Psychologia, działanie mózgu.
Witajcie :-) Chciałbym zarzucić Bardzo Ciekawy temat w tym Dziale.
Myślę że jest z psychologią bardzo ściśle związany a sama psychologia nie może bez niej istnieć.
Jest nią manipulacja.

Manipulacja w dzisiejszych czasach jest tak szeroko spotykana. Spotykana tak szeroko jak chyba nigdy dotąd. Narosło wokół niej wiele sprzecznych opinii. Jedni mówią że manipulacja jest zawsze zła, jeszcze inni że nie zawsze. Wykorzystywana jest nawet w Duchowości w postaci bardzo zakamuflowanej i w formie chyba najbardziej przebiegłej.

Ale czy zawsze manipulacja musi być zła? Jak sądzicie? Czy da się dzisiaj bez niej żyć i bez wiedzy o niej? Czy można się tymbardziej rozwijać Duchowo i wewnętrznie nie umiejąc jej rozpoznać i nie posiadając podstawowej wiedzy na jej temat?
Osobiście sądzę że manipulacja jest jakby matrycą dla poznawania Prawdy tzn. poznawania jak prawda jest tajona, przekręcana, tłamszona i w konsekwencji manipulowana. Dzięki tej wiedzy mamy świetny pkt. zaczepienia aby móc Doświadczyć czegoś bardziej oryginalniejszego, świeższego, bardziej podstawowego i Czystszego :-)
Zdaję sobie jednak sprawę że podświadomie Wiele osób ucieka od tego tematu. Jest to dla Nich temat Tabu. Prowokuje. Ale tymbardziej chciałbym Was wszystkich zachęcić do wspólnej rozmowy na jej temat.
Bardzo Was zachęcam do wymiany poglądów na temat Konkretnych metod manipulacji na codzień a w szczególności metod Rozpoznawania jej i Obrony przed nią. Czasem wspólna wymiana poglądów daje wiele do zrozumienia w sprawach wydawałoby się nader oczywistych i banalnych. Może razem ujrzymy jakies niuanse lub Lepiej je zrozumiemy i dzięki temu będziemy bardziej odważniej i śmielej iść przed Siebie oraz Stawiać czoła problemom w życiu.
Wg.mnie Prawdziwa Miłość ukazuje w świetle prawdy całą strukturę życia, szczególnie Tą społeczną i celowo przez Ludzi zatajaną aby służyła m.in.: do niszczenia zdrowych pobudek u tych nielicznych, którzy czują jeszcze Coś w Sobie, o czym inni już dawno zapomnieli. I chcą abyśmy zapomnieliśmy też MY. Dlatego porozmawiajmy o manipulacjach. Jak działają, czym są, jaki mają na Nas wpływ itd. itd. Wszystko co się z nią wiąże.
Gorąco Zapraszam :-) :thumbright:
Prawdą jest Miłość. Wyrazem Miłości, Bycie Sobą.
GrzegorzL_Truth Mężczyzna
Light_Truth
 
Posty: 211
Dołączył(a): 10 gru 2005, 22:10
Lokalizacja: Wrocław
Droga życia: 7
Zodiak: strzelec

Post 11 gru 2005, 21:45

Manipulacja to sprytny sposób „nakazow”. Tzn. nie konkretne zasady ale prowokacja do pewnego toku myslowego. [Najwiekszymi manipulantami sa chyba stronnicze stacje radiowe, telewizyjne, prasa, które ukazuja np. tylko rabki prawdy dlatego informacji powinnismy szukac w roznych zrodlach i popierac je wlasnymi przemysleniami.] Oczywiście zjawisko manipulacji objawia się w kazdym z nas gdy chcemy kogos ukierunkowac na dana mysl, taka a nie inna. Jak się ubronic przed manipulacja? To już kwestia charakteru. Ja mam wlasny rozum i potrafie selekcjonowac informacje. Staram się nie wpadac pod kontrole innych. Oczywiście najgrozniejszymi manipulantami sa sekty które w sprytny sposób werbuja ludzi do swoich oddzialow, tworzac wokół twojego „stowarzyszenia” swietlana otoczke a potem wyciagaja np. kolosalne pieniadze albo wymagaja zlozenia jakichs „ofiar”.

Ale czy manipulacja zawsze jest zla?
Jeśli chodzi o manipulacje spoleczenstwem to jestem przeciw, to oczywiste. Ale jeśli chodzi o jednostki, jakiegos znajomego który się „zagubił” [popadl w jakis nalog, czy robi cos bezwzglednie zlego ale nie zdaje sobie z tego sprawy] poprzez manipulacje nim można pomoc. Taki bardzo trywialny przykład ale takie sa najbardziej obrazowe.

[ Dodano: dzisiaj o godz. 8:54 pm ]
Ahhh zapomnialbym o TP SA ci to dopiero potrafia czasem zakrecic czlowiekiem ;) Ale mysle ze juz wszyscy poznali sie na ich sztuczkach :)
Avatar użytkownikaMeph Mężczyzna
 
Posty: 1056
Dołączył(a): 06 gru 2005, 14:50
Droga życia: 4
Zodiak: Waga, Bawół

Post 11 gru 2005, 22:37

Jak już w jednym temacie doszliśmy, trzeba oddzielić manipulację od oddziaływania.

Manipulacja to jest celowe przekazywanie błędnych lub niepełnych informacji w celu uzyskania własnych korzyści - jest to wg. mnie zdecydowanie ZŁE.

Oddziaływanie jest to wpływ wywierany na innych, a jest wywierany cały czas, nawet podczas zwykłej rozmowy.

Jest jeszcze manipulacja w celu osiągnięcia korzyści dla tego kogoś lub większej ilości ludzi, ale jest to problem bardzo zbliżony do "mniejszego zła", niemniej jestem jednak za nim - ale to oczywiście zależy od poszczególnych przypadków.
Avatar użytkownikaLuke_Nuke Mężczyzna
Kalif/Krzyżowiec/Reakcjonista
 
Imię: Łukasz
Posty: 490
Dołączył(a): 10 maja 2005, 16:12
Droga życia: 5
Typ: 2w1
Zodiak: Lew

Post 12 gru 2005, 11:05

Muszę przyznać że naprawdę macie ciekawe spostrzeżenia :-) Już się wyklarowała Bardzo Ładnie pewna Ważna sprawa. Chodzi mi o pewne rozróżnienie któro umożliwia określenie charateru manipulacji. Oddzielenie manipulacji jako kłamstwa i celowego wprowadzania Nas w Błąd a oddziaływania niekoniecznie związanego odrazu z kłamaniem. Ten drugi rodzaj można nazwać socjotechniką która jest zjawiskiem czysto społecznym i może być, ale nie musi, wykorzystywana do manipulacji-kłamstwa. Jest to ważny niunas, subtelny ale jest świetnym pkt.wyjścia do tak zwanego procesu rozpoznawania zamiarów manipulatora a co za tym idzie, iluzji jaką chce przed Nami wykreować. Dzięki takim intuicjom popartym zdrowo-rozsądkowym myśleniem możemy zrozumieć ludzi, ich charakter, selekcjonować zdarzenia i informacje do Nas napływające (bardzo ważna umiejętnośc którą Meph posiada)
W konsekwencji dzięki temu lepiej rozumiemy życie i otaczający Nas świat :-)

Wydaje mi się że głównym kluczem jest tutaj odkrycie Motywu. To coś podobnego jak u detektywów lub policjantów. Nie wiem czy to zauważyliście :-) Pierwsze co robią przed przystąpieniem do śledztwa, zadawania pytań itp. (proces troszkę zbliżony do poszukiwań w Życiu mimo iż o co innego tutaj Zupełnie chodzi) ... pierwsze co robią, to jak myślicie Co?
:-)
Pytają się Samych Siebie o Motyw działania Sprawcy. Szukają potencjalnych manipulacji aby zrozumieć charakter badanej Sprawy. Dzięki temu bardzo często wyjaśniają wiele niejasnych i zawiłych spraw. Z tego co mi się obiło o uszy to nawet wchodzą w razie potrzeby w sposób w jaki myśli ofiara lub oprawca tj. manipuluje drugą stroną. Bardzo często osoby które nieudolnie próbują Nami manipulować są ofiarami lub ofiarami kogoś innego np.: jakiejś instytucji :-) Niektórzy wykorzystują nawet swoją pozycję społeczną próbując (z Tej pozycji Przewagi) Nami manipulować. Ale media w dzisiejszych Czasach Bardzo szybko sprowadzają ich "na ziemię" :-) Lubię wtedy popatrzeć sobie jak w akcie desperacji stosują jeszcze śmieszne manipulacje obronne. Wydaje mi się że w tej sytuacji u Nas, jest lub powinno być dokładnie tak samo, choć może jest to troszkę lżejszy temat niż śledztwo przez policję lub demaskowanie przez media :-)
Najważniejszą Jednak sprawą jest zapytać samego siebie jaki ktoś może lub mógłby mieć interes w tym aby Nami manipulować? Pytanie o prawdopodobieńtwo Motywu. Wydaje mi się, że to właśnie pytanie jest podstawą w samoobronie przed manipulacjami i w jej Rozpoznawaniu. Oczywiście wchodzi tutaj jeszcze cała gama Naszych domysłów, weryfikacji i osobistych przeczuć. Jeśli są jasne "znaki" że ktoś może Nami manipulować i jest ku temu wysoce prawdopodobny motyw np.: pieniądze, chęć zaszkodzenia Nam itd. to powiem Wam tak. Lepiej Bądźcie Czujni ... ale nie Paranoiczni :-) :D
Wg.mnie jeszcze jedną bardzo ważną sprawą jest pamiętanie o tym że celowe przemilczanie i nieinformowanie (o którym wspomniał Luke_Nuke) prowadzące do błędnych (ale z góry ustalonych przez manipulatora) wniosków, jest również manipulacją i kłamstwem. Wielu ludzi nakręca do tego taki MIT, że jeśli się nie kłamie Aktywnie tzn. że nie Kłamie się wogóle, tylko "poprostu nie mówi całej prawdy" To Jawny Nonsens :-) Efekt jest tutaj wyliczony na ścisle wyrachowany Cel i jest to tymbardziej niebezpieczna manipulacja, ponieważ o wiele ciężej ją zauważyć a co dopiero zdemaskować.
Czy powiedzenie komuś np: że nie pamiętam czegoś (mimo iż wszystko wskazuje że jest odwrotnie) nie jest manipulacją?? Wg.mnie TAK, i przyznam się że ta właśnie manipulacja najbardziej mnie w życiu drażniła i drażni :-) Sami wiecie jak to jest ... czuć jak przysłowiowy Smród że ktoś coś Wie, ale z cynicznym uśmieszkiem w lewym kąciku wargi powie Wam że Nic nie pamięta lub nawet Niewie. I jak mu udowodnicie że nie pamieta?? Wogóle :-) Haha :-) Bo nie siedzicie przecież w jego Głowie. Co dopiero jest z potencjalnymi możliwościami (manipulacjami) tłumaczenia się jeśli nie mozemy udowodnić komuś jego stanu pamięci. Tłumaczeń tysiące :-) I właśnie dlatego, że tak wielu ludzi zdaje sobie z tego wszystkiego sprawe ta metoda właśnie jest dzisiaj aż tak "atrakcyjna" A jeszcze do Tego jak już mowiłem, jest dorabiany piękny MIT o "nie byciu kłamstwem" :-) Dlatego Uważam że Tymbardziej trzeba się wyczulić na tą sferę manipulacji :-)
Jak to mówią, Wszystko do Czasu. Czasami potrzeba odczekać jakiś Czas, ponieważ pewne sprawy muszą potoczyć się własnym biegiem i rytmem. Ale odczekać aktywnie, aby nie przeoczyć momentu w którym będziemy mieli szansę aby móc ją właściwie Wykorzystać.

Jeśli chodzi o oddziaływanie pozytywne. Oddziaływanie np: poprzez socjotechnikę aby komuś poprawić humor, zmotywować do lepszego działania albo Zaniechania Złego tj.błędnego dzialania ... oddziaływania, niekoniecznie do końca związanego z pełną prawdą ale w intencji właściwej, Gorąco Was Zachęcam.
Ale z drugiej strony, niech to też nie będzie dla Was Zasłonka lub Przykrywka aby Naprawdę Kimś szkodliwie manipulować :-) Ale To już wiemy najlepiej Sami i do tego nie Zachęcam WOGÓLE :-) Decyzja należy do każdego z Nas z osobna. To Wybór :-)

Pozdrawiam Wszystkich Ciepło :D

[ Dodano: dzisiaj o godz. 2:46 pm ]
A słyszeliście o Szantażu Emocjonalnym??

Zjawisko bardzo prymitywne ale jakby nie patrzeć jest to Manipulacja.
Często niektóre matki to stosują na dzieciach a czasem dzieci na rodzicach.

Nadal Zachęcam również do podawania Konkretnych metod manipulacji z Życia.


Pozdrówka. Grzesiek:-)
Prawdą jest Miłość. Wyrazem Miłości, Bycie Sobą.
GrzegorzL_Truth Mężczyzna
Light_Truth
 
Posty: 211
Dołączył(a): 10 gru 2005, 22:10
Lokalizacja: Wrocław
Droga życia: 7
Zodiak: strzelec

Post 22 mar 2006, 23:55

Jak sądzicie ? Czy tylko emocje człowieka warunkują skuteczność manipulacji?? Napewno wg.mnie na tym właśnie opiera sie tzw. szantaż emocjonalny. A Wy jak sądzicie??
Prawdą jest Miłość. Wyrazem Miłości, Bycie Sobą.
GrzegorzL_Truth Mężczyzna
Light_Truth
 
Posty: 211
Dołączył(a): 10 gru 2005, 22:10
Lokalizacja: Wrocław
Droga życia: 7
Zodiak: strzelec

Post 22 mar 2006, 23:59

GrzegorzL_Truth napisał(a):A słyszeliście o Szantażu Emocjonalnym??

Zjawisko bardzo prymitywne ale jakby nie patrzeć jest to Manipulacja.
Często niektóre matki to stosują na dzieciach a czasem dzieci na rodzicach.

Nadal Zachęcam również do podawania Konkretnych metod manipulacji z Życia.


Szantaz emocjonalny? Prosze bardzo... zwiazki przede wszystkim.
_ Mężczyzna
 
Posty: 279
Dołączył(a): 11 maja 2005, 08:58

Post 23 mar 2006, 00:05

Cytat Lokyego:
Szantaz emocjonalny? Prosze bardzo... zwiazki przede wszystkim.

Możesz Loky rozszerzyć wątek? Zgadzam się że związki ale jakieś przykłady itp. Wtedy bardziej jasne będzie Twoje zrozumienie.

Pozdrówka :-)
Prawdą jest Miłość. Wyrazem Miłości, Bycie Sobą.
GrzegorzL_Truth Mężczyzna
Light_Truth
 
Posty: 211
Dołączył(a): 10 gru 2005, 22:10
Lokalizacja: Wrocław
Droga życia: 7
Zodiak: strzelec

Post 23 mar 2006, 00:25

Przyklady z zycia wziete...

np. z mojego bylego zwiazku, w ktorym wszystkie osoby (wlaczajac w to rodzine mojej bylej i mnie takze) wzajemnie sie szantazowaly emocjonalnie - manipulowaly i wogole sie to toczylo wszystko w jakiejs dziwnej atmosferze, ktora podtrzymywala tylko iluzja zauroczenia i uzaleznienia. Latwo sie w tym zatracic, tak ze dzis widze to jakby to byl sen (inna sprawa ze to juz nie istnieje). Kazda strona chce cos osiagnac, cos zabrac dla siebie, cos boi sie stracic... pod przykrywka iluzji (to nie musi byc swiadome) kazdy tak naprawde mysli tylko co z tego wszystkiego zabrac z jak najwieksza korzyscia dla siebie, zamiast sie skoncentrowac na wspolnych celach, rozwoju, co wniesc, na relacjach typu wygrana - wygrana... to jest tylko przyklad i on nie pokazuje ani calego rozumienia ani znaczacej czesci mechanizmow manipulacji... dobrze jest je czasem znac by nie wlaczac sie w ta chora walke (w przypadku zwiazkow), choc z drugiej strony kiedy 1 osoba nie odnosi skutku poprzez swoja manipulacje, dlatego ze 2 ja rozpoznala i to po niej po prostu splynelo, wtedy jest cos ciekawego ze ta 1 sie podporzadkowuje najczesciej, tak ze zwyciezca okazuje sie 2 osoba i ona moze byc postrzegana z pewnej perspektywy za manipulanta... to tyle :)
_ Mężczyzna
 
Posty: 279
Dołączył(a): 11 maja 2005, 08:58

Post 23 mar 2006, 00:30

Cytat Lokyego:
kiedy 1 osoba nie odnosi skutku poprzez swoja manipulacje, dlatego ze 2 ja rozpoznala i to po niej po prostu splynelo, wtedy jest cos ciekawego ze ta 1 sie podporzadkowuje najczesciej, tak ze zwyciezca okazuje sie 2 osoba i ona moze byc postrzegana z pewnej perspektywy za manipulanta... to tyle

Ciekawe zjawisko ale bardzo czesto sie spotkam z tą dziwną pewną perspektywą gdy rozpoznając manipulację nagle słyszysz że sam manipulujesz :-) Cóż ..każdy broni sie jak umie, prawda? :-)

Pozdrówka :-)
Prawdą jest Miłość. Wyrazem Miłości, Bycie Sobą.
GrzegorzL_Truth Mężczyzna
Light_Truth
 
Posty: 211
Dołączył(a): 10 gru 2005, 22:10
Lokalizacja: Wrocław
Droga życia: 7
Zodiak: strzelec

Post 23 mar 2006, 00:43

GrzegorzL_Truth napisał(a):óż ..każdy broni sie jak umie, prawda?


Powinno sie trzymac tego, aby samemu nie byc ani ofiara manipulacji ani swiadomie nie maipulowac i byc przekonanym o wlasnej niewinnosci... reszta to juz osad innych i... najczesciej kolejna proba manipulacji.

Czy potrafisz zdradzic a jednoczesnie pozostac wiernym wlasnej duszy?


Pozdrawiam :)
_ Mężczyzna
 
Posty: 279
Dołączył(a): 11 maja 2005, 08:58

Post 23 mar 2006, 01:20

Czy potrafisz zdradzic a jednoczesnie pozostac wiernym wlasnej duszy?

Potrafię :-)


Powinno sie trzymac tego, aby samemu nie byc ani ofiara manipulacji ani swiadomie nie maipulowac i byc przekonanym o wlasnej niewinnosci... reszta to juz osad innych i... najczesciej kolejna proba manipulacji.

Nawet jeśli ludzie świadomie manipulują i tak są przekonani o własnej niewinności. Znam takich wielu. Manipulując innymi manipulują sami sobą.

Pozdrawiam.
Prawdą jest Miłość. Wyrazem Miłości, Bycie Sobą.
GrzegorzL_Truth Mężczyzna
Light_Truth
 
Posty: 211
Dołączył(a): 10 gru 2005, 22:10
Lokalizacja: Wrocław
Droga życia: 7
Zodiak: strzelec

Post 23 mar 2006, 13:04

Oczywiscie, ale chodzilo mi o sytuacje gdy swiadomie wybierasz nie manipulowac i nie byc obiektem manipulacji co wymaga krytycznego spojrzenia na siebie z perspektywy osoby 3. Chodzi o to, ze gdy masz takie podejscie powinines rowniez sie wyrwac z manipulacji - tyranii opinii i odczuc innych osob jakie na ciebie projektuja i ktorymi chca cie zarazic-spetac... aby nie popasc w obled, aby nie powrocic do stanu wyjscia...

:)
_ Mężczyzna
 
Posty: 279
Dołączył(a): 11 maja 2005, 08:58

Post 30 gru 2006, 22:26

Witam . Czytając wasze wypowiedzi , podkreślić trzeba w tym miejscu ,że są ciekawe , inaczej bym nie zabierał głosu :) wiadomo. Wracając do sedna ,czy zastawialiście się kiedykolwiek , idąc waszym tokiem myślenia ,w którym momencie naszego życia nie występuje manipulacja, nami ...itd. Wnioskuje również ze sami to robicie , "Ale czy manipulacja zawsze jest zla?
Jeśli chodzi o manipulacje spoleczenstwem to jestem przeciw, to oczywiste. Ale jeśli chodzi o jednostki, jakiegos znajomego który się „zagubił” [popadl w jakis nalog, czy robi cos bezwzglednie zlego ale nie zdaje sobie z tego sprawy] poprzez manipulacje nim można pomoc. Taki bardzo trywialny przykład ale takie sa najbardziej obrazowe. ". Nie będę cytował waszych wypowiedzi , czytacie to co piszecie :),jestem o tym przekonany ;) , i nie jest to moim celem , bo pewno była by to kolejna manipulacja , tym razem z Mojej strony ;).
Podoba mi się jeszcze jedno zdanie :
El Rafael napisał(a):Powinno sie trzymac tego, aby samemu nie byc ani ofiara manipulacji ani swiadomie nie maipulowac i byc przekonanym o wlasnej niewinnosci... reszta to juz osad innych i... najczesciej kolejna proba manipulacji.

Tak więc, zróbcie wszystko , by nie być myśliwym czy ofiarą w jednym, a do tego jeszcze niewinnym . :)
Pozdrawiam ;)
Dla przyjaciół nawet ciemność nocy i milczenie są rozmową :)
diawlo Mężczyzna
Om Mani Padme Hum
 
Imię: Jacek
Posty: 126
Dołączył(a): 29 gru 2006, 00:51
Lokalizacja: skoczów
Droga życia: 1
Zodiak: skorpion

Post 31 gru 2006, 04:18

Manipulacja to nie wplyw negatywny LUKE, ale jest to wplywanie na kogos oddzialywujac na jego emocje poprzez przekazywania mu informacji ktore to sa lapane przede wszystkim przez podswiadomosc. Ta podswiadomosc odzialywuje na zachowanie wedlug wlasnych schematow (sa one wlasnie uzywane do wywierania wplywu, aby osiagnac swoj cel). Cel nie musi byc SWOJ, moze wywierajacym wplyw kierowac rowniez wyzszy cel (np. w jego mniemaniu /dobro/ czegos/kogos) [Co sie sprowadza do dzialania dla wlasnego dobra -> DeMello, ale nie o tym dyskusja]. Zajmuje sie troche neurolingwisytcznym programowaniem i jako cel wyznaczam sobie osiagniecie sytuacji takzwanej 'win win', ktora oznacza, ze po wywarciu wplywu obie strony zyskuja. MANIPULACJA MOZE BYC ZLA, MOZE BYC DOBRA, MOZE BYC NEUTRALNA, to wszystko zalezy od punktu widzenia.
Pozdrowienia

EDIT: Nalezy jeszcze podkreslic, ze manipulujemy soba stale, przez caly czas, robimy to tylko NIESWIADOMIE. Wiec co zaszkodzi poprowadzenie tej manipulacji swiadomie?
Ostatnio edytowano 01 sty 2007, 10:37 przez redThunder, łącznie edytowano 1 raz
WINNERS NEVER QUIT,
QUITTERS NEVER WIN.
Avatar użytkownikaredThunder Mężczyzna
still in progress :)
 
Posty: 6
Dołączył(a): 25 lis 2006, 21:47
Lokalizacja: Berlin

Post 31 gru 2006, 15:11

No , no -ładnie powiedziane , jestem pod wrażeniem :).
Właśnie oto chodzi . Manipulacja jest nierozerwalną częścią naszego życia. Nie a może stety.
Nawet to co pisze[u] redThunder , czy inni na tym forum , może być i jest manipulacją , w pewnym sensie oczywiście. Chodzi oto ,aby, poprzez naukę i doświadczenia życiowe , umieć rozróżnić, wyciągać wnioski. W każdym razie , manipulacji nie sposób się pozbyć , bo i poco . PATRZ , OBSERWUJ, SŁUCHAJ, ucz się życia ,
Pozdrawiam :)
Dla przyjaciół nawet ciemność nocy i milczenie są rozmową :)
diawlo Mężczyzna
Om Mani Padme Hum
 
Imię: Jacek
Posty: 126
Dołączył(a): 29 gru 2006, 00:51
Lokalizacja: skoczów
Droga życia: 1
Zodiak: skorpion

Powrót do działu „Psychologia”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron