Dyskusje na temat wszelakich praktyk duchowych - medytacji, pracy z energią, aurą, czakrami, itp.
Podstawowa iluzja umysłu (elementu umysłu ) polegajaca na wierzeniu że teorie jaka sobie założe są rzeczywistością.

Możnaby to przedstawić jako przypowieść.

Przypuśćmy że przed jaskinią stoją osoby.
Pierwsza wchodzi sprawdza co jest w środku i odchodzi.

Za to druga osoba nie odważa sie wejść i sprawdzić i zostaje przed.
Moze zbudować sobie 100 tysiecy teorii co jest w jaskini .Mozliwości są nieskończone.

I teraz pytanie brzmi kto wie lepiej co jest w jaskini? Ktoś kto wszedł i sprawdził czy ktoś kto stoi przed wejściem i buduje sobie teorie o tym co jest w środku niiemajac pojęcia bo nie wszedł?

Z tego powodu ludzie którzy tkwią w tej podstawowej iluzji umysłu sądzenia że moge wiedzieć bez poznania nie mają pojęcia o tym świecie .

Kręcą sie w świecie w swoich mentalnych przekonań-iluzji o tym jaki jest świat z których większosc nie jest prawdziwa.Bo jaka jest szansa że trafimy spośród 1000 mozliwych teorii co jest w jaskini dopóki teoretyzujemy tylko zakłądamy? 1 na 1000. A gdy ktoś wchodzi sprawdza co jest w środku poznaje prawde co w niej jest.Od razu zna to 1 na 1000...
Trafia od razu na prawde w gąszczu fałszywych teorii i nierealności.

I zapytaj siebie czytelniku czyż nie miałeś 10tek a
może setek przypadków w swoim zyciu gdy sądziłeś że cos jest takie i takie albo będzie tak i tak a gdy to przezywałes i stawało sie okazywało się całkowicie inaczej niż twoje teoretyczne załozenia w umysle najpierw?
Myślę że nietrudno znaleźć takie przypadki w swoim własnym życiu.

poszukującyprawdy
Królestwo pereł :
www.szczesliwastrona.rew.pl/forum
poszukującyprawdy Mężczyzna
 
Posty: 18
Dołączył(a): 28 lis 2009, 00:31
I.. ?
Bo chyba czegoś tu brakuje. To logiczne, dla większości "szukających prawdy".

Ale przyznam, że dla mnie samego najlepszym okresem jest czas między: wchodzić? a idę! Kiedy człowieka miotają wyobrażenia a mimo to dąży do poznania. Później jak się już pozna tą jedną, to idzie się dalej, za kolejnymi jaskiniami. To jest jak narkotyk.
I teraz pytanie - można mnie nazwać szukającym iluzji (uzależnionym od imaginacji) - czy łowcą iluzji (dążącym do jej obalenia[postrzegania bez żadnego błędu poznawczego])
A może to i to ?
W sumie sam nie wiem.

A i tak swoją drogą - a Ty autorze tego postu - wolisz wejść do jaskini czy stać przed nią i "wydziwiać" ? :)
Parsifal_ Mężczyzna
 
Imię: Michał
Posty: 35
Dołączył(a): 05 mar 2010, 23:23
Lokalizacja: Katowice
Typ: 7w8
Zodiak: Lew
Dla mnie podstawową iluzją umysłu jest sam koncept przebudzenia, oświecenia czy rozwoju duchowego. Zauważyłam, że osoby siedzące w tych tematach z przyjemnością pozbywają się wszelkich iluzji poza tymi właśnie.
Havva Kobieta
The Butterfly
 
Imię: Ewa
Posty: 24
Dołączył(a): 02 paź 2009, 14:43
Droga życia: 9
Typ: 4w5
Zodiak: Waga
Racja. Już ile razy ci wszyscy mistrzowie mówiąc, pisząc w książkach, gdziekolwiek, mówili o tym, żeby żyć TERAZ, czyli skupiać się na tym co chcemy robić teraz, co robimy, a przyszłość się sama tworzy poprzez nasze wybory TERAZ ;) Nie możemy sobie tworzyć jakiś klatek, iluzji itd. Chociaż sama myśl: nie mozemy tworzyć sobie klatek też jest klatką samą w sobie :D Do tego tematu pasuje moja sygnaturka :D:D
>> !! http://www.meditationforworld.wordpress.com !! <<

"MAMY TENDENCJĘ DO ULEGANIA PRZEŚWIADCZENIU, ŻE "NASZ" MODEL RZECZYWISTOŚCI SAM W SOBIE JEST RZECZYWISTOŚCIĄ, ZAPOMINAJĄC, ŻE OGRANICZONE SĄ WSZYSTKIE MODELE."

NAZCAIN NIE USUWAJ FORUM ;):D THX ;)
Avatar użytkownikaGothic Mężczyzna
Made in Universe
 
Imię: Adrian
Posty: 584
Dołączył(a): 30 lis 2005, 20:04
Lokalizacja: Ta fajna :D
Droga życia: 8
Nie wiem, czy wiecie, ale prawdziwi mistrzowie są doskonale tego świadomi. Są doskonale świadomi, że idea przebudzenia też jest iluzją.

Buddyjski Zen traktuje całą swoją naukę jako rękę wskazującą księżyc. Żeby dostrzec księżyc, trzeba przenieść wzrok z ręki, zostawić ją, podążyć wzrokiem jeszcze wyżej.

Trzeba odrzucić wszystko, również całą tą teorię i praktykę Zen. I oni o tym nauczają. Słynne ich powiedzenie: "Zabij Buddę" też jest tego obrazem. Chcesz poznać Buddę, zabij go. Wyrzuć wszystkie jego obrazy i domniemania, jakie tworzysz w głowie myśląc o nim, o oświeceniu - a wtedy ono do Ciebie przyjdzie, wtedy poznasz Buddę.

Myślę jednak, że ta wiedza jest mniej zrozumiała dla przeciętnego człowieka niż "żyj teraz". Wiedza musi być dozowana stopniowo, bo kiedy następuje wchłonięcie wiedzy zbyt wysokiej przez niski umysł, zostaje ona źle zrozumiana, przekręcona i staje się toksyczną trucizną ograniczającą umysł, prowadzącą go na totalne manowce. Mówią o tym inne przypowieści, np ta, kiedy uczeń ciągle dostaje inną odpowiedź od mistrza, na to samo pytanie.
Bubeusz Mężczyzna
 
Posty: 286
Dołączył(a): 12 lis 2007, 15:11
Ciekawa przypowieść. Podoba mi się. Tylko trzeba zdawać sobie z tego sprawę, że w rzeczywistości jest to trochę bardziej skomplikowane. Co mam na myśli? Otóż w owej jaskini może być kilka korytarzy prowadzących w głąb i tak dalej. Trzeba sprawdzić cały kompleks jaskiń, żeby dowiedzieć się prawdy, jednak tylko wchodzą mamy na to realne szanse. ;)
http://wrobelprzemyslaw.pl
Chciałbyś, abym prowadził vlog na tematy poruszane tutaj - zagłosuj.
Masz jakieś propozycje, uwagi co do tego - daj mi znać.
Avatar użytkownikaBluh Mężczyzna
Uzdrowiciel Duchowy Egzorcysta
 
Imię: Przemek
Posty: 75
Dołączył(a): 13 kwi 2010, 23:15
Lokalizacja: Polska
poszukującyprawdy napisał(a):czyż nie miałeś 10tek a
może setek przypadków w swoim zyciu gdy sądziłeś że cos jest takie i takie albo będzie tak i tak a gdy to przezywałes i stawało sie okazywało się całkowicie inaczej niż twoje teoretyczne załozenia w umysle najpierw?


Tak, często wydaje się nam, że coś jest bardzo trudne, niemożliwe do osiągnięcia,
jednak gdy się temu przyjrzymy staje się to niebywale proste.

Parsifal_ napisał(a):To logiczne


Tak, to logiczne, jednak nie rzadko spotykam się z ludźmi,
którzy oceniają coś, czego nie widzieli i nie poznali.

Pozdrawiam.
Sprawdź Tai-Chi-Chuan.pl
Tai-Chi-Chuan.pl Mężczyzna
Tai Chi Chuan
 
Posty: 87
Dołączył(a): 22 mar 2010, 20:59
Po wejściu do "jaskini" i "poznaniu prawdy"... mam wrażenie, że i tak każdy będzie miał swoją.
Fajna historyjka.

Po co "szukać prawdy"?

pozdrawiam
Avatar użytkownikapablos Mężczyzna
ja nie mnie
 
Imię: Paweł
Posty: 5
Dołączył(a): 07 sty 2010, 17:38
Droga życia: 33
Typ: 4w5
Zodiak: koziorożec
Niektórzy szukaja prawdy bo znudzilo im sie klamstwo ;):D
>> !! http://www.meditationforworld.wordpress.com !! <<

"MAMY TENDENCJĘ DO ULEGANIA PRZEŚWIADCZENIU, ŻE "NASZ" MODEL RZECZYWISTOŚCI SAM W SOBIE JEST RZECZYWISTOŚCIĄ, ZAPOMINAJĄC, ŻE OGRANICZONE SĄ WSZYSTKIE MODELE."

NAZCAIN NIE USUWAJ FORUM ;):D THX ;)
Avatar użytkownikaGothic Mężczyzna
Made in Universe
 
Imię: Adrian
Posty: 584
Dołączył(a): 30 lis 2005, 20:04
Lokalizacja: Ta fajna :D
Droga życia: 8
poszukującyprawdy napisał(a):
Przypuśćmy że przed jaskinią stoją osoby.
Pierwsza wchodzi sprawdza co jest w środku i odchodzi.

Za to druga osoba nie odważa sie wejść i sprawdzić i zostaje przed.
Moze zbudować sobie 100 tysiecy teorii co jest w jaskini .Mozliwości są nieskończone.


Nasuwa mi się analogia do Jaskini Platona: http://www.filozofia-moja.republika.pl/jaskinia.pdf
"Choć podróże wciąż bałamucą nie mniej niż rajskie jabłka, smaku dodaje im perspektywa powrotu. Przedziwna nić Ariadny, która nie pozwoli na emocjonalne zatracenie w życiowych labiryntach." /Małgorzata Matera/
flapper Kobieta
 
Imię: beata
Posty: 144
Dołączył(a): 20 kwi 2010, 21:09
Droga życia: 9
Zodiak: skorpion
pablos napisał(a):Po co "szukać prawdy"?
Żeby być wolnym.
http://wrobelprzemyslaw.pl
Chciałbyś, abym prowadził vlog na tematy poruszane tutaj - zagłosuj.
Masz jakieś propozycje, uwagi co do tego - daj mi znać.
Avatar użytkownikaBluh Mężczyzna
Uzdrowiciel Duchowy Egzorcysta
 
Imię: Przemek
Posty: 75
Dołączył(a): 13 kwi 2010, 23:15
Lokalizacja: Polska
Bluh napisał(a):
pablos napisał(a):Po co "szukać prawdy"?
Żeby być wolnym.


a co w takim razie zniewala?

pozdrawiam
Avatar użytkownikapablos Mężczyzna
ja nie mnie
 
Imię: Paweł
Posty: 5
Dołączył(a): 07 sty 2010, 17:38
Droga życia: 33
Typ: 4w5
Zodiak: koziorożec
pablos napisał(a):a co w takim razie zniewala?

Oczywista odpowiedź, to kłamstwo. Jeśli sam nie wejdziesz i nie przekonasz się co jest w jaskini uwierzysz w to, co powiedzą Ci inni, czyli kłamstwo.

Kto kłamie? Zwą się Illuminati, czyli "oświeceni" i kontrolują główne media, edukację, firmy, religie, słóżbę "zdrowia", rządy i całą resztę.

"Jedną formą dyktatury jest więzienna cela, w której możesz zobaczyć i dotknąć krat, drugą jest więzienie bez widocznych krat, więc myślisz, że jesteś wolny." David Icke

Uważasz, że jesteś wolny? Jaki jest Twój system wierzeń, religia, poglądy... ?

Polecam obejrzeć Wezwanie do Przebudzenia, najlepiej teraz! Nie mówię, żebyś w to wierzył, zwyczajnie to obejrzyj. Myśl za siebie. http://www.youtube.com/watch?v=KfwM4W96 ... playnext=1
http://wrobelprzemyslaw.pl
Chciałbyś, abym prowadził vlog na tematy poruszane tutaj - zagłosuj.
Masz jakieś propozycje, uwagi co do tego - daj mi znać.
Avatar użytkownikaBluh Mężczyzna
Uzdrowiciel Duchowy Egzorcysta
 
Imię: Przemek
Posty: 75
Dołączył(a): 13 kwi 2010, 23:15
Lokalizacja: Polska
"Choć podróże wciąż bałamucą nie mniej niż rajskie jabłka, smaku dodaje im perspektywa powrotu. Przedziwna nić Ariadny, która nie pozwoli na emocjonalne zatracenie w życiowych labiryntach." /Małgorzata Matera/
flapper Kobieta
 
Imię: beata
Posty: 144
Dołączył(a): 20 kwi 2010, 21:09
Droga życia: 9
Zodiak: skorpion
Bluh napisał(a):
pablos napisał(a):a co w takim razie zniewala?

Oczywista odpowiedź, to kłamstwo. Jeśli sam nie wejdziesz i nie przekonasz się co jest w jaskini uwierzysz w to, co powiedzą Ci inni, czyli kłamstwo.

Kto kłamie? Zwą się Illuminati, czyli "oświeceni" i kontrolują główne media, edukację, firmy, religie, słóżbę "zdrowia", rządy i całą resztę.

"Jedną formą dyktatury jest więzienna cela, w której możesz zobaczyć i dotknąć krat, drugą jest więzienie bez widocznych krat, więc myślisz, że jesteś wolny." David Icke

Uważasz, że jesteś wolny? Jaki jest Twój system wierzeń, religia, poglądy... ?

Polecam obejrzeć Wezwanie do Przebudzenia, najlepiej teraz! Nie mówię, żebyś w to wierzył, zwyczajnie to obejrzyj. Myśl za siebie. http://www.youtube.com/watch?v=KfwM4W96 ... playnext=1


ok, wiem co mnie zniewala; zobaczyłem "kłamstwo" i poznałem "prawdę"... i co dalej - walka?

osobiście interesuje mnie prawda o sobie samym, a świat zostawiam takim jaki jest ze swoim pięknem i ograniczeniami

pozdrawiam
Avatar użytkownikapablos Mężczyzna
ja nie mnie
 
Imię: Paweł
Posty: 5
Dołączył(a): 07 sty 2010, 17:38
Droga życia: 33
Typ: 4w5
Zodiak: koziorożec

Powrót do działu „Praktyka”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości