Prądy religijne, wielkie religie i małe nurty. Sekty, założyciele, wiadomości.

Religie "neopoganskie" w Polsce

Post 13 gru 2005, 01:36

heh wiekszosc tematow religijnych na forum ma zwiazek z religiami judechescijanskimi i ich pochodnymi..

moze podzielicie sie swoja wiedza na temat wierzen Słowian . zarówno tych z przed tysiąca lat (choć dużo elementów zachowało sie w tradycji KK) jak i nowych często new ageowych wizji tej religi (oczywiscie nic z nia zazwyczaj nie majacych wspolnego, procz symboli etc).

Chodzi mi o strukture, kosmogonie, mity, zachowane do dzis zwyczaje i kulty przebione na świetych ..


pozdro
Avatar użytkownikajarogniew Mężczyzna
 
Posty: 8
Dołączył(a): 08 gru 2005, 23:39
Droga życia: 4

Post 13 gru 2005, 20:23

Hihihi.... i tu zonk:) mało się chyba dowiesz :D chyba, że... no cuż. Ja to wiem, że Rodziny Kościół Polski stara się tradycje słowiańskie kultywować ;) z baaaardzo różnym skutkiem ;] wiem też, że teraz słowiańszczyzna i religie rodzime są passe... teraz liczy się wschód - medytacja i takie tam... Orientalizm się szerzy. A co z nim związane - świeczki, kadzidła... skośne oczy:P
"We're jamming
I wanna jam it with you,
We're jamming, jamming
And I hope you like jamming too"
Avatar użytkownikamorphia Kobieta
biszkopt
 
Posty: 664
Dołączył(a): 08 cze 2005, 16:41
Lokalizacja: Radom/Kraków
Droga życia: 4
Typ: 4w5
Zodiak: baran

Post 13 gru 2005, 23:50

heh,

RKP to New Age i sa slabi...

to jak niec nikt nie ma do powiedzenia z Panow religioznawcow, to szkoda, myslalem ze poszerze swa wiedze..

moze chociaz podyskutujemy o tradycjach ludowych zwiazanymi ze swietami katolickimi.. czyli o tym jak to "poganstwo" przetrwalo w pod maska chrzescijanskich swiat.. no i moze o tym jak owe swieta byly nakladane przez KK na swieta rodzime .. jak kulty byly podobne do poganskich wierzen i jak to jest zyc w dwuwiarze?

pozdro
Avatar użytkownikajarogniew Mężczyzna
 
Posty: 8
Dołączył(a): 08 gru 2005, 23:39
Droga życia: 4

Post 25 cze 2006, 11:12

to temat nader mi bliski
od ponad roku prowadzę spotkania w dużej mierze poświęcone świętom pogańskim

RKP to też nie jest moja bajka-wedlug mnie rekonstrukcjonizm nie ma dużego sensu i z calym szacunkiem dal rekonstrukcjonistów, którzy robią masę pożytecznej i ważnej roboty to trochę taka "szafa ze starzyzną"
ale prócz RKP coś jeszcze przecież jest
fakt że bardziej takie rzeczy jak wikka i okolice ale jednak

co do samych świąt to proponuje osobny temat

aaaa...bym zapomniał-w zeszłym roku wyszła w NOmosie książka dr. Kowalika bodajże "kosmologia słowian" na ten temat
hanif Mężczyzna
 
Posty: 10
Dołączył(a): 31 mar 2006, 06:50

Post 25 cze 2006, 12:10

a czy Dziady albo Sobutka itp obrzedy nie sa slowianskie? a kosciol ich nie popiera szczegolnie tego pierwszego
GD Mężczyzna
 
Posty: 56
Dołączył(a): 11 cze 2006, 00:36

Post 25 cze 2006, 13:54

****!!!! ***** **** ** * * * * !!!! **** !!!!! - Masa brzydkich wyrazów

RKP to New Age i są słabi...


zdefiniuj mi Panie New age i wskaż podobieństwa między new age a rkp

To nie jest jakis rekonstrucjonizm tylko rodzimowierczość. Powrót do rodzimej wiary to jest najwspanialszy pomysł na jaki mógł wpaść współczesny słowianin. Wiara słowian z przed wprowadzenia chrześcijaństwa opierała się na miłości, jedności z naturą i szacunku do niej m.in. TO jest najbardziej potrzebne w czasach, gdy ta jedność niemalże przestała istnieć, gdy człowiek tak zatruwa Ziemie.

Orientalizm się szerzy? eeee

Tradycje, obyczaje, religia to pozostałości po naszych przodkach... wspaniały dorobek kultury. Morphia jesteś słowianką czy azjatką? Zastanówcie się kim wy jesteście... jaka krew płynie w waszych żyłach.
Nathard Mężczyzna
 
Imię: Michał
Posty: 28
Dołączył(a): 26 mar 2006, 23:00
Lokalizacja: Wrocław
Typ: 4
Zodiak: Waga

Post 25 cze 2006, 20:37

Nathard napisał(a): jaka krew płynie w waszych żyłach.

A jakie to ma znaczenie ?? W takim razie co... dusza ciagle krazy w jednym kregu w rodzinie ??:P:P czy jak..
>> !! http://www.meditationforworld.wordpress.com !! <<

"MAMY TENDENCJĘ DO ULEGANIA PRZEŚWIADCZENIU, ŻE "NASZ" MODEL RZECZYWISTOŚCI SAM W SOBIE JEST RZECZYWISTOŚCIĄ, ZAPOMINAJĄC, ŻE OGRANICZONE SĄ WSZYSTKIE MODELE."

NAZCAIN NIE USUWAJ FORUM ;):D THX ;)
Avatar użytkownikaGothic Mężczyzna
Made in Universe
 
Imię: Adrian
Posty: 584
Dołączył(a): 30 lis 2005, 20:04
Lokalizacja: Ta fajna :D
Droga życia: 8

Post 25 cze 2006, 23:17

Panie Jarogniewie, myśle że to forum nie jest odpowiednim miejscem do dyskusji na ten temat...
Czemu? zobaczysz może :D Ale coś mi sie wydaje że nie ma wśród nas jednak takich co by cos więcej naprawde na ten temat wiedzieli.
Avatar użytkownikaSławek Mężczyzna
 
Imię: Sławomir
Posty: 144
Dołączył(a): 10 maja 2005, 09:45
Lokalizacja: Bielsko/Warszawa

Post 26 cze 2006, 00:00

Nathard napisał(a):Orientalizm się szerzy? eeee

Tradycje, obyczaje, religia to pozostałości po naszych przodkach... wspaniały dorobek kultury. Morphia jesteś słowianką czy azjatką? Zastanówcie się kim wy jesteście... jaka krew płynie w waszych żyłach.



naucz sie czytac ze zrozumieniem.. wiesz co to ironia? chyba jestes zbyt ograniczony....

Nathard napisał(a):****!!!! ***** **** ** * * * * !!!! **** !!!!! - Masa brzydkich wyrazów

RKP to New Age i są słabi...


zdefiniuj mi Panie New age i wskaż podobieństwa między new age a rkp

To nie jest jakis rekonstrucjonizm tylko rodzimowierczość. Powrót do rodzimej wiary to jest najwspanialszy pomysł na jaki mógł wpaść współczesny słowianin. Wiara słowian z przed wprowadzenia chrześcijaństwa opierała się na miłości, jedności z naturą i szacunku do niej m.in. TO jest najbardziej potrzebne w czasach, gdy ta jedność niemalże przestała istnieć, gdy człowiek tak zatruwa Ziemie.





mowisz o RKP tej zgrai lewakow i cpunow .. i pytasz sie pozniej o to jaka krew plyynie w naszych zylach?? (w moich czerwona.. nie wiem jak w Twoich) :-#

co jakis tworca bajek dla dzieci i scenograf maja wspolnego z rodzima wiara... raczej malo... szczegolnie te ich teatralne obrzedy!! mowie tu o samym guru Stefanskim .. nie o innych swiatyniach <-- wiem ze inni podchodza do tego inaczej niz szefunio ->> ale jako legalna grupa <-- patrze na nich pod wzgledem zachowania ich szefa.. zreszta z tego co czytalem na stronie jednej ze swiatyn .. to straszne walki odchadza wewnatrz tej grupy
RKP ma malo z tym wspolnego .. wiem bo zajmuje sie tematem od 10lat a sadzac po wieku jaki wpisales.. to wtedy smigales z mamusia do kosciola.. i nie zauwazales roznicy we krwii jaka plynie w ludziach...

jaki orientalizm? poprostu nie lubie lewactwa.. dlatego tak napisalem o rkp

88!

zreszta jaka masz pewnosc ze nie jestes sam potomkiem Slowian?? moze w Twoich zylach plynie zydo-mongolsko-niemiecka krew...

a jak chcesz juz byc taki slowianski to wiedz przynajmniej ze Słowianin pisze sie z wielkiej litery.... Slowianin a nie zna podstaw swojego slowianskiego jezyka.... n/c

Panie Jarogniewie, myśle że to forum nie jest odpowiednim miejscem do dyskusji na ten temat...
Czemu? zobaczysz może Very Happy Ale coś mi sie wydaje że nie ma wśród nas jednak takich co by cos więcej naprawde na ten temat wiedzieli.


ok , juz mi sie nie chce dyskutowac po poscie z txtem "jaka krew w Tobie plynie"
Avatar użytkownikajarogniew Mężczyzna
 
Posty: 8
Dołączył(a): 08 gru 2005, 23:39
Droga życia: 4

Post 26 cze 2006, 00:23

88 od liter HH czyli Heil Hitler w tradycji nazistowskiej, ładnej używasz symboliki. Swoją drogą to narodowcy mają tyle wspólnego z prawicą co Pamela Anderson z naturalnymi piersiami :D . Slyszałem o powiązaniach neopogan z "narodowcami" (nie użyję tu słowa "prawica"), ponoć nawet na obozach dla narodowców były wykłady neopogan. Jesteś narodowcem prawda? I tak obaj wiemy, że tak jest więc powiem Ci coś w sekrecie: niezależnie od Twoich poglądów postaraj się zachować tu coś w stylu minimum "poprawności politycznej" tzn nie takiej dosłownej ale nie przyczepiaj się do konkretnych osób tylko do ich poglądów (na jechanie poglądów nie ma cenzury).

Jeżeli chcesz wiedzieć czemu narodowcy to nie jest prawica albo cokolwiek innego to załóż inny temat, na początku chciałem napisać to w Twoim temacie powitalnym ale zauważyłem, że nie masz takiego więc wkleiłem tu.

PS: Do tego ten zapis ( 88 ) jest według alfabetu czysto łacińskiego bez polskich znaków diaktrycznych więc co to ma wspólnego z patriotyzmem?
Od teraz w Strefie http://strefa51.webd.pl/forum/ .
Powód: http://forum.przebudzenie.net/viewtopic.php?t=687
Do tego moderacja zorientowana na jedyne słuszne poglądy, których broni nawet tolerując chamstwo o ile je propaguje. Pozdrawiam! :)
Avatar użytkownikaLuke_Nuke Mężczyzna
Kalif/Krzyżowiec/Reakcjonista
 
Imię: Łukasz
Posty: 490
Dołączył(a): 10 maja 2005, 16:12
Droga życia: 5
Typ: 2w1
Zodiak: Lew

Post 26 cze 2006, 01:45

szalom!!

sorry,,

poprostu nie moglem sie powstrzymac:)

niestety jestem netowym trollem i jaram sie wywolujac awantury na forach

nie jestem naradowcem i nigdy nie bylem...

sryy usuncie ten temat to byla prowokacja od samego poczatku:D

ale jak widac jeden user jest strasznie slowianski
(jego krew jest czysta na 100%)

lol ktos mnie pewnie zbije za to:P

:^o wiem jestem glupi:D

ps Luke nie wiaz ze soba nazi skinow i narodowcow.... wiem ze nazizm jest bardziej lewicowy .. jak faszyzm:] zreszta sama nazwa narodowy SOCJALIZM juz cos mowi.....
pozatym nie bardzo rozumiem przeskok z "tradycji nazistowskiej" do "narodowcow" (jakbys sie troche orietowalem w tych ruchach to bys wiedzial ze "narodowcy" nie lubia nazistow oraz sa jaknajbardziej prawicowi np. Dmowski kim byl? nazista? =D> ) a tak wogole dziwny sposob udowodnienia za 88 jest niepatriotyczne... samo mowienie przez Polakow heil hitler jest niepatriotyczne...


DONT FEED THE TROLL :reindeer: =D>
Ostatnio edytowano 26 cze 2006, 11:23 przez jarogniew, łącznie edytowano 3 razy
Avatar użytkownikajarogniew Mężczyzna
 
Posty: 8
Dołączył(a): 08 gru 2005, 23:39
Droga życia: 4

Post 26 cze 2006, 08:34

Napewno jestem bardziej słowiański niż mongolski. Chyba człowiek ma niejakie pojęcie skąd pochodzi, jakiej jest narodowości. Chciałem leciutko to zaznaczyć a Tyś zrobił z tego wielką selekcje "O nie twoja krew jest w 50.236 % germańska!" :lol:. Najwyraźniej jestem zbyt ograniczony, aby dostrzec ironie w poście Morphii. Nadal jej tam nie widze. Wiesz, nie lubie być obrażany zwłaszcza przez kogoś takiego jak Ty. Nadal mi nie wskazałeś podobieństw między RKP a New Age :). Nawet jeśli to ćpuny to jaki to ma związek z new age ^_^.

Iluminare w rzeczy samej :)

Z tego co widze po twoim poście wiek nie idzie w parze z mądrością :)

Jak chcesz się czegoś dowiedzieć o religi słowian:

http://www.slavinja.prv.pl/

http://slowianie.republika.pl/glowna.htm

Temat lepiej zamknąć, bo to się smiechawe zaczyna robić i boje się pomyśleć co z tego wyniknie ;)
Nathard Mężczyzna
 
Imię: Michał
Posty: 28
Dołączył(a): 26 mar 2006, 23:00
Lokalizacja: Wrocław
Typ: 4
Zodiak: Waga

Post 26 cze 2006, 08:44

salam aleikum,

wyluzuj, napisalem ze wszystko co pisalem wczesniej bylo "dla jaj"

8) 8) 8) 8) 8)

a co do tych stronek.. znam ale wole jednak ksiazki czytac:)


a rkp... mialem z nimi kontakt i jest to moja subiektywna ocena ich dzialalnosci... moze zle ich odebralem... nie wiem nie klocmy sie.. zreszta temat zalozylem pol roku temu...

wiesz dla mnie slowianski obrzed bardziej pasuje ---> odprawiany w lesie(ogolnie "w terenie") przy ognisku, a nie tak jak rkpowskie --->wynajeta sala na jakims uniwerku + znicz... wiem, że mogą być rózne podejscia i to co ja uwazam za sluszne moze byc uznane sa rodzimowierstwo skansenowe etc..

peace!! :-$

ps. nie badz taki pewien swojej slowianskosci ..nawet w 0.000087% mozesz nie byc:) no offence
Avatar użytkownikajarogniew Mężczyzna
 
Posty: 8
Dołączył(a): 08 gru 2005, 23:39
Droga życia: 4

Post 26 cze 2006, 09:05

Artur Kowalik: Kosmologia dawnych Słowian.
Małgorzata Kowalczyk: Wierzenia pogańskie za pierwszych Piastów
Andrzej Szyjewski: Religia Słowian

Sam ich nie czytałem ale podobno dobre :) musze się za nie wziąć

Gdzie?!?!?!?!?!?!

No i widzisz od razu lepiej się rozmawia
Ostatnio edytowano 26 cze 2006, 09:10 przez Nathard, łącznie edytowano 1 raz
Nathard Mężczyzna
 
Imię: Michał
Posty: 28
Dołączył(a): 26 mar 2006, 23:00
Lokalizacja: Wrocław
Typ: 4
Zodiak: Waga

Post 26 cze 2006, 09:15

Artur Kowalik: Kosmologia dawnych Słowian.

<---slyszalem ze dobra, nie czytalem

Małgorzata Kowalczyk: Wierzenia pogańskie za pierwszych Piastów

<--- taka sobie, przynajmniej jak dla mnie

Andrzej Szyjewski: Religia Słowian

<--- fajna ksiazeczka , polecam:) milo sie czyta



swego czasu nagabywali mnie do wspolpracy z nimi ... zajmuje sie rekonstrukcja historyczną.. i stwierdzili, że im sie przyda taka atrakacja:0 tyle, że chcieli nas uzywać nie do propagowania religii tylko ich zwiazku wyznaniowego.. byl bardzo mily kontakt telefoniczny.. po txcie, że nie wstapimy do RKP, mily pan powiedzial "dowidzenia" i sie rozlaczyl.. po tym urwali kontakt.. pozniej bylo kilka jazd --> organizowali swieto, twierdzac ze to historyczna impreza... jak dla mnie uderzaja w ten "rynek" za owieczkami..

poszukaj w necie strony swiatyni malopolskiej bodajze i poczytaj newsy

Ilum:

hehe fakt:) poprostu dawno sie nie logowalem i zapomnialem o tym:) i teraz mi sie nie wydaje tak zabawne afiszowanie swego pantoflarstwa #-o , jak kiedys;)

8) 8)

jezeli myslisz ze chcialem sie zrobic anonimowy to moge to wpisac zpowrotem
n/p
Avatar użytkownikajarogniew Mężczyzna
 
Posty: 8
Dołączył(a): 08 gru 2005, 23:39
Droga życia: 4

Powrót do działu „Religie i wierzenia”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości