Prądy religijne, wielkie religie i małe nurty. Sekty, założyciele, wiadomości.

Rekolekcje Ignacjańskie

Post 28 gru 2006, 17:02

Są to rekolekcje prowadzone w domach rekolekcyjnych zakonów jezuitów nazywane inaczej Ćwiczeniami Duchowymi. Stworzył je założyciel zakonu jezuitów - św. Ignacy Loyola. Oryginalne rekolekcje zalecane przez św. Ignacego trwają miesiąc. Podzielone są na cztery etapy, zwane tygodniami. Dzisiaj najczęściej praktykuje się rekolekcje ośmiodniowe. Ich sednem jest indywidualne mocowanie się z sobą samym przed Bogiem. Ćwiczenia zadawane są poszczególnym osobom, a nie wspólnocie (mimo że na ogół więcej osób odprawia je jednocześnie).

Dlatego nieodzownym warunkiem jest całkowite milczenie. Rekolektanci otrzymują od prowadzącego wskazówki co do treści i metody modlitwy, po czym indywidualnie odbywają medytacje. Codziennie cztery. Kierownik duchowy każdego dnia przeprowadza z rekolektantem rozmowę, w której dokonuje się refleksja nad przebiegiem ćwiczeń. Nadto plan dnia obejmuje Eucharystię, konferencję tematyczną i rachunek sumienia.

Rekolekcje nie są zarezerwowane dla duchownych czy zakonników. W wielu domach rekolekcyjnych prowadzonych przez jezuitów, choć nie tylko, można odprawić ćwiczenia duchowne.

Osobiście dowiedziałam się o nich od chłopaka, który brał w nich udział i mówi, że dzięki nim wykształtował swoje własne ja. Sama jednak nie brałam w nich udziału choć bym chciała. W Gdyni, gdzie mieszkam jest ograniczenie od 16 roku życia, jednak przeważnie jest od 23. Każdy zakon ustala własne terminy i godziny. Podczas rekolekcji obowiązuje całkowita cisza, tzn. przez całe 8 dni, które mieszka się w domu rekolekcyjnym nie mozna sie odezwac, podczas medytacji mówi jedynie prowadzący Jezuita.

Gdyby nie to, że jestem za młoda chętnie uczestniczyłabym w takich świczeniach duchowych.
Iwona777 Kobieta
 
Imię: Iwona
Posty: 39
Dołączył(a): 21 gru 2006, 21:07
Lokalizacja: Gdynia
Droga życia: 4
Typ: 1w2 - "Adwokat"
Zodiak: lew

Post 28 gru 2006, 20:24

Iwona777 napisał(a): Podczas rekolekcji obowiązuje całkowita cisza, tzn. przez całe 8 dni, które mieszka się w domu rekolekcyjnym nie mozna sie odezwac, podczas medytacji mówi jedynie prowadzący Jezuita.


Świetny sposób, by w zarodku wytłumic rodzące się, ewentualne wątpliwosci ...

Iwona777 napisał(a): W Gdyni, gdzie mieszkam jest ograniczenie od 16 roku życia, jednak przeważnie jest od 23.


Całe szczęscie, że jest jakies ograniczenie. Przynajmniej zupełnych dzieciaków nie bałamucą i jest szansa, że kiedyś wyrosną na ludzi.
...all these words I don't just say...
Avatar użytkownikaleaozinho Mężczyzna
 
Posty: 892
Dołączył(a): 28 lip 2006, 15:37
Lokalizacja: Ciapuły Dolne
Droga życia: 1

Post 28 gru 2006, 22:47

Iwona777 napisał(a):prowadzone w domach rekolekcyjnych zakonów jezuitów

Dla mnie to ma coś z sekty. Z resztą jezuici to jedna z najbardziej zawistnych organizacji współpracujących z KK.
PRAWDA ZAWSZE SIĘ OBRONI, JEŚLI NIKT TEGO NIE ZABRONI ANI NIE OGRANICZY
Avatar użytkownikaNightwalker Mężczyzna
Racjonalista
 
Posty: 537
Dołączył(a): 11 maja 2005, 16:26

Post 29 gru 2006, 12:13

Rekolekcje jak najbardziej OK, o ile nie idzie z nimi w parze zbytnie.... pranie mózgu!!!

Jak np na obozie JesusCamp http://video.google.com/videoplay?docid ... jesus+camp


Osobiście wolałbym pojechać na medytacje chrześcijańską do Taize, albo do sąsiadów za naszą zachodnią granicę - w Niemczech jest zakon Benedyktynów którzy nauczają tańców różnych kultur i różnych religii chwalących Boga oraz różnych medytacji różnych kultur - i wszystkich chętnych serdecznie zapraszają ;)

Szkoda że nie wpuszczają np do klszatoru pustelnicznego Kartuzów na pewien czas - tam to dopiero by można było w odosobnieniu odpocząć i wzrastać duchowo, a do tegoposiłki wegetariańskie =D> E tam... trzeba się zadowloić odosbnieniami Zen - wychodzi na to samo, a może i lepiej (trzeba kiedyś takie odosbnienie zaliczyć ;) )
Gruntz Mężczyzna
Mistyk
 
Posty: 172
Dołączył(a): 22 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Breslau
Droga życia: 9
Zodiak: lew/tygrys

Post 29 gru 2006, 21:16

Skoro podczas trwania rekolekcji "nieodzownym warunkiem jest całkowite milczenie", to w jaki sposób "Kierownik duchowy każdego dnia przeprowadza z rekolektantem rozmowę" :-)
Avatar użytkownikaaztekium Mężczyzna
 
Posty: 149
Dołączył(a): 15 sie 2006, 20:17

Post 05 sty 2007, 21:46

w ciągu jednego dnia, o ile sie nie mylę są 4 nauki i po nich wszystkich rozmawiasz z rekolektantem i tylko wtedy mozesz rozmawiać i tylko z nim ;)

Nightwalker napisał(a):Dla mnie to ma coś z sekty. Z resztą jezuici to jedna z najbardziej zawistnych organizacji współpracujących z KK

proszę Cię, powiedz mi - co właściwie wiesz o tym zakonie i na jakiej podstawie go osądzasz ? ;/
Iwona777 Kobieta
 
Imię: Iwona
Posty: 39
Dołączył(a): 21 gru 2006, 21:07
Lokalizacja: Gdynia
Droga życia: 4
Typ: 1w2 - "Adwokat"
Zodiak: lew

Powrót do działu „Religie i wierzenia”

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość