Psychologia, działanie mózgu.

Upgrade umysłu ;)

Post 13 maja 2008, 10:26

Chodzi mi o szeroko pojętą pracę z własnym umysłem.
Ostatnio zacząłem zagłębiać się w tematy związane z rzeczami takimi jak zwielokrotnianie umysłu, czyli wykształcanie i polepszanie wielowątkowości działania umysłu (najbardziej znane osoby potrafiły(ą?) robić po kilkanaście operacji umysłowych na raz), zwiększanie koncentracji, czy choćby zdolności szybkiego czytania, co niewątpliwie, po części, jest też zdolnością umysłu (ale nie tylko).
Ja sam na razie jestem początkujący w tej dziedzinie, jeśli nie liczyć jakichś wrodzonych uzdolnień, dlatego chciałem spytać was, czy próbowaliście takich rzeczy - rozwoju swojego umysłu?
Czy macie jakieś wypróbowane metody treningu - czy to wartą polecenia książkę, kurs, czy też własną metodę, która wam pomogła? A może znacie ciekawe propozycje treningu innego, bardziej uznawanego już za parapsychologię jak telekineza, telepatia, czy inne podobne zdolności?
Ciekawi mnie to bardzo, jako jedna z dróg rozwoju, bo staram się rozwijać równomiernie, tak ducha jak ciało i umysł, więc aktualnie szukam sposobów treningu tego ostatniego ;)
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys

Post 13 maja 2008, 10:45

Tony Buzan - "Podręcznik szybkiego czytania"

Ksiażka wydaje się być dobra, tylko, naturalnie, od samego przeczytania Twoja szybkość zwiększy się tylko 2, 3 razy i po chwili wróci do stanu początkowego, a żeby osiągnąć zadowalające rezultaty, trzeba się naprawdę przyłożyć, potraktować wszystkie ćwiczenia serio i - ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.

Ja niestety zwątpiłem, bo o ile szybkość czytania się zwiększyła, o tyle miałem problemy z utrzymaniem koncentracji. I jak już zaczynałem, coś rozumieć, zatapiałem się w lekturze, to zapominałem o tym, że mam szybko czytać i szybkość od razu wracała do początkowej.

To spory problem dla osób, które dużo czytały powoli. Kwestia przyzwyczajenia. Osoba, która wcześniej nie czytała prawie wcale i chce się nauczyć czytać szybko, ma chyba łatwiej :)

Jeśli zaś chodzi o koncentrację, kreatywność, pamięć i inne tego typu, to kupiłem jakiś czas temu (właśnie aby poprawić koncentrację, której brakowało przy szybkim czytaniu) książkę - "Jestem genialny" autorstwa Haralda Havasa. Podtytuł: "czyli jak wykorzystać w 100% swój potencjał umysłowy". Trochę (jeśli nie bardzo :P) przesadzone, ale książkę oceniam na dobrą. Jest bardzo dużo typowych ćwiczeń i przykładów, a także nawet wtrąceń o medytacjach i oddychaniu, które to pomagają polepszać zdolności umysłowe.

Regularna praca z tą ksiązką na pewno przyniesie piękne efekty. Ja, oczywiście, w natłoku zajęć i z naturą leniwca :P zarzuciłem projekt. Ale bardzo się cieszę, że powstał taki temat, który mi o tym przypomniał,, bo idą wakacje i będzie można do tego wrócić ;)

A tak ogólnie rzecz ujmując - to umiejętność szybkiego czytania wydaje mi się wręcz cudem, rozszerzeniem dnia o dodatkowe godziny. Ile czasu można zaoszczędzić, a ile więcej ksiażek w życiu przeczytać i ile więcej wiedzy zdobyć... To jest coś, wobec czego nie można przejść obojętnie. Takich rzeczy powinno się uczyć w szkołach. Poświęciliby parę lat na nauki pracy z umysłem i sobą, a potem możnaby podwoić albo nawet potroić materiał. Ile my lat życia zmarnowaliśmy w szkole, przez durną, nieumiejętną organizację i durne wmawianie nam głupstw przez tych, co to uważaliśmy, że wiedzą lepiej... :/
Bubeusz Mężczyzna
 
Posty: 286
Dołączył(a): 12 lis 2007, 15:11

Post 24 maja 2008, 23:12

Hmmm... ja ogólnie czytam bardzo szybko, ale i tak planuję w przyszłym roku akademickim zapisać się na jakiś kurs szybkiego czytania. Przy naturalnym uzdolnieniu w tym kierunku, ponoć na prawdę można bardzo mocno się wyćwiczyć, tak, że dzięki temu oszczędza się wiele czasu. I tak w tej chwili moich rodziców i znajomych zadziwia w jakim tempie pochłaniam różne książki ;P A jaka pomoc przy uczeniu się do egzaminów...
Jak zapiszę się na kurs, na pewno opiszę wrażenia ;)

A z innej beczki, czy próbował ktoś wyuczyć się takich zdolności jak telekineza, telepatia, pirokineza, lewitacja czy inne tym podobne?

Ogólnie temat miał służyć temu, żeby znaleźć ciekawe sposoby pracy z własnym umysłem, a wydaje mi się, że ćwiczenie go przez trenowanie szybkiego czytania, wielozadaniowości umysłu, albo zdolności parapsychicznych jak wyżej wymienione, jest dosyć ciekawym sposobem, a co ważniejsze, dającym widoczne efekty, co może zachęcać i motywować do dalszej pracy (o ile ktoś nie robi tego tylko po to, żeby osiągnąć efekt, a nie żeby pracować z umysłem). Dodatkowo, kto wie, może takie umiejętności dałoby się wyćwiczyć tak, żeby móc użyć ich w jakiś pożyteczny sposób?

Wiem, że przeważnie osobom pytającym o telekinezę, telepatię czy prekognicję odpisuje się, że trzeba ćwiczyć umysł, ducha etc., a wtedy zdolność sama przyjdzie. Jednak spotyka się w necie też sporo różnych metod wywołania tych efektów, nauczenia się tych zdolności, stąd pomysł, żeby w drugą stronę, zamiast uzyskiwać je przez trening umysłu, trenować umysł zdobywając takie zdolności... A osoby świadome próżności zdobywania zdolności dla samej zdolności, a nie dla rozwoju, chyba mogłyby na tym skorzystać...

Ja sam planuję w wakacje, kiedy będę miał trochę więcej czasu niż teraz, poeksperymentować z uczeniem się takich zdolności i to też postaram się zrelacjonować...
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys

Post 19 mar 2009, 20:40

Dla mnie inspiracją są książki i filmy fantastyczne, a także własna wyobraźnia. Jestem przekonany, że wszystko to, co wydaje się teoretycznie nieprawdopodobne, jest jak najbardziej możliwe.

Jednak jest pewne "ale"... Z rozwojem zdolności umysłowych wiąże się pewne niebezpieczeństwo: osoby, które nie radzą sobie z życiem przy aktualnym poziomie rozwoju umysłu, tym bardziej mogą sobie je pogorszyć i skomplikować - zwłaszcza, gdy w grę wchodzą naprawdę potężne zdolności, w tym parapsychiczne. Mogą być np. niewystarczająco odpowiedzialni, nie radzić sobie z tak dużą ilością informacji na raz (w przypadku ESP), używać zdolności i informacji przeciwko innym ludziom, a nawet nieświadomie spowalniać ich rozwój. To ostatnie mi się osobiście przytrafiło.
Avatar użytkownikaEnlil Mężczyzna
Earth is my home now
 
Imię: Enlil
Posty: 827
Dołączył(a): 17 mar 2009, 22:04
Lokalizacja: An
Droga życia: 7
Zodiak: Panteon

Re: Upgrade umysłu ;)

Post 01 maja 2009, 03:40

Pytanie brzmi - co konkretnie chcesz osiągnąć? Bo możliwości rozwoju jest od groma, pytanie do czego ich potrzebujesz.
Avatar użytkownikaArtur Król Mężczyzna
Coach
 
Imię: Artur
Posty: 1
Dołączył(a): 21 kwi 2009, 18:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Upgrade umysłu ;)

Post 01 maja 2009, 12:47

Właściwie dobre pytanie i na pewno warto zastanowić się nad motywacją, ale z drugiej strony poszerzając świadomość z reguły poszerzasz również horyzonty myślowe. A jeśli uznamy to za wystarczająco wartościowe, to myślę, że już nie potrzebujemy dodatkowych powodów :)
“Mom always tells me to celebrate everyone's uniqueness. I like the way that sounds.”
"I've finally found the rhythm of love, the feeling of sound."
- Hilary Duff
Avatar użytkownikaEnlil Mężczyzna
Earth is my home now
 
Imię: Enlil
Posty: 827
Dołączył(a): 17 mar 2009, 22:04
Lokalizacja: An
Droga życia: 7
Zodiak: Panteon

Re: Upgrade umysłu ;)

Post 05 sty 2010, 18:42

Do nauczenia się takich rzeczy jak telepatia, chyba potrzebne są predyspozycje. Może samo to, że ktoś interesuje się danym temat świadczy już o tym, że ma posiada uzdolnienia, które jeszcze nie zostały ujawnione. Mam wrażenie, że to prawda, iż ludziom którzy są bardziej rozwinięci duchowo, mają bardziej otwarty umysł, trudno jest odnaleźć się wśród panujących warunków na ziemi. Z jednej strony wiem, że mogłabym nauczyć się słyszeć myśli innych, udawało mi się to przypadkowo.. ale z drugiej boję się tego, bo słuchać ludzi jest ciężko, a słyszenie myśli mogłoby się okazać nie do zniesienia..

A jak z nauką szybkiego czytania? Udało się :) ?
Endorfina Kobieta
 
Posty: 12
Dołączył(a): 30 lis 2009, 15:47

Re: Upgrade umysłu ;)

Post 12 maja 2010, 17:19

Artur Król napisał(a):co konkretnie chcesz osiągnąć?


Myślę, że to jest najtrafniejsze pytanie z tego tematu. Każdy
z nas potrzebuje celu aby mieć motywację do działania.

Oprócz nauki szybkiego czytania polecam także naukę
szybkiego pisania na klawiaturze :wink:
Sprawdź Tai-Chi-Chuan.pl
Tai-Chi-Chuan.pl Mężczyzna
Tai Chi Chuan
 
Posty: 87
Dołączył(a): 22 mar 2010, 20:59

Powrót do działu „Psychologia”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron