Poza granicami - luźne dyskusje na wszystkie sprawy niezwiązane z Przebudzeniem.

ZIN - Legalność

Post 27 wrz 2010, 16:14

Witam. Mam nadzieję że nie narobię bałaganu tym postem tymbardziej że coraz bardziej mi się wydaje że to chyba nie będzie w tematyce forum ... :/ jeśli tak to bardzo przepraszam.

szukam informacji na temat ZIN-ów a dokładniej ich legalności - nie chodiz mi tu o e-zin-y ale o papierowe "czasopisma" o których można przeczytać w wikipedii. nie udało mi się znaleźć informacji na temat granic legalności Zin-ów a tym bardziej czy wogóle są legalne. Czy umiałby mi ktoś w tym pomóc lub ewentualnie odesłać gdzieś gdzie znajdę takie informacje? Uprzejmie proszę o nie pisanie czegoś w stylu "poszukaj w google" ponieważ proszę mi wierzyć zrobiłem to. Uprzejmie dziekuję za pomoc. Pozdrawiam!
konradkw Mężczyzna
Prof. Dr. Inż. Mgr.
 
Imię: Konrad
Posty: 7
Dołączył(a): 27 wrz 2010, 16:08
Droga życia: 11
Zodiak: Tygrys oraz Ryby

Re: ZIN - Legalność

Post 27 wrz 2010, 19:50

Nie do końca rozumiem pytanie ;P

Co miałoby być nielegalnego w czasopismach - bo chyba to je masz na myśli (bo e-zin to odpowiednik czasopisma/magazynu papierowego, tylko w formie elektronicznej).

Dlaczego miałyby być nielegalne? Jakie granice? Z tego co wiem, o ile nie głoszą treści niezgodnych z prawem, albo w inny sposób nie łamią prawa (np. praw autorskich itp.) to zgodnie z wolnością wypowiedzi - są legalne...
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys

Re: ZIN - Legalność

Post 29 wrz 2010, 10:31

A więc tak:

Co miałoby być nielegalnego w czasopismach - bo chyba to je masz na myśli (bo e-zin to odpowiednik czasopisma/magazynu papierowego, tylko w formie elektronicznej).


Chodzi mi o samo istnienie takie gazety czy czasopisma jak ZIN, oto definicja:

rodzaj nieprofesjonalnego pisma tworzonego przez osobę bądź grupę osób – miłośników jakiegoś tematu (np. muzyki, informatyki, literatury, fantastyki, gier fabularnych, ekologii, polityki), skierowane do osób podzielających owe zainteresowania.
Źródło: wikipedia.

Ta definicja defakto opisuje każdy możliwy rodzaj przekazywania informacji w formie papierowej. Niema jednak informacji o tym że taki rodzaj działalności należy gdziekolwiek zgłaszać o czym sugeruje dalsza część definicji:

Zjawisko wydawania zinów szczególnie mocno zarysowało się w obrębie subkultur i kontrkultur, zwłaszcza wśród punków (patrz też hasło Do It Yourself). Później na większą skalę przyjęło się to również wśród kibiców (zwłaszcza piłkarskich) i pseudokibiców.


Jeśli ZIN-y służą subkulturom to nie wydaje mi się żeby ktokolwiek to zgłaszał gdziekolwiek - Forma rozbudowanej ulotki.

Pisząc o granicach miałem na myśli granicę gdzie kończy się nieprofesjonalny ZIN a zaczyna profesjonalna gazeta na temat której mam informacje takie jak gdzie, co i jak zarejestrować żeby było legalnie.

Mogę się mylić ale wygląda mi na to, że ZIN jest formą gazety której nie trzeba zgłaszać - jeśli tak jest to dlaczego oraz przeciwnym wypadku jeśli ZIN musi być zarejkestrowany i muszę posiadać działalność to dlaczego nie muszę jej mieć aby prowadzić bloga czy stronę internetową o jednolitej tematyce?

Mam nadzieję że udało mi się treochę rozjaśnić w temacie.
konradkw Mężczyzna
Prof. Dr. Inż. Mgr.
 
Imię: Konrad
Posty: 7
Dołączył(a): 27 wrz 2010, 16:08
Droga życia: 11
Zodiak: Tygrys oraz Ryby

Re: ZIN - Legalność

Post 30 wrz 2010, 01:12

Profesjonalna gazeta i konieczność zarejestrowania zaczyna się tam, gdzie zaczyna się zarabiać odpowiednią ilość pieniędzy na tej działalności - trzeba zarejestrować działalność gospodarczą... Tak samo jeśli zatrudniasz do tego ludzi którym płacisz...

Natomiast jeśli tak jak większość zinów tematycznych to jest robione przez ochotników i rozdawane za darmo - nie ma żadnego problemu. Zgodnie z prawem do wolności głoszenia poglądów - możesz to robić, o ile nie naruszasz w ten sposób dodatkowo prawa (chociażby przez głoszenie np. treści niezgodnych z prawem jak głoszenie nazizmu, albo jak zachęcanie do popełnienia przestępstwa itd.)

Jeśli miałbyś stronę internetową z której prowadzenia uzyskiwałbyś dochód (od odpowiedniej określonej kwoty), musiałbyś zgłosić to jako działalność gospodarczą, tak samo jak każde inne źródło dochodów ;P
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys

Re: ZIN - Legalność

Post 30 wrz 2010, 10:12

Znasz może jakieś konkretne paragrafy w prawie które o tym mówią?
Czy znasz tą kwotę która liczy się jako przychód dla państwa?
Co jeśli pobieram opłatę za czasopismo ale tylko tyle że starcza tylko na koszta produkcji?
Jeśli chodzi o wolność słowa to czy nie jest tak czasem, że mam wolność wypowiedzi w gazecie czy zin-ie który tak czy inaczej musi być zarejestrowany?
konradkw Mężczyzna
Prof. Dr. Inż. Mgr.
 
Imię: Konrad
Posty: 7
Dołączył(a): 27 wrz 2010, 16:08
Droga życia: 11
Zodiak: Tygrys oraz Ryby

Re: ZIN - Legalność

Post 30 wrz 2010, 14:32

Z tego co pamiętam, jeśli przychody równoważą się z rozchodami - to w efekcie nie masz z tego zysku, więc nie musisz rejestrować.
Dokładnych kwot ani przepisów nie znam, jeśli chcesz, możesz popytać na forach dotyczących prawa albo księgowości, ja nie zajmuję się ani jednym ani drugim, a orientuję się co nieco, bo kiedyś dowiadywałem się w zupełnie innej sprawie jak to wygląda - kiedy trzeba coś zgłosić jako działalność gospodarczą.
Powtórzę - nigdy nie słyszałem o konieczności rejestrowania e-zinów w jakikolwiek sposób jako takich (nieprzynoszących dochodów, darmowych, tworzonych przez amatorów). Nie wiem skąd ten pomysł ;P
"Zgodnie z zasadami aerodynamiki trzmiel nie powinien latać,
ale trzmiel o tym nie wie, więc i tak lata."
"Cats are known to see within the dark. Yet, if you had sight like a cat, even for one day, would you really want to see what's in the dark?"
Avatar użytkownikaTil Mężczyzna
Poszukujący
 
Posty: 1614
Dołączył(a): 31 sty 2006, 02:56
Lokalizacja: Bolesławiec - Wawa
Droga życia: 11
Zodiak: tygrys

Re: ZIN - Legalność

Post 30 wrz 2010, 14:42

Til napisał(a):Z tego co pamiętam, jeśli przychody równoważą się z rozchodami - to w efekcie nie masz z tego zysku, więc nie musisz rejestrować.
Dokładnych kwot ani przepisów nie znam, jeśli chcesz, możesz popytać na forach dotyczących prawa albo księgowości, ja nie zajmuję się ani jednym ani drugim, a orientuję się co nieco, bo kiedyś dowiadywałem się w zupełnie innej sprawie jak to wygląda - kiedy trzeba coś zgłosić jako działalność gospodarczą.
Powtórzę - nigdy nie słyszałem o konieczności rejestrowania e-zinów w jakikolwiek sposób jako takich (nieprzynoszących dochodów, darmowych, tworzonych przez amatorów). Nie wiem skąd ten pomysł ;P



ale wiesz że ja ciągle mówię o ZIN-ach w formie papierowej .. ?
konradkw Mężczyzna
Prof. Dr. Inż. Mgr.
 
Imię: Konrad
Posty: 7
Dołączył(a): 27 wrz 2010, 16:08
Droga życia: 11
Zodiak: Tygrys oraz Ryby

Re: ZIN - Legalność

Post 30 wrz 2010, 14:46

Ja też kiedyś chciałam coś takiego tworzyć z informacjami na temat NWO i ezoteryki, ale mi przeszło :)

Wydaje mi się, że jest jakiś próg dochodowy do którego nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej, poszukaj sobie o tym, a resztą się nie przejmuj. Kto by się czepiał o takie pierdoły, żyjemy jeszcze w Polsce a nie w Chinach czy USA aby być pod szeroko zakrojoną inwigilacją i kontrolą :)

PS: pozdrawiam słonecznie kolejną numerologiczną 11 Konradzie :D
Słońce gorące
Avatar użytkownikaluth
 
Imię: Alicja
Posty: 1085
Dołączył(a): 31 mar 2010, 23:06
Lokalizacja: Warszawa
Droga życia: 11
Typ: 7w8
Zodiak: Byk, Koza

Re: ZIN - Legalność

Post 30 wrz 2010, 14:56

luth napisał(a): a resztą się nie przejmuj. Kto by się czepiał o takie pierdoły,

martwią mnie trochę te numery i kody kreskowe które trzeba uzyskać ...

Znalazłem takie informacje:
1. Należy zdecydować o charakterze tytułu, formie edytorskiej, założeniach wydawniczych i określić jego ogólną linię programową (proszę spojrzeć na Kodeks Dobrych Praktyk Wydawców Prasy – „definicje” na www.izbaprasy.pl ) oraz rozstrzygnąć jaki będzie zasięg tego pisma (gmina, dzielnica), czy płatne, czy bezpłatne, formę kolportażu, formę organizacyjno-prawną wydawcy, sposób finansowania.
2. Wystąpić na piśmie do Sądu Okręgowego wydział rejestracji w sprawie rejestracji czasopisma (art. 22 prawa prasowego) podając w nim:
1. tytuł
2. siedzibę i adres redakcji
3. dane osobowe redaktora naczelnego
4. nazwę wydawcy
5. siedzibę i adres wydawcy
6. częstotliwość ukazywania się (np. dziennik, tygodnik, miesięcznik itd.)

Siedziba redakcji może być taka sama jak wydawcy. Wydawca może być redaktorem naczelnym. O rejestrację może wystąpić osoba fizyczna lub prawna. Rejestracja wiąże się z wykupieniem znaczków sądowych.

3. Zgodnie z art. 20 ust. 4 po 30 dniach od złożenia wniosku można wydać czasopismo jeśli sąd nie rozpatrzył wniosku.
4. Przed rejestracją należy sprawdzić w sądzie czy przypadkiem podobny tytuł nie posiada już rejestru.
5. Ze złożeniem wniosku wskazane jest zarejestrować również domenę o nazwie tytułu oraz za pośrednictwem kancelarii patentowej znak towarowy.
6. Po zarejestrowaniu tytułu należy wystąpić z wnioskiem do Biblioteki Narodowej o nadanie znaku ISSN (Międzynarodowy Numer Wydawnictw Ciągłych) – Biblioteka Narodowa, Al. Niepodległości 236, 00‑937 Warszawa, tel. 0 22 608 24 07.
7. Posiadanie znaku ISSN związane jest:
1. przy prowadzeniu działalności gospodarczej z wielkością podatku VAT „0”, „7”, „22” przy sprzedaży egzemplarzowej (Ustawa VAT art. 146 oraz poz. 48 i 49 zał. 3)
2. wprowadzeniem do kolportażu (np. Ruch, Kolporter)
3. otrzymaniem Kodu Kreskowego na sprzedaż egzemplarzową za pośrednictwem
- Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Poligraficznego cobrpp@cobrpp.com.pl, www.cobrpp.com.pl
- Instytut Logistyki i Magazynowania www.ilim.poznan.pl, www.qs1pl.org
Bez Kodu Kreskowego czasopismo nie będzie przyjmowane do sprzedaży w sieci jakiegokolwiek kolportera.

Tyle jeśli chodzi o formalności związane z rejestracją tytułu oraz ISSN i Kodu Kreskowego. Forma organizacyjno-prawna wydawcy, osoba fizyczna, działalność gospodarcza, firma w rozumieniu KSH zależy od założeń wydawcy, o czym w pkt. 1. W tych sprawach decyduje wydawca i zasięga opinii w Urzędzie Skarbowym lub u doradcy prawno- finansowego.


To jednak wszystko jest o GAZECIE czyli nie ZIN-ie - czy te zasady tyczą się także ZIN-ów?


PS: pozdrawiam słonecznie kolejną numerologiczną 11 Konradzie :D

Tak szczerze to nie rozumiem o co chodzi z tą numerologią ale dziękuję :)
konradkw Mężczyzna
Prof. Dr. Inż. Mgr.
 
Imię: Konrad
Posty: 7
Dołączył(a): 27 wrz 2010, 16:08
Droga życia: 11
Zodiak: Tygrys oraz Ryby

Re: ZIN - Legalność

Post 30 wrz 2010, 15:02

Czekaj, chcesz tworzyć profesjonalne czasopismo/gazetę z osobowością prawną nadaną przez sąd i numerem ISSN czy nieprofesjonalnego zina?

Jeśli nie zależy Ci na osobowości prawnej i takich tam, to możesz sobie na loozie rozprowadzać zina nieprofesjonalnie, żadne kody i numery nie są Ci potrzebne, państwo dopiero się wkurza jak zarabiasz na tym i nie oddajesz połowy swojej krwawicy między sejmowe głowy.
Słońce gorące
Avatar użytkownikaluth
 
Imię: Alicja
Posty: 1085
Dołączył(a): 31 mar 2010, 23:06
Lokalizacja: Warszawa
Droga życia: 11
Typ: 7w8
Zodiak: Byk, Koza

Re: ZIN - Legalność

Post 30 wrz 2010, 15:04

no i to właśnie jest ta część której nie rozumiem - co masz na myśli mówiąc "profesjonalna" czy to oznacza że mam drukarnie reporterów i umowy ze sklepami na rozprowadzanie czy też poprostu na tym zarabiam ?
konradkw Mężczyzna
Prof. Dr. Inż. Mgr.
 
Imię: Konrad
Posty: 7
Dołączył(a): 27 wrz 2010, 16:08
Droga życia: 11
Zodiak: Tygrys oraz Ryby

Re: ZIN - Legalność

Post 30 wrz 2010, 15:11

Nie wiem zależy w jaki sposób chcesz to rozprowadzać, w jakim zasięgu, jak i ile chcesz na tym zarabiać :)

Najlepiej zapytaj jakiegoś prawnika, albo poszukaj na forach prawniczych jak radził Til :)
Słońce gorące
Avatar użytkownikaluth
 
Imię: Alicja
Posty: 1085
Dołączył(a): 31 mar 2010, 23:06
Lokalizacja: Warszawa
Droga życia: 11
Typ: 7w8
Zodiak: Byk, Koza

Re: ZIN - Legalność

Post 30 wrz 2010, 15:13

tak zrobię. jak się czegoś dowiem to opiszę sprawę ale w między czasie proszę o jakiekolwiek info jeśli komuś się uda wyszperać.. Dziękuję z góry!
konradkw Mężczyzna
Prof. Dr. Inż. Mgr.
 
Imię: Konrad
Posty: 7
Dołączył(a): 27 wrz 2010, 16:08
Droga życia: 11
Zodiak: Tygrys oraz Ryby

Powrót do działu „Podwórko”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości