam. Ale tak się składa, że mam zwyczaj odpowiadać krótko i sensownie na zadane pytania według wiedzy jaką aktualnie posiadam, a nie popisywać się wiedzą nie związaną z zagadnieniem. A pytanie było krótkie. Dlaczego od czasów Jezusa jest datowana nowa era. I następne: czy wiem według którego z ewangelistów. Udzieliłam już odpowiedzi na zadane pytania i dalsza dyskusja to tylko wszczynanie sporów w niewiadomym celu. Ja mam z kim prowadzić kulturalne rozmowy, na tematy z których może coś dobrego wyniknąć. I to by było na tyle. Pozdrawiam www.bozenaszymborska.pl
Bozena Szymborska Kobieta
 
Imię: Bożena
Posty: 6
Dołączył(a): 29 kwi 2010, 19:38
Droga życia: 3
Zodiak: bliźniak
Absolutnie w niczym mi nie uchybiłaś. Oprócz odpowiedzi krótkiej i sensownej, wypada też by była ona możliwie precyzyjna i prawdziwa. Nie mam zamiaru wszczynać żadnych sporów na tematy pośrednio tylko związane z tym wątkiem. Daleki też jestem od popisywania się wiedzą, jak to raczyłaś ująć. Chodzi mi jedynie o sprostowanie i podanie dodatkowych informacji, które mogą ewentualnie zmienić czyjś sposób patrzenia.
Odpowiedzi, których udzieliłaś są po prostu niepełne. Uznałem więc za celowe dodanie kilku, istotnych w moim mniemaniu, elementów. Z tego co piszesz, wynika iż uznajesz historyczność postaci Jezusa. W mojej opinii, nie istnieją żadne wiarygodne dowody na jego istnienie, jako człowieka.
Jak już wykazałem we wcześniejszym poście - przejście między erami nie jest zależne wcale od pojawienia się jakiejkolwiek, mniej lub bardziej mitycznej postaci, choć może to temu przejściu towarzyszyć, lecz wynika z ruchu naszej drogiej planety, która tak cierpliwie nas nosi.
Kalendarz gregoriański, którym dziś się posługuje większość ludzi też przecież nie obowiązywał od zawsze. Wcześniej chrześcijanie posługiwali sie kalendarzem juliańskim a gregoriański został wprowadzony dopiero w XVI w. Niektóre państwa przyjęły go dopiero w wieku XX. Zmiana kalendarza związana była ze zbyt dużym opóźnieniem wprowadzanym przez kalendarz juliański - w stosunku do kalendarza astronomicznego. Jako że tradycyjnie nad kalendarzem w starożytnym Rzymie czuwał najwyższy kapłan - po przyjęciu chrześcijaństwa jako religii państwowej, funkcję tą pełnili papieże. Jaką więc mogli obrać inną datę początkową niż domniemaną datę narodzin Jezusa? Stanowiło to kolejny element podtrzymania mitu Boga solarnego, który pokutuje do dziś i znajduje swoje odbicie między innymi w naszej rachubie lat.
...all these words I don't just say...
Avatar użytkownikaleaozinho Mężczyzna
 
Posty: 892
Dołączył(a): 28 lip 2006, 15:37
Lokalizacja: Ciapuły Dolne
Droga życia: 1
Witam

Bożena Szymborska napisała:
...Nowa era datowana jest od czasu pojawienia komety.Jezus miał już wtedy dwa lata. Bożena Szymborska.....

Jeżeli masz na myśli nową erę wg. astrologicznego kalendarza to mniej więcej tak by to wyglądało, natomiast z punktu widzenia historyków sprawa wygląda już zupełnie inaczej. Na pewno ewangelie dzieciństwa uważane są przez historyków za niewiarygodne jako źródła dla rekonstrukcji historycznej. Odpowiadając zaś na pytanie postawione w temacie chciałbym zauważyć, że Erę "od narodzenia Chrystusa" (Anno Domini), a co za tym idzie, rok 1, jako pierwszy rok po narodzinach Jezusa z Nazaretu, wprowadził w 525 r. ormiański zakonnik Dionysius Exiguus (Dionizjusz Mniejszy), pracujący na polecenie papieża Jana I, przyjmując 25 grudnia 753 roku aUc (Ab Urbe condita – od założenia Rzymu) za datę narodzin Jezusa, a rok 754 aUc za rok 1 n.e. Ponieważ nie wprowadził roku zerowego, rok narodzin stał się rokiem 1 p.n.e. Nie mniej dlaczego zakonnik ów utożsamił datę narodzin Jezusa z dniem 25 grudnia, tego dokładnie nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że dzień ten uroczyście obchodzono po raz pierwszy w Rzymie dopiero w roku 354 n.e. zaś na wschodzie Cesarstwa Rzymskiego za dzień narodzin Jezusa uznawano wówczas 6 stycznia. Najstarsza zaś identyfikacja dnia 25 grudnia z dniem Bożego Narodzenia zawarta jest we fragmencie dzieła przypisywanego Teofilowi z Antiochii (około 180 n.e.). Dzieło te jednak nie jest brane pod uwagę ze względu na domniemane fałszerstwo. Tutaj ciekawostką może być fakt, że Hipolit z Rzymu około 202 n.e. pisał w komentarzu do Ks. Daniela 4,23: "Chrystus narodził się w środę 25 grudnia, w 42 roku panowania Augusta". Nie wiadomo czy "panowanie" to liczyć należało od przyznania Oktawianowi tytułu Augusta (łac. "czcigodnego") co nastąpiło 16 stycznia 27 p.n.e., czy od zwycięskiej bitwy pod Akcjum (2 września 31 p.n.e.). W pierwszym wypadku byłoby to ok. roku 14 n.e., w drugim jeszcze wcześniej. 25 grudnia przypada w środę w latach: 9 p.n.e., 3 p.n.e. i 9 n.e. Trudno jednak ocenić, skąd Hipolit czerpał swoje informacje. Inny chrześcijański pisarz, Klemens z Aleksandrii, około 200 n.e. wskazywał, w ślad za wcześniejszymi autorami, datę 25 egipskiego miesiąca Pachons 28 roku panowania Augusta (20 maja 2 n.e.?) lub 24 czy 25 egipskiego miesiąca Pharmuti (19 lub 20 kwietnia tegoż roku). Sam opowiadał się za datą (według późniejszych przeliczeń) 17 listopada 3 p.n.e., środa. Tak czy siak musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że klimat na bliskim wschodzie jest zupełnie inny od polskiego, dlatego też miesiące grudzień, styczeń są o wiele cieplejsze. Dlatego też argumenty pogodowe wysuwane przeciwko zimowym narodzinom Jezusa są pozbawione podstaw. Krytycy też sugerują polityczne powody, czyli zastąpienie Kult Słońca (ostatniej najważniejszej religi późnego antyku) Słońcem Sprawiedliwości - Chrystusem, które zatriumfowało nad nocą, tj. śmiercią. Ale o tym może innym razem......

Pozdrawiam
Misterium Christi
Avatar użytkownikaApollo Mężczyzna
 
Imię: Apollo
Posty: 397
Dołączył(a): 26 mar 2008, 16:19
Lokalizacja: Dublin, Irlandia
Droga życia: 8
Zodiak: Wodnik

Powrót do działu „Religie i wierzenia”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron