Wszystko inne dotyczące ezoteryki i spraw poruszanych w Przebudzeniu.
Czy wybraliście drogę okultystyczną, czy zostaliście do niej zmuszeni? Jak widziecie przejście z człowieka w okultystę?

Moje zdanie na ten temat zamieściłem tutaj:
http://www.actionmag.net/~poezja/viewto ... =3099#3099
Felyne
 

Post 28 mar 2006, 21:34

Zmuszeni? co przez to rozumiesz
Nathard Mężczyzna
 
Imię: Michał
Posty: 28
Dołączył(a): 26 mar 2006, 23:00
Lokalizacja: Wrocław
Typ: 4
Zodiak: Waga

Post 28 mar 2006, 21:38

Hmm niestety link cos mi nie chodzi;p
Z Wikipedii: "Okultyzm jest zakazany i zwalczany przez kościoły chrześcijańskie." hheeh dobrze ze nas jeszcze nie dopadli. Ja właściwie to nie wiem czy wybrałem te droge czy nie, ale prawdopodobnie wybralem, bo do urodzenia sie tym interesuje,nie musialo na mnie wlynac zadne tajemnicze wydarzenie w moim zyciu, poprostu to dla mnie normalka :):) :evil:
>> !! http://www.meditationforworld.wordpress.com !! <<

"MAMY TENDENCJĘ DO ULEGANIA PRZEŚWIADCZENIU, ŻE "NASZ" MODEL RZECZYWISTOŚCI SAM W SOBIE JEST RZECZYWISTOŚCIĄ, ZAPOMINAJĄC, ŻE OGRANICZONE SĄ WSZYSTKIE MODELE."

NAZCAIN NIE USUWAJ FORUM ;):D THX ;)
Avatar użytkownikaGothic Mężczyzna
Made in Universe
 
Imię: Adrian
Posty: 584
Dołączył(a): 30 lis 2005, 20:04
Lokalizacja: Ta fajna :D
Droga życia: 8

Post 28 mar 2006, 22:27

Zmuszeni? co przez to rozumiesz


Nie był to świadomy wybór, normalnie świadomy wybór, jak jest teraz, np. "Zrobię sobie kanapkę!", tylko wybór w przeszłym życiu ("Chcę pomagać ludziom, pokazać im drogę"), albo też pewien zbieg okoliczności (który jest uwarunkowany wspólną przyczyną albo wyborem, którego teraz nie pamiętamy).

Gothic napisał(a):Hmm niestety link cos mi nie chodzi;p


Działa doskonale. (Tylko czasami robią kopię bazy danych i trzeba chwilę oczekać. ;))
Felyne
 

Post 28 mar 2006, 22:28

Okultyzm, ezoteryka i rozwoj duchowy to trzy różne rzeczy, choć często sąze sobą powiązane.
Okultyzm dużą rolę przywiązuje do obrzędów, tajemniczych sił i magii. Rozwój duchowy tego nie wymaga.

Co do KK i ogólnie chrześcijaństwo walczy z okultyzmem, a czerpie z niego bardzo dużo. Wystarczy spojrzeć na różne chrześcijańskie obrzędy, magiczne gesty i wyobrażenia bożków - świętych katolickich. Aby jednak okultyzm kojarzył się źle, KK swoje praktyki nazwał doktryną, sakramentami czy czymś jeszcze innym.

Ja okultystą nie jestem, chociaż byłem zmuszany - np. chrzest. :)
PRAWDA ZAWSZE SIĘ OBRONI, JEŚLI NIKT TEGO NIE ZABRONI ANI NIE OGRANICZY
Avatar użytkownikaNightwalker Mężczyzna
Racjonalista
 
Posty: 537
Dołączył(a): 11 maja 2005, 16:26

Post 28 mar 2006, 22:54

Nightwalker napisał(a):Co do KK i ogólnie chrześcijaństwo walczy z okultyzmem, a czerpie z niego bardzo dużo. Wystarczy spojrzeć na różne chrześcijańskie obrzędy, magiczne gesty i wyobrażenia bożków - świętych katolickich. Aby jednak okultyzm kojarzył się źle, KK swoje praktyki nazwał doktryną, sakramentami czy czymś jeszcze innym.


Wypraszam sobie.
KK walczy z okultyzmem, z magią, która jest źle wykorzystywana (do zaspokojenia swoich potrzeb). W końcu Kościół Katolicki, jako jedna z religii, ma sposób udoskonalania ducha na wzór ścieżki prawej ręki, co oznacza, że wszyscy - równo - powinni zacząć rozumieć i się jednoczyć.

Chrześcijaństwo zaś odrzuca okultyzm jako pułapkę poglądów, szukanie powiązań rzeczy - nadmierne szukanie, co w końcu doprowadza do niezłego zamieszania i mętliku w głowie. Prostota więc jest uzasadniona.

Pozdrawiam, gdyż wypada pozdrowić kogoś, kto ma rację. (W reszcie swojego postu Nightwalker. :))
Felyne
 

Post 29 mar 2006, 16:40

KK walczy z tym co sam nazywa okultyzmem, odwracając uwagę od tego, że sam stosuje się do okultystycznych praktyk - gesty, symbole, inicjacje, kulty różnych rzeczy, sakramenty, "zaklęcia" czy egzorcyzmy.

Nawet jeżeli w oczach katolika/chrześcijanina kościół nie stosuje się do okultyzmu, to w mich - i nie tylko - ma z nim wiele wspólnego.
PRAWDA ZAWSZE SIĘ OBRONI, JEŚLI NIKT TEGO NIE ZABRONI ANI NIE OGRANICZY
Avatar użytkownikaNightwalker Mężczyzna
Racjonalista
 
Posty: 537
Dołączył(a): 11 maja 2005, 16:26

Post 29 mar 2006, 19:03

Ej odbiegamy troszeczke od temata:) Hmm Okultyzm jest powiazany z ezoteryka i RD. Kazdy wlasciwie cos sobie bierze z Ezo RD i Okultyzmu co mu odpowiada, wlasna wiara itd. Ale chyba nie mozemy byc do czegos takiego zmuszeni...:) Zacznij przekonywac sąsiadke obok do Ezo RD i Okultyzmu, zobaczymy czy cos to da? Heh. Wydaje mi sie ze zainteresowanie tym przychodzi z czasem kiedy osiaamy jakis poziom wyzszy albo co.. niekoniecznie jak dla mnie w jednym zyciu :)
PS Liink chodzi :)
>> !! http://www.meditationforworld.wordpress.com !! <<

"MAMY TENDENCJĘ DO ULEGANIA PRZEŚWIADCZENIU, ŻE "NASZ" MODEL RZECZYWISTOŚCI SAM W SOBIE JEST RZECZYWISTOŚCIĄ, ZAPOMINAJĄC, ŻE OGRANICZONE SĄ WSZYSTKIE MODELE."

NAZCAIN NIE USUWAJ FORUM ;):D THX ;)
Avatar użytkownikaGothic Mężczyzna
Made in Universe
 
Imię: Adrian
Posty: 584
Dołączył(a): 30 lis 2005, 20:04
Lokalizacja: Ta fajna :D
Droga życia: 8

Post 29 mar 2006, 21:20

Gothic napisał(a):Wydaje mi sie ze zainteresowanie tym przychodzi z czasem kiedy osiaamy jakis poziom wyzszy


Albo niższy o której to możliwości warto wspomnieć :) .
Od teraz w Strefie http://strefa51.webd.pl/forum/ .
Powód: http://forum.przebudzenie.net/viewtopic.php?t=687
Do tego moderacja zorientowana na jedyne słuszne poglądy, których broni nawet tolerując chamstwo o ile je propaguje. Pozdrawiam! :)
Avatar użytkownikaLuke_Nuke Mężczyzna
Kalif/Krzyżowiec/Reakcjonista
 
Imię: Łukasz
Posty: 490
Dołączył(a): 10 maja 2005, 16:12
Droga życia: 5
Typ: 2w1
Zodiak: Lew

Post 30 mar 2006, 17:34

Nightwalker napisał(a):KK walczy z tym co sam nazywa okultyzmem, odwracając uwagę od tego, że sam stosuje się do okultystycznych praktyk - gesty, symbole, inicjacje, kulty różnych rzeczy, sakramenty, "zaklęcia" czy egzorcyzmy.

Nawet jeżeli w oczach katolika/chrześcijanina kościół nie stosuje się do okultyzmu, to w mich - i nie tylko - ma z nim wiele wspólnego.


Zacytuję słowa zawarte w moim artykule z linku: (szczególnie zważ na 3 akapit)

W czasie swojego życia poznałem kilka definicji okultyzmu, jedne mniej, drugie bardziej trafne:
1) Okultyzm to nauka czy też zmysł wyszukiwania powiązań między rzeczami, intuicyjna wiedza na temat świata i jego działania;
2) Okultyzm to praktyki magiczne, służące do zaspokojenia własnych potrzeb
3) Okultyzm to religia Złego Umysłu, który poprzez nią pragnie kontrolować sferę życia człowieka

To są definicje, z którymi się spotkałem, ale z którymi do końca się nie zgadzam.
Co do punktu 3, z którym się nie zgadzam, mogę to wyjaśnić na podstawie symbolu pentagramu:
W pozytywnym pentagramie (jednym wierzchołkiem do góry), wierzchołek górny jest symbolem Ducha, Rozumu, zaś wszystkie pozostałe wierzchołki żywiołami. Oczywistym jest, że symbolizuje to panowanie Ducha nad żywiołami, nad potrzebami i pragnieniami. Panowanie rozumu.
Zaś w negatywnym pentagramie to dwa wierzchołki są na górze, jeden jest na dole. Oznacza to, że żywioły panują nad rozumem i Duchem człowieka. Żywioły, czyli potrzeby, pragnienia, wzorce zachowań, które nie do końca są dobre.

Okultyzmem może być więc zarówno mistyka kościelna, jak i istotą praktyk magicznych.** Jednak są to dwa różne typy okultyzmu. W tym zgadzam się z tradycyjnymi magami, którzy uważają, że istnieje „zła” i „dobra” magia, ale rozumiana jako to, co człowiek może uczynić z narzędziem, które domyślnie jest neutralne, obojętne. Dopiero człowiek, poprzez swój czyn, a raczej jego owoc, jest w stanie powiedzieć, czy użył tego (neutralnego w swojej istocie i darze) narzędzia do złych czy dobrych uczynków.


Chcę przez to powiedzieć, że Kościół używa magii w celu wspomożenia swoich wiernych i wszystkich, za których się modli. Więc te tajemnicze gesty są w tym celu robione.

Kościół po prostu nie utożsamia swoich działań z okultyzmem, by nie wywołać zamieszania wśród ludzi. Magią można nazwać też i wiarę, to, co czyni - lecz wiarę definiuje się tylko poprzez to, że była użyta do dobrych celów i takie osiągnęła.
Felyne
 

Post 01 kwi 2006, 20:53

Felyne napisał(a):Kościół po prostu nie utożsamia swoich działań z okultyzmem, by nie wywołać zamieszania wśród ludzi.

No właśnie.

Co do definicji - sam okultyzm może być też określeniem trzymania się duchowych tradycji i obrzędów.
PRAWDA ZAWSZE SIĘ OBRONI, JEŚLI NIKT TEGO NIE ZABRONI ANI NIE OGRANICZY
Avatar użytkownikaNightwalker Mężczyzna
Racjonalista
 
Posty: 537
Dołączył(a): 11 maja 2005, 16:26

Powrót do działu „Inne”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości