Wszystko inne dotyczące ezoteryki i spraw poruszanych w Przebudzeniu.

Chińskie kule uzdrawiające

Post 18 sie 2011, 13:11

Witajcie,

właśnie znalazłem u siebie dwie kule z dzwoneczkami w małym kuferku, ze znakami yin i yang. Znalazłem jakieś informacje, że to rzekomo Chińskie kule uzdrawiające. Wygląda to mniej więcej tak:

Obrazek

Czy ktoś je posiada, czy przydają się w jakiś sposób do medytacji? Nie stosuję żadnych "dopalaczy", po prostu ciekawi mnie jak ktoś je wykorzystuje :)
Obecny.
Tu i teraz.
Wszędzie i zawsze.
Pan Faun
 
Posty: 91
Dołączył(a): 30 lip 2011, 06:36
Słyszałam o tych kulach uzdrawiających,ale czy są faktycznie skuteczne? Nigdy ich nie używałam,więc poczekajmy na dalsze opinie.
Tao-Universum Mężczyzna
 
Posty: 82
Dołączył(a): 02 wrz 2010, 19:10
Znalazłem bardzo ciekawy artykuł odnośnie tych kul:



Dr. Yutang Lin
Ćwicząc “leczniczymi kulami” Qi Gong

(Playing with Health Balls)

Kiedy spaceruję w tygodniu z moim synem Andrew’em do szkoły i ze szkoły podstawowej w Harding, ćwiczę leczniczymi kulami (kule Qi Gong) po jednej parze w każdej ręce. Bardzo to zaciekawia wielu przechodniów idących tą drogą, jak i rodziców, nauczycieli i uczniów ze szkoły Harding. Wielu z nich zapytało mnie i poprosiło, abym wyjaśnił to ćwiczenie, oraz pokazał jak je wykonywać.
Byłem nawet zaproszony przez nauczycieli z sal “11” i “13”, aby dać ich uczniom (w wieku od przedszkolnego do klasy drugiej) krótką mowę i pokaz tego ćwiczenia. Poprzednio napisałem artykuł (po chińsku i po angielsku) o tej praktyce i był on zatytułowany “Śpiewając ze Zdrowotnymi Kulami” (Chanting with Health Balls).

Teraz, mając już więcej doświadczenia w tym ćwiczeniu, oraz więcej związanych z nim idei do zaoferowania, piszę nowy artykuł bazujący na poprzednim. Ludzkie dłonie połączone są z resztą ciała receptorami. Stąd, poprzez masowanie różnych części dłoni, można stymulować poszczególne części ciała. Podobnie stopy i uszy są odbiciem całego ciała.
Chińska medycyna naucza technik leczniczych takich jak masaż czy akupunktura zastosowana do szczególnie wrażliwych obszarów. Jednak, aby wspierać czyjeś ogólne dobre samopoczucie i zdrowie, nie jest konieczne posiadanie na ten temat wiedzy profesjonalnej; wszystko co potrzeba to przyjęcie jako podstawy pewnych prostych codziennych ćwiczeń.

Np. ktoś może nabrać nawyku masowania uszu kiedykolwiek oczekuje na zielone światło w sygnalizacji ulicznej, czy też może spacerować boso po kamienistej ścieżce przez 15-30 minut dziennie. Niniejszy artykuł omawia tradycyjne chińskie ćwiczenia dłoni zazwyczaj nazywane “Zdrowotnymi Kulami” (“Kule Qi Gong”, Health Balls).

Ćwiczenie to początkowo było nauczane przez mistrza sztuk walki z okresu dynastii Ming w Chinach. Pozostało ono dobrze znane do dnia dzisiejszego jako ćwiczenie służące utrzymywaniu dobrego zdrowia. Jest ono popularne szczególnie w niektórych częściach Chin, zwłaszcza w Bao Ding (prowincja He Bei), gdzie powstało.
Aby posługiwać się “zdrowotnymi kulami” należy trzymać dwie kulki, takich samych rozmiarów i wagi, w jednej ręce, i używając palców obracać nimi równomiernie. Zależnie od indywidualnego przypadku, niektórzy będą odczuwać jako bardziej naturalne obroty w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, podczas gdy inni – obracanie kulek w kierunku przeciwnym.

Wygląda na to, że odnośnie obracania kulkami, mamy 2 typy dłoni. Najpierw powinieneś praktykować obracanie kulkami w kierunku, który jest dla ciebie bardziej naturalny, a następnie w kierunku przeciwnym – dopiero jednak wtedy, gdy nabędziesz zupełnej swobody w obracaniu w kierunku naturalnym. Początkujący powinien praktykować tylko z jedną parą kulek, naprzemiennie – raz w jednej, raz w drugiej ręce.

Wskazane jest obracanie na przemian – raz w jedną, a raz w drugą stronę, gdyż ćwiczenia takie dopełniają się. Przez to proste ćwiczenie palce stają się silne, a całe ciało doświadcza stałego przepływu uspokajającego masowania.
Takie zdrowotne “kule Qi Gong ”, jakie można znaleźć w sklepach Chinatown (chińskiej dzielnicy) w San Francisco, są wykonane z metalu, kamienia czy z połączenia miedzi i emalii. Jest ich cztery czy pięć rozmiarów.

Kulki metalowe oraz te miedziano-emaliowe są puste w środku i mają grającą zawartość. Uważa się, iż każda para kulek wydaje różną wysokość tonu, tworząc harmonijny chór. Słuchanie tego dźwięku podczas obracania kulek może uspokajać umysł. Dla praktykujących buddyzm, którzy są zainteresowaniu “medytacją słuchania” (wyjaśnioną w Sutrze Surangama przez wielkiego bodhisatwę Awalokiteśwarę) będzie to dobre źródło dźwięku do słuchania w medytacji.

Kulki kamienne nie dają efektów dźwiękowych, ale jest to bardzo korzystne jeśli chcesz ćwiczyć w miejscu publicznym, nikogo przy tym nie irytując. Poza tym, w dotyku, odczuwa się je bardziej komfortowo, niż kulki metalowe, czy miedziano-emaliowe, dlatego w praktyce nigdy tych ostatnich nie stosowałem.
Moją praktykę ze zdrowotnymi “kulami Qi Gong” rozpocząłem z małymi kulkami metalowymi, ponieważ moje palce nie były w stanie łatwo obracać jakichś większych, a nawet te małe wypadały mi z dłoni. Po przyzwyczajeniu się do obracania jednej pary kulek w danym czasie, rozpocząłem ćwiczenie z obracaniem dwoma parami – po jednej parze w każdej ręce jednocześnie.


Wkrótce stało się jasne, że obracanie kulek prawą dłonią w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, zaś lewą w kierunku przeciwnym jest najłatwiejsze, gdyż wtedy kciuk i mały palec łatwo ze sobą współpracują. Kiedy próbowałem obracać kulki w kierunku przeciwnym, wtedy stawało się to bardzo trudne i niezdarne.
Rzeczywiście – nigdy wcześniej nie używałem moich palców w taki sposób – praktykowanie z kulkami zdrowia otworzyło przede mną nowe horyzonty mojej zręczności.
Po paru dniach ćwiczeń z małymi kulkami ledwo czułem ich obecność w dłoniach. Przeszedłem wtedy do ćwiczeń z większymi kulkami i odczuwałem komfort w ćwiczeniu nimi. Praktykując z kulkami zdrowia stałem się stopniowo bardziej świadomy tych obszarów moich dłoni, które były napięte czy obolałe, a nawet różnych części mojego ciała, które są zakłócone.

Wykonywanie tych ćwiczeń pozwala zauważać napięcia. Kiedykolwiek stawałem się zmęczony czytaniem lub pisaniem, zaczynałem spacerować i obracać kulkami zdrowia. Dzięki temu moje ciało szybko powracało do stanu zrelaksowania i rozluźnienia.

Czasami spacerowałem boso po kamykach na moim podwórku, jednocześnie ćwicząc w dłoniach kulkami (jest zwłaszcza miłe, gdy spaceruje się boso po kamieniach ogrzanych słońcem).
Teraz praktykuję już ćwiczenie zdrowotnymi kulami przez ponad 10 lat. Podczas tego okresu stopniowo stałem się świadomy, że podczas obracania kul moimi dłońmi – zarówno przedramię, ramię (okolice bicepsa), a nawet przód i tył mojego tułowia – są zaangażowane w ten ruch w bardzo subtelny sposób. Po pierwszych miesiącach ćwiczeń najpierw stałem się świadomy pracy mego przedramienia, ponieważ przestało ono być tak napięte jak poprzednio.

Potem stopniowo zacząłem odczuwać, że także obszar bicepsa uczestniczy w tym ruchu, a dopiero znacznie później zacząłem zauważać ruch moich pleców. Teraz wyczuwam, że wszystkie wymienione powyżej części ciała uczestniczą w tym ćwiczeniu, zwłaszcza ręce i ramiona. Kiedy ćwiczę kulkami zdrowia, czuję, że są one bardzo łagodne, a palce poruszają się tak swobodnie, że wydaje się to zupełnie automatyczne.
Zdrowotne kulki “Qi Gong” dostarczają idealnych ćwiczeń dla ludzi w każdym wieku, ponieważ jest to ćwiczenia łagodne, pomaga rozwijać czyjąś zręczność, oraz pobudza cyrkulację krwi jak i cyrkulację Qi (wewnętrznej energii).

Jest to ćwiczenie, które można wykonywać prawie wszędzie, bez drogiego wyposażenia, bez specjalnej sprawności fizycznej. Kulki zdrowia są szczególnie odpowiednie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ćwiczenie to może wzmacniać cyrkulację krwi i wewnętrznego wiatru (energii Qi), konsekwentnie może zapobiegać artretyzmowi (zapaleniu stawów). Utrzymuje one uwagę w czujności, stąd może być dobrym środkiem zaradczym przeciw chorobie Altzheimera. Znane są przypadki, że ćwiczenia te pomagały uspokoić się i wyciszyć dzieciom z nadpobudliwością psychoruchową. Jest powszechnie wiadomo, że natarczywy stres oraz brak sprawnej, ergonomicznej świadomości wywołuje wiele poważnych problemów zdrowotnych. Wykonywanie ćwiczeń kulami zdrowia może odwrócić te uciążliwe problemy, tak abyśmy na nowo stali się w swoim życiu efektywni i ekonomiczni.

Po miesiącach praktyki potrafię obracać jednocześnie dwoma parami kulek – po jednej parze w jednej ręce – w dowolnym kierunku: jednocześnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jednocześnie przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zegara, oraz jedną ręką zgodnie, a jedną przeciwnie.

Doświadczeni praktykujący potrafią nawet obracać trzema lub czterema kulkami w każdej dłoni jednocześnie. W rzeczywistości można połączyć to ćwiczenie z takimi aktywnościami jak Tai Chi Chuan, czy np. taniec itp.

Także połączyłem to ćwiczenie ze spacerowaniem do tyłu. Chodzenie do tyłu pomaga mi uaktywniać te partie mięśni, które najczęściej są rzadko używane, oraz wymaga spoglądania w tył dostarczając możliwości skrętów szyi naprzemiennie w lewo i w prawo. Zabieram także ze sobą parę kulek zdrowia w długie podróże, aby pomóc sobie tam podregulować swoją fizyczną formę. Zakupiłem “kulki zdrowia” dla członków mojej rodziny oraz rozpowszechniam informacje o pożytkach wynikających z wykonywania tego ćwiczenia wszelkiego rodzaju ludziom.

Jakiekolwiek ćwiczenia fizyczne, aby były w pełni pożyteczne, powinny być wolne od rozproszenia umysłowego. Wtedy, gdy jesteśmy skoncentrowani, wszystkie nasze aktywności spełniają się w pełni. Dlatego, aby wywołać harmonię ciała i umysłu, pomocne będzie podczas ćwiczenia z kulkami zdrowia ćwiczenie mentalne – np. śpiewanie świętego imienia Buddy, czy śpiewanie mantry. Chrześcijanie mogliby śpiewać jakąś krótką modlitwę – np. modlitwę do Jezusa: “Panie Jezu, Chryste, Synu Boga, miej miłosierdzie dla mnie i całego świata” (czy też: “Panie, Jezu, Chryste, Synu Boga, bądź miłościw mnie, grzesznemu” – modlitwa wzorowana na praktyce kościoła prawosławnego).

Ci praktykujący buddyści, którzy są mocno osadzeni w praktyce śpiewania, i są zdeterminowani do kontynuowania ich praktyki aż do momentu odrodzenia się w czystej krainie Buddy (praktyki szkoły Czystej Krainy), mogą używać kulek zdrowia zamiast paciorków różańca i wykonywać powtórzenia bez odliczania ich ilości. Obracanie kulek zdrowia, jako ćwiczenie fizyczne, jest bardziej pożyteczne niż monotonne poruszanie paciorków różańca kciukiem.

W czasie obracania zdrowotnych “kul Qi Gong” – rotacja, obracanie kul jest czymś stałym, jednak pozycje kul nieustannie się zmieniają – są nietrwałe. Taka obserwacja dobrze służy zobrazowaniu znaczenia podstawowych nauk buddyzmu – nie powinno się polegać na żadnej ze stron dualistycznego poglądu.

Rzeczywistość jako taka nie może być zawarta i wyrażona przez jednostronny pogląd. Lepiej abyśmy nie byli ograniczani przez nasze własne uprzedzenia, i abyśmy nie tracili dotyku rzeczywistości. Niechaj wszyscy, którzy zetknęli się z tym artykułem zainteresują się tą praktyką i osiągną pożytek z zastosowania jej. Jeżeli oryginalne kulki zdrowia nie są łatwo osiągalne w twojej okolicy – zawsze możesz rozpocząć ćwiczenia z jakimikolwiek okrągłymi przedmiotami, takimi jak duże szklane kuleczki, czy orzechy.


31.Marzec.1999
dr Yutang Lin
El Cerrito, California
tłum z ang. Rafał Seremet


Źródło:
http://samadi.republika.pl/rart45.html


Ja od siebie mogę dodać, że mi się te kule spodobały. Z własnego (na razie krótkiego) doświadczenia mogę stwierdzić, że:

- Działają relaksująco i wyciszająco; umysł jest skupiony na jednej czynności.
- Pracują mięśnie dłoni, przedramienia, ramienia oraz pleców.
- Obracające się przypominają mi taniec dwóch przeciwstawnych biegunów, Yin i Yang.
- Przyjemne w dotyku, masują spód dłoni.
- Można ćwiczyć podzielność uwagi, koncentrację oraz zwinność.
Obecny.
Tu i teraz.
Wszędzie i zawsze.
Pan Faun
 
Posty: 91
Dołączył(a): 30 lip 2011, 06:36
Wzięłam do reki książkę by sobie przypomnieć co i jak i rizwinąc temat wg mojej wiedzy. Jakiś czas temu przypadkowo natknęłam się na tę książkę a ponieważ były dołączone do niej kule kupiłam ją. W książce jest przedstawiona ich historia i wg niej zarówno te o których piszesz ty jak i te które mam ja - mniejsze i tylko dwie pochodzą jednak jakby od tego samego czyli bai qi, chińskie kule zdrowia, , kule enrgetyczne czy tsk jak w tytule kule z baoding - mają rózne kształy, wzory, grają bądź nie ale są to tylko różne wersje jak pisze autorka. Generalnie gdybym wtedy nie trafiła wprost na ksiązke to trudno znaleźć na ten temat mądre informacje podaje więc linka choć być może teraz jest już więcej na ten temat nie szukałam:

http://www.gandalf.com.pl/b/kule-z-baoding/


autorka podaje, że nie tylko wpływają na krążenie ale i na system nerwowy i na mięsnie ale też zauważa,że podnosi się temperatura całego przedramienia a nie tylko dłoni. Autorka wtedy gdy to czytałam zwróciła też uwagę na to co jeszcze robią kule a co w skrócie mogę opisać jako oddziaływanie ne punkty znajdujące się na dłoniach a odpowiedzialne za poszczególne organy wewnętrzne. I tak jak wg innych systemów również wywodzących się z chińskiej "myśli" można np. środkowe punkty dłoni masować po prostu palcem - kciukiem az do wytworzenia się ciepła i rozluxnienia dłoni np. gdy odczuwamy w niej ból tak z drugiej strony to miejsce odowpiada wątrobie na obu dłoniach i ból w ty miejscu pokazuje nam problem z wątrobą, masowanie więc kulami dłoni oddziałowuje na poszczególne narzady i je wspomaga, pomaga im w lepszej pracy, ich funkcjonowaniu. Myślę, że kule grające dodatkowo oddziałowują dzwiekiem a jeśli mają wzory tak jak twoje może też na zmysł postrzegania, na możliwość wpatrzenia się w nie i nauki odpoczynku, relaksu ale to już moje intuicyjne dywagacje.
Ciekawe w książce były ćwiczenia opisane no i te dwie kule, gdyż od razu mogłam się przekonać jak się ćwiczy. Generalnie moje ręce na początku są ciepłe a kule zimne a potem kule stają się ciepłe i trzymają to ciepło i rozgrzewają nadal ręce, po okresie nauki to ćwiczenie rozlużnia, myslę,że jeśli Ci pasuje dokładanie kul albo zmiana na większe to ok, ale to nie sport tylko rodzaj ćwiczenia więc każdy zrobi tak jak mu pasuje.

Książka
Kule z Baoding
Helene Bodin


Może jesteś ich właścicielem od wielu lat? Pięknie ozdobione kule w wyściełanym pudełeczku. Wyjmowałeś je z pudełka, chwilę się bawiłeś i słuchałeś delikatnych dżwięków, jakie wydają. Do Czego się ich używa? Co można z nimi zrobić? Chińskie kule zdrowia to coś więcej, niż tylko pamiątka z dalekiego wschodu. Właściwie użyte staną się żródłem energii i zdrowia. Prezent w postaci kul z Baoding ma ogromną wartość symboliczną - odzwierciedla życzenia dobrego zdrowia i długiego życia.

Być może dzięki nazwisku autorki każdy kto chce po angielsku znajdzie więcej, Ja nie szukałam bo i angielski to jeszcze nie ta znajomość i moją ciekawość wyczerpałam to tylko dodatek do mojej wiedzy i poszukiwań dla mnie i o mnie i dla mojej rodziny by czuć się lepiej

AHA!!! edycja
te kule tez są używane do masażu stóp nie tylko dłoni, podobnie jak z dłońmi chodzi o punkty na stopach odpowiadające pracy narządów w organizmie człowieka !!!!

pozdrawiam
Ziarenko Kobieta
 
Posty: 443
Dołączył(a): 08 sie 2011, 01:11
Droga życia: 5
no sorry jeszcze dodam, że tak sobie pomyślałam i znalazłam filmy z ćwiczeniami

http://www.youtube.com/watch?v=OuULS5G2qwg

po angielsku masz oczywiście strony i wiele pięknych rodzajów kul, pudełek itp

myslę jednak, że ten facet wie dużo i filmy to pokazują:

http://www.youtube.com/watch?v=GylIq572 ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=WfRVjwV7 ... ure=fvwrel

tak sobie myslę oglądając ale nie rozumiejąc do końca informacji :) może beda przydatne

pozdrawiam i życzę Ci radości

edycja tu jest jeszcze w linku po polsku takie skondensowane jak działają kule:
http://artelis.pl/artykuly/6145/qigong-kule-zdrowia

Działanie zdrowotne
Chińska medycyna naucza technik leczniczych takich jak masaż czy akupunktura zastosowana do szczególnie wrażliwych obszarów. Jednak, aby wspierać czyjeś ogólne dobre samopoczucie i zdrowie, nie jest konieczne posiadanie na ten temat wiedzy profesjonalnej; wszystko co potrzeba to przyjęcie jako podstawy pewnych prostych codziennych ćwiczeń. Np. ktoś może nabrać nawyku masowania uszu kiedykolwiek oczekuje na zielone światło w sygnalizacji ulicznej, czy też może spacerować boso po kamienistej ścieżce przez 15-30 minut dziennie. Ktoś inny może właśnie obracać kule Qigong, które mają wiele wspólnego z Chińską filozofią koncepcji YIN i YANG, opisującej dwie pierwotne i przeciwne, lecz uzupełniające się siły, występujące w całym wszechświecie, oraz energii wszechobecnej QI. W zdrowym organizmie występuje równowaga dwóch pierwiastków YIN -YANG. W chorym jest przewaga jednego z pierwiastków. Działając w/g zasady wzajemnego uzupełniania się wzmacniając YIN osłabiamy YANG i odwrotnie.

O to zasady regulowania kulami - sił YIN i YANG:

* szybkie kręcenie kulami wzmacnia -YANG,
* wolne kręcenie kulami wzmacnia - YIN.
* kierunek obrotu kulami w lewo to wzmocnienie - YANG
* kierunek obrotu wprawo to wzmocnienie – YIN,
* kręcąc krótko – kule pozostają zimne to YIN ,
* kręcąc długo – kule się rozgrzewają to YANG

W ten sposób można pobudzać – podnosić ciśnienie lub obniżyć czyli uspokajać , wyciszać siebie i organizm. Dążyć do równowagi.
Ziarenko Kobieta
 
Posty: 443
Dołączył(a): 08 sie 2011, 01:11
Droga życia: 5
Bardzo dziękuję Ci za odpowiedź Ziarenko!
Dostarczyłaś mi dużo interesujących informacji :)
Obecny.
Tu i teraz.
Wszędzie i zawsze.
Pan Faun
 
Posty: 91
Dołączył(a): 30 lip 2011, 06:36

Powrót do działu „Inne”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron