Psychologia, działanie mózgu.

Metoda EFT

Post 03 sty 2010, 18:15

Metoda EFT polega na lekkim opukiwaniu meridianów na ciele, mówieniu afirmacji i skupianiu się na problemie. Za pomocą tej metody łagodzimy napięcia w systemie energetycznym co ma szczególne znaczenie w odniesieniu do osób nie podatnych na tradycyjne sposoby leczenia takich zaburzeń jak lęki, fobie, przeżycia traumatyczne, uzależnienia wszelkiego rodzaju, ograniczające rozwój przekonania, alergie, a nawet zaburzenia osobowości. Znana jest na zachodzie już od kilkunastu lat, lecz w Polsce jest mniej znana. Jedni mówią na nią akupunktura bez użycia igieł, inni akupresura, gdyż polega na opukiwaniu wybranych punktów, będących meridianami. Łaczy ona w sobie cechy akupresury i psycholog, która pełni w tym wypadku rolę czynnika eliminującego, czy neutralizującego negatywne uczucia. Czy to będą negatywne wspomnienia z przeszłości, dzieciństwa, czy powstałe w wyniku nagłego zadarzenia lub wypadku losowego. Negatywne uczucia źle wpływają na nasze samopoczucie, nasze myśli oraz zachowanie. Dlatego żadna inna znana dotychczas metoda z dziedziny medycznej nie okazła się tak skuteczna w eliminacji negatywnych uczuć jak EFT. A ponadto objawy choroby nie powracają. Sukces metody EFT tkwi w prawidłowym zidentyfikowaniu przyczyny bólu np: ból stopy, ramienia, czy migreny.

W opinii lekarzy i terapeutów metoda EFT zdobywa coraz większe rzesze zwolenników i nie bałbym się stwierdzenia, iż w XXI wieku stanie się ona metodą leczenia 70% chorób. Ma kilka fundamentalnych cech:

jest prosta i szybka do nauczenia się oraz skuteczna w wielu chorobach i problemach z lękami, stresem dnia codziennego zarówno w odniesieniu do ludzi dorosłych jak i dzieci.
Abyśmy mieli Wspaniały dzień trzeba go dobrze rozpocząć, dlatego proponuję poranny tapping, czyli opukiwanie. Podczas, gdy EFT używa na początku negatywnych afirmacji my zaczniemy od pozytywnych afirmacji i jest to jeden ze sposobów robienia EFT. Jeśli do tej pory nie mieli państwo do czynienia z EFT pragnę wyjaśnić, iż początki terapii EFT sięgają ponad 5000 lat, czasów Starożytnych Chin gdzie mnisi z klasztorów Shaolin, po raz pierwszy sporządzili mapę meridianów i subtelnych energii przepływających przez nasze ciało. Twórca metody EFT Gary Graig twierdzi podobnie jak jego nauczyciel dr.Callahan, iż "przyczyną wszystkich negatywnych emocji są zakłócenia w układzie energetycznym ciała". EFT działa przez opukiwanie opuszkami palców różnych punktów meridianowych na ciele człowieka. Zadaniem opukiwania jest przywrócenie zdrowej równowagi energetycznej człowieka. Przez opukiwanie wysyłamy do tych meridianów energię, która usuwa zaburzenie wywołane negatywną reakcją organizmu wywołaną myśleniem lub przeżyciem jakiegoś traumatycznego zdarzenia. Opukując główne punkty meridianowe można je stymulować. Opukiwanie punktów meridianowych wprawia w wibracje system energetyczny oczyszczając blokady w tych miejscach i umożliwiając ponownie płynięcie energii. Więcej informacji na temat EFT, filmy itp. mogą państwo znaleźć na mojej stronie www.eft.do-nator.info . A zatem w tej chwili skupimy się na opukiwaniu miejsc, które ja opukuję oraz mówieniu afirmacji, które ja wypowiadam. Jeśli nigdy przedtem nie wykonywali państwo EFT musicie wiedzieć, że metodą EFT czasem można usunąć negatywne emocje, a czasem te emocje mogą powrócić, jeśli nie jesteśmy na to gotowi. A więc mogą państwo zacząć opukiwanie od razu, kontynując opukiwanie, usuwać negatywne emocje, jeśli uważacie, iż nie jesteście na to jeszcze gotowi to powinniście skonsultować z specjalistą, bo jeśli tego nie zrobicie powinniście wziąć pełną odpowiedzialność psychiczną i fizyczną za swoje działanie, za swoje zdrowie. A zatem jeśli zgadzacie się z tym możemy przejść do opukiwania. Będziemy opukiwać różne punkty na ciele, nie musicie na razie wiedzieć jakie znaczenie one mają w naszej terapii, OK? Możemy zaczynać? Pozytywne Afirmacje:

Zaczynamy od krawędzi na dłoni, zwanej punktem Karate. Opukujemy go mówiąc:

A: Będę mieć Wspaniały Dzień, kocham i akceptuję siebie.

A: Będę mieć Wspaniały Dzień, głęboko kocham i akceptuję siebie.

A: Będę mieć naprawdę Wspaniały Dzień, będę korzystać z prawa przyciągania i będę czuć się naprawdę dobrze i dlatego będę przyciągać do swojego życia różnego rodzaju wspaniałe rzeczy. Może będzie to niezależność finansowa/ milion pomysłów na sukces finansowy, a może będą to być Wspaniałe kontakty/ znajomości, lub okazja zrobienia Wspaniałej kariery zawodowej, może to być wiele innych wspaniałych rzeczy, które chciałbym do siebie przyciągnąć. Kto wie, kogo przyciągnę do swojego życia dzisiaj.

A: Będę mieć Wspaniały Dzień, głęboko i całkowicie, kocham, wybaczam i akceptuję siebie.

Kogokolwiek bym nie spotkał dzisiaj.

Opukiwanie: (I rundka)

(brew) Będę mieć wspaniały dzień

(bok oka) Będę mieć wspaniały dzień

(pod okiem) Naprawdę będę mieć wspaniały dzień

(pod nosem) i wiem, że najlepszym sposobem

(podbródek) żeby mieć naprawdę dobry dzień

(obojczyki) trzeba go rozpocząć

(pod ramieniem) od naprawdę dobrego samopoczucia

(czubek głowy) Będę mieć wspaniały dzień.

(II rundka)

(brew) dlatego teraz zaczynam czuć się dobrze

(bok oka) i jeśli są jakieś rzeczy, które

(pod okiem) mogą blokować je, uwalniam je w tej chwili

(pod nosem) uwalniam smutek, jeśli tam jest,

(podbródek) uwalniam wstyd

(obojczyki) uwalniam złość lub podobne uczucie,

(pod ramieniem) uwalniam strach

(czubek głowy) uwalniam zakłopotanie

(III rundka)

(brew) uwalniam lęk,

(bok oka) uwalniam jakikolwiek pozostały strach,

(pod okiem) uwalniam wszystkie przyczyny,

(pod nosem) przeszkadzające mi w tym,

(podbródek) abym miał dobry dzień

(obojczyki) cokolwiek to jest, uwalniam to

(pod ramieniem) wiem, że nie będzie to łatwe

(czubek głowy) dlaczego nie miałbym czuć się dobrze

(IV rundka)

(brew) może jest coś co nadchodzi do mnie, a czego nie wiem

(bok oka) w każdym razie wybieram Wspaniałe samopoczucie

(pod okiem) ponieważ nie mogę się czuć dostatecznie źle

(pod nosem) żeby zmienić przeszłość

(podbródek) jedyny czas na który mogę mieć wpływ

(obojczyki) to czas obecny

(pod ramieniem) a jeśli teraz będę się czuł dobrze

(czubek głowy) moja przyszłość będzie znacznie lepsza

(V rundka)

(brew) a więc uwalniam wszelkie blokady, które mógłbym mieć

(bok oka) które przeszkadzają mi w tym, żebym

(pod okiem) czuł się dobrze, uwalniam je

(pod nosem) ze swojej osoby i swojej natury

(podbródek) pozwalam na to, żebym czuł się wolny

(obojczyki) na ciele, duchu i umyśle

(pod ramieniem) naprawdę zasługuję na to

(czubek głowy) i w ten sposób tworzę Wspaniały dzień.

Biorę głęboki wdech. (robię tutaj głęboki wdech)

Mam naprawdę wspaniały dzień, bo jestem z wami.



Na koniec możecie się napić szklankę wody mineralnej. Wtedy energia będzie łatwiej płynąć w naszym ciele.

Dziękuję Ci Brad za twój wspaniały film.

Donator

Dr. Carol Look, terapeutka EFT na wielu swoich sesjach/spotkaniach z ludźmi stosuje metodę EFT do pozbycia się lęków, poprawienia samopoczucia czy wręcz poprawienia swojej sytuacji materialnej. A jeśli uważasz, że jestes trudnym przypadkiem, to nie ma znaczenia. W tej metodzie nie trzeba wierzyć w jej skuteczność. Gdyż podczas opukiwania meridianów doprowadzamy do nich subtelną energię, która wyrównuje w ten sposób poziom energetyczny w całym organiźmie. Usuwamy istniejącą przyczynę zaburzenia tego pola, coś co tkwi głęboko w naszej podświadomości (uraz, lęk, strach) i doprowadzamy nasz organizm do równowagi. Reakcja organizmu jest niemalże natychmiastowa. Blokada znika, w umyśle oraz naszych mięśniach/organach wewnętrznych. Znika dyskomfort psychiczny. Coś co nie dawało nam spokoju, mieliśmy wyrzuty sumienia zmienia sie w uczucie ""wolności emocjonalnej", komfortu psychicznego i fizycznego. Przemiana dokonuje się od środka, na filmie można zauważyć badanie krwi, która również ulega zmianie emocjonalnej. A wszystko za sprawą subtelnych energii. Dotknęliśmy właściwego, czułego aczkolwiek "niewidzialnego mechanizmu", który reaguje na energię zewnętrzną i pobudza tą żywą materię. Pani dr. Louise Hay w swojej książce pt."Lecz swoje ciało" również pisze, że aby być zupełnie zdrowymi, musimy uzyskać harmonię ciała, umysłu i ducha. Musimy starannie dbać o nasze ciało. Musimy mieć pozytywne nastawienie do siebie samych i do życia. I potrzebujemy silnej więzi duchowej. Gdy te trzy warunki są spełnione, możemy cieszyć się życiem. Nie da nam tego żaden lekarz, żaden uzdrowiciel tak długo, dopóki sami nie postanowimy aktywnie przyczynić się do naszego uzdrowienia. A za przyczynę większości chorób uważa ""zły wzorzec myslenia" podając tym samym "nowy wzorzec myślenia", którym należy zaprogramować na nowo nasz organizm.

I tutaj metoda EFT pomaga nam eliminować negatywne uczucia (w tym przypadku niech to będzie strach przed ważnym spotkaniem, czy rozmową od której zależy nasza pozycja w firmie oraz akceptować siebie mówiąc następujące AFIRMACJE (3x razy) np.:

"Mimo, że mam lęk przed tym ważnym spotkaniem (mówimy z kim i gdzie), to głęboko i całkowicie kocham i akceptuję siebie"

"Mimo, że mam lęk przed tym ważnym spotkaniem (mówimy z kim i gdzie), to głęboko i całkowicie kocham i akceptuję siebie"

"Mimo, że mam lęk przed tym ważnym spotkaniem (mówimy z kim i gdzie), to głęboko i całkowicie kocham i akceptuję siebie"

Afirmacje są tutaj jakby naszym przewodnikiem, który zwraca uwagę na sytuację stresującą, którą chcemy zneutralizowac do "zera"[0].

Następnie stosujemy Recepturę podstawową tj. opukujemy po kolei po około 7 do 8 razy każdy punk meridianowy, powtarzając w myśli "Ach to spotkanie"

Powtarzamy to jeszcze raz. A następnie sprawdzamy intensywność naszych emocji w skali od 0 do 10, gdzie "0" oznacza brak, a "10" bardzo wysoki/intensywny poziom emocji. Jesli wynik jest "8" powtarzamy wszystko od poczatku od afirmacji, z tym, że Afirmacje trochę zmienimy mówiąc:

"Mimo, że mam POZOSTAŁOŚĆ tego lęku przed spotkaniem, to głęboko i całkowicie kocham i akceptuję siebie"

"Mimo, że mam JESZCZE POZOSTAŁOŚĆ tego lęku przed spotkaniem, CHOCIAŻ, JEST ON JUZ ZNACZNIE MNIEJSZY, to głęboko i całkowicie kocham i akceptuję siebie"

"Mimo, że MAM JESZCZE POZOSTAŁOŚĆ LĘKU, przed TYM spotkaniem, NIE PRZEJMUJĘ SIĘ TYM JUŻ TAK BARDZO, to głęboko i całkowicie kocham i akceptuję siebie"

A dalej wykonujemy dwie runki opukując meridiany około 7 razy. Na koniec robimy głęboki wdech i sprawdzamy w skali 10-cio punktowej intensywności naszych emocji. Jesli wynik nadal nie jest zadowalający kontynujemy afirmacje a następnie opukiwanie... dotąd aż uzyskamy wynik zbliżony do zera [0].

Po wykonaniu wszystkich ćwiczeń zalecane jest picie dużych ilości wody mineralnej.

Metoda EFT pomaga nam zlikwidować przyczynę naszych negatywnych emocji, przyczynę zaburzenia pola energetycznego poprzez serię Afirmacji, myśli i opukiwania punktów emergetycznych doprowadzając do ich neutralizacji, a w praktyce ozancza to likwidację bólu. "uwolniony" od działania negatywnyc emocji organizm znów zaczyna prawidłowo funkcjonować. Reakcja "zniknięcia" bólu "jest często natychmiastowa, dając oczekiwany wynik wcześniej niż sie tego spodziewamy.

Strach przed egzaminem znika, spotkanie sie udaje, organizm znowu będzie mógł funkcjonowac normalnie. I to jest piękne.
Tak niewiele potrzeba, aby cieszyc sie zdrowiem.


"Nowa metoda , zwana Emotional Freedom Techniques (Technika Uwalniania od Negatywnych Emocji) EFT bazuje na opukiwaniu palcami odpowiednich meridianów na ciele oraz wypowiadaniu zdań dotyczących określonego problemu. Poprzez opukiwanie punktów meridianowych wysyłana jest energia, która usuwa konkretne zaburzenie w układzie meridianów. Układ energetyczny zostaje przywrócony do równowagi a pierwotne negatywne zdarzenie nie wywołuje już tych reakcji. Ogromna zaletą jest szybkie i trwałe wyzdrowienie - czasem w ciągu kilku minut! "- to cytat z książki Horsta Benescha pt."Zapukaj po zdrowie." W przygotowaniu jest moja książka na temat metody EFT.
Avatar użytkownikasahira7 Kobieta
 
Posty: 19
Dołączył(a): 03 sty 2010, 14:09
Zodiak: byk

Re: Metoda EFT

Post 08 kwi 2010, 19:38

Z filmów i opisów wynika, że jest to jeden z bardzie efektywnych sposobów na polepszenie stanu zdrowia. Tyle, że trochę skomplikowany do samodzielnego stosowania.
Niesłuszna droga wiedzie tam, gdzie żadne kary mnie nie ruszą.Mój los wykuwam sobie sam i sam steruję swoją duszą.
Avatar użytkownikaKatty Kobieta
 
Imię: Lynx
Posty: 39
Dołączył(a): 28 cze 2009, 12:17
Droga życia: 9
Typ: 5w4
Zodiak: panna/ryby,

Re: Metoda EFT

Post 12 kwi 2010, 16:29

Katty,

Co jest dla Ciebie skomplikowane? Moim zdaniem metoda ta
funkcjonuje na podstawie prawa przyciągania.

Pozdrawiam.
Sprawdź Tai-Chi-Chuan.pl
Tai-Chi-Chuan.pl Mężczyzna
Tai Chi Chuan
 
Posty: 87
Dołączył(a): 22 mar 2010, 20:59

Re: Metoda EFT

Post 13 kwi 2010, 09:35

Rytuał. To mnie zawsze odstrasza - o ile punkty opukiwania są jasne to cała sfera afirmacji zbyt rozbudowana.
Niesłuszna droga wiedzie tam, gdzie żadne kary mnie nie ruszą.Mój los wykuwam sobie sam i sam steruję swoją duszą.
Avatar użytkownikaKatty Kobieta
 
Imię: Lynx
Posty: 39
Dołączył(a): 28 cze 2009, 12:17
Droga życia: 9
Typ: 5w4
Zodiak: panna/ryby,

Re: Metoda EFT

Post 13 wrz 2010, 09:53

Witam. Może się mylę, ale do tego czasu myślałem, że nie trzeba opukiwać "miejsc" (meridianów) jeden po drugim. Jak dla mnie zawsze najlepszy efekt dawało opukiwanie brwi, a dokładniej ich zakończeń nad nosem, późnej miejsce pod nosem i między ustami i brodą. Głównie skupiałem się na tych miejscach. Stosuję to jako metoda oczyszczenia mając własne afirmacje, adekwatne do tego co chcę osiągnąć. Jeśli mam potrzebę oczyszczam się przez cały dzień w każdej wolnej chwili, nawet jak stoję na światłach lub w korku :D Po tych technikach zazwyczaj stosuję autohipnozę np. na drugi dzień, zaszczepiając odpowiednie sugestie do podświadomości. POZDRAWIAM
Avatar użytkownikalukasecek Mężczyzna
Jesteśmy tym o czym myślimy.
 
Imię: Łukasz
Posty: 12
Dołączył(a): 23 sie 2010, 12:42
Lokalizacja: Szczecin
Droga życia: 3
Typ: 7w8
Zodiak: WODNIK

Re: Metoda EFT

Post 13 wrz 2010, 11:06

Kiedys, wlasciwie przez przypadek, w Amsterdamie na spotkaniu w centrum holistycznym doswiadczylem czegos co wyglada bardzo podobnie do owego systemu, tylko ze bylo wyspeclaizowane w psychologii i leczeniu stresow i traum. Zapomnialem jak to sie nazywa, pamietam tylko ze tworca byl Chorwat czy ktos z bylej Jugoslawii. Kojarzysz moze o co chodzi?
Dzieki za dobry topic
Że jak?
Wut?
Was?
Avatar użytkownikaCorso Mężczyzna
?que?
 
Imię: Michał
Posty: 66
Dołączył(a): 28 cze 2010, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Typ: lol
Zodiak: /o/

Re: Metoda EFT

Post 13 wrz 2010, 14:27

lukasecek napisał(a):Witam. Może się mylę, ale do tego czasu myślałem, że nie trzeba opukiwać "miejsc" (meridianów) jeden po drugim. Jak dla mnie zawsze najlepszy efekt dawało opukiwanie brwi, a dokładniej ich zakończeń nad nosem, późnej miejsce pod nosem i między ustami i brodą. Głównie skupiałem się na tych miejscach. Stosuję to jako metoda oczyszczenia mając własne afirmacje, adekwatne do tego co chcę osiągnąć. Jeśli mam potrzebę oczyszczam się przez cały dzień w każdej wolnej chwili, nawet jak stoję na światłach lub w korku :D Po tych technikach zazwyczaj stosuję autohipnozę np. na drugi dzień, zaszczepiając odpowiednie sugestie do podświadomości. POZDRAWIAM


Tak się przypadkiem składa, że te miejsca (wewnętrzne brzegi brwi i na brodzie), są miejscami wyjścia nerwów czaszkowych... Spróbuj jeszcze trochę do wewnątrz od szczytów kości policzkowych ;P
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys

Re: Metoda EFT

Post 29 lis 2010, 18:15

Corso napisał(a):Kiedys, wlasciwie przez przypadek, w Amsterdamie na spotkaniu w centrum holistycznym doswiadczylem czegos co wyglada bardzo podobnie do owego systemu, tylko ze bylo wyspeclaizowane w psychologii i leczeniu stresow i traum. Zapomnialem jak to sie nazywa, pamietam tylko ze tworca byl Chorwat czy ktos z bylej Jugoslawii.


EFT specjalizuje się właśnie w leczeniu traum, szczególnie PTSD, a takie rzeczy jak np. fobie proste (lęk przed pająkami, lęk przed lataniem itp.) czy inne pospolite zaburzenia emocjonalne, korygowane są trwale często w ciągu dosłownie kilku minut. EFT bardzo dobrze radzi sobie również z wszelkiego rodzaju uzależnieniami oraz stanami lękowymi o dowolnym podłożu.
Podane w pierwszym poście w tym wątku przykłady mogą zasugerować, że jest to proste klepanie jakichś wymyślonych przez kogoś afirmacji, podczas gdy prawdziwa praca w EFT bardziej przypomina medytację.
Sesję najlepiej przeprowadzać w relaksacji i po zdefiniowaniu problemu i wypowiedzeniu go w formie ustawienia (Mimo, że .....treść problemu....., kocham i akceptuję siebie) obserwować reakcje ciała, emocji i umysłu opukując poszczególne punkty meridianowe i powtarzając treść problemu lub zwięźle opisując go. Uważność na reakcje pozwala zagłębiać się w proces i poprzez modyfikowanie wypowiadanych treści dochodzić do pierwotnych przyczyn problemu, w łagodny sposób uwalniając go i trwale integrując ze świadomością.
Sama technika jest banalnie prosta, można jej się nauczyć na pamięć dosłownie w ciągu jednego popołudnia, a efekty są naprawdę niesamowite.

EFT zostało opracowane ok. 15 lat temu przez Gary'ego Craiga w Stanach na bazie doświadczeń z TFT - prekursorem EFT. Problem z TFT polegał na tym, że schematy opukiwania były bardzo skomplikowane, używały setek punktów meridianowych i wymagały ogromnej wiedzy i praktyki od prowadzącego sesję. Gary Craig przeanalizował tysiące przypadków i ustawień i doszedł do wniosku, że istnieje maksymalnie kilkanaście kluczowych punktów, z których każdy jest za coś odpowiedzialny, jednak żeby niepotrzebnie nie rozbudowywać metody przyjął, że niezależnie od charakteru problemu za każdym razem opukuje się wszystkie te kluczowe punkty i na pewno zawsze się trafi :)
Ponieważ opukanie ich wszystkich trwa dosłownie kilkanaście sekund, w żaden sposób nie wydłuża do sesji ani nie komplikuje jej, natomiast prostota metody jaką uzyskuje się dzięki takiemu podejściu powoduje, że w stu procentach można skupić się na problemie, a nie na technice jako takiej.

PS.
Moderatorowi proponuję przeniesienie wątku do działu Psychologia, bo EFT to ewidentnie metoda z dziedziny psychologii energetycznej.
Na niektóre pytania odpowiedź przychodzi jedynie w ciszy...
Avatar użytkownikaMr.UFo Mężczyzna
ArtOfLiving
 
Imię: Krystian
Posty: 46
Dołączył(a): 18 lis 2010, 01:47
Lokalizacja: Poznań
Droga życia: 3
Typ: 9w1
Zodiak: Koziorożec

Powrót do działu „Psychologia”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości