Mentalne poszukiwania świata Wschodu i Zachodu.

Nasze ludzkie prawo

Post 25 wrz 2012, 20:23

Odwieczne pytanie: kim jestem. Tysiace odpowiedzi, rownie prawdziwych jak nieprawdziwych....cokolwiek odpowiem na to pytanie bedzie stanowilo jedynie nazwe, etykietke na moim opakowaniu. Ja - Ania, ja kobieta, ja czlowiek. Ja...wiec cokolwiek odpowiem na to pytanie- zawsze pozostane soba, ta ktora jestem. Tozsama zyciu i jak ono nieuchwytna i nieokreslona, stajaca sie w kazdej sekundzie ta ktora nie bylam jeszcze w chwili gdy przyklejalam do siebie karteczke z nazwa-ja/ ktos tam...wiec jestem soba. Jestem zyciem. Doswiadczam zycia, tworze je, obserwuje siebie w nim i je we mnie...ja/ czlowiek, integralna czastka zycia. Tego ktore jest zmienne jak pory roku, jak dni i noce, jak aura. Deszcz rownowazy upal, noc wyrasta z dnia, po szalenstwach lata przychodzi czas zimowego odpoczynku. Mamy prawo do tego samego co zycie, my ludzie bedacy jego czastkami, mamy prawo do radosci, do smutku, prawo do gniewu, niezgody. To co odczuwamy wynika z zycia, jest jego naturalna konsekwencja, to ze czujemy swiadczy o tym ze zyjemy. To co mozemy przezywac dzieki uczuciom sklada sie na nasza palete barw, w kazdej chwili wzbogacana o nowe odcienie, o nowe doswiadczenia, tworzace nowych nas, stajacych sie z kazda chwila zycia. Nie odmawiajamy sobie naszego ludzkiego prawa do bycia soba. Nie bojmy sie byc ludzmi, tymi ktorzy bladza, upadaja, podnosza sie. Tymi ktorzy placza, czuja bol, smieja sie niewiadomo z czego. Watpia i zyskuja pewnosc, rania i koja rany. Przezywajmy wszystko co czujemy, przezywajmy swiadomie, i swiadomi ze to tworzy nasza jakosc, tworzy nas. Nie odmawiajamy sobie prawa do stawania sie czlowiekiem, tym ktorym juz nie jestesmy- wzbogaceni o nowe doznania badzmy totalnie, uwaznie doswiadczajacy siebie w zyciu poprzez zycie. Swiadomi tego co nasze nie bedac nami. Jestem czlowiekiem. Czasem madrym a czasem glupim, troche dobrym i troche zlym. Jestem soba. Placze, smieje sie, czuje gniew, odczuwam szczescie. Jestem ta ktora jest tozsama wszystkiemu. Wiec mam prawo do wszystkiego, do teczy kolorow zwanej zyciem. To nasze ludzkie prawo do siebie:)
porozmawiajmy o tym jak pieknie jest byc soba. Jak odkryc siebie posrod tego co nie jest nami...
Ania ayalen
 

Re: Nasze ludzkie prawo

Post 01 paź 2012, 11:01

co nie jest nami?
uwierzysz w co zechcesz
Avatar użytkownikaagaton
 
Imię: Emi
Posty: 117
Dołączył(a): 23 cze 2012, 12:37
Lokalizacja: Leicester, England, GB
Droga życia: 4
Typ: 4w3
Zodiak: bliźnięta pies

Re: Nasze ludzkie prawo

Post 01 paź 2012, 12:16

To co jest Twoje. To co jest nasze, a czesto skleja sie z nami...:). Mysli, wyobrazenia, uczucia, pragnienia. To o czym wiemy, czego jestesmy swiadomi....widzisz, w poszukiwaniu prawdy o sobie, naklejamy na siebie rozne idee, pojecia uznajac je za prawde, choc to my jestesmy nia, a nie to co sluzy tej prawdzie by mogla sie urzeczywistniac poprzez nas:)
Ania ayalen
 

Re: Nasze ludzkie prawo

Post 01 paź 2012, 20:56

Wprost przeciwnie, jesteś tym czym myślisz, że jesteś. Twoje zachowania, działania, zdolności stają się spójne z obrazem siebie jaki sobie stworzyłaś. Zachowujesz się jak osoba, którą według siebie jesteś. Określasz się poprzez swoje przekonania, więc nie mów, że nie jesteś "naklejaną na siebie ideą", wbudowując tę ideę w obraz siebie stajesz się nią.
To co uznajecie za prawde stanowi wasze ograniczenie, dopiero gdy pozbędziecie się ograniczeń staniecie się wolni.
Avatar użytkownikaPlantator Mężczyzna
człowiek z nikąd
 
Imię: Jarek
Posty: 82
Dołączył(a): 03 wrz 2010, 18:26
Droga życia: 7
Typ: 9w1 - "Marzyciel"
Zodiak: strzelec, smok

Re: Nasze ludzkie prawo

Post 01 paź 2012, 22:32

Kocurze, nie da rady, w zadne ramki mnie nie upchniesz, wylaze ani mraukniesz:). Moge sie miescic w konwencji roli ktora w danym momencie zycia przychodzi mi grac, ale to moja wola i moj wybor, ja to zawsze ja a nie rola ktora gram. Gram cala soba, to nie jest falsz, udawanie, nie zrozum mnie zle. Ale obserwujac jednoczesnie te gre, pozostajac swiadoma ze jest to rola wyznaczona mi przez zycie. Nie skleje sie z nia, nie da rady. Wiesz, tak w caloksztalcie rozpisalabym to nastepujaco: jestem bardziej wszystkim niz czyms, i bardziej czyms niz niczym. Z tym ze wszystko i nic czego by nie bylo to jednosc z ktorego wylania sie cos- forma. Ubranie lub przebranie dla mnie.
Ania ayalen
 

Re: Nasze ludzkie prawo

Post 01 paź 2012, 23:10

Moge sie miescic w konwencji roli ktora w danym momencie zycia przychodzi mi grac, ale to moja wola i moj wybor, ja to zawsze ja a nie rola ktora gram. Gram cala soba, to nie jest falsz, udawanie, nie zrozum mnie zle. Ale obserwujac jednoczesnie te gre, pozostajac swiadoma ze jest to rola wyznaczona mi przez zycie. Nie skleje sie z nia, nie da rady. Wiesz, tak w caloksztalcie rozpisalabym to nastepujaco: jestem bardziej wszystkim niz czyms, i bardziej czyms niz niczym. Z tym ze wszystko i nic czego by nie bylo to jednosc z ktorego wylania sie cos- forma. Ubranie lub przebranie dla mnie.


Nie zrozum mnie źle, ale to jest właśnie obraz twojej osobowości jaki sobie stworzyłaś. Świadomość samych siebie, tego co myślimy i czujemy, to podstawa w zarządzaniu obrazem samego siebie.
To co uznajecie za prawde stanowi wasze ograniczenie, dopiero gdy pozbędziecie się ograniczeń staniecie się wolni.
Avatar użytkownikaPlantator Mężczyzna
człowiek z nikąd
 
Imię: Jarek
Posty: 82
Dołączył(a): 03 wrz 2010, 18:26
Droga życia: 7
Typ: 9w1 - "Marzyciel"
Zodiak: strzelec, smok

Re: Nasze ludzkie prawo

Post 01 paź 2012, 23:31

Jarek, jesli cos zle zrozumiem to skorygujesz to, jesli nie zrozumiem- zapytam Cie. A teraz zapytam- kim zatem jest ten ktory tworzy te osobowosc bedac swiadomym zmian ktorym ulega...aha:D
Ania ayalen
 

Re: Nasze ludzkie prawo

Post 02 paź 2012, 00:02

Widzę, że również podróżujecie razem.
To pięknie.

Życzę wspaniałych snów i dobrej nocy.

: )
Avatar użytkownikaSinbard Mężczyzna
Blackbird
 
Imię: Mariusz
Posty: 1888
Dołączył(a): 20 kwi 2011, 13:05
Lokalizacja: Multiwersum.
Zodiak: Wodny Smok

Re: Nasze ludzkie prawo

Post 02 paź 2012, 00:13

Dziekuje i wzajemnie:). Zapomnialam dopytac: i wreszcie kto postrzega ten obraz...:D
pasjami wrecz lubie gdy ktos usiluje mnie przekonac ze nie jestem ta ktora jestem. Predzej sam wylezie z formy...tego, skory:D przytulnych snow
Ania ayalen
 

Re: Nasze ludzkie prawo

Post 02 paź 2012, 10:47

Kto tworzy twoją osobowość, ogólnie mówiąc wszyscy. Rodzina, szkoła, społeczeństwo w którym żyjesz, media, religie itp. wpajanie przez lata pewnych schematów powoduje, że człowiek się z nimi utożsamia. Zasada podczepienia w psychologii poznawczej mówi, że ludzie często wierzą w pewne rzeczy lub robią je jedynie dlatego, że wiele innych osób tak robi. Efekt ten jest często określany jako owczy pęd, szczególnie w odniesieniu do młodzieży. Dotyczy jednak wszystkich grup wiekowych. Ludzie mają tendencję do "podążania za tłumem", bez ocenienia rzeczywistych zalet danego zachowania.

Zapomnialam dopytac: i wreszcie kto postrzega ten obraz..

Na to pytanie nie odpowiem, bo sam nie wiem. Definicji własnego Ja jest wiele.

Nie mówie, że nie jesteś tą którą jesteś, tylko że ta którą jesteś to tylko obraz osobowości którą stworzyłaś, wpłyneło na niego całe twoje dotychczasowe doświadczenie, a może nawet doświadczenie z poprzednich żywotów.
Co najważniejsze obraz ten nie jest stały, można go zmieniać.
To co uznajecie za prawde stanowi wasze ograniczenie, dopiero gdy pozbędziecie się ograniczeń staniecie się wolni.
Avatar użytkownikaPlantator Mężczyzna
człowiek z nikąd
 
Imię: Jarek
Posty: 82
Dołączył(a): 03 wrz 2010, 18:26
Droga życia: 7
Typ: 9w1 - "Marzyciel"
Zodiak: strzelec, smok

Re: Nasze ludzkie prawo

Post 02 paź 2012, 11:30

Kocurku drogi, strasznie kombinujesz, iscie jak kot pod gore:). Osobowosc rozumiana jako cechy osobowe osoby wyodrebnionej z niosobowego istnienia, obdarzonej tozsamoscia ja. Cechy ktore jak mowisz nie sa stale, osoba podlega zmianom, zmienia sie jej osobowosc. I tu jest ten Twoj haczyk- sklejajac sie z osoba, a wiec pewnej koncepcji siebie, utozsamiajac sie z obrazem- poruszasz sie wraz z nim. Wiec kto jest swiadomym tego ruchu ktory istnieje tylko na tle nieporuszenia rejestrujacego zmiany? Dalej idac: biorac pod uwage ze pamietam siebie z innych wcielen. Inny wyglad, inna plec, inne cechy osobowe, inna osoba. Ale to zawsze niezmiennie bylam i jestem ja. :), choc to ja przybieralo rozne formy. Jesli jedziesz samochodem, czy rejestrujesz wlasny ruch czy jestes go swiadomy na podstawie zmieniajacych sie okolicznosci zewnetrznych. Jezeli utozsamiasz sie z obrazem czy masz swiadomosc ze to nie Ty a Twoje odbicie, na obraz i podobienstwo.
Widzisz, mowisz o definiowaniu siebie. O tych naklejkach, do ktorych przyzwyczajamy sie, zostaja z nami, lub pozbywamy sie gdy nam z nimi nie do twarzy. Ale jesli wiemy ze to tylko nazwa to kto wie? Naklejka sama o sobie? Jakbys mnie nie nazwal, okreslil, jak bym sie nie ubrala to zawsze o sobie powiem ja jestem.... To swiadomosc z wyodrebniona czastka ja tworzy tozsamosc, tak jak wszystko zreszta. Osobowosc jest Twoja a nie Ty jestes tym jakim jestes, jak Cie nazwa inni, lub uwierzysz ze jestes. I to ja, zapominajac o tym z czego powstalo, szuka siebie, utozsamiajac sie z tym co dostrzega. Jak zobaczyc siebie zatem? I kto mialby zobaczyc kogo? Warto pokontemplowac te pytania, bo odpowiedz jest prosta jak drut, i zna ja kazdy, czemu jej zatem nie zna? Ano temu...,czy nic jest w stanie dojrzec wszystko? Wiec to cos ktore uwaza sie za wszystko musi doswiadczyc wlasnej nicosci by stac sie wszystkim w jednosci ja jestem. Milego dnia:)
Ania ayalen
 

Re: Nasze ludzkie prawo

Post 02 paź 2012, 11:51

Przepraszam za podwojny post. Dodam jeszcze- na tym polega zagubienie wspolczesnego czlowieka. Szuka prawdy zycia w myslach o zyciu. Szuka prawdy o sobie w myslach o sobie. Te mysli zaslaniaja mu prawde, zycie i wreszcie jego, boz to jednosc. Ta ktora potwierdzamy czujac ze zyjemy, i te ktora potwierdza zycie w nas. To wzajemne potwierdzanie istnienia poprzez istoty powstale z niego jak fale z morza.
Ania ayalen
 

Re: Nasze ludzkie prawo

Post 04 paź 2012, 20:39

inny wyglad, inna plec, inne cechy osobowe, inna osoba. Ale to zawsze niezmiennie bylam i jestem ja. choc to ja przybieralo rozne formy.

No właśnie o tym pisze, za każdym razem inny obraz tego samego ja.

Ja nie utożsamiam się z obrazem, ja jestem obrazem. Jeśli chcesz zrozumieć tę koncepcję to przyjmnij na chwilę, że nie ma różnicy między pojęciami być i mieć.

Do jakiegoś wyższego ja które by było poza tworzonymi obrazami jeszcze nie dotarłem, więc trudno mi to pojąć, choć nie twierdze, że tak nie jest.
To co uznajecie za prawde stanowi wasze ograniczenie, dopiero gdy pozbędziecie się ograniczeń staniecie się wolni.
Avatar użytkownikaPlantator Mężczyzna
człowiek z nikąd
 
Imię: Jarek
Posty: 82
Dołączył(a): 03 wrz 2010, 18:26
Droga życia: 7
Typ: 9w1 - "Marzyciel"
Zodiak: strzelec, smok

Re: Nasze ludzkie prawo

Post 04 paź 2012, 21:52

Aha, Ty jestes obrazem:)...gdybys byl nim, ani bys o tym wiedzial. Wiec kim jest ten ktory o tym wie? Kim jest ten ktory obserwuje proces tworzenia, i ten ktory tworzy?
Ania ayalen
 

Re: Nasze ludzkie prawo

Post 07 paź 2012, 04:48

Wiec kim jest ten ktory o tym wie? Kim jest ten ktory obserwuje proces tworzenia, i ten ktory tworzy?

Nie ma, nikt taki nie istnieje. To tylko wytwór twojej wyobraźni. Każdy z nas znajduje się w pułapce wytworzonego przez swój umysł modelu rzeczywistości. Jednocześnie nie dopuszczamy do siebie myśli, że jest to model stworzony przez nasz umysł. Dzieje się tak dlatego, ponieważ automatycznie zakładamy, że jest "coś" co znajduje się poza naszymi umysłami, w świecie zewnętrznym.
W krainie umysłu to, co uważa się za prawdę, jest nią lub staje się prawdą w granicach wyznaczonych przez doświadczenie. Granice te są z kolei następnymi przekonaniami, które należy przekroczyć.
To co uznajecie za prawde stanowi wasze ograniczenie, dopiero gdy pozbędziecie się ograniczeń staniecie się wolni.
Avatar użytkownikaPlantator Mężczyzna
człowiek z nikąd
 
Imię: Jarek
Posty: 82
Dołączył(a): 03 wrz 2010, 18:26
Droga życia: 7
Typ: 9w1 - "Marzyciel"
Zodiak: strzelec, smok

Powrót do działu „Filozofie”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości