Metody relaksacyjne, wizualizacja, hipnoza, regresing i inne podobne zjawiska.

Deprywacja sensoryczna

Post 05 kwi 2006, 16:20

"Deprywacja sensoryczna, jest szczególnym stanem świadomości, w którym bodźce ze wszystkich naszych zmysłów, zostają ograniczone do minimum. (...) Finalnym etapem są wzrokowe halucynacje, wygenerowane samoistnie przez mózg. Mogą przybierać formę wielobarwnych fraktali, tuneli, korytarzy, eksplozji kolorów. Poczucie czasu zostaje całkowicie zaburzone. Uczestnik zostaje porwany przez strumień halucynacji odbieranych każdym zmysłem, słyszy dźwięki, czuje dotyk, poddaje się nieogarnionej, fantazyjnej podróży wgłęb własnej zmysłowości."

Więcej tutaj.
Avatar użytkownikaEcnelis Mężczyzna
 
Imię: Przemek
Posty: 37
Dołączył(a): 28 maja 2005, 14:53
Lokalizacja: Prehoryłe
Droga życia: 5
Zodiak: Scorpio

Post 01 maja 2006, 10:54

Hmm... Ja kiedy probuje wchodzic w trans mam taki schemat zagłębiania się w odmienny stan świadomości jak w podanym tekscie. Ale mi sie wydaje ze lepiej w domu wchodzic w trans kiedy wlasnie sa jakies przeszkadzajace odglosy niz w takiej wyciszonej komorze a to dlatego ze wszystko trzeba cwiczyc, jesli wyjde z takiej komory to w zadnym innym miejscu nie osigne takich efektow bo wszystko bedzie mnie irytowalo, wybijalo z rytmu bo nie bede przyzwyczajony do roznych "przeszkadzajek". Kiedy jednak slysze jakies szczekanie psow, bzykanie... komarow :D moj miesien swiadomosci jest coraz silniejszy i bardziej wycwiczony.
Ona: Kocham Cie!!! A Ty mnie tez?
On: Tak, Ciebie TEZ.
xD
Avatar użytkownikaMeph Mężczyzna
 
Posty: 1056
Dołączył(a): 06 gru 2005, 14:50
Droga życia: 4
Zodiak: Waga, Bawół

Post 02 mar 2009, 08:44

Witam

Skoro już mowa o deprywacji, może przyjrzyjmy się jej nieco bliżej, bowiem jest to nowoczesne ujęcie tematu i w pewnej mierze odnoszace sie takze do religijnych doświadczeń. Otóż zagadnienie deprywacji sensorycznej wiąże się głównie z amerykańskim psychologiem Johnem C. Lillym. Urodzonym w 1915r. Który prowadził szerokie eksperymenty nad odmiennymi stanami świadomości z wykorzystaniem środków halucynogennych, a głównie LSD. Lilly na podstawie swych eksperymentów, postanowił doprowadzić do deformacji ludzkiej świadomości, ale bez wprowadzenia jej, w stan chemicznego odurzenia. W tym celu wynalazł tzw. komorę deprywacji sensorycznej której zadaniem było ograniczenie wszystkich bodźców jakie płyną z zewnątrz do umysłu i o ile to możliwe, całkowite ich wyeliminowanie. A oto jego słowa:

".....Skonstruowałem komorę deprywacji sensorycznej pracując w Narodowym Instytucie Zdrowia Psychicznego. Przy jej pomocy poczyniłem tyle odkryć, że bałem się napomknąć o nich reszcie psychiatrów, którzy uznaliby mnie chyba za wariata. Odkryłem, że komora deprywacji jest dziurą we wszechświecie świadomości, przez którą można patrzeć na całkowicie odmienną rzeczywistość. Było to naprawdę fascynujące, lecz przerażające zarazem......"


Tak więc pobyt w komorze deprywacji sensorycznej może skutkować w przeżycia traumatyczne, pozwala na wgląd do wnętrza psychiki, umożliwia stawienie czoła naszym najskrytszym fobiom i lękom, a przez to ich zwalczeniu, oraz daje możliwość sięgnięcia do pierwotnego źródła energii... Badania Liliego nie ograniczały się jedynie do doświadczeń w komorze deprywacji sensorycznej, ale także obejmowały m.in. elektrochemiczne drążenie komory mózgowej służące wyzwalaniu pierwotnych instynktów, a także dostrajanie fal mózgowych za pomocą dźwięków. Tutaj należy zaznaczyć olbrzymie zasługi w komunikacji z delfinami... To właśnie dzięki naukowym osiągnięciom Lillego możemy odnieść się do doświadczeń religijnych w których samorealizacja i eksploracja właściwości ludzkiego umysłu stanowi podstawowy środek kontaktu z rzeczywistością sacrum, i to bez udziału środka halucynogennego.......

Deprywacja sensoryczna pomimo swojego zwiazku z osoba Lillego, wystepowala i wciaz wystepuje na przestrzeni dziejow jako dosc powszechne zjawisko. Wiaze sie ona oczywiście ze wszelkimi rodzajami oddalania się w miejsca odludne (ascetyzm). Myślę tez, że należałoby tu wskazać na ten mechanizm, który zachodzi podczas medytacji, czyli psychologicznej formy wewnętrznego odosobnienia. Otóż na pewnym etapie organizm osiąga taki stopień rozluźnienia, że gdzieś umyka odczuwanie bodźców zewnętrznych. Osiągane jest to np. poprzez koncentrację na wizualizowanym symbolu (hermetyzm), bóstwie (hinduizm), bądź na ciągłym powtarzaniu tego samego słowa, chociażby bum,bum,bum (new age), albo nieustannej modlitwie, aż do zapomnienia w sobie (np. tradycja prawosławna). Innym przykladem jest zapewne forma biernej medytacji (buddyzm), gdzie schodzimy niejako pod powierzchnię wody i stamtąd obserwujemy wzburzone morze umysłu, aż do całkowitego ustania, kiedy to fale staną się tak łagodne, że możemy przez nie dostrzec promienie słońca....

Innym ciekawym zjawiskiem, choć bardziej przypominającym sterowanie falami mózgu, jest słuchanie muzyki elektronicznej - Koto, Jane Michael Jare, to tylko nieliczni wykonawcy, którzy otwarcie przyznają się, że ich muzyka ma za zadanie doprowadzenia do uzyskania odmiennych stanów świadomości. Ukoronowaniem tych przekonań miał być efektowny koncert Jana Michaela Jara u stóp piramidy Cheopsa. Bynajmniej dla mnie, cała muzyka elektroniczna - najlepiej jak może, służy co najwyżej indukcji wizji.....

Jeszcze innym przykladem deprywacji jest metoda Silvy wraz z wykorzystaniem fal mózgowych beta, theta itp. albo słuchanie białego szumu, ale to może niech ktoś inny pokrótce scharakteryzuje....

Myślę jeszcze, że najistotniejszym byłoby tu przedstawienie niektórych rytuałów szamańskich, zwłaszcza, że wiele z nich stanowi inicjację, która powoduje eksplorację świadomości.....ale to zostawiam bardziej doswiadczonym - niech napiszą sami to co powinno sie tu znalezc....

Pozdrawiam
Misterium Christi
Avatar użytkownikaApollo Mężczyzna
 
Imię: Apollo
Posty: 397
Dołączył(a): 26 mar 2008, 16:19
Lokalizacja: Dublin, Irlandia
Droga życia: 8
Zodiak: Wodnik

Re: Deprywacja sensoryczna

Post 07 sty 2012, 22:31

Słyszałem, że otwiera się w Warszawie pierwszy salon z kabinami relaksacyjnymi, oferujący usługi floatingowe. Więcej informacji jest tutaj floatspa.pl
gregoriosereno
 
Posty: 1
Dołączył(a): 07 sty 2012, 22:30

Powrót do działu „Inne”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron