Psychologia, działanie mózgu.

Półkule mózgowe

Post 04 lis 2010, 20:23

Nasz mózg składa się z dwóch półkul: prawej i lewej. Najlepsze efekty jego pracy widać gdy obie półkule działają w harmonii i nie dominują jedna nad drugą. Niestety system edukacji w szkołach faworyzuje lewą kosztem prawej, efektem czego, większość z nas jest 'lewopółkulowcami'. Szczególnymi wyjątkami są opisywani już na forum Sawanci, posiadający szczególne uzdolnienia, plastyczne, muzyczne, pamięciowe itp.. Kobiety, w odróżnieniu od mężczyzn, również wykorzystują w większym stopniu prawą półkulę, dlatego są np. bardziej wrażliwe. (Oczywiście to nie jest reguła).

Na ogół prawa półkula odpowiedzialna jest za intuicję, wyobraźnię, kreatywne myślenie, skojarzenia, symbole, operowanie obrazami, barwami, dźwiękami. Jej domeną jest również holistyczne myślenie i postrzeganie świata, wizja panoramiczna, percepcja przestrzenna i wizualna. Dzięki niej posiadamy pamięć długotrwała, mamy zdolności plastyczne, artystyczne, odczuwamy (mocniej) emocje, błogi spokój, 'doznania duchowe' czy seksualne.

Natomiast lewa półkula odpowiedzialna jest za myślenie logiczne, analityczne, racjonalne, matematyczne. Skupia się na szczegółach. Dzięki niej staramy się analizować świat, dźwięki, słowa, kolory i opisywać je w zrozumiały sposób za pomocą słów. Odpowiedzialna jest również za percepcję czasu, słuchu oraz za pamięć krótkotrwałą.

Po opisie można już uzmysłowić sobie, która półkula u nas dominuje. Aby to jednak jeszcze bardziej ułatwić, proszę spojrzeć na poniższą animację:

Obrazek

I odpowiedzieć sobie na pytanie:
W którą stronę obraca się kobieta?
Zgodnie z wskazówkami zegara czy w przeciwnym kierunku?

Jeśli w kierunku zgodnym z wskazówkami zegara (w prawo) to dominuje aktualnie prawa półkula, w przeciwnym wypadku lewa. Są również ludzie, którzy widzą obrót w obu kierunkach. A Ty?

Animacja pobrana z Artykułu z portalu eioba:
Używasz prawą czy lewą półkulę mózgu podczas myślenia?

PS Na samym początku widziałem jak się kręci w prawo. Potem chciałem zobaczyć czy nie ma tu jakiegoś triku i się okazało, że zmieniła mi kierunek obrotu. Postanowiłem dalej śledzić animację i zaczęło się samo zmieniać ale teraz już doszedłem do takiej wprawy, że sam potrafię kontrolować, w którą stronę ma się obracać :D

EDIT:
Yyyy... obrazek sfingowany... już nawet nie musicie nic pisać :P Siara jak nie wiem :P

EDIT2:
Sprawdziłem gifa w spowolnionym tempie i nie ma zmiany nogi... Więc podtrzymuje, że jednak nie jest sfingowany, muszę to jeszcze raz dokładnie obejrzeć :P

EDIT 3:
Żeby nie było bałaganu podaje filmik z rozłożonym gifem na poszczególne klatki (34 klatki), na które składa się jeden pełny obrót. Link do Filmiku .
Wg mnie nie ma tu oszustwa, reszta rozważań w postach poniżej. Tego już nie będę edytował ale chciałem tylko dać ten filmik na początek, po tym zamieszaniu w tych EDITach;).
Ostatnio edytowano 04 lis 2010, 23:25 przez Meph, łącznie edytowano 4 razy
Ona: Kocham Cie!!! A Ty mnie tez?
On: Tak, Ciebie TEZ.
xD
Avatar użytkownikaMeph Mężczyzna
 
Posty: 1056
Dołączył(a): 06 gru 2005, 14:50
Droga życia: 4
Zodiak: Waga, Bawół

Re: Półkule mózgowe

Post 04 lis 2010, 20:34

Ja tam widzę tylko obrót przeciwnie do wskazówek zegara. Na czym właściwie ten test polega?
Avatar użytkownikaICUByMyMind Mężczyzna
Just looking around reality
 
Posty: 36
Dołączył(a): 06 paź 2010, 22:29
Droga życia: 55

Re: Półkule mózgowe

Post 04 lis 2010, 20:41

pierwsze kręciła się w lewo, za chwile potem w prawo, potem znowu w lewo, nie kontrolowałem tego, nie próbowałem nawet, samo się zmieniało.

Jestem leworeczny i wiele czynnosci wykonuję lewą ręko co mogłoby wskazywać na to że prawa półkula jest bardziej aktywna. Co Ciekawe dziwny ze mnie człowiek, ponieważ jestem typem humanisty dyslektyka [niemożność zapamiętania poprawnej pisowni] (dysleksja często ponoć pojawia się u osób leworecznych) ale np. ciężko mi kuć na pamięć, muszę uczyć się ze zrozumieniem. Natomiast z wykształcenia jestem inżynierem i matma itp. szybko mi wchodziła, ale za to nigdy nie mogłem zapamiętać wzorów, szybko dodawać i odejmować, czy tez mnożyć w pamięci. Natomiast same schematy myślowe całkiem dobrze mi szło i generalnie techniczne myślenie. Wychodzi na to że nie jestem ani dobrym lewopółkulowcem, ani prawopółkulowcem.

PS. pobawiłem się trochę i przeprowadziłem test, gdy firgura kręciła się w prawo, zacząłem dodawać w pamięci i mnożyć i kobieta za każdym razem zaczynała kręcić się w lewo = włączyło się analityczne mylenie (lewa półkula).
darekk Mężczyzna
 
Posty: 34
Dołączył(a): 25 wrz 2010, 19:00
Droga życia: 11
Zodiak: Strzelec

Re: Półkule mózgowe

Post 04 lis 2010, 20:54

Ja też tak mam jak darekk :D co chwila się zmienia kierunek jej obrotu :D
Słońce gorące
Avatar użytkownikaluth
 
Imię: Alicja
Posty: 1085
Dołączył(a): 31 mar 2010, 23:06
Lokalizacja: Warszawa
Droga życia: 11
Typ: 7w8
Zodiak: Byk, Koza

Re: Półkule mózgowe

Post 04 lis 2010, 21:04

Nie wiem co to może oznaczać, może w tej chwili mieliśmy w miarę zsynchronizowane półkule mózgowe :P

Bo teraz to mi się cały czas w prawo kręci, tak się rozkręciła ta Pani :P
darekk Mężczyzna
 
Posty: 34
Dołączył(a): 25 wrz 2010, 19:00
Droga życia: 11
Zodiak: Strzelec

Re: Półkule mózgowe

Post 04 lis 2010, 21:09

Ściema:) Ta pani po prostu co jakis czas zmienia kierunek obrotu. I przy okazji nóżki. Stojąc na lewej kręci sie w prawo. Stojąc na prawej w lewo... 8)
Avatar użytkownikaalkina Kobieta
mucha belzebuba
 
Posty: 40
Dołączył(a): 19 sie 2010, 21:43
Droga życia: 6
Zodiak: Wodnik

Re: Półkule mózgowe

Post 04 lis 2010, 21:10

Pierwsze spojrzenie na obrazek i widziałam obrót zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czyli w prawo. Przyglądając się dłużej kierunek zmienił się na lewy.
Testowałam dalej obrazek w ten sposób, że odwracałam głowę i tak od niechcenia patrzyłam, wtedy widzę jak kręci się w prawo, kiedy bardziej skupiam się na detalach zmienia kierunek na lewy ( no może jeszcze nie do końca za każdym razem ;)) Ale mogłoby to potwierdzić teorie, że lewa półkula odpowiedzialna za analityczne logiczne myślenie uruchamiała się w trakcie wnikliwej analizy obrazka.
Dziwne jednak, że za pierwszym spojrzeniem widziałam obrót w prawo, ponieważ umysł mam bardziej matematyczny, niż humanistyczny. Może po całym dniu ślęczenia nad cyframi moja lewa półkula odpoczywa wieczorkiem :)
"Twoja największa siła polega na swobodzie wyboru. Dlatego wybierz szczęście, zdrowie, wszelkie dobro, piękno, mądrość prawdę i miłość." ;)
Avatar użytkownikassilvia Kobieta
 
Posty: 377
Dołączył(a): 29 maja 2007, 17:26
Droga życia: 4
Typ: TakaJednaJędzaMała
Zodiak: Żarłacz Tygrysi

Re: Półkule mózgowe

Post 04 lis 2010, 21:29

alkina napisał(a):Ściema:) Ta pani po prostu co jakis czas zmienia kierunek obrotu. I przy okazji nóżki. Stojąc na lewej kręci sie w prawo. Stojąc na prawej w lewo... 8)

Faktycznie :D ale dałem d... :D To ja już niezłe haluny miałem :D

Trzeba by iść po admina żeby skasował wstydliwy topik:P
Ona: Kocham Cie!!! A Ty mnie tez?
On: Tak, Ciebie TEZ.
xD
Avatar użytkownikaMeph Mężczyzna
 
Posty: 1056
Dołączył(a): 06 gru 2005, 14:50
Droga życia: 4
Zodiak: Waga, Bawół

Re: Półkule mózgowe

Post 04 lis 2010, 21:46

Co Ty mówisz :) rozłożyłem ten plik na klatki w gimpie i nie widzę, żeby to była ściema :)
Faktycznie w pewnym momencie wydaje się jakby zmieniała nóżki, ale to zależy jak się patrzy.
Innymi słowy plik (filmik) gif ma 33 klatki każda po 20ms. i wygląda na to że tworzy ciągłość.
Ostatnio edytowano 04 lis 2010, 21:49 przez darekk, łącznie edytowano 1 raz
darekk Mężczyzna
 
Posty: 34
Dołączył(a): 25 wrz 2010, 19:00
Droga życia: 11
Zodiak: Strzelec

Re: Półkule mózgowe

Post 04 lis 2010, 21:48

No właśnie, nie wierzyłem, że tak się dałem nabrać dlatego też zacząłem sprawdzać :D
PS Zaraz dostane przez to, szału i oczopląsu :P
Edit:
PS Dobra, zaraz wyjdzie na to, że jesteśmy świrami :P
Ostatnio edytowano 04 lis 2010, 21:51 przez Meph, łącznie edytowano 1 raz
Ona: Kocham Cie!!! A Ty mnie tez?
On: Tak, Ciebie TEZ.
xD
Avatar użytkownikaMeph Mężczyzna
 
Posty: 1056
Dołączył(a): 06 gru 2005, 14:50
Droga życia: 4
Zodiak: Waga, Bawół

Re: Półkule mózgowe

Post 04 lis 2010, 21:50

alkina napisał(a):Ściema:) Ta pani po prostu co jakis czas zmienia kierunek obrotu. I przy okazji nóżki. Stojąc na lewej kręci sie w prawo. Stojąc na prawej w lewo... 8)


Przykro mi, ale ten gif sam nie zmienia kierunku obrotu - to iluzja i od nas to zależy ;)

Ten test znam od dawna. Kiedyś, jak pierwszy raz ujrzałem tego gifa, widziałem jak ona kręci się w lewo (odwrotnie do ruchu wskazówek zegara), co oznaczało, że dominowało u mnie logiczne myślenie - nic niezwykłego, bo takie były fakty :P Wszystkie przedmioty ścisłe pochłaniałem jak "gąbka". Teraz wypracowałem, pewnie medytacje się do tego przyczyniły również, pełną synchronizację półkul i dla mnie ta kobieta z gif'u naprzemiennie się obraca - do połowy w lewą, potem druga połowa w prawą stronę i tak bez końca.

Popatrzcie się na tego gif'a dłużej i zmieniajcie "punkt widzenia". Zobaczycie, że po pewnym czasie można wyćwiczyć zmienianie kierunku jej obrotu wedle własnej woli ;) Sam w to na początku nie mogłem uwierzyć, bo również niedawno byłem zwolennikiem opcji, że ten gif jest tak skonstruowany, iż po jakimś czasie zmienia się kierunek obrotu (wcześniej tylko na chwilę kręciła się zgodnie z ruchem wskazówek zegara), ale po dłuższych testach doszedłem do wniosku, że ten obrazek rzeczywiście bada aktywność naszych półkul mózgowych ;)
Avatar użytkownikaRay88 Mężczyzna
 
Imię: Łukasz
Posty: 145
Dołączył(a): 17 paź 2010, 21:11
Lokalizacja: Włocławek
Droga życia: 1
Zodiak: Koziorożec

Re: Półkule mózgowe

Post 04 lis 2010, 22:03

Alkina napisał(a):Ściema:) Ta pani po prostu co jakis czas zmienia kierunek obrotu. I przy okazji nóżki. Stojąc na lewej kręci sie w prawo. Stojąc na prawej w lewo...

Owszem w zależności od tego na której nodze Pani stoi obrót jest w przeciwnym kierunku. Stojąc na prawej, kreci się w lewą i na odwrót. Jednak nie wydaje mi się aby to było spowodowane specjalną zmianą animacji obrazka. Bardziej już złudzenie. Pani jest zawieszona w powietrzu. W zależności od tego jak spojrzymy, możemy widzieć, że stoi na prawej nodze albo na lewej a w zależności z kolei od tego będziemy widzieli różny kierunek obrotu. Gdyby Pani dorysować np pod prawą nogą deseczkę to być może nie byłoby tego złudzenia.

Ale w sumie od patrzenia na obrazek, w główce mi się kręci, więc mogę się mylić ;)
"Twoja największa siła polega na swobodzie wyboru. Dlatego wybierz szczęście, zdrowie, wszelkie dobro, piękno, mądrość prawdę i miłość." ;)
Avatar użytkownikassilvia Kobieta
 
Posty: 377
Dołączył(a): 29 maja 2007, 17:26
Droga życia: 4
Typ: TakaJednaJędzaMała
Zodiak: Żarłacz Tygrysi

Re: Półkule mózgowe

Post 04 lis 2010, 22:17

Rozłożone na 34 klatki, jeden obrót, nie ma więcej.
Filmik z klatkami jest w formacie *.flv a to link LINK

Alkina, przyprawiłaś mnie prawie o zawał serca :D
Ona: Kocham Cie!!! A Ty mnie tez?
On: Tak, Ciebie TEZ.
xD
Avatar użytkownikaMeph Mężczyzna
 
Posty: 1056
Dołączył(a): 06 gru 2005, 14:50
Droga życia: 4
Zodiak: Waga, Bawół

Re: Półkule mózgowe

Post 04 lis 2010, 22:29

ssilvia - dokładnie masz rację, tak to wygląda na rozklatkowaniu gifa.
Meph - jeden obrót :) w połowie może się wydawać, że zmienia nóżki, lewą na prawą (orientacje z przodu na tył) i na odwrót.
darekk Mężczyzna
 
Posty: 34
Dołączył(a): 25 wrz 2010, 19:00
Droga życia: 11
Zodiak: Strzelec

Re: Półkule mózgowe

Post 04 lis 2010, 22:37

nogi można poznac po układzie paluszków w stopie:) wszak lewa różni się od prawej;)
pani po zmianie kierunku staje się swoim lustrzanym odbiciem :D
czyli klatki lecą po kolei ciągle tak samo ale co jakis czas są pokazywane jako swoje lustrzane odbicie - tak bym zgadywała i wtedy pani zmienia kierunek kręciołków :-k
Avatar użytkownikaalkina Kobieta
mucha belzebuba
 
Posty: 40
Dołączył(a): 19 sie 2010, 21:43
Droga życia: 6
Zodiak: Wodnik

Powrót do działu „Psychologia”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron