Wszystko inne dotyczące ezoteryki i spraw poruszanych w Przebudzeniu.

potrzebuję pomocy

Post 27 lis 2007, 17:47

może nie jestem we właściwym miejscu, ale bardzo proszę o pomoc, jakby ktoś wiedział. mam bardzo ważne dla mnie pytanie: czy była kiedyś lub istniał kult, kultura czy obrzęd związany z kapłanką lub boginką, którą nazywano antylopą,ewentualnie gazelą?proszę o pomoc lub wskazanie żródeł tej informacji.
tunessi Kobieta
 
Posty: 1
Dołączył(a): 27 lis 2007, 17:38

Post 27 lis 2007, 18:52

Pierwszy raz słyszę ale przeszukałem trochę internet i to co udało mi się znaleźć

* Anukis Anuket- żona Chnuma, matka [[Satis],pani Nieba i Wód Nilu, przedstawiana w ozdobie z piór lub jako gazela

Anuket (Anukis, Anket) w mitologii egipskiej córka boga Chnuma i bogini Satis. Była czczona w Górnym Egipcie. Jej wielbionym zwierzęciem była gazela. Jako bogini wierzyła ona w moc chłodnej i orzeźwiającej wody. Nosiła pierzastą koronę na swej ludzkiej głowie.

Anuket: patronka Nilu i jego wylewów, opiekunka króla, żywicielka pól, dająca życie.

Satet była panią urodzaju i sprawowała pieczę nad wylewami Nilu. NAzywaną ją również Pani Katarakty.Czczona była jako jedna z członków triady elefantyńskiej- wspólnia z mężem Chnumem i córką Anuket odbierała cześć na wyspie Elefantyna. POczątkowo występowała jako małżonka Montu - wojowniczego pana Teb , ale rolę jej męża ostateczne otrzymał Chnum . Czczono ją w całym Egipcie, ale jej kult przybrał na sile w epoce kuszyckiej , Przedstawiana była jako kobieta z laską was i berłem anch. NA głowie widnieje biała korona z rogami gazeli - jej świętego zwierzęcia

Może za wiele nie pomogłem ale zawsze to jakiś trop,pozdrawiam
Avatar użytkownikaSilas Mężczyzna
 
Posty: 50
Dołączył(a): 15 lut 2007, 15:01
Lokalizacja: ....
Zodiak: Lew

Powrót do działu „Inne”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości