Raj

Prądy religijne, wielkie religie i małe nurty. Sekty, założyciele, wiadomości.

Raj

Post 08 cze 2011, 19:37

Co to jest ten Raj?
No i Gdzie On jest?
A może już jest Tu i Teraz?

hmm...?


http://pl.wikipedia.org/wiki/Eden_%28raj%29

:D
Intencja jest przenikającą wszystko siłą, która sprawia, że postrzegamy. Nie dlatego stajemy się świadomi , że postrzegamy - do percepcji dochodzi pod naciskiem napierającej intencji..
[C. Castaneda]
Avatar użytkownikasinsemilla
 
Posty: 1675
Dołączył(a): 26 maja 2010, 15:45

Re: Raj

Post 09 cze 2011, 02:58

Tak tak jest tu raj jest własnie tu,
raj falujący, niczym japońskie tsunami.
Too weird to live,
too rare to die.
Avatar użytkownikaJoe Black Mężczyzna
 
Posty: 562
Dołączył(a): 04 sty 2010, 02:28
Typ: 4w5
Zodiak: Ryby

Re: Raj

Post 11 cze 2011, 09:07

raj to wiara ego, ze moze byc lepiej niz jest. taki idealizm, nadzieja, nagroda, za to co jest a Egu sie nie podobało. raj to fikcja przyszlosci i uluda terazniejszosci.
milo mi ze mnie pytasz, na górze masz moją odpowiedź.

joe teraz zmaga sie z falami tsunami, zamiast zajac sie terazniejszoscia. zadaje pytanie dlaczego?
jestem
 
Posty: 14
Dołączył(a): 11 cze 2011, 08:05

Re: Raj

Post 22 cze 2011, 11:53

Raj.
Słowo utworzone z trzech liter, ze zmiennym znaczeniem w zależności od wyznawanej ideologi, religii.
Ogólnie chodzi o stan istnienia w wiedzy absolutnej.
Avatar użytkownikaCyborg Mężczyzna
 
Imię: Przemek
Posty: 209
Dołączył(a): 08 maja 2010, 15:15

Re: Raj

Post 06 lip 2011, 10:21

Cyborg napisał(a):Raj.
Słowo utworzone z trzech liter, ze zmiennym znaczeniem w zależności od wyznawanej ideologi, religii.
Ogólnie chodzi o stan istnienia w wiedzy absolutnej.

Nie zapominajmy o tym, że raj utracony w Edenie znajdował się na ziemi.
Toteż właśnie tu na ziemi Jehowa dowiedzie słuszności swego zamierzenia co do tej planety i jej mieszkańców.
Zgodnie z pierwotnym planem Bożym zostanie ona przekształcona w powszechny Raj dla rodziny ludzkiej.
Czytasz:
(Rodzaju 1:27-28) "I Bóg przystąpił do stworzenia człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył; stworzył ich jako mężczyznę i kobietę.
Potem Bóg ich pobłogosławił i rzekł do nich Bóg: „Bądźcie płodni i stańcie się liczni oraz napełnijcie ziemię i opanujcie ją, a także podporządkujcie sobie ryby morskie i latające stworzenia niebios, i wszelkie żywe stworzenie, które się porusza po ziemi
"

Ogród w Edenie nie tylko odznaczał się pięknem starannie urządzonego parku oraz pokojem między ludźmi a zwierzętami. Człowiek uczyniony na obraz Boży był czysty pod względem moralnym i takim miał pozostać, żeby się zaliczać do chwalebnej organizacji Bożej. Jeżeli chciał w dalszym ciągu być doskonały, wolny od chorób, śmierci i wszelkiej skłonności do zła, to musiał okazywać posłuszeństwo swemu Stwórcy. Adam nie dopisał pod tym względem.
Aby więc przywrócić ziemski Raj, potrzebne było ponowne wydźwignięcie grzesznego człowieka do stanu doskonałości, co stało się możliwe dzięki ofierze okupu złożonej przez Jezusa
Dzisiaj ziemia jest zrujnowana, także i z tego powodu, że ludzie nie rozumieją i nie znają w pełni zamierzeń Boga, co do ziemi i ludzi. Uciekają z ziemi, pozostawiają dla swych potomków coraz większą ruinę. Wstyd.
Jeden wielki wstyd.
Miłujący Prawdę Mężczyzna
Zaufaj Bogu całym sercem.
 
Imię: Stanisław
Posty: 209
Dołączył(a): 11 maja 2010, 14:05
Droga życia: 39

Re: Raj

Post 06 lip 2011, 10:50

"Grzeszny", "posłuszeństwo swemu Stwórcy", "Bóg Jehowa".
?????
Avatar użytkownikaCyborg Mężczyzna
 
Imię: Przemek
Posty: 209
Dołączył(a): 08 maja 2010, 15:15

Re: Raj

Post 08 lip 2011, 07:19

Cyborg napisał(a):"Grzeszny", "posłuszeństwo swemu Stwórcy", "Bóg Jehowa".
?????

Masz rację to warto rozważać i zgłębiać.
Pozdrawiam
Miłujący Prawdę Mężczyzna
Zaufaj Bogu całym sercem.
 
Imię: Stanisław
Posty: 209
Dołączył(a): 11 maja 2010, 14:05
Droga życia: 39

Re: Raj

Post 08 lip 2011, 08:35

Miłujący Prawdę napisał(a):
Cyborg napisał(a):"Grzeszny", "posłuszeństwo swemu Stwórcy", "Bóg Jehowa".
?????

Masz rację to warto rozważać i zgłębiać.
Pozdrawiam

Zdarzenia które zaistaniały w mojej przeszłości, miały zaistnieć abym był tym kim teraz jestem.
Bez nich nie byłby tym kim jestem.
Przeszłość też może być wytwarzana w naszych umysłach. Moje wspomnienia tej samej sytuacji różnią się od opisu tej samej sytuacji innej osoby.
Wielu zdarzeń, którzy inni mają w pamięci wstecznej, ja nie mam wcale.
Dzięki odrodzeniu, Boskiemu przebaczeniu ( reinkarnacji ) jestem innny.
Co to znaczy grzeszny? Z reguły ludzie opisują "grzech" na przykładzie innych.
Nie czuję się grzeszny a wręcz odwrotnie.
PRZEPEŁNIA MNIE PIĘKNO I RADOŚĆ.
Dlaczego akurart Bóg Jehowa ma być moim stwórcą a nie Allah.
Nie potrzeba mi przywódcy abym mógł dokonywać wyborów.
Pozdro... :)
Avatar użytkownikaCyborg Mężczyzna
 
Imię: Przemek
Posty: 209
Dołączył(a): 08 maja 2010, 15:15

Re: Raj

Post 11 lip 2011, 16:09

Cyborg napisał(a):Zdarzenia które zaistaniały w mojej przeszłości, miały zaistnieć abym był tym kim teraz jestem.
Bez nich nie byłby tym kim jestem.

One nie miały zaistniec, a po prostu zaistniały - takie jest Twoje życie. Na drodze spotkałeś to i owo.
Czytasz:
(Kaznodziei 9:11) "I jeszcze raz zobaczyłem pod słońcem, że nie szybkim przypada zwycięstwo w wyścigu ani mocarzom — zwycięstwo w bitwie, ani mądrym — pokarm, ani tym, którzy się odznaczają zrozumieniem — bogactwo, ani nawet odznaczającym się wiedzą — łaska; gdyż wszystkich ich dosięga czas i nieprzewidziane zdarzenie".
Nic więc nie było i nie jest ustalone w Twoim życiu - jedynie to, że musisz umrzeć i wrócić do prochu ziemi.
Chociaż Biblia mówi o ludziach, którzy nigdy nie umrą. Raj ma być na ziemi, dla ludzi z krwi i kości.

Cyborg napisał(a):Przeszłość też może być wytwarzana w naszych umysłach. Moje wspomnienia tej samej sytuacji różnią się od opisu tej samej sytuacji innej osoby.

Wychodzi ludzka niedoskonałość połączona z pragnieniami, często z rojeniami.

Cyborg napisał(a):Wielu zdarzeń, którzy inni mają w pamięci wstecznej, ja nie mam wcale.

Jesteś inny.

Cyborg napisał(a):Dzięki odrodzeniu, Boskiemu przebaczeniu ( reinkarnacji ) jestem innny.

Cóż to znaczy? "Boże przebaczanie" to reinkarnacja?
Co się odradza, gdy twierdzisz, iż byłeś kiedyś szczurem - na przykład?

Cyborg napisał(a):Co to znaczy grzeszny? Z reguły ludzie opisują "grzech" na przykładzie innych.
Nie czuję się grzeszny a wręcz odwrotnie.
PRZEPEŁNIA MNIE PIĘKNO I RADOŚĆ.

Grzech - to chybienie celu. Odejście od wymagań Bożych, działanie przeciwko nim, błędne wybory.
Czy życie na przekór prawa Bożego, przeciwko przykazaniom Boga, może dawać radość i być piękne?
Chyba jedynie wyznawcom jakiegoś bożka.
Czytasz:
(Psalm 115:1-18) "Nam nic się nie należy, Jehowo, nam nie należy się nic, lecz swojemu imieniu daj chwałę stosownie do twej lojalnej życzliwości, stosownie do twej wierności wobec prawdy.  
Czemu miałyby powiedzieć narody: „Gdzież więc jest ich Bóg?”
Ale nasz Bóg jest w niebiosach; uczynił wszystko, co mu się podobało uczynić.  

Ich bożki to srebro i złoto, dzieło rąk ziemskiego człowieka.  
Mają usta, lecz nie mówią; mają oczy, lecz nie widzą;  mają uszy, lecz nie słyszą. Mają nos, lecz nie czują zapachu.  
Ręce mają, lecz nie dotykają. Stopy mają, lecz nie chodzą; gardłem swym nie wydają dźwięku.  
Do nich staną się podobni ich twórcy — wszyscy, którzy im ufają.  

 Izraelu, ufaj Jehowie; on jest ich pomocą i tarczą. Domu Aarona, pokładajcie ufność w Jehowie;
on jest ich pomocą i tarczą.
Wy, którzy boicie się Jehowy, ufajcie Jehowie; on jest ich pomocą i tarczą.
Jehowa wspomniał na nas; będzie błogosławił, będzie błogosławił domowi Izraela, będzie błogosławił domowi Aarona.
Będzie błogosławił tym, którzy się boją Jehowy, zarówno małym, jak i wielkim.
Jehowa was pomnoży, was i waszych synów.
Wyście błogosławieni przez Jehowę, Twórcę nieba i ziemi.
Co się tyczy niebios — niebiosa należą do Jehowy, lecz ziemię dał synom ludzkim.
 Umarli nie wysławiają Jah ani żaden ze zstępujących do milczenia.
 Lecz my będziemy błogosławić Jah odtąd aż po czas niezmierzony. Wysławiajcie Jah!
"

Cyborg napisał(a):Dlaczego akurart Bóg Jehowa ma być moim stwórcą a nie Allah.
Nie potrzeba mi przywódcy abym mógł dokonywać wyborów.
Pozdro... :)

On nie ma być, ale po prostu, Nim jest.
Człowiek nie wybiera sobie Stwórcy, natomiast wybiera sobie prawdę o sobie i swoim Stwórcy.
Tworzy naukę i teorie, które mają to, co uznał, potwierdzać. Sam o sobie.
Przyznasz, że nic dobrego z tego wyjść nie może?
Miłujący Prawdę Mężczyzna
Zaufaj Bogu całym sercem.
 
Imię: Stanisław
Posty: 209
Dołączył(a): 11 maja 2010, 14:05
Droga życia: 39

Re: Raj

Post 11 lip 2011, 16:19

Cyborg napisał(a):Raj.
Słowo utworzone z trzech liter, ze zmiennym znaczeniem w zależności od wyznawanej ideologi, religii.
Ogólnie chodzi o stan istnienia w wiedzy absolutnej.

Fajna definicja. =D>
Dziękuję.

Miłujący Prawdę napisał(a):
Cyborg napisał(a):Raj.
Słowo utworzone z trzech liter, ze zmiennym znaczeniem w zależności od wyznawanej ideologi, religii.
Ogólnie chodzi o stan istnienia w wiedzy absolutnej.

Nie zapominajmy o tym, że raj utracony w Edenie znajdował się na ziemi.

Mieszkamy na Ziemi, Ty i ja. Wg definicji Cyborga jak najbardziej jesteśmy w Edenie :D

Miłujący Prawdę napisał(a):Człowiek nie wybiera sobie Stwórcy, natomiast wybiera sobie prawdę o sobie...

Tak.
Bóg jest Miłością.
:)
Miłujący!!! Świetne.
Bóg, którego czcisz, jest taki jak Ty.
Intencja jest przenikającą wszystko siłą, która sprawia, że postrzegamy. Nie dlatego stajemy się świadomi , że postrzegamy - do percepcji dochodzi pod naciskiem napierającej intencji..
[C. Castaneda]
Avatar użytkownikasinsemilla
 
Posty: 1675
Dołączył(a): 26 maja 2010, 15:45

Re: Raj

Post 13 lip 2011, 20:38

Miłujący ale ty masz nakićkane w tej głowie.
Sam nie widzisz ile w tym sprzeczności co mówisz.
A twierdzisz że tylko To jest.
Przez "To" Mam na myśli jedną możliwą drogę Czegoś.
Skoro jest JEDYNA to jak może być sprzeczna sama ze sobą?
Jak czytam twoje słowa to jakoś mi się smutno i tęskno robi.
Cybuś mnie cieszy.
Raduje mnie jego wolne serduszko.
Prawda cóż...
Ktoś ją przecież musi Miłować.

Tak jestem szczurem.
Też nim.
I AM
 

Re: Raj

Post 17 lip 2011, 06:27

sinsemilla napisał(a):Miłujący!!! Świetne.
Bóg, którego czcisz, jest taki jak Ty.

Ja bardzo bym chciał naśladować Boga we wszystkim, moge to czynic naśladując Jezusa życie tu na ziemi.
Czytasz:
Bądźcie więc naśladowcami Boga jako dzieci umiłowane i postępujcie drogą miłości.” — Efez. 5:1, 2.
Czytamy w Ewangelii według Marka 10:21, Jezus rzekł:
Chodź, bądź moim naśladowcą”.
Słowa te skierował w rzeczywistości do każdego z ludzi. odpowiada.i.
Jednak niewielu odpowiada.
Miłujący Prawdę Mężczyzna
Zaufaj Bogu całym sercem.
 
Imię: Stanisław
Posty: 209
Dołączył(a): 11 maja 2010, 14:05
Droga życia: 39

Re: Raj

Post 28 sie 2011, 09:01

Witam

Miłujący Prawdę napisał:
...Ogród w Edenie nie tylko odznaczał się pięknem starannie urządzonego parku oraz pokojem między ludźmi a zwierzętami. Człowiek uczyniony na obraz Boży był czysty pod względem moralnym i takim miał pozostać, żeby się zaliczać do chwalebnej organizacji Bożej. Jeżeli chciał w dalszym ciągu być doskonały, wolny od chorób, śmierci i wszelkiej skłonności do zła, to musiał okazywać posłuszeństwo swemu Stwórcy. Adam nie dopisał pod tym względem.
Aby więc przywrócić ziemski Raj, potrzebne było ponowne wydźwignięcie grzesznego człowieka do stanu doskonałości, co stało się możliwe dzięki ofierze okupu złożonej przez Jezusa. Dzisiaj ziemia jest zrujnowana, także i z tego powodu, że ludzie nie rozumieją i nie znają w pełni zamierzeń Boga, co do ziemi i ludzi. Uciekają z ziemi, pozostawiają dla swych potomków coraz większą ruinę. Wstyd. Jeden wielki wstyd......


Jeżeli chcemy podejść rozsądnie do tematyki Raju to na dobra sprawę musimy przyznać, że tak naprawdę to w ogóle nie wiemy o jakim raju jest w Biblii mowa - a już na pewno nie wie tego kolega Miłujący Prawdę. W zasadzie wszystko to co powyżej napisałeś stanowi naiwną interpretację księgi Rodzaju. Na tej podstawie rzeczywiście możemy co najwyżej pofantazjować. Co prawda znajdziemy także wzmiankę o Raju w ewangeliach, ale ona w zasadzie nie wyjaśnia nam niczego. Niemniej dla dociekliwych mam pewien ślad, który być może zbliża nas do rozwikłania tej zagadki, ale nigdy nie będziemy mieli pewności jaką byśmy chcieli w tej materii.

A zatem jeżeli pójdziemy tropem niejako okrężnym to powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że w języku łacińskim Raj nosi miano "paradisus" - ogród szczęśliwości. Mało kto wie, że owo łacińskie słowo wywodzi się wprost ze staroirańskiego słowa "pairidaeza", zrodzonego ze zbitki dwóch słów: pairi (ogród) oraz daeza (jednostkowa jaźń, irańska aeza - odpowiednik greckiej pneumy).... Tak więc "Pairidaeza" występuje już w Aweście jako niebiański ogród, elizjum Irańczyków oraz przestrzeń w zaświatach przeznaczona dla zmarłych. Prorok Zoroaster "Pairidaezą" nazywał miejsce pobytu ludzi sprawiedliwych i bogobojnych. Wiara ta później znalazła swoje odzwierciedlenie w manicheizmie a obecnie w islamie. Wiele wskazuje na to, że Chrystus miał na myśli taki ogród szczęśliwości kiedy zwracał się do łotra na krzyżu. Fakt ten jest jednym ze sztandarowych dowodów (obok ewangelii dzieciństwa) że wpływ na jego wyobrażenia wywarły idee Iranu.....

Ale w przeciwieństwie do irańskich wyobrażeń Biblia umiejscawia rajski ogród nie tyle w zaświatach co na ziemi. Niemniej raj z Ewangelii Jezusa to nie miejsce na granicy wschodu i zachodu jak sugeruje teologia, ale pewien stan ducha. Co zatem może łączyć irańskie wierzenia z rajskim ogrodem z księgi Genesis? Otóż w starożytności, na co chce szczególnie zwrócić uwagę, (wśród osób szukających prawd duchowych) dosyć sporą popularnością cieszyły się tzw. medytacyjne gaje, które przerodziły się we współczesne klasztorne ogrody. Całkiem realnym jest, że Eden jest częścią składową starożytnej tradycji tego rodzaju miejsc, gdzie nawiązywano mistyczną łączność z bóstwem. Ażeby to bardziej uwypuklić musimy sięgnąć do hebrajskiego tłumaczenia księgi Genesis, gdzie możemy znaleźć znamienne słowa pominięte przez współczesnych badaczy, a mianowicie:

.....strumień źródlany tryskał z wnętrza ziemi, zraszając ziemię chmurą wodną....(Gen. 2.6)


Szczegół ten jest na tyle istotny na ile pozwala wyprowadzić prawdziwą etymologię słowa Eden. Tak więc źródło, czy też strumień źródlany zwie się Ed, a przeto Raj oznacza wtedy "ogród przy źródle", bądź "ogród położony w krainie źródła" - źródło tryskało z wnętrza ziemi. Ziemia zaś to po hebrajsku Admi, z niej to i wody źródlanej ulepił Jahweh człowieka. Jeśli nie damy zwieść się fabularno - mitycznej wykładni tej opowieści, to zauważymy, że każde słowo formułujące tę opowieść odnosi się do elementu transcendentnego. Mamy więc ogród, strumień źródlany, ziemię, wodę tryskającą ze źródła, tchnienie życia itd. Każde z tych słów ma swoje hieroglificzne znaczenie, gdzie Ed-źródło to nic innego jak łono rodzące człowieka. Tak więc idąc tym tropem zrozumiemy, że ziemia jest ciałem człowieka (Admi), woda tryskająca ze źródła - energią życia, a nawet życiem samym w sobie - vis vitalis, czyli tchnieniem. Dopiero teraz staje się oczywiste dlaczego Jezus umieścił Łazarza w "łonie Abrahama". Abraham jest w tym przypadku symbolem praczłowieka Adama, protoplasty wszystkich ludzi (zob. łuk 16. 19-31).....

A zatem pójść do raju (wypowiedź Jezusa na krzyżu) to nic innego jak "powrócić do źródła życia", tudzież dotrzeć do źródła nieśmiertelności. Oto dlaczego m.in. Jezus nazywał się Ben-Adam (syn człowieczy). Był tym który celebrował mistyczny kontakt ze źródłem, a przez to był nieśmiertelny.....

Pozdrawiam
Misterium Christi
Avatar użytkownikaApollo Mężczyzna
 
Imię: Apollo
Posty: 397
Dołączył(a): 26 mar 2008, 16:19
Lokalizacja: Dublin, Irlandia
Droga życia: 8
Zodiak: Wodnik

Re: Raj

Post 16 wrz 2011, 06:11

Apollo napisał(a):Witam
Jeżeli chcemy podejść rozsądnie do tematyki Raju to na dobra sprawę musimy przyznać, że tak naprawdę to w ogóle nie wiemy o jakim raju jest w Biblii mowa - a już na pewno nie wie tego kolega Miłujący Prawdę.

Tak nie jest. Przecież nie jesteśmy pozbawieni informacji o tym wspaniałym miejscu.
Raj na początku to ogród na jakimś ograniczonym terenie tu na ziemi. Ale po stworzeniu ludzi Jehowa nakazał by ludzie się rozmnażali i napełniali ziemię, ją całą mieli czynić sobie poddaną.
Ten więc raj miał objąć całą ziemię. To zamierzenie Boga, jak także każde inne, nie ma zniknąć z planu działania Jehowy.
Jak deszcz i śnieg spada z nieba i już tam nie wraca, a raczej zrasza ziemię i czyni ją urodzajną, tak iż porasta roślinnością i daje siewcy ziarno, a jedzącym chleb, tak jest z moim słowem [po hebrajsku: dawar; po grecku: rema], które wychodzi z moich ust: Nie wraca do mnie puste, lecz wykonuje moją wolę i spełnia pomyślnie to, z czym je wysłałem” (Izaj. 55:10, 11, Bw).
Mówienie więc, że czegoś nie wiemy a w Biblii jest konkretny obraz czy informacja na ten temat, to działanie przeciwko Bogu i prawdzie. Dlaczego?
Bo po to Bóg dał Biblię, swoje Słowo, by ludzie wiedzieli o wszelkich działaniach Boga, Jego zamierzeniach i sposobie realizacji..
Apollo napisał(a):W zasadzie wszystko to co powyżej napisałeś stanowi naiwną interpretację księgi Rodzaju. Na tej podstawie rzeczywiście możemy co najwyżej pofantazjować. Co prawda znajdziemy także wzmiankę o Raju w ewangeliach, ale ona w zasadzie nie wyjaśnia nam niczego.

Mylisz się. Biblia wyraźnie naucza, że na ziemi nastanie raj. Na przykład prorok Izajasz tak opisał przyszłość ziemi i jej mieszkańców: „Pobudują domy i będą w nich mieszkać; zasadzą winnice i będą spożywać ich owoce. Nie będą budować, aby ktoś inny mieszkał; nie będą sadzić, aby ktoś inny jadł. Bo dni mego ludu będą jak dni drzewa; i moi wybrani będą w pełni korzystać z dzieła swoich rąk” (Izajasza 65:21, 22).
Cały glob ziemski — zostanie pewnego dnia przekształcony w raj dla wieczystego dobra ludzkości
Psalm 37 potwierdza tę nadzieję. Czytamy w nim: „Cisi posiądą ziemię” (Psalm 37:11, Biblia Warszawsko-Praska). Nie chodzi tu jedynie o tymczasowe odzyskanie Ziemi Obiecanej przez naród izraelski.
Nieco dalej psalmista oświadczył: „Prawi posiądą ziemię i będą na niej przebywać na zawsze” (Psalm 37:29). Zauważ, że w myśl tego psalmu życie wieczne na ziemi miało być nagrodą dla „cichych”.
Co się tyczy niebios — niebiosa należą do Jehowy, lecz ziemię dał synom ludzkim” (Psalm 115:16).
Tak więc w swym pierwotnym zamierzeniu Bóg przeznaczył dla człowieka ziemię, a nie niebo.
Jego zamierzenie przeobrażenia całej ziemi w nieprzemijający raj jeszcze się nie urzeczywistniło.
Ale obietnice Boga ‛nie wrócą do niego bezowocne’.
Wszystkie zapowiedzi dotyczące wiecznego i doskonałego życia na ziemi w pokoju i bez poczucia zagrożenia na pewno się spełnią.
Czytasz:
(Psalm 135:6) "Jehowa uczynił wszystko, co zechciał, w niebiosach i na ziemi, w morzach i we wszystkich głębinach wodnych".
(Izajasza 46:10) "Tym, który od początku oznajmia zakończenie i od dawna — to, czego jeszcze nie uczyniono; Tym, który mówi: ‚Mój zamiar się ostoi i uczynię wszystko, w czym mam upodobanie’";



Apollo napisał(a): Niemniej dla dociekliwych mam pewien ślad, który być może zbliża nas do rozwikłania tej zagadki, ale nigdy nie będziemy mieli pewności jaką byśmy chcieli w tej materii.
A zatem jeżeli pójdziemy tropem niejako okrężnym to powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że w języku łacińskim Raj nosi miano "paradisus" - ogród szczęśliwości. Mało kto wie, że owo łacińskie słowo wywodzi się wprost ze staroirańskiego słowa "pairidaeza", zrodzonego ze zbitki dwóch słów: pairi (ogród) oraz daeza (jednostkowa jaźń, irańska aeza - odpowiednik greckiej pneumy).... Tak więc "Pairidaeza" występuje już w Aweście jako niebiański ogród, elizjum Irańczyków oraz przestrzeń w zaświatach przeznaczona dla zmarłych. Prorok Zoroaster "Pairidaezą" nazywał miejsce pobytu ludzi sprawiedliwych i bogobojnych. Wiara ta później znalazła swoje odzwierciedlenie w manicheizmie a obecnie w islamie.

Awesta, Avesta, Apastak, Awistak (z irańskiego apartak=prawo) to święta natchniona księga zawierająca teksty religijne wyznawców mazdaizmu i zaratusztrianizmu (zoroastryzmu), czyli fragmenty starych irańskich przekazów.
Tekst pierwotny powstał prawdopodobnie w VI wieku p.n.e., według podania został zniszczony w IV wieku p.n.e., podczas podboju imperium perskiego przez Aleksandra Macedońskiego, następnie odtworzony, ponownie zredagowany i uzupełniony w czasach sasanidzkich. Nową redakcję sporządzono na rozkaz króla Partów, Wologazesa. Z polecenia założyciela dynastii Sasanidów, Ardaszira I (226-241) uzupełnił ją w III wieku kapłan Tansar; ostatecznej redakcji dokonano za panowania Szapura II (309-379).
Czy faktycznie te teksty stawiasz ponad Biblię? Chyba coś nie tak!
Biblia jako tekst pierwszy dostarczała informacji i opisów, które krążyły jako opowieści z ust do ust, a potem umieszczanych przez innych w swych Księgach. Nie ma potrzeby szukać innych źródeł informacji na temat Raju, bo Biblia je zawiera w wystarczających rozmiarach.
Apollo napisał(a):Wiele wskazuje na to, że Chrystus miał na myśli taki ogród szczęśliwości kiedy zwracał się do łotra na krzyżu. Fakt ten jest jednym ze sztandarowych dowodów (obok ewangelii dzieciństwa) że wpływ na jego wyobrażenia wywarły idee Iranu....
.
Wymyślasz. Jezus przyszedł na ziemie by dać ludziom prawdę, by ją potwierdzić. Jego wiedza była niezależna od ludzkich wyobrażeń, przesądów i tradycji. Jezus zdecydowanie potępił żydowskich faryzeuszy i uczonych w piśmie za nauczanie tradycji sprzecznych ze Słowem Bożym
Jako "świadek Jehowy" świadczył o swym Ojcu Bogu, który jest w niebie.
Na co wskazał straceńcowi?
Faktycznie Jezus użył greckiego wyrazu parádeisos do określenia przyszłego ziemskiego raju. „On rzekł do niego [wiszącego obok na palu złoczyńcy, który okazał wiarę w jego przyszłe królowanie]: ‚Zaprawdę mówię ci dzisiaj: Będziesz ze mną w Raju’” (Łuk. 23:43). Ale o czym mówił?
Pomyśl. Złoczyńca ten nie spełniał wymagań, żeby nawet w jakiś czas potem mógł pójść do nieba.
Nie „narodził się ponownie”, ponieważ nie został ochrzczony w wodzie ani zrodzony z ducha Bożego.
Duch święty był wylany na uczniów Jezusa dopiero ponad 50 dni po śmierci tego złoczyńcy. Sprawdź w Jana 3:3, 5; Dzieje 2:1-4. W dniu swojej śmierci Jezus zawarł przymierze co do Królestwa niebiańskiego z tymi, którzy ‛wytrwali przy nim w jego doświadczeniach’. Złoczyńca nie mógł się wykazać taką wiernością i dlatego nie został objęty tym przymierzem.
Pisma Hebrajskie nigdy nie dawały Żydom nadziei na życie w niebie.
Wskazywały raczej na przywrócenie raju tu, na ziemi. W proroctwie Daniela 7:13, 14 przepowiedziano, że gdy Mesjaszowi zostanie powierzone „panowanie i dostojeństwo oraz królestwo”, będą „jemu służyły wszystkie ludy, grupy narodowościowe i języki”. Poddani tego Królestwa mieli żyć tu, na ziemi.
Słowa złoczyńcy były najwidoczniej wyrazem nadziei, że Jezus go sobie przypomni, gdy ten czas nastanie.
Jak w takim razie Jezus będzie wtedy ze złoczyńcą?
Wskrzesi go z martwych i zaspokoi jego potrzeby fizyczne oraz da mu sposobność poznania wymagań Jehowy dotyczących życia wiecznego i zastosowania się do nich.
Skrucha i szacunek widoczne w postawie złoczyńcy pozwoliły Jezusowi zaliczyć go do miliardów ludzi, którzy będą wskrzeszeni do życia na ziemi i otrzymają sposobność wykazania, czy są godni żyć wiecznie w raju.
(Daniela 2:44) „A za dni tych królów Bóg nieba ustanowi królestwo, które nigdy nie zostanie obrócone wniwecz. I to królestwo nie przejdzie na żaden inny lud. Zmiażdży ono wszystkie owe królestwa i położy im kres, lecz samo będzie trwać po czasy niezmierzone";
(Objawienie 21:3-4) "Wtedy usłyszałem donośny głos od tronu, mówiący: „Oto namiot Boga jest z ludźmi i On będzie przebywać z nimi, a oni będą jego ludami. I będzie z nimi sam Bóg.
I otrze z ich oczu wszelką łzę, i śmierci już nie będzie ani żałości, ani krzyku, ani bólu już nie będzie. To, co poprzednie, przeminęło”
."
Apollo napisał(a):A zatem pójść do raju (wypowiedź Jezusa na krzyżu) to nic innego jak "powrócić do źródła życia", tudzież dotrzeć do źródła nieśmiertelności. Oto dlaczego m.in. Jezus nazywał się Ben-Adam (syn człowieczy). Był tym który celebrował mistyczny kontakt ze źródłem, a przez to był nieśmiertelny.....
Pozdrawiam

To co piszesz, to jednym słowem - fantazje, bo niczym realnym nie poparte - fantazje.
Tak jest z ludźmi, że sami tworzą najróżniejsze teorie i opisy, narzucają je innym, sami pewnie są mocno przekonani, iż myślą słusznie, czynią tak jednak w oderwaniu od realizmu.
Bóg umieszczając człowieka, doskonałego człowieka, na ziemi, umieścił go w najlepszym otoczeniu, dokładnie tak jak ów człowiek był doskonały, tak tez i miejsce - ogród, było doskonałe. Tego wymaga Bóg, jakim jest, jego przymioty jako Boga, wszystkie Jego dzieła są doskonałe, Jego działania - nie ma słów dla określenia Bożej doskonałości.
Niczego ponadto nie ma i być nie może. Tak jest z Rajem i wszelkimi dziełami Boga - Jehowy.
Pozdrawiam i pomyśl.
Miłujący Prawdę Mężczyzna
Zaufaj Bogu całym sercem.
 
Imię: Stanisław
Posty: 209
Dołączył(a): 11 maja 2010, 14:05
Droga życia: 39

Re: Raj

Post 16 wrz 2011, 09:38

To co piszesz, to jednym słowem - fantazje, bo niczym realnym nie poparte - fantazje.
Tak jest z ludźmi, że sami tworzą najróżniejsze teorie i opisy, narzucają je innym, sami pewnie są mocno przekonani, iż myślą słusznie, czynią tak jednak w oderwaniu od realizmu.

Teraz pozostaje Ci tylko spojrzeć do lustereczka, kolego.
...all these words I don't just say...
Avatar użytkownikaleaozinho Mężczyzna
 
Posty: 892
Dołączył(a): 28 lip 2006, 15:37
Lokalizacja: Ciapuły Dolne
Droga życia: 1

Powrót do działu „Religie i wierzenia”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości